Меню Закрити

Як встати на біржу праці та отримувати допомогу по безробіттю в Польщі

Польща приваблива для роботи в багатьох іноземців у 2024 році з-за меж ЄС і ЄЕЗ. Найбільш масово їдуть в країну українці, а також громадяни інших країн СНД, нерідко вибирають РП для працевлаштування. Знайти хорошу роботу і довгий час працювати на одному місці – це, напевно, мрія заробітчан. Однак життя нерідко робить одній їй ведені повороти, вимальовуючи реальність далеку від намальованої в мріях. Роботу можна втратити. Робота може не влаштувати. Роботодавець може розоритися і т. д. Що робити в цьому випадку? Кидати все, звільнятися і повертатися, або зайнятися пошуком нової роботи. Але якщо нового роботодавця знайти не вдається? Є в Польщі інструмент – допомога по безробіттю, якою можуть скористатися і багато іноземців.

Що таке Zasiłek dla bezrobotnych

Дослівно Zasiłek dla bezrobotnych так і перекладається – допомога для безробітних. Це офіційний термін, що використовується в документах і законах, однак нерідко в розмовної мови поляки застосовують жаргонізм kuroniówkę.

Коротко нагадаю, що в 90-х роках ХХ століття в складному економічному становищі на вулицях Варшави роздавали безкоштовну їжу (як правило, гороховий суп) для особливо нужденних. Цю юшку і називали kuroniówkę, але з часом вона перекочувала в лексикон безробітних, як аналог допомоги. Треба розуміти, що сьогодні, кажучи «Kroniówkę» або «Zasiłek dla bezrobotnych», мається на увазі одне і те ж.

Розмір допомоги по безробіттю

Розмір допомоги по безробіттюРозмір kuroniówkę встановлюється щорічно і залежить від цілого ряду різних параметрів. В першу чергу, від стану ринку праці. Більш того, у призначенні допомоги має велике значення місцевий фактор – обстановка в конкретному воєводстві. Наприклад, від нього залежить тривалість виплати, яка становить 3, 6 або 12 місяців.

Розмір допомоги по безробіттю залежить від реального стажу, який безробітний зможе підтвердити:

 • 100% (стандартна ставка) – належить тим, хто має стаж від 5 до 20 років.
 • 80% — призначається тим, у кого стаж менше 5 років.
 • 120% — для працівників зі стажем понад 20 років.

Крім цього, перші три місяці виплачується повна сума допомоги, а далі скорочена. На прикладі розмірів Zasiłek dla bezrobotnych, встановлених на минулий, розміри виплат на такі:

Стаж / ставка Перші 3 місяці (брутто / нетто) Наступні місяці (брутто / нетто)
років / 100% 861,40 zł / 741,87 zł 676,40 zł / 592,52 zł
До 5 років / 80% 689,12 zł / 603,17 zł 541,12 zł / 483,49 zł
Понад 20 років / 120% 1 033,68 zł / 880,67 zł 811,68 zł / 701,65 zł

Для отримання допомоги необхідно стати на облік у місцевий центр зайнятості, і відповідати цілому ряду умов. Далі поговоримо, як іноземцю отримувати допомогу по безробіттю.

Хто може зареєструватися як безробітний або шукаючий роботу

Ми невипадково винесли в заголовок два терміни – безробітний шукає роботу. Юридично вони мають ряд відмінностей:

 1. Безробітний (osoba bezrobotna) – людина, що не має роботи та відповідний цілого ряду умов (про які далі поговоримо докладно), зареєстрований на польській біржі праці, і який має право на допомогу.
 2. Шукаючий роботу (osoba poszukująca pracy) – це більш широке поняття. Людина так само зареєстрований в місцевому центрі зайнятості, має можливість проглядати вакансії та/або отримувати консультації, але цілком може в даний момент мати дохід (наприклад, здача житла в оренду або роботу, яку бажає змінити).

Оскільки в більшості випадків шукають роботу, допомога не годиться, зробимо акцент в подальшому розгляді саме на osoba bezrobotna.

Чи можуть іноземці отримати Zasiłek dla bezrobotnych

Чи можуть іноземці отримати Zasiłek dla bezrobotnychТак, це можливо. Причому на основі досить широкого кола фактів. Ми не будемо розглядати умови для громадян ЄС / ЄЕЗ або поляків, і зосередимо увагу на білорусів, росіян і українців.

Громадяни третіх країн можуть зареєструватися безробітними, а значить і претендувати на допомогу з безробіття в Польщі, якщо:

 • Мають сталий побит або карта довгострокового резидента EU.
 • Володіють статусом біженця, захистом або іншими гуманітарними обставинами.
 • Є членами сімей громадян країн ЄС або членами сімей поляків. Причому, допомога можливо, як при наявності часового побиту, так і при «штампі» в очікуванні цього статусу.
 • Володарі Блакитних карт або ПНП з наукової діяльності, а також карт резидентів ЄС, виданих в інших країнах, але бажають працювати (вести бізнес, навчатися, стажуватися) в РП.

Можуть розраховувати на допомогу й іноземці з країн СНД в інших статусах. За умови, що до подачі заяви безперервно відпрацювали в Польщі не менше 6 місяців, kuroniówkę можуть отримувати:

 • Володарі часовего побиту, виданого на підставі роботи.
 • Мають КЧП на підставі роботи в радах директорів (за умови, що не мають часток або акцій в цих юридичних осіб).
 • Володарі робочих віз.

Повторимо, т. к. це дуже важливо, ці три категорії іноземців можуть претендувати на допомогу з безробіття лише за умови безперервної роботи протягом мінімум пів року до моменту реєстрації на біржі праці.

Інші умови отримання kuroniówkę в бюро по працевлаштуванню

Разом з вищеописаними, обставини повинні відповідати й іншим вимогам:

 1. Центр зайнятості не може в даний момент запропонувати підходящої вакансії, у т. ч. стажування або навчання.
 2. Протягом як мінімум 12 місяців з попередніх 18-ти іноземець отримував зароблену плату чи інший дохід (наприклад, від підприємницької діяльності) не менше мінімально встановленої зарплати, і в повній мірі виплачував всі необхідні податки та соціальні збори (у т. ч. у Фонд зайнятості).

Зверніть увагу, що за наявності всіх необхідних виплат за вказаний період, вид трудового договору не має значення. Це могла бути й умова про праце, і цивільно-правові форми контрактів, тощо

Крім цього, необхідні 12 місяців можуть бути включені відпустку по догляду за дитиною, пенсії по непрацездатності та час військової служби.

Права та обов’язки безробітного в Польщі

Osoba bezrobotna має право користуватися послугами центру зайнятості з пошуку роботи та іншими можливостями. Основні з них:

 • Отримувати відомості про наявні вакансії, можливості стажування або навчання (перенавчання).
 • Мати страховку NFZ, внески за яку буде оплачувати держава / муніципалітет.
 • Включати у свою страховку дружину / чоловіка або неповнолітніх дітей (у разі навчання, дитини – до 26 років).
 • Батьки-одинаки можуть претендувати на відшкодування витрат по догляду за дітьми до 7 років.
 • Особи до 30 років можуть отримувати гранти на навчання.

Крім цього, існують місцеві програми, які можуть бути використані. Наприклад, посібники для початку підприємницької діяльності, компенсація проїзду в громадському транспорті й т. п. Уточнювати можливості необхідно в місцевому центрі зайнятості, маючи на увазі, що отримання повної інформації – так само неодмінне право безробітного.

При всіх правах, на osoba bezrobotna накладається і чимало зобов’язань, за недотримання норм яких іноземець може бути позбавлений статусу безробітного:

 1. Відвідувати офіс центру в призначений час для отримання інформації.
 2. Протягом тижня повідомляти центр про працевлаштування, і, отже, про втрату права на допомогу.
 3. Приймати запропоновану допомогу (працевлаштування, стажування, навчання).
 4. Протягом 7 днів повідомляти про зміни в реєстраційних даних.
 5. У випадках зміни місця проживання, повідомляти центр за новою адресою протягом 14 днів.
 6. Пройти медогляд та/або психологічне тестування за вимоги центру зайнятості.
 7. Повідомляти про призначення / отриманні інших допомог, приміром, за станом здоров’я чи по догляду за хворим родичем.

Інші випадки, коли безробітний не може бути позбавлений статусу, а значить і допомоги, розглянемо нижче.

Як стати на біржу праці в Польщі

Як стати на біржу праці в ПольщіРеєстрація в центрі зайнятості – обов’язкова умова для отримання Zasiłek dla bezrobotnych. Оформлення відбувається на біржі праці за місцем постійної або тимчасової реєстрації. Якщо реєстрація відсутня, можна звернутися в будь-який доступний центр, але при подачі заяви необхідно вказати на цей факт.

Розглянемо технологію реєстрації в центр зайнятості у Варшаві. При цьому покроково вкажемо на оформлення для українців, росіян і білорусів при особистому відвідуванні, а далі розглянемо онлайн-спосіб.

Крок 1. Збір документів для подання в управління праці

Незалежно від способу реєстрації загальний пакет документів для іноземця повинен включати:

 1. Діючий паспорт з візою або карти побиту.
 2. Документи про освіту. У випадках проведення нострифікації, обов’язково надати відомості про неї.
 3. Оригінали всіх трудових договорів, довідок з роботи, відомості про отримання доходу тощо, якими можуть підтвердити стаж для визначення розміру допомоги.
 4. Відомості про сім’ю (подружжя, діти).
 5. PESEL (при наявності).
 6. Медичні висновки про обмеження або їх відсутності (інвалідність, допуск до певних видів робіт тощо).
 7. Заяву про взяття на облік як безробітного.
 8. Підписана ознайомлення з правами і обов’язками.
 9. Згода на обробку персональних даних.

Дуже важливо розуміти, що кожне відділення з працевлаштування може запитати додаткові відомості. Крім іншого, деякі дані доведеться надавати на вимогу конкретного роботодавця, якщо буде запропонована його вакансія.

Підтвердження стажу

Одним з найскладніших та неоднозначних питань для іноземців, які бажають отримувати kuroniówkę – це підтвердження трудового стажу. В залік роки роботи йдуть по-різному, і багато в чому залежать від міждержавних домовленостей і місцевих правил.

Візьміть з собою всі наявні документи (присяжні переклади). На місці чиновник зможе визначити, що піде в залік, а що використовувати не вийде.

Якщо витрати на переклади неприпустимі (неможливі, небажані), можна розраховувати лише на 80-відсоткова допомога.

Крок 2. Відвідування Ужонда Праці

Існує кілька адрес Urząd Pracy, в які й подаються документи:

Адреса у Варшаві Райони обслуговування
ul. Grochowska 171 B, 04-111 Warszawa, e-mail: sekretariat.grochowska@up.warszawa.pl Praga-Południe, Praga-Północ, Targówek, Białołęka, Rembertów, Wawer, Wesoła
ul. Ciołka 10 A, 01-402 Warszawa, e-mail: sekretariat.ciolka@up.warszawa.pl Mokotów, Śródmieście, Ochota, Wola, Żoliborz, Bemowo, Bielany, Ursus, Ursynów, Wilanów, Włochy
ul. Młynarska 37A, 01-175 Warszawa, e-mail: mlynarska@up.warszawa.pl Обслуговування людей з обмеженими можливостями з будь-якого району

Всі офіси працюють з 8:00 до 16:00. Прийом відвідувачів з 8:00 до 15:00. Видача «номерків» електронної черги – до 14:30. Поштові відправлення можна висилати за цими ж адресами. Електронна пошта для реєстрації не використовується.

Крок 3. Співбесіда та рішення

Ймовірно, це найпростіший крок, адже всі документи вже зібрані. При особистому спілкуванні чиновник перевірить все необхідне, вкаже на можливі коригування та реєструє заяву. Відповідь, при наявності всіх відомостей, що буде отримано в день відвідання. Вартість процедури – безкоштовно.

Онлайн реєстрація безробітного в центрі зайнятості

Як і все, вироблене через інтернет, цей спосіб зручний. Однак відгуку на наявність помилок або відсутніх документів можна чекати деякий час, а особистого відвідування офісу все одно не уникнути. Для онлайн-реєстрації потрібно:

 1. Перейти на сайт paca.gov.pl.
 2. Вибрати «Rejestracja/wyrejestrowanie osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy».
 3. Перейти за посиланням «Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy».
 4. Вибрати повітовий ужонд праці та натиснути «Dalej».
 5. Заповнити всі необхідні поля і відправити їх на перевірку.
  • Zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy (1) — документи подаються в повятовому управлінні праці.
  • Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy (2) — подача документів здійснюється онлайн, потрібен надійний профіль ePUAP
 6. Визначитися з методом подачі документів.
 7. Заповнити особисті дані, прикласти скани документів.
 8. Дочекатись підтвердження реєстрації.

Зверніть увагу, що даний спосіб підходити для всіх місцевостей Польщі. Географічна прив’язка обирається на першому етапі реєстрації.

При задовільному вирішенні запиту на Zasiłek dla bezrobotnych його виплати будуть проводитися з 7-го дня після реєстрації. Розраховується допомога щодня на 90 або 180 днів, якщо підстави не зникнуть раніше. У деяких районах, особливо для людей зі стажем більше 20 років, виплата допомоги може бути продовжена до року.

Вище були вказані обов’язки безробітного, невиконання яких може зупинити виплату допомоги. Крім цього втрата права на kuroniówkę може статися через:

 • Відмови від запропонованої вакансії, стажування або навчання.
 • Не проходження (відмова від проходження без поважних причин) медкомісії.

Відновити статус безробітного, при появі підстав, можна буде не раніше, ніж через 120 днів.

Висновок

В якості висновку резюмуємо процес отримання допомоги. Нехай це стане коротким нагадуванням про необхідні кроки, а докладніше кожен етап можна згадати, промотав статтю вгору:

 1. Визначення достатності стажу для отримання kuroniówkę.
 2. Звірка необхідного статусу іноземця (ПМП або ПНП/ роботи, але не менше 6 місяців безперервної праці до цього).
 3. Збір документів.
 4. Подача заяви.
 5. Розгляд питання.
 6. Призначення розміру допомоги.
 7. Пошук роботи та нове працевлаштування.

Допомога для безробітних у Польщі – це інструмент підтримки тих, хто бажає працевлаштуватися. Використовувати його як спосіб існування за рахунок держави, навряд чи вдасться. Швидше за все, вакансію знайдуть досить швидко. Але ці кошти не завадять в момент зміни роботи, і тепер ви знаєте, як їх отримати.

Допомога іноземцям у Польщі: Відео

Також по темі: