Меню Закрити

Де і як можна отримати громадянство за народженням: список країн

У кожній країні у відповідності з національним законодавством діють власні підстави набуття громадянства. Мабуть, найпоширенішим є громадянство за народженням або філіація. На кожній території цей принцип інтерпретується і застосовується по-своєму, але, так як він прийшов з римського права, очевидні спільні риси. Що таке філіація, в яких країнах вона діє і в якому порядку застосовується? І в яких країнах громадянство за правом народження дається українцям у 2024 році?

Громадянство по народженню

Загальна інформація

Придбання громадянства по праву народження – найбільш поширена підстава виникнення цивільної зв’язку між людиною і державою в світі. Кожен має право на  громадянство або підданство з народження, і це загальновизнана норма міжнародного права.

Історично склалося так, що право народження реалізується у вигляді двох основних принципів, на підставі яких і визначається право індивіда на громадянську приналежність, а саме:

 • Jus soli або громадянство за правом ґрунту – принцип, за яким громадянський зв’язок з державою знаходить будь-яка особа, народжена на даній території, незалежно від походження батьків.
 • Jus sanguinis або громадянства по праву крові – принцип, за яким громадянський зв’язок з державою виникає тільки у випадку, якщо хоча б один з батьків новонародженого має такий зв’язок.

Юридичні доктрини більшості держав найчастіше передбачають комбіноване застосування зазначених принципів, передбачаючи отримання громадянства при народженні як по праву крові, так і грунту. Інше питання, що кожна держава інтерпретує поєднання цих принципів на свій лад.

Де дають громадянство за народженням

Подібну модель комбінування принципів надання громадянства практикує безліч країн, зокрема і в Європі. На противагу їм діють країни англо-американської та латиноамериканської системи права. Тут громадянство за місцем народження має рівну або переважне місце в міграційному законодавстві.

Ця можливість приваблює іноземних мам, які прагнуть народити дитину за кордоном і дати дитині друге громадянство, бажано розвиненої держави. Пропонуємо розглянути, які країни дають громадянство при народженні у 2024 році.

Європейські країни

Найближча до України благополучна територія – Європейський союз – закономірно стала одним з найпопулярніших напрямів для міграції українців. Розвинені європейські країни готові надати прекрасні умови для пологів і високий рівень медичного обслуговування.

Однак домінуючим у європейських правових традиціях залишився принцип права крові, тому громадянство за народженням в Європі у звичайних випадках дається, тільки якщо один з батьків – громадянин Євросоюзу.

За останні 30 років скасували право громадянства за народженням Австралія, Нова Зеландія, Індія, Франція, Ірландія, Мальта, Великобританія і Португалія.

Втім, у кожній європейській країні свої умови. Розглянемо невеликий список країн, які дають громадянство при народженні дитини на своїй території, і деякі умови його отримання:

 • Бельгія: діти та онуки іммігрантів, які постійно проживають в Бельгії, отримують громадянство за народженням. Також громадянство може отримати дитина, яка народжена від іноземця, який проживає в країні перед пологами на підставі постійної посвідки на проживання не менше 5 років. Або діти, народжені й постійно проживають у Бельгії до 12 років, якщо батьки-іноземці, які законно перебувають на бельгійської території не менше 10 років.
 • Німеччина: громадянами можуть стати лише діти, народжені від легально проживають іноземців, після 8 років постійного проживання на території та успішної інтеграції в німецьке суспільство;
 • Іспанія: громадянами можуть стати всі народжені на території Іспанії іноземці після трирічного проживання в країні, оскільки отримують таке право на все життя. Або в разі, якщо батьки (один з) має ПНП, то дитина через рік легального проживання отримує підданство королівства.
 • Скандинавські країни: процедура визначення громадянства при народженні здійснюється тільки по праву ґрунту. Іноземні діти можуть стати громадянами тільки коли їх батьки невідомі.

Виходячи з цього, вибір європейської країни для народження дитини не дасть йому права на паспорт, зате забезпечить якісне медичне обслуговування та сервіс.

Країни Америки та Африки

Для країн англо-американської та латиноамериканської правової системи право землі, як уже сказано, є домінуючим або рівним правом крові. Тому в Америці й Африці практика надання індигената за місцем народження встановлюється значно частіше.

Сполучені Штати Америки, мабуть, найкраще місце, де можна народити дитину, щоб отримати громадянство. Згідно 8 U. S. C. § 1401 – U. S. Code – Unannotated Title 8, особа, народжена на території, що входить в юрисдикцію США, автоматично стає громадянином по праву землі.

Для отримання громадянства США досить в’їхати по туристичній візі і зареєструвати народження дитини на американській території. Правда, сама мати ні громадянства, ні навіть грін-кард за це не отримує.

Друга розвинена країна, яка поряд зі Сполученими Штатами практикує надання громадянства за народженням на її території, – Канада. Всі, хто отримали канадське свідоцтво про народження, можуть стати володарями канадського паспорта. Матері достатньо приїхати в Канаду, в тому числі й по туристичній візі та прожити в країні до пологів. Тут навіть існують спеціальні пологові готелі, але про це нижче.

США і Канада – дві з розвинених країн, дають дітям з іноземним походженням паспорт за місцем їх появи на світ. Всі інші території, де можливе набуття статусу громадянина по праву народження, не входять до числа розвинених і максимум кваліфікуються які розвиваються. У їх числі 30 держав:

 1. Антигуа і Барбуда.
 2. Аргентина.
 3. Барбадос.
 4. Беліз.
 5. Болівія.
 6. Бразилія.
 7. Венесуела.
 8. Гайана.
 9. Гватемала.
 10. Гондурас.
 11. Гренада.
 12. Домініка.
 13. Коста-Ріка.
 14. Лесото.
 15. Мексика.
 16. Нікарагуа.
 17. Пакистан.
 18. Панама.
 19. Парагвай.
 20. Перу.
 21. Сальвадор.
 22. Сент-Вінсент і Гренадіни.
 23. Сент-Кітс і Невіс.
 24. Сент-Люсія.
 25. Тринідад і Тобаго.
 26. Уругвай.
 27. Фіджі.
 28. Чилі.
 29. Еквадор.
 30. Ямайка.

Більшість зазначених країн узаконили подвійне громадянство, бо всі, хто народять дитину на цих територіях, зможуть стати біпатрідами.

Пологи за кордоном

Як ми вже сказали, США і Канада єдині розвинені країни, які готові дати громадянство дитини, народженої в їх країні. Тому в якості країн для Birthing-туризму слід розглядати саме їх. Існує безліч агентств, що спеціалізуються на організації, підтримки й супроводі пологів у цих країнах. У спектр послуг входить повний перелік обслуговування: візова підтримка, підбір житла, оформлення необхідних документів, логістика, вибір клінік і лікарів – у всьому цьому майбутнім мамам готові допомогти.

Наприклад, в Канаду іноземні мами зазвичай приїжджають на 4-5 місяці вагітності й проживають в спеціальному Birthing-готелі. Вони користуються безплатним медичним обслуговуванням і навіть отримують 300 доларів допомоги від держави.

Проте сама процедура пологів платна: стандартна ціна близько 10 тис. доларів + 4-5 тис. доларів на проживання + послуги агентства, забезпечує супровід. Тому вибір Канади – не найдешевший, але надійний спосіб одержати громадянство благополучної країни.

Народження дитини в іншій країні має сенс і без мети одержання паспорта, але з бажання забезпечити собі та маляті гідне медичне обслуговування. У топ-5 країн, які вважаються найкращими для проведення пологів (за версією міжнародної організації Save the Children), входять:

 1. Фінляндія – середня ціна пологів до 7 тис. євро.
 2. Швейцарія – мінімальна ціна пологів від 20 тис. євро.
 3. Німеччина – середня ціна пологів 9-15 тис. євро.
 4. Австрія – 7-10 тис. євро.
 5. Франція – 16-20 тис. євро.

Перед тим, як погоджуватися на пологи за кордоном, важливо зрозуміти цілі, які переслідує сім’я. Якщо мова йде про благополучне майбутнє дитини та громадянство розвиненої країни, вибір невеликий: пологи у США або в Канаді.

Процедура отримання громадянства за народженням

У загальному вигляді процедура отримання громадянства дитиною виглядає наступним чином:

 1. Мати дитини до пологів оформляє візу для в’їзду в країну, в тому числі за посередництвом агентства.
 2. На 5-6 місяці вагітності, поки допустимі перельоти, мати направляється в країну проведення пологів. Все, що їй потрібно, це віза і закордонний паспорт.
 3. По приїзду мати оселяється у готелі або на знімному житлі, реєструється в клініці для спостереження вагітності й пологів, вибирає лікаря.
 4. Після пологів оформляються всі необхідні документи та довідки. Наприклад, у Канаді при народженні дитини клініка видає Statement of Live Birth – документ, що підтверджує народження.
 5. Далі на підставі довідки оформлюється свідоцтво про народження (Birth Certificate). У Канаді також оформляється ідентифікаційний номер SIN (Social Insurance Number). На підставі зазначених документів у майбутньому може бути оформлений національний паспорт.

Висновок

Філіація – це громадянство за правом народження. Воно може бути отримане по праву крові (в залежності від походження батьків), а також по праву ґрунту (в залежності від місця появи дитини на світло).

Принцип ґрунту більше поширений на американському континенті. Але єдині розвинені країни, які дають громадянську приналежність новонародженим на своїй території, – США і Канада.

Також по темі: