Працюючі у Польщі у 2024 році іноземці рано чи пізно стикаються з питанням трудового стажу. Деякі аспекти працевлаштування, наприклад, тривалість відпустки, термін повідомлення перед звільненням і т. п. залежать від цього показника безпосередньо. Часто виникає нерозуміння, пов’язане з роботою за договорами цивільно-правової форми – як вони впливають на стаж, чи залежить від цього пенсія? Важливим є і проблема обліку в стаж навчання, роботи за кордоном Польщі. Про все це та багато інше детальніше поговоримо в цьому матеріалі.
Що таке трудовий стаж у Польщі
Трудовий стаж (польськ., staż pracy) – це сукупність часу, протягом якого людина мала трудові відносини, а також ряд періодів, законодавчо прирівняних до таких відносин.
Невипадково трудові відносини у формулюванні виділені. Це, крім іншого, означає, що всі, пов’язане зі стажем, регулюється Трудовим кодексом. Нагадаємо, що єдина з поширених форм договором, які підпадають під дію трудового законодавства – це умова про праце.
Відповідно, ні умови злеценія, ні умови про дзело в стаж роботи не зараховуються. Невипадково ці контракти нерідко називають «сміттєвими» (umowy śmieciowe), і це черговий доказ переваги Umowy o prace. Але, щоб зрозуміти, наскільки володарі «сміттєвих» договорів програють, з’єднання єднання з’єднання треба з’ясувати, на що стаж впливає.
На що впливає стаж роботи в Польщі
Відповідно до положень трудового законодавства, від стажу роботи безпосередньо залежать такі показники:
- Тривалість відпустки (20 днів на рік при стажі до 10 років; 26 днів, якщо стаж понад 10 років).
- Відпустка по догляду за дитиною (при наявності хоча б піврічного стажу на даному підприємстві).
- Рядків попередження про звільнення: 2 тижню при роботі менше пів року у даного роботодавця, 1 місяць – при роботі від 6 місяців до 3 років і 3 місяці, якщо стаж на даному підприємстві більше 3-х років. Має значення стаж і при масовому скороченні.
- Надбавка за тривалу роботу, якщо для даної посади це передбачається законодавством.
- Право і розмір т. н. ювілейної нагороди (nagroda jubileuszowa).
Два завершальних пунктів ставляться до працівників (службовців) державного або муніципального сектора, що серед іноземців, які працюють у Польщі, зустрічається вкрай рідко.
Пункти 2 і 3 залежать не від загального стажу роботи, а від годин співпраці з конкретним роботодавцем. Виходить істотний вплив трудовий стаж у Польщі впливає тільки на тривалість чергової відпустки, а також пов’язанні з цим інтересами, наприклад, розрахунок днів невитраченої відпустки при звільненні.
Залежить від стажу пенсія
За чинними нормами законодавства, на пенсію по старості виходять при досягненні пенсійного віку: 60 років для жінок і 65 років для чоловіків. Друга умова – наявність хоча б 1 дня страхування (пенсійного та по інвалідності) в ZUS.
Проте існують випадки, коли трудовий стаж має вплив на пенсію. Це відбувається в єдиному варіанті – якщо мова йде про отримання пенсійних виплат особами, народженими до настання 1949 року. Навряд чи серед вас – наших читачів – багато людей такого похилого віку, але у вас можуть бути батьки, яких перевезли до Польщі, дідусі, бабусі. Тому знати про такий варіант необхідно.
Необхідний стаж роботи для осіб, народжених до 1949 року: 15 років для жінок і 20 років для чоловіків.
Крім цього, нерідко піднімається на рівні Уряду і Сейму РП питання про можливість дострокового виходу на пенсію при наявності певного стажу. На цей час ця ідея не знайшла навіть форми законопроекту, але якщо з часом подібний закон буде прийнятий, трудовий стаж буде мати значення і в такому випадку.
Чи враховується staż pracy по умовам злеценія
Вище ми вже з’ясували, що робота за цивільно-правовими договорами у стаж не зараховується. Разом з тим, визначили й те, що для народжених після 31.12.1948 це значення не має. Відповідно, тільки для осіб, що з’явилися на світ до 1949 року буде важливо, що по умовам злеценія період роботи в розрахунку стажу не враховується.
Далі будемо детально розбирати облік стажу, отриманого за кордоном. Для осіб старше 1949 року народження – це якраз найбільш актуально. При цьому закордонний стаж підтверджується самим фактом працевлаштування і типи договорів, що використовуються за кордоном РП, ніяк не враховуються. Тобто закордонний стаж буде взято до уваги незалежно від формату контрактів.
Не варто забувати й про те, що в деяких випадках роботодавець просто не має права укладати цивільно-правовий договір. У випадках порушення, суд може визнати такий контракт умовою про праце за весь час його існування, і тоді цей період так само буде зарахований до стажу. Докладно це питання ми розглядали в даній статті.
Що входить у стаж роботи
Очевидно, що основна складова – робота з умове про праце. Але і крім цього додати до трудового стажу можна додаткові терміни.
В першу чергу мова йде про навчання в Польщі. Цей параметр закріплений у ст. 155 Трудового кодексу (Art.155 Kodeks Pracy):
- Період роботи, від якого залежить тривалість відпустки, зараховується при завершенні:
- Основного або еквівалентного професійно-технічного училища — тривалість навчання, передбачена навчальною програмою, але не більше 3-х років.
- Середнє професійне училище — тривалість навчання, передбачена навчальною програмою, але не більше 5 років.
- Середня професійна школа для випускників основних професійних шкіл — 5 років.
- Загальноосвітня середня школа — 4 роки.
- Поліцеальна школа — 6 років.
- Університет — 8 років.
Терміни навчання, зазначені в пунктах, не підсумовуються.
Як видно, в деяких випадках додавання цілком значні. Наприклад, випускникам ВНЗ досить відпрацювати кілька років після закінчення навчального закладу, щоб отримати право на 26-денну відпустку. Важливим є й положення про те, що зазначені терміни не підсумовуються, тобто, приміром, середня школа + ВНЗ – це не 4 + 8, а всього 8 років. Незакінчена освіта в облік не береться.
Крім освіти, є й інші періоди, які можуть бути включені в загальний трудовий стаж:
- Військова служба в РП.
- Служба в польській поліції.
- Навчальна відпустка.
- Перебування в статусі безробітного з виплатою допомоги, в т. ч. при отриманні стипендії на перенавчання від біржі праці.
- Робота на своїй фермі, а також на фермі чоловіка/дружини.
- Неробочий період після звільнення, якщо судовим рішенням чоловік був відновлений на роботі.
- Відпустка по догляду за дитиною.
- Навчання в докторантурі, але не більше 4 років і за умови, що вона завершена.
- Робота на іноземного роботодавця.
Останній пункт є максимальний інтерес для багатьох іноземців, тому нижче розглянемо його більш докладно.
Як ураховується стаж, якщо договорів одночасно кілька
При роботі за сумісництвом, періоди працевлаштування не сумуються. В залік піде загальний календарний термін.
При одночасній роботі та занятті бізнесом, в трудовий стаж входить тільки працевлаштування (найманим працівником). Несільськогосподарської підприємницька діяльність в розрахунку стажу не бере участь.
Чи враховується навчання за кордоном
Якщо у Польщі та держави, в якому було отримано освіта, існує міждержавна угода про визнання дипломів, то такий диплом має силу польського, а значить і час навчання буде враховуватися на підставі ст. 155 Кодексу праці.
Відповідно, вірно і зворотне – при відсутності такої угоди (а у більшості країн СНД з РП подібних договорів не підписана), час навчання в розрахунок прийнято не буде.
Одночасно, якщо проведена нострифікація диплому, він, знову ж таки, отримує рівні права з польським, а значить і період навчання може бути зарахований.
Як враховується навчання з одночасною роботою
Відповідно до § 2 вже згаданої статті 155 Трудового кодексу РП:
2. Якщо працівник навчався під час роботи, період зайнятості, від якого залежить тривалість відпустки, період роботи, в якому було отримано освіту, або період навчання, в залежності від того, що більш сприятливо для працівника, включається в період трудового стажу.
Іншими словами, враховується щось одне, на вибір самого працівника.
Як враховується робота іноземців на батьківщині для обліку стажу в Польщі
Нарешті, одне з головних питань – як врахувати в стаж роботи на батьківщині в Україні, яка виконувалася до приїзду в Польщу. Тут звернемося до іншого нормативно-правовим актом – Законом про сприяння зайнятості та інститутів ринку праці (Art.86 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
1. Підтверджені документально періоди роботи за кордоном в іноземного роботодавця включаються в стаж роботи в Республіці Польща.
Там же зазначено, що Міністр, який відповідає за економіку, повинен випустити постанову, детально пояснює, як саме такий стаж має підтверджуватися. Однак на момент публікації даної статті не існувало будь-яких НПА, однозначно трактують цей крок.
Однак головне для іноземців, що іноземний стаж повинен враховуватися, а якщо документи чітко не описані, то повинні прийматися будь-які. Найбільш часто використовуються:
- Трудові книжки.
- Трудові договори.
- Довідки з роботи.
- Платіжні відомості.
- Підтвердження виплат соціального страхування.
Присяжний переклад документів, складених не польською мовою, обов’язковий. Підтверджує цей факт і Трудова інспекція. Ще в 14 році в одній з офіційних заяв PIP вказував:
«Для трудового стажу враховуються всі періоди роботи за кордоном в іноземного працедавця, незалежно від країни, в якій вони мали місце, незалежно від громадянства працівника. Терміни роботи за кордоном можуть бути підтверджені всіма документами, що підтверджують факт роботи в іноземного роботодавця, наприклад, трудовим договором, довідкою, виданою роботодавцем, платіжними відомостями або довідками соціального страхування. Це не обов’язково має бути іноземний еквівалент польського свідоцтва про працевлаштування». див. Agnieszka Jaroszek — Agencja zatrudnienia a praca za granicą, Informator PIP, Warszawa 2014.
Є випадки, коли термін стажу має значення. Навіть найпростіший приклад з 6 додатковими днями відпустки може мати матеріальний вимір – наприклад, при зарплаті 3000 злотих компенсація за ці дні становитиме 800 – 1000 злотих. Не мільйон звичайно, але все ж сума, заради якої варто вірно розрахувати та врахувати свої робочі періоди.