Меню Закрити

Як рахувати 180 днів роботи по освядченню

Багато, хто вже має досвід роботи у Польщі, знайомі з таким зручним інструментом, як освядчення. Цей документ дозволяє працевлаштовуватися на строк до 180 днів на рік і є найбільш популярною формою серед заробітчан. Однак все частіше стали виникати проблеми з розрахунком піврічного періоду допустимої роботи — польські закони, намагаючись врегулювати деталі, досить сильно заплутали цей момент. Тому ми вирішили розповісти, як правильно розрахувати 180 днів роботи по освядченню у 2024 році.

180 днів роботи по освядченню

Хто може працювати по освядченню

Освядчення – закріпилася у нашому суспільстві словоформа, що походить від польського «Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi» (Заява про доручення роботи іноземцеві), що позначає спеціальний документ, що дає право іноземним громадянам працювати в Польщі протягом 180 днів на рік.

Застосовується освядчення виключно для громадян шести країн: Вірменія, Білорусія, Грузія, Молдова, Росія та Україна. На відміну від зезволення на працю, яке необхідно оформляти у воєводи (що займає кілька місяців), відкрити Oświadczenie роботодавець може у старости за 2-3 тижні.

Процедура отримання освядчення та візи по ньому – процес багатогранний, який має масу нюансів. Тут же головне – період допустимої роботи становить 180 днів у році, і саме з цим піврічним періодом ми і будемо розбиратися далі.

Основні проблеми

У теоретичному варіанті робота по освядченню виглядає просто. Роботодавець відкриває документ на 180 днів. Іноземець оформляє на його підставі робочу візу, і трудиться зазначений період.

Однак на практиці виникає велика кількість труднощів. Основні з них:

  • Іноземець не встигає вчасно відкрити візу, в’їхати і приступити до роботи в зазначену в освядченні дату.
  • Освядчення видано не на 180 днів поспіль, а на кілька етапів (наприклад, три місяці роботи – далі три місяці відпочинку – і знову тримісячний період виконання обов’язків).
  • Іноземець змінює роботу, оформляючи нове освядчення.

Всі ці варіанти призводять до того, що необхідно розрахувати допустимий період роботи і, що зустрічається дуже часто, період після завершеного освядчення, коли можна буде оформляти новий – коли закінчиться коридор.

Розберемо ці випадки окремо з точки зору не тільки діючих законів, але і випадків, законодавчо неврегульованих, і застосовуються за фактом найбільш часто.

Освядчення є, але іноземець по ньому не працював

Якщо документ відкритий (не скасовано), але іноземець не працював на запрошення жодного дня (наприклад, зовсім передумав виїжджати до Польщі), або не використовував якусь частину (наприклад, процес відкриття візи затягнувся і частину часу, виділеного на роботу по освядченню, було не використано), термін освядчення продовжує витрачатися.

Складно сказати, чому виникла така ситуація, і чому, приміром, не можна було застосувати ту ж методику, що у сезонного дозволу, коли термін починає витрачатися з моменту фактичного початку роботи, але факт залишається фактом – іноземець може зовсім не в’їжджати в Польщу і навіть не отримувати візу на підставі освядчення, але якщо воно не анульоване, термін роботи витрачається.

Аналогічно виглядає і ситуація з частковим невикористанням терміну – працювати протягом розрахункового року можна буде лише протягом терміну, що дорівнює 180 дням мінус витрачений період.

Запрошення видано на кілька періодів

Тут все відносно просто. Закон дозволяє працювати за запрошення від роботодавця до 180 днів в році, при цьому піврічний період не повинен бути перевищений сумарно. Тобто це можуть бути і два періоди по три місяці, і три по два, і шість за одну – хоч 180 періодів по 1 дню – головне, щоб у сумі відпрацьовані дні не перевищили встановлені межі.

Складнощі починаються тоді, коли розбите на етапи освядчення одночасно стикається з іншими проблемними випадками (вищевказаним або тим, про який поговоримо далі).

Проблеми зміни роботи по освядченню

Змінити роботодавця, в тому числі й по освядченню, право іноземця. Знову ж таки, в теорії все виглядає просто: нова робота – нове освядчення. З вищесказаного ясно, що відкрити наступний документ можна лише на термін 180 мінус вже відпрацьований / втрачений період.

На практиці складності виникають в процесі переоформлення. Наприклад, старий роботодавець обіцяв анулювати освядчення, але не зробив цього. Новий надав у повятовий ужонд праци всі документи, почекав зазначений період, але отримав відмову, оскільки одне освядчення на даного іноземця вже відкрито. Далі колишнє освядчення може бути закрито, але цей період (поки з’ясувалося, що колишнє ще діє) буде втрачений.

180 днів або пів року? Рік або 365 днів?

Візу по освядченню часто називають піврічної. Нерідко та сама заява іменують «піврічним запрошенням». Але чисто математично пів року – це 365/2 = ~ 183 дні. Різниця між 180 і 183 невелика, тільки от перевищення терміну легального працевлаштування або перебування може стати підставою для звинувачень у незаконному працевлаштуванні / знаходженні в РП. Результатом може стати депортацію і заборону на в’їзд.

Відповідь на це питання міститься в ст. 114 Цивільного (Громадянського) кодексу Польщі. В ній чітко зазначено, що якщо в якому-небудь документі термін визначений у місяцях, то кожний такий місяць складається з 30 днів. Отже, максимальний строк освядчення дорівнює 6 х 30 = 180 днів.

У зв’язку з цим може виникнути питання, як же тоді розраховується поняття рік? 12 х 30=360? Ні! У тій же статті однозначно сказано, що рік – це завжди 365 днів.

Як рахувати 180 днів по освядченню

Ми підійшли до головного. Але спочатку ще один невеликий приклад проблеми. Уявіть собі якусь комплексну ситуацію, коли іноземець по одному освядченню отримував візу з затримкою, потім змінював роботу, очікуючи новий документ, анулював старий, і ось тепер у нього на руках освядчення до певної дати. Але чи всі дні, зазначені в документі, можна працювати?

Саме такі заплутані ситуації і є більш наочними. На думку багатьох польських юристів, що спеціалізуються на профільному право, для розрахунку можливого періоду варто застосувати такий спосіб:

  • Візьміть дату закінчення діючого або останнього освядчення.
  • Відрахуйте від неї 365 днів тому. Це буде дата, з якої починається ваш розрахунковий рік.
  • Тепер перевірте і підсумуйте всі періоди протягом цього року, коли існували освядчення.
  • Різниця між 180 днями і сумою, отриманої на попередньому кроці, дасть кількість днів на яке можна відкрити нове освядчення протягом зазначеного розрахункового року.

На думку польських колег, це простий спосіб розрахунку можливого терміну освядчення.

Як рахувати 180 днів з освядчению

Це цілком робочий метод, навіть якщо, на перший погляд, і не здається занадто простим. Більш того, по закінченню розрахункового року виникає право на нові 180 днів роботи по освядченню, але це повинен бути вже новий документ. Розраховувати черговий період працевлаштування потрібно по тим же правилам.

Що таке освядчення: Відео

Також по темі: