На жаль, розлучаються з роботодавцем працівник не завжди по-доброму. Скандали, взаємні претензії, фіксація порушень, і як наслідок, звільнення. «Звільнення за статтею», як нерідко кажуть в країнах СНД, в Польщі називається дисциплінарним звільненням, і не дарма в народі прозвали його наслідки Вовчим квитком (Wilczy bilet) – наслідки такого розірвання контракту можуть бути максимально негативними. Що таке Zwolnienie dyscyplinarne у 2025 році, за що можуть звільнити і як з цим боротися – в цьому матеріалі.
Що таке Zwolnienie dyscyplinarne
Дисциплінарним звільненням (Zwolnienie dyscyplinarne) у Польщі називають негайне (без терміну повідомлення) припинення трудового договору роботодавцем, у разі порушення працівником трудової дисципліни, вчинення злочину або втрати права займатися певною діяльністю.
У розмовній мові дисциплінарне звільнення нерідко іменується просто Dyscyplinarką (дисциплінарка). У будь-якому випадку, перед нами те саме «звільнення за статтею» тільки на польський лад.
Встановлені норми дисциплінарного звільнення статтею Art.52. Kodeks Pracy. Припинення дії трудового договору з вини працівника без попередження, перший параграф якого говорить:
§1. Роботодавець має право розірвати трудовий договір без попередження, з вини працівника, у випадках:
- Серйозних порушень працівником основних службових обов’язків.
- Вчинення працівником злочину протягом строку дії трудового договору, яка не дозволяє йому працювати на займаній посаді, якщо злочин очевидно або підтверджено остаточним вироком.
- Втрати прав, необхідних для виконання роботи на займаній посаді з вини працівника.
Отже, ми бачимо кілька важливих аспектів: звільнення відбувається з вини працівника і без відпрацювання (попереднього повідомлення). Що означають на практиці підстави для дисциплінарного звільнення, розглянемо далі більш докладно.
Треба звернути увагу читачів на відсилання до Трудового кодексу. Крім іншого, це означає, що мова йде тільки про випадки працевлаштування за умове про праце. Ситуацію з цивільно-правовими контрактами розглянемо окремо в кінці даного матеріалу.
Порушення трудової дисципліни
У статті це позначено просто «серйозними порушеннями», пов’язаними з виконуваними обов’язками, і немає нормативно-правових документів, більш детально роз’яснюють ситуацію. Однак можна говорити про судової практики і статистики з цього приводу.
Найбільш часто випадками порушення трудової дисципліни у Польщі вважають:
- Неодноразові запізнення, прогули або відхід з робочого місця до закінчення робочого дня.
- Недотримання правил охорони праці і техніки безпеки, наприклад, невикористання засобів індивідуального захисту або умисне піддає себе або інших людей на небезпеку.
- Умисне знищення або пошкодження обладнання робочого місця.
- Порушення заборони конкуренції і/або професійної таємниці.
- Мобінг колег на робочому місці або роботодавця.
- Прибуття на роботу в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння або вживання на робочому місці.
Звичайно, у конкретній ситуації можуть бути і інші причини, а іноді і сукупність декількох. Однак у будь-якому випадку роботодавець зобов’язаний детально вказати причини звільнення, а працівник може їх оскаржити (про це ми будемо говорити далі).
Вчинення працівником злочину
Даний момент дуже неоднозначний. У статті прямо зазначено, що такий злочин має бути підтверджено судовим рішенням, що логічно, або – увага! – бути очевидним. Що це за очевидність? Як роботодавець, не маючи судових повноважень, може визначати очевидність, а значить і сам факт злочину?
Складно сказати, навіщо законодавцям була потрібна таке розмите формулювання, але на допомогу, як і зазвичай, приходить практика. У даному випадку знову судова.
Суди визнають злочин працівника очевидним, якщо він скоєний проти роботодавця (проти особистості або майна), і цей роботодавець застав співробітника на гарячому при свідках, або має інші незаперечні докази.
Поширений приклад. При виході з підприємства, охорона зупинила працівника і виявила у нього продукцію даного підприємства, яку він викрав і намагався винести. Такий випадок повинен бути задокументований, а працівник може бути звільнений по статті».
Втрата прав на займану посаду
Тут йдеться про випадки, коли для виконання обов’язків працівник повинен володіти якимись додатковими дозвільними документами / умовами, але в результаті дій працівника, він був їх позбавлений. Відповідно, він більше не зможе виконувати ті обов’язки, для яких був найнятий.
Найпростіший приклад – людина, яку працевлаштували для роботи водієм, але він, зі своєї вини, позбувся права на управління транспортними засобами. Зрозуміло, водій без прав роботодавцю більше не потрібен. Закон дозволяє розірвати з ним договір без попереднього повідомлення.
Що таке Wilczy bilet (Вовчий квиток) або Наслідки Zwolnienie dyscyplinarne
Так званий “Вовчий квиток” (польськ., Wilczy bilet) – явище, прямо пов’язане з дисциплінарним звільненням. Нагадаємо, що після припинення трудового договору роботодавець зобов’язаний видати працівнику świadectwo pracy (довідку про роботу), в якій вказуються різні аспекти колишнього працевлаштування, в т. ч. і дотримання трудової дисципліни, і причини звільнення.
Довідка, в якій буде вказано, що причиною звільнення була dyscyplinarką, однозначно негативно позначиться на майбутньому працевлаштуванні. Знайти роботу, маючи подібне świadectwo pracy, дуже і дуже важко. За це його і прозвали в народі Вовчим квитком
Потрібно відзначити, що дана термінологія виключно розмовна. Зустріти в НПА таку фразу неможливо. Більш того, в історичному контексті словосполучення «Вовчий квиток» має дещо інший зміст (в т. ч. і в Польщі). Під Wilczy bilet можуть передбачати певні обмеження за місцем проживання або інших прав, що застосовуються кілька століть тому в Російській імперії. Власне, в честь цього документа і świadectwo pracy з дисциплінарним звільненням прозвали таким же чином.
Крім цього, звільненого за статтею в Польщі можуть позбавити вихідної допомоги, не надати неробочі дні для пошуку нової роботи, а біржа праці може відмовити у виплаті допомоги. Якщо в результаті проступку роботодавцю завдано матеріальної шкоди, він може вимагати компенсувати втрати.
У записі про звільнення по статті немає терміну давності. Не існує і законних методів видалити запис з Вовчого квитка.
Повідомлення про звільнення – як звільняють за статтею
Щоб дотримати законність при Zwolnienie dyscyplinarne, роботодавцю недостатньо тільки мати підстави. Необхідно ще й правильно оформити звільнення.
Насамперед, звільнити людину за статтею можна тільки протягом 30 днів з моменту, коли стало відомо про його проступок (§2, art.52 k.p.). Далі працівник повинен бути повідомлений письмовим повідомленням про розірвання договору без попереднього повідомлення (dokument wypowiedzenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia).
Документ зобов’язаний включати в себе:
- Дані сторін: роботодавця і працівника.
- Інформація про розірвання договору без попередження (заголовок).
- Причини негайного розірвання договору. Описується максимально докладно, з доказами та/або посиланнями на них.
- Інформування працівника про право звернутися до суду з трудових спорів протягом 21 дня.
- Підписи сторін: роботодавця і працівника.
Важливо пояснити, що якщо працівник відмовиться від підписання повідомлення, але воно було доставлено йому на законних підставах, які можна підтвердити, наприклад, при свідках, документ вважається врученим, а розрив договору законним.
Виглядає бланк стандартного повідомлення таким чином.
Як оскаржити дисциплінарку і не отримати Вовчий квиток
Способи уникнути дисциплінарного звільнення залежать від стадії, на якій знаходиться справа, а також обставин події. Серед найбільш поширених методів можна назвати:
- Подання роботодавцю доказів, що подія не є порушенням закону або трудової дисципліни, або, що вийму співробітника в події немає. Застосовується до звільнення, якщо у працівника дійсно є підстави вважати свою невинність.
- Спроба домовитися про звільнення без Вовчого квитка. Це результат угоди. Наприклад, роботодавець не буде вказувати в довідці про роботу, що мало місце дисциплінарка, а працівник, у свою чергу, відмовиться від частини виплат, або, що більш розумно, від подальшого оскарження Zwolnienie dyscyplinarne.
- Залучення профспілкової організації (підстава §3, art.52 k.p.), якщо така організація на підприємстві є, а працівник є її членом.
- Звернення до суду з трудових спорів.
По останньому пункту скажемо трохи докладніше. Подати в суд можна протягом 21 дня з моменту отримання повідомлення. Розгляд буде відбуватися з урахуванням всіх можливих нюансів.
Вимагати в суді працівник може поновлення на роботі або грошової компенсації, що дорівнює оплаті за термін попередження.
Dyscyplinarką і умова злецения
Вже згадувалося, що все описане вище відноситься тільки до умовам про праце. Однак щодо умови злеценія та інших цивільно-правових договорів не вдасться відмахнутися, перекинувши відповідальність на утримання самих контрактів. У цьому випадку, угод є свої дуже важливі особливості.
- По-перше, świadectwo pracy обов’язковий документ у відповідності з Трудовим кодексом, якому умова злецения не підпорядковується. Тобто обов’язки видавати довідку з роботи при цьому типі договору у роботодавця немає. А значить і Вовчий квиток отримано бути не може.
- По-друге, за запитом працівника, роботодавець може надати інший документ – zaświadczenia o zatrudnieniu (довідка про працевлаштування), але він передбачає утримання певної інформації – сторони, термін дії договору, винагороду і виплачені податки і збори. Тобто, знову ж таки, про Вовчому квитку йти не може.
- По-третє, умова злецения спочатку не передбачає термінів повідомлення про звільнення, а значить, і можливої компенсації за їх недотримання.
Однак, іноді роботодавці, збурені помстою за вчинений проступок, і в zaświadczenia o zatrudnieniu примудряються внести відомості про дисциплінарні порушення. У такому разі звільнений працівник отримує право на оскарження рішення в суді, вимагаючи все ті ж компенсуючі заходи, що і при умове про праце.
При цьому, не маючи можливості компенсувати строк повідомлення, замовник, з яким неправомірно розірвали умову злецения, може вимагати виплати за період, що залишився до кінця контракту, але не більше ніж за 3 таких місяця.
Отримати на роботі Zwolnienie dyscyplinarne, дисциплінарку, і як наслідок Вовчий квиток – явище надзвичайно неприємне. Іноді людям доводиться забути про роботу в Польщі, і повертатися в свою країну.
Однак у працівника є свої права, і, якщо відбувається незаконно, відстояти їх реально навіть будучи іноземцем. Якщо ситуація дуже заплутана, то нагадаємо, що за певних умов ви можете отримати безкоштовного адвоката від польської держави.