Меню Закрити

Як відкрити ФОП у Польщі українцям

Індивідуальне підприємництво – одна з найпростіших форм ведення бізнесу. Однак ця простота може бути лише видимістю і стати джерелом багатьох проблем, але може і навпаки перетворитися на постійний дохід і спосіб безбідного існування в Польщі. Нерідко ФОП є стартовим майданчиком для подальшого розвитку бізнесу. Чи можуть українці зареєструвати своє ФОП у Польщі у 2024 році? Так, можуть. Але складнощів, і не завжди помітні з першого погляду проблем, у цієї процедури немало. Як провести реєстрацію, яких помилок потрібно уникати, і як працювати вже створеному ФОП – про це й буде розказано в даному матеріалі.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: що це таке

У плані формулювання все досить просто і знайоме з господарської діяльності в країнах СНД.

Jednoosobowa działalność gospodarcza (одноосібна підприємницька діяльність) – це вид господарської діяльності, безперервно здійснюється зазначеною особою від свого імені, під свою відповідальність, і орієнтується на отримання прибутку.

Якщо відійти від мови офіціозу, то ФОП у Польщі – це реєстрація особи як підприємця, щоб він міг вести свій бізнес, отримувати прибуток і платити за це податки.

Аналог в інших країнах

Для простоти розуміння коротко вкажемо на аналогічні форми діяльності в різних країнах:

Країна Термінологія
Білорусь, Росія ФОП (Індивідуальний підприємець)
Україна ФОП (Фізична особа підприємець).
Чехія Živnostenské oprávnění або розмовна форма živnostenský list – обидва варіанти позначають ліцензію на індивідуальне підприємництво.
Німеччина Einzelunternehmer (стосовно податкового кодексу) або (рідше) Kaufmann (згідно з торговельним кодексом).
США Sole proprietorship

Є своя термінологія і в інших країнах, так само як і особливості реєстрації та ведення бізнесу.

Переваги та недоліки

Почнемо з поганого:

 • Підприємець відповідає всім своїм майном за зобов’язаннями ФОП.
 • Форма доступна не всім іноземцям (далі повернемося до цього питання).
 • ФОП можна зареєструвати не для всіх видів діяльності.

Але є і чималі плюси:

 • Проста реєстрація, у т. ч. онлайн (розглянемо далі).
 • Можливість вибору системи оподаткування.
 • Свобода дій, не скута партнерами або начальством.
 • Не вимагає мінімального (статутного) капіталу.
 • При доходи за минулий рік, не перевищують 2 млн євро (!) можливе ведення спрощеного бухгалтерського обліку.

Зрозуміло, це лише загальні риси, на які накладаються всі інші переваги та недоліки польського бізнесу.

Можуть іноземці відкрити ФОП у Польщі

Відповідь на це питання тепер вже очевидний – так, можуть. Однак для законного підприємництва у формі Jednoosobowa działalność gospodarcza іноземець повинен володіти певним статусом:

 • Мати сталий побит або карту довгострокового резидента EU.
 • Мати тимчасовий побит, але виключно з підстав:
  • Возз’єднання сім’ї з людиною, законно проживають в РП.
  • Посвідку на проживання (ПНП) по шлюбу з поляком / полькою.
  • Навчається в польському вузі (денний стаціонар), в т. ч. в аспірантурі.
  • Мають ПНП на підставі ведення бізнесу, зареєстрованого та функціонує на території РП.
  • Гуманітарні обставини: біженці, захист, толерантне перебування і т. п.

Індивідуальне підприємництво по карті поляка

Наявність карти поляка дає право на відкриття ФОП у Польщі. Нагадаємо, що сама картка не дозволяє перебування в країні, але вона дає можливість відкрити пільгову візу, а, в’їхавши по ній, можна подати документи на реєстрацію індивідуального підприємця.

Важливо розуміти, що відсутність можливості відкривати ФОП для іноземців не означає заборону на господарську діяльність взагалі. Наприклад, вона може бути оформлена у вигляді Spółka z o.o. або Spółka cywilna.

Інші обмеження для ФОП у Польщі

Крім статусу іноземця існують і інші параметри, не дозволяють реєструвати бізнесмена, як індивідуального підприємця в РП. Вони не пов’язані з громадянством, а поширюються на всіх.

Обмеження введені законодавчо, і стосуються визначених сфер діяльності. Так, наприклад, ФОП не можна відкривати, якщо збираєтеся займатися:

 • Вирощуванням певного типу рослин.
 • Тваринництвом.
 • Страхуванням.
 • Протипожежними заходами.
 • Профспілковою роботою.
 • Спортивними клубами.
 • Банківською діяльністю.

Існують і інші обмеження. Перш ніж зареєструвати ФОП необхідно уточнити доступна обрана діяльність даній формі організації. Зробити це можна в спеціальному державному реєстрі, вибравши зацікавив пункт.

Це дуже важливий момент, оскільки він впливає на всю подальшу процедуру, а самі допуски не завжди здаються логічними. Наприклад, вирощувати свиней ФОП не може, а добувати уран – будь ласка (правда, потрібна спеціальна ліцензія).

Як відкрити ФОП у Польщі

Реєстрація Jednoosobowa działalność gospodarcza можлива, як простий поданням письмової заяви, так і онлайн. Розглянемо докладно весь процес, зробивши акцент саме на оформлення через інтернет.

Кілька попередніх кроків

Для онлайн-реєстрації необхідно мати надійний профіль ePUAP або цифровий підпис. Якщо жодного з цих інструментів ще немає, першим ділом необхідні кроки щодо отримання.

Далі потрібно трохи забігти наперед, щоб зрозуміти необхідність ще кількох дій, а заодно відповісти на два часто виникають питання:

 • Чи повинен підприємець мати PESEL або NIP?
 • Чи потрібно мельдованіє для реєстрації Jednoosobowa działalność gospodarcza?

Як побачимо далі, для заповнення заяви необхідно вказати номер PESEL, а після реєстрації ФОП буде присвоєно NIP. Таким чином, виводиться необхідність мати відразу обидва ідентифікатори. Для оподаткування індивідуального підприємця буде використовуватися NIP, але для оформлення мати PESEL необхідно. Якщо ПЕСЕЛ ще немає, то його можна отримати перед подачею заяви.

Схожа ситуація і з мельдованієм. По-перше, відомості про реєстрацію є в заяві, а, по-друге, заява подається в муніципалітет або уженд гміни якраз за місцем оформлення ФОП.

Якщо подача заяви буде здійснюватися особисто (муніципалітет / гміна), то зареєструватися та оформити PESEL можна там же. Це займає кілька хвилин. Однак для онлайн реєстрації ці параметри вже повинні бути.

Крок 1. Підготовка до заповнення заяви

Реєстрація ФОП здійснюється в CEIDG (Центральний реєстр інформації про господарську діяльність). Саме в представництво цієї організації та подається заява у муніципалітеті / гміні або через інтернет.

В обох випадках заповнюється один і той же внесек. Візьмемо для прикладу онлайн-заповнення, але слід розуміти, що сервіс можна використовувати й для заповнення без подачі (з подальшою печаткою та особистим передачею), а пункти в бланку ті ж.

Бланк називається CEIDG-1. Для оформлення через інтернет виконайте наступне:

 1. Зайдіть на сайт CEIDG.
 2. Обов’язково зареєструйтесь: правий верхній кут, посилання «Zaloguj» — виконайте всі необхідні умови, в т. ч. підтвердження за допомогою ePUAP / цифрового підпису.
 3. Дочекайтеся на вказані контактні дані відомостей про реєстрацію (в т. ч. смс зі спеціальним кодом), та зайдіть на сайт під своїм профілем.

На сторінці відзначаємо: нова заява, підготовка заявки, заповненням форми й відзначаємо «Brak» у графі додаткових послуг. Вводимо капчу, натискаємо «Далі» та переходимо до наступного кроку.

Крок 2. Заповнення заяви

Перехід здійснено на сторінку з формою заповнення. Розглянемо параметри заяви, але треба розуміти, що частина полів вже містять інформацію, яку необхідно вибрати, а значок «?» у деяких даних дозволяє подивитися додаткову довідкову інформацію.

Розділи 01 — 02. Вид заяви (Rodzaj Wniosku) – вже заповнений.

02 02.1. Місце подачі (Miejsce złożenia wniosku: wypełnia urząd і Nazwa urzędu, w którym składany jest wniosek) – заповнюються працівниками реєструючих органів.

02.3 Ким подається заява (Wniosek złożony przez) – вибирається «Przedsiębiorcę» (Підприємець).

Розділ 03. Дані заявника (Dane wnioskodawcy).

Вибір статі (Płeć) – чоловічий чи жіночий.

2а. Документ, що засвідчує особу (Rodzaj dokumentu tożsamości). Саме тут треба відразу вказати не тільки документ, але і відповідний статус — dowód osobisty.

2b. Серія і номер вищевказаного документа (Seria i numer dokumentu tożsamości). Це поле заповнюється, вибір даних відсутня.

PESEL. Введіть номер або виберіть його відсутність (галочку в полі «Nie posiadam numeru PESEL», щоб він був привласнений далі). Як вже зазначалося вище, для більш оперативної реєстрації цей ідентифікатор краще мати заздалегідь.

4 і 5. Номери NIP і REGON. При первинній реєстрації цих параметрів не може бути, тому в обох випадках ставимо галочку про відсутність ідентифікаторів.

6. Прізвище (Nazwisko).

7. Ім’я (Imię pierwsze).

8. Прізвище, дана при народженні (Nazwisko rodowe). Поле необов’язкове, заповнюється якщо були зміни прізвища.

9. Друге ім’я (Imię drugie (o ile posiada)). Аналогічно попереднім – при наявності.

10. По батькові (Imię ojca). Це вже обов’язкове поле – введіть латиницею ім’я отця, тобто умовний Богдан Адамович Іванов вводить не Adamovich, а Adam.

11. Ім’я матері (Imię matki).

12. Місце народження (Miejsce urodzenia)

13. Дата народження (Data urodzenia). Можна вести за допомогою календаря, чи «підтягти» з даних PESEL, натиснувши на відповідну кнопку.

14. Громадянство (Posiadane obywatelstwa). У поле за замовчуванням встановлено PL. Відповідно, іноземці повинні видалити дані та ввести (вибрати) відповідають дійсності:

 • натисніть значок ластику, щоб очистити поле;
 • у полі праворуч введіть назву своєї країни, і виберіть із запропонованого списку;
 • клікніть по кнопці «Dodal» праворуч;
 • проконтролюйте, що відповідний громадянства символ з’явився в потрібному полі.

15. Підтвердження відсутності заборон на діяльність та інших негативних факторів. Просто виберіть «Tak, składam oświadczenia».

03.1. «Я іноземець». Обов’язково вибираємо «Tak». Тоді відкривається кілька наступних полів, але спочатку може з’явитися попередження, що не всім іноземцям доступно ФОП. Натисніть «Ок», якщо впевнені у своїй відповідності.

03.2 Посвідчення особи іноземця (Dane dokumentu potwierdzającego status cudzoziemca):

Дата видачі (Data wydania dokumentu). Номер, серія (Sygnatura dokumentu). Якщо номер карти побиту вже вводився вище, повторіть його!

Орган видачі (Organ wydający dokument). Наприклад, воєводство. Тоді відкривається ще одне поле, куди потрібно почати вводити найменування регіону, і вибрати один із запропонованих.

Розділ 04. Адреса проживання (Адресу zamieszkania wnioskodawcy). Вводиться адреса реєстрації. Обов’язковими є «Країна», при виборі Польщі – воєводство, повіт, гміна та інші, позначені кольором.

Розділ 05. Електронна адреса (Адресу elektroniczny). Адреса e-mail повинна бути чинною і відповідати електронній адресі, вказаній при реєстрації ePUAP / цифрового підпису. Відмова від отримання відомостей на даний ящик можна встановити за допомогою галочки в полі «Rezygnacja z adresu elektronicznego».

Розділ 06. Інформація про фірму (Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy). Назва формується автоматично з імені та прізвища, зазначених раніше. Однак заявник має право внести додаткові відомості назви, наприклад, «Firma usługowa», але прізвище й ім’я повинні залишитися. Тобто в нашому прикладі назва може бути «Bogdan Ivanov» або «Firma usługowa Bogdan Ivanov».

06.2. Передбачуване число працівників (Przewidywana liczba pracujących…). Якщо діяльність буде здійснювати один заявник, ставиться «1», якщо буде ще один працівник, то «2» і т. д.

06.2. Переважаючий та можливі види діяльності (Przeważający rodzaj działalności gospodarczej wg PKD 2007 і Pozostałe rodzaje działalności gospodarczej wg PKD 2007). Вибираються коди діяльності. Нагадаємо, що впізнати їх можна за цим посиланням або знайти безпосередньо у формі заяви, натиснувши на відповідну кнопку.

07. Коротка назва фірми (Nazwa skrócona). Частіше це просто ім’я і прізвище, у тому числі й повністю збігаються з попереднім пунктом.

08. Дата початку діяльності (Data rozpoczęcia działalności).

09. Контактні дані заявника. При цьому можна встановити галочку «Sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG», заборонивши установі зв’язуватися з вами за вказаними контактами.

Розділ 10. Контакти для підприємницької діяльності (Adresy związane z działalnością gospodarczą).

Це відомості, необхідні для бізнес-діяльності. Вони можуть як збігатися з попередніми або між собою, так і бути зовсім іншими.

10.1. Адреса для кореспонденції (Adres do doręczeń).

10.2. Місце ведення бізнесу (Stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej).

Зверніть увагу, що ця інформація є публічною, і буде доступна всім користувачам реєстру.

11. Додаткові адреси діяльності (Dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej). Відомості не є обов’язковими. Поле можна не заповнювати.

12. Обов’язкове страхування (Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w…). Нове ФОП вибирає ZUS (Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych), тоді відкриваються ще два поля:

12.1. Дата початку страхування (Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS). Можна вести ту ж дату, якої раніше позначали початок діяльності (пункт 8).

12.2. Подати заяву до ZUS одночасно з цим (Dołączam zgłoszenia ZUS). Вибирається тип документа (ставиться галочка), або не вибирається нічого. В останньому випадку заява доведеться подавати окремо.

Зверніть увагу, після розділу 12 відразу йде розділ 17. Це нормально, продовжуємо заповнення.

Розділ 17. Інформація про керівників податкових служб (Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych)

У полі 17.1 почніть вводити свої дані. Із запропонованого списку виберіть потрібне. Якщо свого знайти не вдалося, внесіть його в полі 17.2. Інакше залиште порожнім.

Розділи 18-20. Оподаткування. Спосіб нарахування податків потрібно вибрати заздалегідь, щоб на цьому етапі просто ввести дані. Ми ще повернемося нижче до даної теми, але повністю оподаткування (його способи) вимагає окремого розгляду.

Якщо бухгалтерська звітність буде формуватися третьою особою, то в п. 20 виберіть «Так», і внести його дані. В іншому випадку, залишайте «Nie». Розділ 21 відсутній.

Розділ 22. Місце зберігання бухгалтерської документації (Заявника przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy).

Вкажіть необхідні відомості. Адреси можуть збігатися з будь-яким з внесених раніше, але це не є обов’язковим.

В останніх розділах так само присутні не всі порядкові номери. Так виглядає офіційна форма, тому нам залишається тільки констатувати.

23. Ставте «Ні», якщо не збираєтеся працевлаштовувати інвалідів.

25. Чи ви є партнером в інших підприємствах? Пункт присутній, однак на момент публікації цієї статті внести в нього дані неможливо. Ігноруємо.

26. Зведення про спільне сімейне майно (Informacja o małżeńskiej wspólności majątkowej). Вибираємо «Так» або «Ні». При негативній відповіді можна (але не обов’язково) заповнити поле №2 – дата, з якої спільне майно більше не є загальним.

27. Інформація про банківських рахунках (Dane identyfikacyjne rachunku bankowego wnioskodawcy). Поле можна залишити порожнім, і повідомити про рахунку пізніше.

28. Різні ідентифікатори (в т.ч. податкові), присвоєні в інших країнах. Дані вносяться у форматі: країна, номер, тип. Однак припустимо залишити поле порожнім при відсутності необхідності.

29. Довіреність на ведення справ (Udzieliłem(am) pełnomocnictwa do prowadzenia moich spraw). Необов’язкове поле. Заповнюється тільки при наявності довіреної особи.

Крок 3. Подача заяви

В самому кінці форми є пункт «Додати необхідні додатки» (Dodaj załączniki, które chcesz dołączyć do wniosku). Натиснувши на відповідну кнопку, можна додати скани необхідної документації: карти побиту, децизії й т. п.

Тиснемо кнопку «Dalej». Якщо є помилки, буде запропоновано їх виправити. Якщо претензій немає, запит відправиться на обробку в CEIDG. Оповіщення про розгляд прийде на вказаний e-mail і буде видно в особистому кабінеті на сайті реєстру.

Крок 4. Реєстрація індивідуального підприємця

Внесення до реєстру відбувається швидко. Як правило, вже через добу можна знайти свої дані у відповідній базі даних. Необхідні номери NIP і REGON будуть присвоєні автоматично.

Якщо реєстрація в ZUS не проводилася, треба зробити це протягом 7 днів, для чого звернутися в місцеве відділення з відповідною заявою. Платники ПДВ так само повинні зареєструватися в місцевій податковій.

Два важливих моменти:

 1. Свідоцтво про реєстрацію ФОП ніхто здобувачеві не пришле. У ньому немає особливої потреби, але бажаючі можуть завантажити документ з реєстру CEIDG.
 2. Всі описані реєстрації безкоштовні.

Витрати на копії, переклади та ін. лягають на претендента, якщо в них є необхідність.

Обов’язки у зв’язку з початком підприємницької діяльності

Основні обов’язки індивідуального підприємця перед польською державою зводиться до своєчасної сплати податків, зборів та здавання відповідної документації:

 • Податок на прибуток.
 • Відрахування до ZUS.
 • Оплата ПДВ.

Останнє потрібно не у всіх випадках, і вимагає окремої реєстрації в податковій інспекції.

Крім цього потрібно своєчасно оформляти та подавати декларації, вести бухгалтерський облік і зберігати цю інформацію встановлений час. Багато звертаються до спеціальних бухгалтерських фірмам для допомоги в складанні документів.

Які податки платить підприємець

Оподаткування ФОП у Польщі – необхідна і досить складна процедура, що вимагає окремого роз’яснення. Даний матеріал присвячений процесу реєстрації ФОП, тому ми лише коротко нагадаємо про можливі способи стягнення податків:

 • Податкова шкала на загальних умовах. Нараховуються податки на прибуток підприємців (доходи мінус витрати) у розмірі 18% на суму не більше 85 528 злотих у рік. Якщо прибуток перевищила цю позначку, нараховується фіксована ставка 15 395,04 злотих, до якої додається ще 32% від суми перевищення.
 • Лінійне оподаткування. Фіксована ставка 19% на прибуток, без урахування її величини.
 • Спрощена форма. В залежності від виду діяльності, дохід оподатковується фіксованою ставкою в 3, 5.5, 8.5, 17 або 20%. Проте підкреслимо, мова йде саме про дохід, а не прибуток, тобто податок нараховується на всі надходження, без урахування витрат.
 • Індивідуальні умови. Рідко застосовна форма, встановлювана владою для конкретного бізнесмена.

Вибрати форму оподаткування можна ще на етапі реєстрації. Відповідно, визначитися з нею потрібно ще раніше.

Висновок

Самостійне відкриття ФОП у Польщі через інтернет швидке й зручне. Однак, як ви тепер знаєте, на кожному з етапів можливі труднощі та проблеми. Вирішити їх бажано заздалегідь, щоб помилок не виникало в процесі діяльності, а отримувати прибуток можна було б почати якомога швидше.

Бізнес у Польщі: Відео

Також по темі: