Меню Закрити

Кращі напрямки для імміграції пенсіонерів

Навіть у пенсійному віці багато хто мріє перебратися на постійне проживання в іншу державу. Одні шукають більш комфортний клімат, інші хочуть змінити умови життя і обстановку, а третіх цікавлять пенсійні програми за кордоном, які дозволяють забезпечити безбідну старість десь у затишному куточку планети. Як проходить імміграція пенсіонерів і які країни можна вважати найбільш гостинними для літніх людей?

Імміграція для пенсіонерів

Види імміграції та ключові поняття

Перш ніж з’ясувати, що змушує людей переїздити з місця на місце, потрібно розібратися з різновидами цих переміщень. Для початку важливо знати, що таке імміграція та еміграція:

  • міграція – переселення жителів всередині країни та за її межі;
  • еміграція – виїзд з однієї держави в іншу;
  • імміграція – прибуття в іншу країну на постійне або тимчасове місце проживання.

Усі ці явища визначають кількість населення в країні і демографічну ситуацію в цілому. Під впливом міграційних процесів – в позитивному чи негативному – знаходиться і економіка держави.

Види міграції населення можна згрупувати, виходячи з різних ознак: розмір, форма, причини. Приміром, за спрямованістю вона буває зовнішня і внутрішня, а по відношенню до закону – легальна і нелегальна.

Виходячи з тривалості перебування мігрантів на чужій території, можна виділити наступні типи міграції:

  • постійна;
  • тимчасова;
  • сезонна;
  • епізодична;
  • маятникова.

На що звернути увагу при виборі країни

Причини імміграції, які спонукають пенсіонерів шукати щастя в новій країні, можуть бути самими різними: бажання у більш комфортних умовах зустріти старість, вибір більш підходящих для здоров’я кліматичних умов, необхідність возз’єднатися з дітьми, які проживають за кордоном. А ось покинути батьківщину літніх людей зазвичай змушують:

  • низький рівень життя на батьківщині;
  • незадовільне медичне обслуговування;
  • високі ціни на основні статті витрат – харчування, комунальні послуги, житло;
  • процвітаюча корупція;
  • обтяжуючі показники злочинності.

Щоб правильно підібрати держава для переїзду, недостатньо відвідати її в якості туриста. Отже, що потрібно взяти до уваги пенсіонерам, перш ніж остаточно зупинити свій вибір на якій-небудь території:

  1. Рівень життя в цілому. Кращі країни для життя українських пенсіонерів – Польща, Болгарія, Словенія, Чорногорія. Співвідношення доходів та цін на продукти, житло та інші витрати в цих регіонах можна вважати оптимальним варіантом. А ось такі держави, як Швейцарія, Німеччина, Данія розраховані виключно на заможних пенсіонерів.
  2. Складність легалізації. Найбільше перешкод на шляху до ПМП виникне в Німеччині, Нідерландах, країнах Скандинавії. А от в Іспанії, Португалії отримати постійний статус можна, вклавши гроші в нерухомість.
  3. Безпека. У цьому випадку мігрантами рухає бажання позбавити себе і близьких від необхідності жити в стані постійного страху з-за високого рівня криміногенної ситуації. Найбільш безпечними в Європі державами вважаються Австрія та Швейцарія. З великою пильністю до цього питання ставляться на Мальті і Кіпрі.
  4. Інфраструктура. Хто ж хоче жити в регіоні з зруйнованими дорогами і транспортом, який вже давно пора відправити на утилізацію. Ще менше бажання у наших співвітчизників жити там, де вічні проблеми з опаленням, водою і електрикою.
  5. Рівень медицини. З роками звертатися до медиків доводиться все частіше, і особливо хвилює пенсіонерів вартість медичних послуг. В Європі вже давно звикли до страхової медицини, але розмір щомісячних відрахувань у всіх країнах різний. Крім того, поліс може покривати багато послуги, а тому платити доведеться самостійно.
  6. Менталітет. Потрібно бути готовим до того, що вас буде оточувати інша культура, інші умови побуту та інші поведінкові моделі. Для початку дайте відповідь на запитання, яких саме людей ви б хотіли бачити навколо себе.
  7. Закони. З віком починає хвилювати, кому ми залишимо своє майно, на чиє ім’я напишемо заповіт і як розділимо те, що було нажите протягом життя. Дуже важливо у зв’язку з цим вивчити, як проходить процес успадкування та дарування у різних країнах.
  8. Процес вступу в громадянство. Цей шлях може виявитися неймовірно довгим. Крім того, у багатьох країнах передбачається, що кандидат напише відмову від українського громадянства, оскільки складатися у подвійному статусі не дозволяє місцеве законодавство.
  9. Кліматичні умови. Літні люди є найбільш метеозалежною категорією населення. Дуже важливо при переїзді враховувати температурний режим, кількість опадів, атмосферний тиск у вибраному регіоні.
  10. І основне питання: пенсійні виплати, точніше, їх розмір і можливість перевести в нову державу свою пенсію.

Етапи еміграції з України

Еміграція для пенсіонерів з України проходить у кілька етапів. Для початку необхідно визначитися з основою, яка дозволить пройти процес легалізації на новому місці. Це може бути:

  • купівля нерухомого майна;
  • возз’єднання з родичами;
  • вступ у шлюб;
  • участь у пенсійній програмі (зазвичай розрахована на пенсіонерів з високим рівнем доходів).

Далі потрібно оформити національну візу категорії D. Саме цей тип візового дозволу дозволить у подальшому подати прохання на дозвіл на проживання для пенсіонерів. Видається такий документ найчастіше на рік, після чого його доведеться продовжувати. Зате разом з посвідкою на проживання мігрант отримує безліч соціальних прав, якими користуються місцеві мешканці. Виняток становить тільки можливість брати участь у виборах і працювати на державній службі.

Щоб стати резидентом, доведеться виконати кілька умов:

  1. Відкрити банківський рахунок. Зробити це можна і під час туристичного візиту. Головне, щоб доступною була певна сума коштів (встановлюється кожною країною індивідуально).
  2. Оформити страховий поліс.
  3. Надати довідку про відсутність судимостей.
  4. Показати, що кандидат має місце проживання (власне чи орендоване).
  5. Пред’явити довідку, що показує рівень доходу в рідній державі. Цей документ просять не завжди, але краще подбати про його наявність.

Слід також враховувати особливості проходження легалізації в різних країнах. Наприклад, при переїзді в Ізраїль потрібно буде довести, що ви маєте право на репатріацію або що у вас є діти-ізраїльтяни, готові прийняти батьків і утримувати їх.

У Таїланді посвідка на проживання (ПНП) взагалі не видається. Замість неї заявник старше 50 років отримує пенсійну візу на 12 місяців з правом пролонгації за умови, що на рахунку є 25 тисяч доларів США. В даний момент розглядається питання про зміну цієї умови: щоб отримати візу пенсіонеру на 10 років, доведеться показати щомісячний дохід у 2800 доларів або наявність на рахунку суми не менше 8 4250 $; при цьому скористатися грошима кандидат не зможе протягом першого року проживання в країні. Для оформлення візи неодмінно знадобиться страховка.

ПНП в Європі літнім людям отримати нескладно. Пенсіонери не будуть підвищувати показник безробіття і займати робочі місця.

Куди емігрувати пенсіонерам

Найкраща країна для пенсійної еміграції для кожної окремої людини буде своя. Необхідно лише зважити всі за і проти і прийняти рішення. Допоможе в цьому короткий огляд різних держав.

Європа

Португалія – ідеальне місце для пенсіонерів, які воліють жити на березі океану. Переїзд в Португалію передбачає виконання наступних вимог:

  • наявність законного джерела доходу за кордоном – пенсійні виплати, кошти від здачі в оренду квартири. Надходження повинні становити не менше 505 євро на основного мігранта і половину цієї суми на кожного члена його сім’ї;
  • придбання житла рівня вище середнього в регіоні покупки (вартість починається від 80 тисяч євро);
  • проведення в країні не менше 183 днів протягом року.

З мінусів: черги в лікарнях, зумовлені браком медперсоналу, і висока вартість комунальних послуг. Зате пенсіонери, які прожили на території держави більш 5 років, протягом наступних 10 років можуть не платити податки на доходи.

Щоб отримувати пенсійні виплати на Кіпрі, доведеться прожити на острові не менше 13 років. Претендувати на отримання пенсії по досягненні старості можуть всі, хто досяг 65 років, незалежно від громадянського статусу. Кіпр приваблює українців кліматом, а також можливістю прискореного розгляду запиту на ПНП і оформленням громадянства при купівлі нерухомості від 300 тисяч євро.

В Іспанії величина основних витрат значно нижче, ніж в решті Європи. У невеликих містах цілком можна непогано жити на 1900 євро на місяць на двох (з урахуванням оренди житла). Іспанія унікальна тим, що літні люди можуть тут вибрати будь-який відповідний їм клімат і будь-яку природну зону, починаючи від гірській місцевості, закінчуючи піщаними пляжами. Отримати посвідку на проживання тут можна, вклавши гроші в нерухомість (від 500 тисяч євро).

Вартість продуктового кошика невелика, враховуючи, що фрукти і овочі тут доступні круглий рік. Місцева медицина відрізняється високим рівнем: навіть пенсіонери-іноземці в деяких випадках можуть скористатися безкоштовними послугами та отримувати ліки за рахунок держави. Мігранти повинні мати дохід у рідній державі від 10 тисяч доларів в рік, оскільки іспанську ПНП отримують без права працевлаштування.

Непоганим варіантом стане Італія. Тут можна знайти привабливі соціальні програми для людей похилого віку. Для отримання ПНП потрібно прожити в країні мінімум 5 років. Але спочатку доведеться відкрити банківський рахунок і встати на облік в органах соціального захисту. Одержання резидентського статусу через купівлю нерухомості в цій державі не передбачено.

Великим попитом в українських мігрантів похилого віку користується Болгарія. Цьому сприяє м’який клімат, дуже схожий на кримський. Якщо для життя вибрати місце подалі від курортних зон, то можна виявити, що ціни на комунальні послуги, продукти і товари першої необхідності тут нижче, ніж в Україні. Ідеально підійдуть Бургас, Софія і Варна, оскільки саме в цих містах розміщені великі госпіталі. Невеликі болгарські міста – не самий вдалий варіант для переїзду пенсіонерів.

Великою перевагою є схожість менталітетів і мов. Багато літніх болгари говорять російською, а вивчення болгарської не займе багато часу. Купити квартиру в Болгарії для пенсіонерів вийде не дорожче, ніж на батьківщині.

Зустріти українських емігрантів можна і в Чорногорії, в невеликій державі в південній частині Європи. Тут намагаються влаштуватися завдяки наступним факторам:

  • невисокий рівень злочинності;
  • низькі ціни в магазинах;
  • красива природа;
  • комфортний клімат;
  • легка мова.

Ідеальним варіантом для емігрантів з обмеженим бюджетом стане Сербія. Істотною перевагою можна вважати невисокі розцінки на житло, незалежно від того, хочете ви орендувати або придбати його. Не надто великі витрати чекають тут пенсіонерів і при покупці продуктів і товарів першої необхідності. Щоб отримати пенсійні виплати, необхідно мати стаж не менше 15 років.

Рівень життя в ще одній східноєвропейській державі, а саме в Угорщині, вище, ніж Сербії, при відносно невисоких цінах на продукти та інші товари. Краще розвинена медицина; при необхідності можна проходити лікування та реабілітацію на курортах з мінеральними джерелами. Угорщина надає деякі пільги для малозабезпечених пенсіонерів та інвалідів.

Отримувати чеську пенсію літні емігранти зможуть тільки після того, як їм буде присвоєно статус постійних мешканців. До того моменту доведеться задовольнятися місцевим еквівалентом українських виплат. Чехія не надає громадянство, грунтуючись на факті придбання житла. Але стати власником тут можна за цілком помірні гроші, якщо пошукати підходящі варіанти неподалік від Праги.

На мальтійському узбережжі пенсіонерів приваблює клімат. Майже 300 сонячних днів протягом всього року – вагомий аргумент для переїзду. У місяць на двох для комфортного проживання знадобиться близько 3000 євро. Мальта знайома розвиненою медициною і низькими розцінками на приватну медицину, яка не входить у вартість страховки. Купувати нерухомість іноземним громадянам тут дозволено тільки ту, яка коштує від 110 тисяч євро. Отримати ПНП можна буде вже через 3 місяці, а громадянство – через 12-16 місяців.

Нерухомість в Чорногорії для пенсіонерів відноситься до категорії доступної. Але варто пам’ятати, що в тутешніх будинках немає системи центрального опалення, що змушує місцевих жителів користуватися взимку кондиціонерами. Та й факт наявності нерухомого майна не є підставою для надання ПНП.

Американські континенти

За останні десять років істотно зріс інтерес серед мігрантів до країн Центральної Америки. Це викликане поліпшенням якості життя, змінами в кращу сторону в економіці, розвитком інфраструктури. Зокрема, в Нікарагуа вже не знайти розбитих доріг, а електрика постачають вітряні генератори. Прогрес помітний у всіх сферах життя, що істотно позначається і на життя мігрантів. Отримати ПНП в цій країні нескладно. Щоб покрити основні витрати на сім’ю з двох осіб, в Нікарагуа достатньо 1,5 тисяч доларів на один місяць. Ціни на нерухомість помірні: купити будинок можна за 100 тисяч доларів, об’єкти біля моря будуть коштувати від 150 тисяч американських доларів.

Колумбія – ще одна країна, яка подолала період занепаду. Тим, хто зважиться на переїзд сюди, належить кожен день милуватися кавовими плантаціями смарагдово-зеленого кольору, колоніальними містами і широкими пляжами. Колумбійці добре ставляться до новоприбулих. Процес адаптації для мігрантів буде проходити швидко і легко завдяки приязності та відкритості мешканців. Бюджет на оренду житла буде варіюватися від 500 до 1250 доларів США. А от покупка самого звичайного будинку, наприклад, в Боготі, буде коштувати 150-500 тисяч доларів.

Коста-Ріка відкрита для мігрантів ось уже протягом 30 років. І охочих (особливо серед пенсіонерів) влаштуватися тут з кожним роком все більше. Життєве кредо місцевих жителів звучить як Pura Vida, що означає «життя прекрасне». Статус резидента видають без особливих проблем. Пенсіонерам пропонують скористатися спеціальною програмою Pensionado: вона передбачає, що у кандидата має бути щомісячний дохід в 1000 доларів.

Всього на місяць родині знадобиться 2-3 тисячі доларів, щоб жити безбідно. На продукти харчування доведеться витрачати близько 35$ в тиждень, а податок на нерухоме майно не перевищує 0,25 % від оцінки житла. На оренду квартири чи будинку в хорошому районі доведеться відкласти близько 400 $. Ще одна причина популярності Коста-Ріки – високий рівень медицини: сплачуючи щомісячну страховку, мігранти можуть безкоштовно користуватися послугами лікарень в будь-якій точці країни.

Еквадор в різних рейтингах по затребуваності у мігрантів завжди випереджає своїх сусідів завдяки клімату: країна розташована прямо в екваторіальній зоні, що дозволяє вибрати комфортну погоду, лише змінивши широту. Ще тут дуже дешеві медичні послуги, якість яких не поступається розвиненим державам. Щоб зняти або купити квартиру, також великий бюджет не знадобиться. Пенсіонери в Еквадорі користуються системою знижок і пільг на авіаперельоти, походи в кіно і театр, проїзд у громадському транспорті. Для сімейної пари 1,5 тисячі доларів в місяць буде цілком достатньо.

Панама являє собою сучасне, комфортне для життя держава з дуже лояльно налаштованими жителями. Літнім людям тут подобається простота, яка проявляється у стосунках між людьми, в побуті, в проходженні юридичних формальностей. Спеціальна програма для пенсіонерів дозволяє швидко отримати статус резидента, а разом з ним і знижки на медичне обслуговування, проїзд в транспорті, подорожі. Купити квартиру можна за 150-250 тисяч доларів.

Мексика радує найнижчими цінами: на двох на місяць буде досить 1200 $, зняти житло можна за 1000 $. Медицина відрізняється високим рівнем технічної оснащеності, а персонал лікарень добре говорить англійською. Жителі старше 60 років користуються великою кількістю знижок. Купити квартиру в Мексиці можна всього за 50 тисяч доларів США.

Азія

Ті, хто любить море і тепло, найчастіше направляються в екзотичні країни, де цими двома перевагами можна насолоджуватися цілий рік. Першістю в цьому питанні вже давно заволодів Таїланд. З плюсів проживання тут можна відзначити:

  • неспішний, розмірений спосіб життя;
  • дешеву нерухомість;
  • якісну медицину;
  • привітних жителів.

Але отримання ПНП в Таїланді неможливо, якщо не будуть виконані певні умови.

Пенсія в Туреччині для українців – також популярна перспектива. По-перше, ціни на нерухомість мало чим відрізняються від українських. Наприклад, нова квартира в Антальї розміром в 60 кв. м обійдеться приблизно в 36 тисяч євро. По-друге, в Туреччині мігрантів чекають висококласні лікарі і сучасні клініки, а ліки обійдеться в кілька разів дешевше, ніж на батьківщині.

До переваг слід віднести:

  • безпека;
  • практично повна відсутність безробіття;
  • комфортний клімат;
  • розвинену інфраструктуру.

Найбільшим недоліком є великий наплив туристів у курортних зонах.

Малайзія знайома доглянутими містами, сучасним транспортом, привітними жителями, медициною високого рівня. Придбати житло тут дозволено в повну власність, а проживати на території держави постійно немає необхідності.

Ціни на найнеобхідніші товари дуже низькі. Те ж можна сказати і про житло: квартира в Куала-Лумпурі обійдеться в 100-200 тисяч доларів США.

Австралійський континент

У 2024 році продовжить діяти урядова програма з переселення пенсіонерів в Австралію. Даний напрямок привабливо в силу багатьох факторів:

  • безпека життя;
  • розвинена інфраструктура;
  • упорядковані міста;
  • чиста екологія;
  • високий рівень медицини.

За статистикою Організації економічного співробітництва, 84 % населення країни вважає себе щасливими людьми.

Для пенсіонерів передбачена спеціальна віза – Investor Retirement Visa. Розрахована вона на кандидатів старше 55 років, які в змозі самостійно себе фінансувати, і у яких немає утриманців, які претендують на переїзд. На рахунку пенсіонера-мігранта має бути не менше 750 тисяч австралійських доларів і він повинен мати річний дохід в 65 тисяч доларів; бажаючі жити в сільській місцевості можуть показати лише 500 тисяч при доході в 50 тисяч в рік.

Investor Retirement Visa видається на 4 роки і допускає перебування за межами Австралії будь-який проміжок часу. Віза підлягає продовженню кожні 4 роки за умови, що заявник все ще відповідає вимогам Міграційного департаменту. Отримання громадянства власниками візи не передбачено.

Африканські країни

Деякі мігранти не виключають можливість переїхати в Єгипет. Побувавши в країні в якості туриста, вони вирішуються на еміграцію навіть всупереч тому, що влітку клімат тут надзвичайно спекотний.

На користь цього напрямку говорить вартість об’єктів нерухомості. У Хургаді квартиру можна купити всього за 20-50 тисяч американських доларів. А витрати на одну людину в місяць не перевищують 300 доларів (без оплати житла). Щоб скористатися високорозвиненою медициною, доведеться оселитися у великих містах. На периферії отримати кваліфіковану допомогу буде дуже складно.

Ще одна країна, що викликає інтерес у емігрантів, які підшукують затишне місце для життя на пенсії, це Марокко. Але варто пам’ятати, що 60 % населення цієї держави – араби і ще 40 % – бербери. І ті й інші дуже прихильно ставляться до людей християнської віри. Великою перевагою країни є близькість до Європи і унікальної краси ландшафти. Рівень життя тут нижче, ніж в європейських країнах, зате і ціни на основні товари і житло невеликі.

Підсумки

Про те, щоб провести старість в спокійному куточку планети з комфортними умовами життя і гідним соціальним забезпеченням, мріє кожен пенсіонер. Але перш ніж зважитися на еміграцію, необхідно правильно вибрати країну і вивчити правила легалізації. З пріоритетних напрямків сьогодні можна назвати Болгарію, Чорногорію, Іспанію, країни Латинської Америки, Єгипет, Туреччина і Таїланд.

Також по темі: