Меню Закрити

Як подати заяву про підвищення зарплати в Польщі (podanie o podwyżkę)

Влаштовуючись на роботу в Польщі, іноземці заздалегідь домовляються про розмір заробленої плати. Не розглядаючи випадки явного обману з невиплатами, нерідко виникають ситуації, коли при довгому терміні працевлаштування обставини змінюються, і попередня оплата праці вже не влаштовує. Звичайно, завжди можна змінити роботу, однак є випадки, коли добитися підвищення реально і без звільнення. Що таке Podanie o podwyżkę, як написати заяву про підвищення зарплати у 2024 році, в яких умовах це можливо, і які аргументи можуть спрацювати.

Як подати заяву про підвищення зарплати в Польщі

Законодавча база

Почнемо з формальностей. В цей раз доведеться діяти методом «від зворотного», оскільки не існує законодавчих норм, що прямо регламентують дане питання. Одночасно, немає й умов, що забороняють вимагати підвищення зарплати та звертатися до роботодавця з будь-якою заявою.

Юридична логіка така:

 1. Роботодавець зобов’язаний виплачувати зарплату працівнику (art.85-86 Kodeks pracy – далі, k.p.), і працівник не має права від неї відмовитися (art.84 k.p.).
 2. Розмір оплати праці є результатом домовленостей сторін, і повинен бути закріплений у письмовому договорі (п. 3, §1, art.29 k.p.).
 3. Рівень зарплати повинен відповідати якості та кількості виконаної роботи, а також типу і кваліфікації працівника (§1, art.78 k.p.).
 4. Логічно, що при зміні одного з параметрів, зазначених п. 3, може бути змінено та предмет договору, зокрема оплата праці.
 5. Будь-які зміни трудового договору фіксуються письмово (§4, art.29 k.p.).

Відповідно, працівник має повне право звертатися до роботодавця з проханням про підвищення зарплати. Проте законодавчо встановлені тільки кордону мінімальної винагороди, тому, якщо мова йде про суми свідомо вище мінімальних, таке підвищення повинне бути результатом домовленості сторін, і бути письмово зафіксованими.

Коли варто подавати Podanie o podwyżkę

Нерідко, коли мова заходить про взаємну домовленість з роботодавцем про підвищення заробітної плати, іноземці налаштовані скептично. З чого, мовляв, роботодавцю йти на додаткові витрати, якщо є договір з встановленою сумою оплати праці?

Іноді це відповідає дійсності, і якщо нічого в умовах роботи чи у законодавстві не змінилося, то отримати надбавку малоймовірно. Проте часто виникають ситуації, коли і працівник, і роботодавець просто забувають про можливі корегування оплати праці, зайняті рутинними справами, та/або не звертають увагу на змінені обставини.

Найбільш поширені такі випадки на великих підприємствах, де велика кількість персоналу, чимало працівників, які працюють на однакових посадах, і здається, що один з таких співробітників ніяк не може отримувати більше за інших. Але все ж існують аргументи, коли розраховувати на підвищення зарплати працівник може, і головне в ситуації – нагадати про себе і своїх обґрунтуваннях.

Обґрунтування підвищення зарплати в Польщі

Далі будуть надані кілька основних мотивів підвищення оплати праці. Фактично їх може бути значно більше, в тому числі аргументи суб’єктивно підходять до конкретних обов’язків, підприємству, характером роботодавця і т. п.

Буде розглянуто бланк і приклад заповнення Podanie o podwyżkę, де, крім іншого, вказується на мотивування, включену в заяву. Це будуть як раз такі випадки, серед яких основними є:

Досвід та компетенції

Очевидно, що людина, тільки влаштувався на раніше незнайому роботу, і той, хто пропрацював кілька років, у більшості випадків мають різний професійний рівень. Сюди ж можна віднести нові, нехай і побічно пов’язані з основною роботою навички, набуті паралельно роботі. Все це цілком може стати аргументацією для Podanie o podwyżkę.

Наприклад, «За минулий рік значно підвищив свій рівень польського (англійської, німецької й т. д. мови, і тепер, крім своїх безпосередніх обов’язків, здійснюю пряме спілкування з клієнтами (керівництвом, замовником і т. п.), ніж підвищую результати роботи. У зв’язку з цим, прошу збільшити оплату праці до … злотих».

Звичайно і тут багато суб’єктивних факторів. Щоб такий аргумент спрацював, підприємство має бути зацікавленим, щоб контраргумент на кшталт «Ну, вивчив, а хто тебе просив?» не спрацював.

Досягнуті результати

У Польщі вважається, що зайвий раз нагадати про свої досягнення начальству – дуже хороша ідея. Однак це повинно бути аргументоване звернення, а не просто думка або оціночне судження, начебто, «Мені здається, що я працюю краще Васі, але ми отримуємо однаково. Прошу підвищити мені зарплату».

Бажано підтвердити своє прохання доказами. Це можуть бути приклади з документів, які фіксують вироблення, рівень дисципліни, якісь внутрішні рейтинги підприємства, відділу, цеху тощо

Наприклад, «За роки, що минули з моменту мого працевлаштування, я значно підвищив продуктивність праці, і тепер замість 5 автомобілів у день, можу обслужити 10, що підтверджується результатом вироблення, яку веде наш бригадир. Мої менш досвідчені колеги поки не можуть похвалитися подібними результатами, а зарплата у нас однакова. Прошу збільшити мені розмір оплати праці».Варто бути дуже обережним, використовуючи цей метод. Обов’язково вивчіть матеріал про дискримінацію по зарплаті, щоб створилося пропозицію можна було б інтерпретувати таким чином.

Обсяг обов’язків

Нерідко тлумачного співробітника, після адаптації в області його безпосередніх обов’язків, додатково навантажують та іншими. Взяли, наприклад, працівника чистити картоплю в кафе. Бачачи, що він справляється швидко, додали ще й чистку інших овочів. Згодом він вже ці продукти ріже, а потім і зовсім готує. А зарплату як платили за картоплю, так платять і зараз. Звернути на це увагу роботодавця, звичайно варто, і використовувати таку аргументація для підвищення заробітної плати цілком реально.

Наприклад, «При моєму працевлаштуванні 2 роки тому нами був укладений трудовий договір, в якому зазначені мої обов’язки в якості менеджера з продажу. Згодом, дізнавшись, що я добре володію англійською мовою, мене стали залучати в якості перекладача для спілкування з іноземними клієнтами. Я не проти виконувати і подібні обов’язки, проте прошу змінити мою зароблену плату у бік збільшення на … злотих в місяць».

Які мотивування точно не можна використовувати для Podanie o podwyżkę

Категорично не рекомендується застосовувати аргументи, не обґрунтовані реальними досягненнями або натякають на порушення з боку роботодавця (якщо мова не йде про законних вимог щодо усунення таких порушень).

Не варто використовувати в якості мотивування:

 • Своє фінансове становище – щось на кшталт: «Прошу збільшити мені зарплату, тому що у мене великий кредит, і зарплати не вистачає».
 • Посилання на оплату праці інших працівників, якщо немає можливості довести, що їх робота не є менш якісної, професійної, компетентної й т. п.
 • Шантаж роботодавця, заявами типу «Дай грошей, інакше я буду працювати гірше» або «Підвищите мені зарплату, інакше я звільнюся».

Такі «аргументи» можуть не тільки не призвести до бажаного результату, але й погіршити ситуацію, зіпсувавши відносини з колективом, окремими колегами або роботодавцем.

Podanie o podwyżkę з гумором

Цей випадок слід розглянути окремо. Дійсно, у ряді випадків доречний жарт може підвищити шанс на успіх, але використовувати цю міру коштує дуже і дуже акуратно.

 1. По-перше, почуття гумору явище дуже особисте, і далеко не завжди однаковий у різних людей і доречне. Застосовуючи дану міру, ви повинні бути абсолютно впевнені, що її сприймуть адекватно.
 2. По-друге, не варто вдаватися до цього способу, якщо мова йде про велике підприємство, і ви знаєте, що заява має пройти багатоступеневу систему прийняття рішення (наприклад, бригадир, начальник відділу, генеральний директор). Шанс, що жарт не оцінять на якомусь з етапів – дуже великий.

Приклади «жартівливих» обґрунтувань. «Прошу підвищити мені зарплату, тому що я дуже хочу, щоб мені підвищили зарплату» або «Прошу збільшити оплату праці для щотижневої покупки газети оголошень про роботу», або «Прошу змінити зароблену плату у бік збільшення, для проведення відпустки на морі, т. к. я постійно відчуваючи, як воно хвилюється там без мене».

А тепер увага! Ми свідомо вибрали, м’яко кажучи, не самі дотепні приклади жартів, т. к. з цим пов’язана наступна рада. Краще не використовуйте жарти з інтернету. Навіть якщо вони виявляться слушними, роботодавець вже міг бачити раніше, а вторинність, як правило, не викликає ні усмішки, ні розуміння. Ефект може бути зворотним. Якщо самому не вдається придумати чогось гідного, візьміть зі знайденого, але переробіть до невпізнання, адаптуйте під конкретні обставини.

І ще раз – десять, сто, тисячу разів подумайте перш ніж застосовувати цей метод. Тільки повна впевненість в адекватному сприйнятті дає привід для написання Podanie o podwyżkę з гумором.

Як зробити спробу підвищення зарплати в Польщі

Раз параметри Podanie o podwyżkę не встановлені законодавчо, немає і правил його подачі. Значить форма і зміст може бути будь-якими. Але варто все ж таки розглянути два таких випадки, а при письмовій подачі, враховувати й необхідний зміст.

Усна заява. Ніхто не обмежує працівника в усному зверненні. Це часто спрацьовує, особливо якщо підприємство невелика, і роботодавець прекрасно знає заявника і характер його роботи. Однак якщо мова йде про багаторівневу ієрархію великої фірми, якщо до заяви треба додати підтверджуючі документи, краще вдаватися до письмової форми.

Письмово. Насамперед варто з’ясувати прийнятий порядок подачі такого роду заяв на конкретному підприємстві. Не варто залишати папір на столі начальника, не переконавшись, що він  дійсно прийнятий. Можливо є сенс передати Podanie o podwyżkę wynagrodzenia з допомогою секретаря або на ресепшен, з присвоєнням вхідного номера.

Обов’язково вкажіть:

 • Дата і місце подання листа.
 • П.І.Б. співробітника і посаду.
 • Дані компанії та відомості про відповідальну особу, що приймає рішення – адресата заяви.

Далі, власне, обґрунтування підвищення зарплати з можливими подробицями, і підпис співробітника. Приклад такого зразка заяви.

Як зафіксувати підвищення зарплати

У разі погодження запиту на підвищення оплати праці, іноземному працівнику недостатньо простого схвалення або позитивного напису на заяві.

Умови роботу, серед яких обов’язковим є розмір заробленої плати, обов’язково вказано в трудовому договорі, та в документах, що дозволяють працювати: освядченії, зезволенії, карти побиту або сезонному дозволі типу S. Зміни повинні бути обов’язково закріплені анеском (додатковою угодою до трудового договору) у письмовому вигляді, а також узгоджені (шляхом оповіщення) з ужендом праци для внесення змін в документ, що дозволяє працевлаштування.

Можливо, це дещо ускладнює процедуру, але заради збільшення заробітної плати, варто пройти через ці бюрократичні труднощі.

Збільшення зарплати в Польщі: Відео

Також по темі: