Меню Закрити

Що таке номер REGON у Польщі


Для законного ведення бізнесу в Польщі потрібно провести реєстраційні дії. Серед іншого, засновники та/або організатори підприємства отримують кілька різних ідентифікаторів. Вони можуть відрізнятися в залежності від форми власності, однак є один, який повинен отримувати кожен суб’єкт господарювання. Мова про номер REGON. Даний ідентифікатор допоможе і при введенні справ, і стані способом перевірки контрагента чи роботодавця. Що це за номер, як отримати у 2022 році та для чого може бути використаний – все це розглянемо в подробицях далі.

REGON: що це таке

Rejestr Gospodarki Narodowej (Реєстр народного господарства, Реєстр національної економіки, або повністю – Офіційний державний реєстр суб’єктів народного господарства) – єдиний статистичний реєстр всіх суб’єктів господарської діяльності, який веде GUS (Головне управління статистики РП). По першим буквам короткого назви та абревіатура утворена REGON.

Дана ідентифікація використовується Польщею з середини ХХ століття. Спочатку це був 7-значний номер, що зараз він 9-значний, а в деяких випадках застосовується і 14-символьне кодування. Що означають входять в REGON дані розглянемо далі, а поки що слід зазначити, що наявність цього ідентифікатора не звільняє від необхідності отримувати інші, якщо така вимога закону для обраної форми організації бізнесу.

З чого складається 9-значний номер REGON

Найбільш поширеним є 9-значний код. У його складі:

  • Перші дві цифри – номер регіону.
  • Наступні шість – унікальний порядковий номер.
  • Остання (дев’ять м’ята) – перевірочна цифра.

Номер REGON в Польщі

Регіональні номери чітко встановлені. Це 49 «провінцій», кожній з яких присвоєна непарна цифра по черзі. Наприклад, 01 – це Варшавський регіон, а 97 – Зеленодольський.

З порядковим номером так само все досить просто – він присвоюється поспіль і не повинен повторюватися. При цьому оголошено, що в разі нестачі номерів, кількість REGON може бути збільшено за рахунок використання додатковий парних цифр регіону.

Перевірочна (контрольна) цифра обчислюється за досить складною формулою. У кожної з перших восьми цифр є своя вага:

Порядковий номер Цифрове значення ваги
1 8
2 9
3 2
4 3
5 4
6 5
7 6
8 7

Кожна з восьми цифр перемножується на свою вагу, і ці твори сумуються. Від отриманого результату необхідно взяти mod 11 (ділення по модулю, залишок ділення арифметичної функції).

Читайте також:  Як розрахувати і отримати лікарняний у Польщі для українців

Приклад. Маємо 8 цифр REGON, необхідно обчислити (перевірити наявну) дев’яту: 12 345678 [x]. Обчислюємо:

  1. 1х8 + 2х9 + 3х2 + 4х3 + 5х4 + 6х5 + 7х6 + 8х7 = 192.
  2. 192 mod 11 = 5.
  3. Відповідно, дев’ята цифра «5», а повний номер REGON: 12 345678 5.

Ідентифікатор, що складається з 14 знаків, що використовується виключно для великих підприємств, що мають представництва (філії, відділення) у різних воєводствах Польщі. В цьому випадку перші дев’ять ять цифр REGON у всіх підрозділів однакові та відповідають номеру головного підприємства.

Хто повинен бути внесений у реєстр REGON

Отримувати ідентифікатор Rejestr Gospodarki Narodowej повинні суб’єкти господарської діяльності Польщі:

  • Юридичні особи.
  • Фізичні особи, які здійснюють бізнес-діяльність, включаючи індивідуальних підприємців і фермерів.
  • Структури, чия організація не вимагають утворення юридичної особи (такі, як spółka cywilna).

Іншими словами, всі, хто бажає здійснювати господарську діяльність повинні отримати номер REGON. При цьому кожна нова структура оформляє свій ідентифікатор, у тому числі, якщо засновники компанії мають свої номери, їх нова фірма (товариство) повинна отримувати окремий.

Інакше йдуть справи з фізичними особами. Їм присвоюється єдиний REGON при реєстрації. Якщо пізніше діяльність буде зупинена, а далі розпочато знову, у людини збережеться тією ж, присвоєний спочатку, ідентифікатор.

Як отримати номер REGON у  Польщі

Технологія одержання ідентифікатора відрізняється залежно від форми організації підприємства. Для повноцінного ТзОВ у Польщі, акціонерного товариства та інших типів, які потребують повномасштабну реєстрацію, включаючи оформлення KRS, повинно бути окремо подано заяву в CEiDG.

Тут ми розглянемо спрощений варіант організації бізнесу, придатний для індивідуального підприємництва або спулки цивільної. При цьому для фізичних осіб реєстрація одночасно стані та фактом отримання REGON, NIP, вибором способу оподаткування, соціального страхування та ін.

Для онлайн-реєстрації послідовність етапів така:

1.Перейдіть на цю сторінку сервісу CEIDG.

2.Після великого списку попереджень, потрібно вибрати пункт «Założyć działalność gospodarczą» (вісті / розпочати господарську діяльність). Клацаємо по посиланню.

Далі можливі два варіанти реєстрації: просте заповнення з подальшим відвідуванням муніципалітету для підтвердження особи або онлайн-подача. Для останньої потрібно зареєструватися на вказаному сайті з участю цифрового підпису / довіреної профілю.

Читайте також:  Як встати на біржу праці та отримувати допомогу по безробіттю в Польщі

3.На сторінці вибираємо «Nowy wniosek» для заповнення нової заяви. Далі в додаткових функціях «Chcę dodatkowo zawiesić działalność gospodarczą» вводимо капчу і натискаємо «Dalej».

4.Відкриється велика форма заяви, в якій необхідно ввести всі необхідні відомості. Оскільки одночасно здійснюється кілька реєстрацій, даних справді багато — заповнити їх потрібно уважно і ретельно.

5.Далі вибираємо «Pobierz plik XML», щоб зберегти документ і, розпечатавши, з’єднання явитися в муніципалітет, або кнопку «Dalej», для онлайн-подачі.

6.Виконавши всі подальші вимоги, на вказані контактні дані прийдуть реєстраційні номери.

Треба знати, що присвоєння REGON не супроводжується видачею будь-якого свідоцтва (документа). Ідентифікатор вноситися до реєстру, повідомляється власнику номер – цього достатня. З цього моменту вважається, що REGON присвоєно.

Способи звернення до муніципалітету та інша допомога

Крім онлайн-способів, реєстрацію можна здійснити у своєму муніципалітеті або у найближчому відділенні статистичного управління. Для цього вибирають просту форму заповнення (див. вище) і з неї звертаються до влади. Можна взяти бланк на місці та заповнити його за допомогою чиновників.

Адреси регіональних статистичних управлінь:

Адреси регіональних статистичних управлінь

Оскільки REGON є обов’язковим ідентифікатором, будь-яке підприємство, з яким людина збирається контактувати (укладати договір або працевлаштовуватися), може надати його для перевірки.

За наявним номером можна уточнити багато інформації по контрагенту і, що найважливіше, частково виключити випадки шахрайства.

Висновок

REGON – ідентифікатор обов’язковий для будь-якої бізнес-діяльності. Без нього підприємство або підприємець не буде працювати законно. Якщо без чого не можна обійтися, то необхідно в деталях вивчити процес. Сподіваємося, що змогли підказати всі можливі нюанси, щоб на шляху до успішного підприємству у вас виникало якомога менше проблем.

Форми ведення бізнесу в Польщі для іноземців: Відео


Також по темі: