Меню Закрити

Як влаштуватися на роботу на будівництві в Польщі

Будівництво – одна з найцікавіших сфер польського ринку праці. Зведення нерухомості у всіх країнах є своєрідним маркером і загальної економічної ситуації – чим краще обстановка, тім більше будується, і, відповідно, тим потрібніше фахівці у цій сфері. Існують у Польщі й власні проблеми – багато будівель зводиться в інших, більш розвинених, країнах ЄС. Маючи спільний ринок праці, польські будівельники масово виїхали з РП, організувавши величезний дефіцит кадрів. Можуть зайняти їх місця іноземці? Скільки можна заробити на будівництві ? Як влаштуватися, і де шукати роботу? Проведемо огляд на тему усіх цих питань у 2024 році? Як влаштуватися, і де шукати роботу? Проведемо огляд на тему усіх цих питань.

Як влаштуватися на роботу на будівництві в Польщі

Зарплата будівельника в Польщі

Логічно, що питання заробітку виникають одними з перших. До того ж, говорячи про можливі доходи, можна заодно розглянути й основну спеціалізацію будівельників.

Дохід залежить і від професії, і від досвіду, і від величини компанії роботодавця, і, що дуже значно, від воєводства. Ми наведемо усереднені дані, але читачі повинні розуміти, що коливання за деякими параметрами можуть досягати до 40%.

Розраховуючи доцільність роботи в Польщі, обов’язково пам’ятайте, що:

  • Зарплати в Польщі зазначаються брутто (до вирахування податків, а вони в РП чималі).
  • З’ясовуйте заздалегідь умови проживання, оскільки ця стаття витрат так само дуже велика.
  • Враховуйте витрати на харчування, мобільний зв’язок, банківські операції тощо

Розрахуйте потенційний дохід, віднявши всі необхідні витрати плюс 10% на форс-мажор. Отримана сума і дасть уявлення про доцільність працевлаштування.

Середня з/п для будівельників-професіоналів

Ще одним важливим моментом є довжина робочого дня та спосіб оплати: за місяць або погодинна. Надамо приблизні дані по обом варіантам (за офіційними даними на вересень минулого року):

Професія Погодинна ставка (zl, брутто) За місяць* (zl, брутто)
Плиточник-глазурник 38 7600 — 11400
Бетоняр 26 5200 — 7800
Опалубник 25 5000 — 7500
Екскаваторник 20 4000 — 6000
Муляр 18 3600 — 5400
Арматурник
Тесля
Електрик 17 3400 — 5100
Маляр 16 3200 — 4800
Монтер
Асфальтоукладальник
Слюсар
Покрівельник 15 3000 — 4500

* Вказаний діапазон, залежить від 8 і 12-годинного дня при 25 робочих днях в місяць.

Дані надані для співробітників, які мають певний досвід роботи за фахом. Недосвідчених будівельників можуть взяти на роботу за зниженими ставками. Нагадаємо ще раз, що вказані орієнтовні доходи брутто. Для орієнтиру, 4000 злотих муляра брутто після утримання податків будуть рівні 2900 злотим.

Подивимося на фото нижче годинну ставку в нетто для фахівців та їх помічників:

Годинна ставка будівельників у Польщі за професіями

Коливання зарплат по воєводствам

Географічна компонента досить серйозно впливає на розцінки. Наведемо приклад на підставі середньої погодинної ставки в будівництві (за спеціальностями, що передбачають фізичну працю).

Середня погодинна ставка нето в будівельній галузі в РП дорівнює 17 злотих.

При цьому за воєводствами величина netto відрізняється. Наприклад:

  • Мазовецьке і Малопольське – 19 зл/год.
  • Поморське та Підкарпатське – по 17 злотих.
  • Опольське і Свентокшиське – за 15 злотих.

Залежно від цього можна уявити собі й коливання реальних зарплат. Всі дані по середній ставці можна подивитися на ілюстрації:

Годинна ставка будівельників в Польщі за воеводствам

Де знайти роботу на будівництві для українців

Способи пошуку роботи в Польщі ми вже докладно розглядали в різних матеріалах. Будівельні роботи мають свої особливості, але в цілому технологія підбору схожа з іншими галузями.

Специфіка роботи на польському будівництві в основному полягає у вимогах до кандидатів, режим роботи та ін.

Вимоги до кандидатів

Будівництво в чому високотехнологічна сфера. Відповідно, одними з головних вимог до претендентів є професійна підготовка та досвід роботи. Це відноситься і до роботи зі спеціальною технікою (наприклад, екскаваторники), і до навичок (наприклад, муляри).

Однак знайти вакансію в будівельній галузі можуть і малодосвідчені робочі:

  • По-перше, є посади різноробочих, що не потребують високої кваліфікації.
  • По-друге, існує ймовірність працевлаштування учнями фахівців.

Зрозуміло, від кваліфікації та досвіду безпосередньо залежить і оплата праці. При цьому, зарплата тих, хто в процесі роботи підвищує рівень свого професіоналізму, може з часом збільшуватись.

Робота на будівництві часто передбачає фізичні навантаження. Тому нерідко можна зустріти і вимоги хорошого здоров’я і віку до 45 років. На такі роботи набирають в основному чоловіків.

Режим роботи будівельника

В основному графіки робіт досить стандартні: 8 або 12-годинний робочий день при шестиденному тижні.

Від типу обраної оплати залежить і зарплата. Наприклад, не найвигіднішим є встановлена місячна оплата праці, без зазначення тривалості робочого дня. В цьому випадку є ймовірність використання додаткового робочого часу без додаткового доходу.

Найбільш зручним є спосіб погодинної оплати із заздалегідь зазначеною мінімальним часом роботи. По-перше, вдасться спланувати свій час і мінімальну оплату, а, по-друге, при підвищенні робочого часу, виростить і зароблена плата.

Умови проживання

Як і в інших сферах діяльності, умови проживання мають величезне значення. Це впливає і на вільний час (треба шукати житло чи ні), і на рівень доходу, т. к. може являти собою окрему значну статтю витрат.

Можуть бути різні варіанти:

  1. Житло надає роботодавець, і зароблена плата вказана вже з урахуванням витрат на проживання.
  2. Проживання забезпечує фірма, але з зазначеної оплати праці доведеться виділяти певну суму.
  3. Місце проживання знаходить і сплачує сам працівник.

Логічно, що перший варіант найбільш комфортний, а останній – витратний. З’ясовувати ці подробиці необхідно заздалегідь.

Якщо проживання забезпечує роботодавець, потрібно заздалегідь уточнити не тільки його вартість та способи оплати, але і якість. Наприклад, жити взимку в неопалюваній побутівці, де на 5 кв. м. розташовуються 5 осіб – не найзручніший і безпечний варіант.

Переваги та недоліки роботи на будівництві в Польщі

До безперечних плюсів можна віднести непогану оплату праці та великий попит, а отже і наявність вакансій. Позитивним моментом можна вважати та можливість працевлаштування з будь-яким рівнем підготовки.

Недоліками є:

  • Фізичне навантаження.
  • Обмеження за віком і статтю.
  • Найбільший відсоток нещасних випадків.

В цілому, якщо економічна обстановка на батьківщині вимагає роботи за кордоном, будівельна сфера в Польщі є однією з найбільш цікавих.

Оформлення документів для поїздки

Будівництво, як і будь-яка інша робота в Польщі, вимагає від іноземців оформлення документів. Це може бути:

  • Дозвіл на роботу тип А (освядченя), яке дозволяє працювати рік і більше без коридорів, але потребує значних затрат часу на оформлення.
  • Заяву про намір працевлаштувати іноземця (зезволеня). Документ оформляється швидко (2-3 тижні), але передбачає роботу не більше пів року в рік. Інструмент доступний тільки громадянам Білорусі, Росії, України, а також Грузії, Молдови та Вірменії.

На підставі цих документів відкривається польська віза, за якою і здійснюється в’їзд у Польщу. Віза дозволить законно перебувати в країні, а освядченя / зезволеня працювати. Громадяни України можуть скористатися безвізовим режимом, але тільки в рамках його тривалості (90/180).

Подальша легалізація

Незалежно від типу перебування (віза / безвіз) існує можливість подальшої легалізації. Для цього оформляється Єдине дозвіл на перебування і роботу – карта часовего побиту. Детальний розгляд усіх тем, пов’язаних з цим типом посвідки на проживання, знаходиться у статтях цього розділу, тому ми лише нагадаємо коротко про переваги та можливості карти побиту:

  • Якщо є підстави для карти побиту, подати документи можна до останнього дня легального перебування.
  • Якщо документи прийняті, перебування і робота залишаються законними та після закінчення терміну візи / безвізу, як мінімум, до моменту прийняття рішення по карті.
  • ПНП в Польщі дозволяє туристичне перебування в інших країнах Шенгенської угоди в режимі 90/180.
  • Карта видається під конкретного роботодавця, але при деяких умовах, роботу можна буде змінити.

Надалі, в залежності від планів, можна використовувати й можливості Карти довготермінового резидента ЄС, і інститут громадянства.

Коротко як влаштуватися на будівництво в Польщі

В якості висновку підсумуємо основні кроки по працевлаштуванню на будівництві в РП:

  1. Знайти роботу.
  2. Перевірити роботодавця.
  3. Запитати у нього дозвільні документи на працевлаштування.
  4. Зібрати пакет документів і подати заяву на візу.
  5. Отримати візу і в’їхати в країну (або використовувати для цього безвізовий режим).
  6. Закінчити офіційне працевлаштування, вирішити питання з проживанням.
  7. Приступити до роботи.

Подальша легалізація залежить від можливостей і бажань. По кожному з зазначених етапів можна ознайомитися докладними матеріалами на нашому сайті.

Також по темі: