Меню Закрити

Список осіб, хто може працювати в Польщі без дозволу на роботу

В рамках нашого проекту чимало статей, присвячених конкретним випадкам, коли іноземці можуть працювати без дозволу. Даний матеріал стане узагальнюючим по всім випадкам, коли дозвіл на роботу в Польщі не потрібний у 2024 році.

хто може працювати в Польщі без дозволу на роботу

Вступні дані

Якщо ви вперше знайомитеся з матеріалом, обов’язково прочитайте інформацію під спойлером. Вона допоможе більш адекватно сприйняти наявну інформацію. Якщо ви повернулися до статті повторно, і вже заглядали у водні дані, можете їх пропустити.

Навіщо, власне, потрібна ця стаття, якщо будь-який бажаючий може ознайомитися з першоджерелами – наприклад, із Законом про сприяння утруднення та інституцій ринку праці (O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) від 20.04.2004? Річ у тім, що норми вказані далеко не тільки в цьому нормативно-правовому акті. Існують спеціальні Постанови (основна і коригувальні) Міністерства праці та соціальної політики, що визначають ті ж положення, а також інші профільні НПА. При цьому переліки осіб, звільнених від необхідності отримувати зезволеніє, може як повторюватися, так і бути зазначеними тільки в одному з документів.

Крім цього, сам формат подання даних досить специфічний. НПА побудовані за принципом, що мати дозвіл на роботу в Польщі повинні всі іноземці, за винятком – а далі значні переліки таких винятків. З-за цього можуть зустрічатися досить забавні формулювання, наприклад, що не повинні отримувати дозвіл ті, хто вже отримав дозвіл. Погодьтеся, логічно. М’яко кажучи, дуже дивно, але абсолютно логічно.

Ще одна проблема – неоперативне внесення змін в офіційні інформаційні матеріали. Наприклад, на момент підготовки цієї статті, урядові сайти досі не вказували на можливість роботи без дозволу гуманітарної візі, хоча вона існувала вже кілька місяців (докладніше про спосіб буде розказано далі).

Для кращого розуміння розіб’ємо всі підстави на розділи й підрозділи за напрямами. Ви можете знайти саме свій випадок, та ознайомитися з пов’язаною з ним інформацією.

Карти поляка

Почнемо спеціально з цієї підстави, щоб більше до нього не повертатися. Володарі карт поляка мають беззаперечне право на роботу в Польщі без дозволу.

Разом з тим, сама по собі карта поляка не дає права на перебування в РП. Знову ж виникає дивна ситуація – працювати можна, а в’їхати в країну не можна. І з усім тим це так. Щоб законно працевлаштуватися по карті поляка, іноземець повинен мати (одержати) яка-небудь підстава для перебування. Це може бути й безвізовий режим, і спеціальна або будь-яка інша віза. Випадки ПМП, отриманого по даній карті, будемо розглядати в наступному розділі.

Карти побиту по роботі

Мова йде про Єдиний дозвіл на перебування і роботу – саме так називається цей документ офіційно, а карта побиту – це пластикова картка (як і у всіх інших випадках), що підтверджують цей статус.

До цієї категорії осіб відносяться ті, хто перебувають у Польщі:

 • Щодо працевлаштування, згідно з умовами, визначеними при отриманні картки (найбільш поширений варіант серед вихідців з країн СНД).
 • З метою роботи в правлінні юридичної особи (без володіння акціями або паями).
 • З метою роботи в правлінні створеного самим іноземцем господарюючого суб’єкта або володіє його акціями.
 • При роботі з корпоративного переказу або довгостроковій мобільності.
 • При працевлаштуванні на посади, що вимагають високої кваліфікації – володарі т. н. Блакитних карт. При цьому мова йде тільки про самих працівниках, про можливості легалізації їх родичів поговоримо окремо.

Ситуація стандартна – якщо дозвіл вже є (у вигляді карти), отримувати нове не потрібно, навіть якщо чинний до моменту оформлення карти побиту документ закінчився (якщо потрібен). Проте звичайна карта, видана з працевлаштування, прив’язана до конкретного роботодавця. Працювати можна тільки в певному місці, на зазначеній посаді. Зміна роботи можлива, проте вона потребує окремих заходів з легалізації.

Короткострокова мобільність працівників

Працювати без дозволу можуть також володарі ПМЖ в інших країнах ЄС / ЄЕЗ або Швейцарії, офіційно делеговані в Польщу іноземним роботодавцем на строк не менше 3 місяців з метою:

 • Монтажу, обслуговування або ремонту обладнання, поставленого їх компанією.
 • Складання і/або запуску в експлуатацію машин і механізмів, виготовлених у Польщі.
 • Навчання польських співробітників роботі з пристроями, поставленими їх фірмами.
 • Монтажу, обслуговування та демонтаж виставкових стендів, якщо вони беруть участь у відповідних експозиціях від імені іноземного роботодавця.

Всі дані випадки повинні оформлятися відповідним чином, з підтвердженням статусу іноземця в країні приїзду та офіційного делегування повноважень.

Володарі освядченій

Згідно з буквою закону, володарі заяв про намір працевлаштувати іноземця (т. зв. освядченій) не повинні отримувати дозволи на роботу (зезволеній). Це формальна підстава, яка логічно випливає з самого визначення освядченія. Що це за документ, як його отримати та специфіка роботи детально викладена в цьому матеріалі.

Сталий побит і карта довгострокового резидента ЄС

Володарі цих статусів, підтверджених відповідно картою сталего побиту або картою довготермінового резидента ЄС, звільняються від необхідності отримувати додаткове дозвіл для працевлаштування. Просто кажучи, особи з даними статусами володіють усіма правами громадян в області працевлаштування.

Всі подробиці про отримання карт даного типу можна дізнатися за наданим вище посиланнями, однак треба окремо згадати про отримання сталего побиту по карті поляка, оскільки з моменту оформлення статусу, іноземець вважається володарем саме сталого побиту, а не карти поляка. Істотна різниця в тому, що сталий побит (на відміну від карти поляка) дасть можливість не тільки працювати без дозволу, але і законно перебувати в країні, в’їжджати в неї, подорожувати по інших державах Шенгенської угоди.

Ще один важливий момент. Говорячи про довгостроковому резидентстві, мається на увазі документ, виданий у Польщі. Карти довгострокових резидентів EU, отримані в інших країнах Євросоюзу, мають права на інших підставах – як володарі ВНП інших держав ЄС, про які буде розказано окремо.

Робота під час очікування карти побиту

Є просте і чітке правило. Якщо на момент подачі документів на карту побиту іноземець мав дозвіл на роботу (або мав право працювати без нього), то таке право на працевлаштування зберігається на весь період очікування рішення про присвоєння статусу. У тому числі якщо виданий раніше дозвіл закінчилося.

Це відноситься до всіх типів карт – і тимчасового, і постійного перебування, а також карт довгострокового резидента ЄС. На час розгляду заяви на карту побиту в паспорт іноземця ставиться спеціальний штамп, що підтверджує це право на роботу, однак з’явитися такий друк може не відразу – право на працевлаштування утворюється з моменту прийняття документів ужендом. Всі подробиці процесу в даній статті.

Треба розуміти, що під «роздільною здатністю» тут мається на увазі будь-який документ / статус, що дозволяє працевлаштування, включаючи інструмент освядченій, про яке буде сказано окремо.

ВНЖ з «гуманітарних» причин

Відразу обмовимося про наявність лапок у слова «гуманітарний» в заголовку. Річ у тім, що так узагальнено називають всі перераховані типи, однак існує окрема категорія ВНП, що має таку ж назву.

З точки зору закону, працювати без дозволів можуть іноземці, які мають в Польщі статусами:

 • біженця;
 • додаткового захисту;
 • проживання з гуманітарних причин;
 • толерантне перебування;
 • жертви торгівлі людьми;
 • тимчасовий захист.

Кожен з цих статусів має свої визначення і досить специфічні нюанси, які ми не будемо розглядати в рамках даного матеріалу. Головне, що люди, що володіють цими статусами, можуть працювати без дозволу в РП.

В очікуванні міжнародної захисту

Ще раз підкреслимо, що мова в «гуманітарному» розділі йде про іноземців, які вже мають ВНП на зазначених підставах. Люди, які тільки претендують на статус, діють за тими ж правилами, що і чекають інші типи карт побиту (див. вище). Окрема норма існує тільки для тих, хто подав заяву на надання міжнародного захисту.

Якщо статус міжнародного захисту не було надано протягом 6 місяців, а причиною зволікання не є сам заявник, у претендента на статус з’являється можливість роботи в Польщі без дозволу. Ця норма встановлена окремим законом — art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. Про міжнародний захист (O udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Робота з гуманітарними візами D21

Це ще одне виключення, але виключення, дуже істотне, тому що в силу політичної кон’юнктури володарями польських національних віз D21 може виявитися велика кількість іноземців. З кінця 2020 року цим особам не тільки зняли заборону на отримання дозволів на роботу (раніше в законі було чітко прописано ця заборона), і дозволили (постановою Мінпраці РП) працювати без дозволів.

Всім, кого цікавить даний аспект, необхідно ознайомитися з детальним матеріалом на цю тему.

Громадяни інших країн Євросоюзу

Громадяни інших держав ЄС можуть працювати в Польщі без дозволу. До цієї ж категорії належать громадяни деяких країн, що не входять безпосередньо в Євросоюз, але є учасниками інших європейських інтеграційних об’єднань:

 • Ісландія.
 • Ліхтенштейн.
 • Норвегія.
 • Швейцарія.

Є й окрема стаття про країни з-поміж невказаних, з якими Польща чи ЄС мають відповідні угоди, однак до громадян України, Росії і Білорусії це на цей час не відноситься.

Члени сімей осіб, які офіційно перебувають у Польщі

Ми об’єднаємо всі варіанти в загальний розділ, маючи на увазі можливість роботи для членів сімей тих, хто вже законно перебуває в Польщі. Однак доведеться розділити їх на суттєво важливі категорії, оскільки в кожному випадку ситуація дуже різна. Ще раз, мова піде про можливість роботи без дозволів членам сімей, але будемо ділити на категорії в залежності від статусу людини, яка раніше отримала свій статус. Наприклад, про роботу дружини, якщо чоловік уже в Польщі, і він громадянин ЄС / поляк / іноземець з третіх країн і т. п.

Якщо член сім’ї поляк чи громадянин іншої країни ЄС

Члени сімей поляків, громадян інших країн ЄС, ЄЕЗ або Швейцарії можуть працювати без дозволів. До членів сім’ї при цьому ставляться як подружжя, так і діти. Однак для роботи неповнолітніх існують свої обмеження згідно з Трудовим законодавством Польщі.

Якщо чоловік громадянин Польщі / ЄС помер

Право членів сім’ї на роботу без дозволу зберігається після смерті члена сім’ї, якщо він був громадянином Польщі або іноземцем з країн ЄС, які перебувають на території РП з метою роботи за наймом або господарської діяльності, але виключно в разі, якщо такі члени сім’ї перебували з померлим в Польщі до його смерті не менше 1 року.

Якщо стався розлучення з громадянином Польщі чи іншої країни ЄС

Існують підстави для роботи без дозволу і тим іноземцям, чий шлюб з громадянином РП або ЄС розвалився. Проте можливо це тільки при виконанні хоча б однієї із зазначених умов:

 • Розірваний шлюб тривав не менше 3 років, проживання безпосередньо в Польщі склало не менше року перед розірванням.
 • Між колишнім подружжям підписано угоду про спільне виховання спільних дітей, включаючи офіційно усиновлених, які проживають в РП, або існує судове рішення про такому спільному вихованні.
 • Існують особливі істотні обставини (szczególnie istotne okoliczności – відповідно до закону), наприклад, сімейне насильство під час спільного життя.
 • Якщо за угодою або за судовим рішенням батько іноземець має право на відвідування дітей, які проживають з іншим батьком – громадянином РП або ЄС, на території Польщі.

Правозастосовна практика по останньому пункту досить складна, але він вказаний у законі, тому згадується і в даному матеріалі.

Якщо член сім’ї представник країн СНД

Тепер більш поширені випадки, коли працювати без дозволу можуть іноземці, члени сім’ї особи, яка не є громадянином Польщі чи іншої країни ЄС, але володіє певним статусом на території РП. За цим статусам і скомпонуємо підрозділи.

Блакитна карта

Тут все гранично просто. Члени сім’ї, людини, що має Блакитну карту ЄС, можуть працювати у Польщі без дозволу. Але і тут варто пам’ятати, що саме таке право не дає дозволу на в’їзд та перебування в країні, а значить працевлаштуватися без дозволу можна буде тільки після вирішення питання з легалізацією в Польщі.

Возз’єднання сім’ї

До цього пункту необхідно поставитися дуже відповідально. Нагадаємо, що володіють можливістю працювати без дозволу по возз’єднанню родини тільки чітко визначені категорії осіб, Серед них члени сімей:

 • Володарів сталего побиту і карт довгострокового резидента ЄС.
 • Мають карти часовего побиту, але за умови, що перебування на такій карті становить не менше 2х років, і ще 1 рік перебування є попереду.
 • Займаються в РП науковою діяльністю.
 • Перебувають з ряду гуманітарних обставин.

Вкрай важливо, щоб карта була видана саме по возз’єднанню. Нерідко цією термінологією називають і інші способи отримання ВНЖ членами сімей, але фактично вони не можуть працювати без дозволів.

Інші обставини

Саме так — Inne okoliczności – називається підстава для легалізації членів сімей іноземців, якщо для возз’єднання недостатньо умов. Ми докладно розглядали цей процес на прикладі возз’єднання з дітьми, тут же згадуємо з єдиною метою:

Ні члени сімей, легалізовані на підставі «інших обставин», ні іноземці, які не мають жодного з перерахованих вище і далі) підстав, не можуть працювати в Польщі без дозволу. Одночасно не існує заборони, який не дозволить їм працевлаштуватися, оформивши зезволеніє або освядченіє.

Навчання і наукова діяльність

Перелік осіб, яким не потрібен дозвіл на роботу за навчання або наукової діяльності, достатньо широкий. Розберемо основні положення.

Студенти і докторанти

Володарі польського ВНП, які отримали картки на підставі навчання на денному відділенні вузу або докторантурі, не повинні отримувати дозволи на роботу (можуть працевлаштуватися без них). Сюди ж відносяться випадки т. н. студентської мобільності, однак при дотриманні окремих умов.

Важливо, що до цієї ж категорії осіб Постанову Мінпраці РП відносить всіх студентів та учнів денних відділень докторантур, без вказівки на тип легалізації, а значить працювати без дозволу можуть і студенти, які перебувають в Польщі за візою.

Окремо вказано на роботу в рамках студентських стажувань. Їх можуть виконувати студенти-іноземці:

 • Стажери в РП під егідою міжнародних студентських асоціацій.
 • Навчаються у вузах інших країн ЄС або Швейцарії, і офіційно направлені на стажування в Польщу.
 • Які беруть участь у програмах обміну, культурних або гуманітарних програмах, схвалених профільними міністерствами РП.

В такому випадку мова йде про студентів, що не мають відношення до польських денним формами навчання у вузі, яким надано право працювати без дозволу. Детальніше про роботу для студентів в Польщі можна дізнатися з даного матеріалу.

Випускники польських вузів та гімназій

Іноземці, які закінчили деякі типи навчальних закладів у Польщі, так само не потребують дозволу, однак перелік таких закладів чітко обмежений:

 1. Випускники середніх шкіл (szkół ponadgimnazjalnych).
 2. Очних вузів.
 3. Докторантур при польських університетах або науково-дослідних інститутах.

Для підтвердження такого права необхідно надати документ, що доводить отриману освіту.

Наукова діяльність

У цій області дозвіл не потрібен у двох основних випадках: при роботі в якості наукового співробітника в науково-дослідному інституті, а також володарі ВНП отриманих за науковим дослідженням в РП, в т. ч. по короткостроковій мобільності, пов’язаної з дослідницькою діяльністю.

Інші підстави

Залишилися підстави для роботи без дозволу поширені значно менше, але мають місце. Зверніть увагу, що далі мова піде не про роботу без дозволу взагалі, а про виконання конкретної діяльності без необхідності отримувати зезволеніє:

 • Вчителі іноземних мов у садах, школах, коледжах, спеціальних педагогічних закладах, а також Ochotniczych Hufcach Pracy.
 • Військовослужбовці або цивільний персонал спеціальних міжнародних місій, що працюють на території РП.
 • Постійні журналісти іноземних ЗМІ, акредитовані МЗС Польщі. В рамках своїх професійних обов’язків.
 • Індивідуальні або групові артистичні групи в рамках професійної діяльності строком не більше ніж на 30 днів у кожному календарному році.
 • Проведення лекцій, доповідей та презентацій, що мають особливу наукову чи художню цінність, не більше 30 днів у році.
 • Спортсмени і учасники офіційних спортивних організацій в рамках своєї діяльності до 30 днів в році.
 • Священнослужителі визнаних конфесій, при офіційному напрямку їх своїми організаціями, в рамках даної діяльності.

Окремо слід вказати на громадян Туреччини, що має з Польщею і ЄС спеціальні домовленості. В рамках цих договорів також є можливість роботи без дозволу, проте в даній статті вони не розглядаються.

Висновок

Як видно, умов для роботи без дозволу в Польщі не так і мало. Необхідно уважно перевірити наявність таких підстав, перш ніж вживати заходів щодо оформлення зезволенія або освядченія.

У висновку нагадаємо, що кожне з зазначених умов має підтверджуватися документально, в тому числі й при перетині кордону. Наприклад, щоб в’їхати для роботи випускнику польського вишу треба буде пред’явити факт працевлаштування (наприклад, трудовий договір) і можливість працювати без дозволу – диплом про закінчення університету. Аналогічно відбувається і з інших підстав.

Свідоцтво, яке надає можливість працювати без дозволу на роботу: Відео

Також по темі: