У будь-якій сфері суспільних відносин можливі конфлікти. Що вже говорити про такій чутливій галузі, як ринок праці, де завжди перегукуються інтереси працівників і роботодавців. Кожна сучасна держава намагається регулювати і контролювати це часом хворобливе напрямок, і Польща намагається не поступатися провідним країнам світу. На жаль, прагнути і домагатися успіху – не завжди одне і те ж, але, незважаючи на наявність проблем, у Польщі існує досить ефективний інструмент захисту прав трудящих – це Трудова інспекція. Про те, як використовувати механізм даної служби у 2025 році, якщо ваші права порушуються, поговоримо в цій статті.
Що таке PIP у Польщі
Державна інспекція праці в Польщі (Państwowa Inspekcja Pracy або PIP) – це підпорядкована Сейму РП відомство, відповідальна за дотримання норм трудового законодавства. Серед основних напрямків діяльності – охорона праці, промислова гігієна, контроль рівня зароблених плат (не нижче мінімальної), робочий час та час відпочинку, працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, дотримання прав працюючих батьків і т. п.
Нерідко звернення до PIP значно збільшує шанс працівника відстояти свої права, якщо безпосередній контакт з роботодавцем або профспілкові організації не в змозі надати ефективного захисту. Діяльність Інспекції поширюється на всі випадки трудових відносин, в т. ч. і при роботі іноземців. При цьому серед повноважень є не тільки правозахисні, але і контрольні, зокрема інспектор може перевірити законність роботи іноземця та/або відповідність умов праці заявленим в зезволенії / освядченії.
PIP і умова про праце
Відразу відзначимо не найприємніший для багатьох іноземців, які працюють у Польщі, момент. Раз інспекція контролює норми трудового законодавства, то і використовувати цей інструмент можна у випадках, які цього підкоряються законодавству.
Напевно, багато хто вже зрозуміли про що мова – повноцінним трудовим договором, підлеглим трудового права, у Польщі є виключно umowa o pracę. Відповідно, контроль дотримання умов договорів та умов виконуваних робіт через PIP можливий тільки для іноземців, що працюють за даним типом контрактів.
PIP і цивільно-правові договори
Є для працюючих за договорами цивільно-правового формату і гарні звістки. У деяких випадках Інспекція праці може допомогти і їм. Наприклад, якщо роботодавець підписав такий договір в порушення закону, тому що зобов’язаний був укласти умову про праце. Причому вже створені прецеденти, коли роботодавців-порушників інспекція за дане порушення штрафувала.
Це не єдина можливість. Аналогічно можуть бути вирішені всі питання, які підпадають під дію кодексу праци, незалежно від типу укладеного договору, і в першу чергу випливають з визнання незаконним підписання цивільно-правового контракту. Однак, як і говорилося вище, дотримання норм самого договору, якщо він підписаний законно, PIP у Польщі не контролює.
Структура та адреси Державних трудових інспекцій Польщі
Самі представники PIP люблять представляти структуру організації у вигляді досить складної схеми з взаємним перепідпорядкуванням. Наприклад, на офіційному сайті пропонується ось така:
Не можна сказати, що вона не відповідає дійсності, але для нашого розгляду вона надмірна. Більш ніж достатньо вказати на дві основні щаблі ієрархії PIP у Польщі:
- Główny Inspektorat Pracy. Тобто головне управління, розташоване у Варшаві.
- Okręgowe Inspektoraty Pracy (OIP). Регіональні інспекторати праці – місцеві підрозділи PIP, до яких найчастіше і доведеться звертатися скаржникам.
Всього OIP 16, по числу воєводств. Однак у регіонах з великою кількістю населення існують додаткові офіси для звернення працівників.
Найчастіші правопорушення роботодавців
Трохи більш конкретних випадків, за яких звернення до PIP допоможе захистити права працюючих у Польщі іноземців:
- Робота без письмового договору.
- Порушення трудового законодавства під час трудових відносин з працівником.
- Недотримання норм робочого часу.
- Несвоєчасні або неповні виплати зарплати та інших типів винагороди.
- Невидача świadectwa pracy (Свідоцтва роботи) при звільненні.
- Допуск до роботи без відповідної підготовки в області охорони праці.
- Невиконання вимог щодо лікарського допуску працівника до виконання обов’язків.
- Порушення норм безпеки і гігієни праці.
- Порушення норм, пов’язаних із соціальними виплатами за працівника, і як наслідок – втрата працівником права на соціальні гарантії.
- Невиконання раніше виданого припису інспектора праці.
- Невиконання судового рішення, пов’язаного з трудовим правом.
Звичайно, існують і інші порушення. Але саме зазначені за статистикою зустрічаються найбільш часто.
Як написати скаргу в Інспекцію праци
Розглянемо способи повідомлення в Інспекцію праці про порушення в області законодавства. Нагадаємо, що PIP здійснює контроль саме за роботодавцем і умовами роботи, створюваним ним. Відповідно, технології подачі скарг будемо враховувати з точки зору звернення до відповідального працівника. І більш детально – працівника-іноземця.
Цікавий правовий аспект. З точки зору польського законодавства, повідомлення в PIP про порушення, є «не стільки правом, скільки обов’язком працівника». Це говорить про те, що деякі види порушень, якщо про них не повідомити вчасно, будуть правопорушеннями не тільки для роботодавця, але і для самого працівника.
Наприклад, робота без договору, виконання обов’язків, не відповідають заявленим в освядченії / зезволенії й т.п. За них роботодавець отримає свій штраф, але і працівника за нелегальну роботу можуть оштрафувати, депортувати і заборонити в’їзд в країни Шенгену.
Звернутися в PIP (OIP) можна трьома звичними способами:
- Особисто. Однак в умовах пандемії це не заохочується, а іноді і прямо заборонено.
- Поштою. Надіславши заяву та додані документи за вищевказаною адресою свого IOP (за місцем роботи).
- Через електронну приймальню. Цей спосіб ми далі розглянемо більш докладно.
Існує і можливість телефонного звернення, але це вважається консультацією (безкоштовною). Для звернення польською можна використовувати один з вищевказаних номерів. Але існують і спеціальні телефони, за якими можна проконсультуватися українською мовою:
На жаль, сам PIP, що надає дану послугу, визнає, що додзвонитися за цими номерами непросто, і просить виявляти більшу наполегливість.
Електронне звернення в PIP
Це не тільки сучасний, але і найбільш зручний, швидкий і безпечний спосіб подачі скарги. Причому, на відміну від телефону, за яким можна не більше ніж проконсультуватися, через інтернет подається офіційну заяву. Щоб зробити це, виконайте ряд кроків.
- Перейдіть на сторінку сервісу.
- Виберіть воєводство.Зверніть увагу, що вказані столиці регіонів.
- На сторінці ознайомтеся з попередженнями і поясненнями.
Далі на тій же сторінці заповніть необхідні поля.Важливо розуміти, що всі поля обов’язкові для заповнення (за винятком вкладених файлів). Вносити необхідно:
Додам пару слів про анонімність. Подати скаргу зовсім анонімно не допускається. Без зазначення точних П.І.Б. заява не розглядатиметься. Однак працівник має право зробити цю позначку, і PIP, згідно із законодавством, зобов’язаний не розголошувати інформацію про заявника перевіряється суб’єкту (роботодавцю).
Залишиться лише ще раз перевірити, натиснути кнопку «Wyślij formularz», і дочекатися повідомлення про прийняття заяви до розгляду. Важливо розуміти, що незважаючи на онлайн-метод подачі скарги, PIP має право запросити заявника для особистого спілкування, щоб з’ясувати деталі події.
Порядок і строки розгляду скарги або заяви
Після отримання скарги, справи призначається інспектор, який буде проводити розслідування. Первинний відповідь заявник повинен отримати протягом місяця, але це не означає, що відповідь буде остаточним. Може знадобитися більш глибокий аналіз ситуації, опитування свідків, безпосередня перевірка роботодавця (про це далі докладніше). Максимальний термін, передбачуваний законом, 2 місяці з дня отримання звернення.
При довгому розгляд заявник повинен сповіщена про хід справи. Скаргу на дії / бездіяльність інспектора можна подати у той же OIP на ім’я керівництва.
Як інспектори перевіряють роботодавців
Один з головних етапів контролю PIP – перевірка роботодавця. Вона здійснюється згідно з правами, якими володіє інспектор:
- Отримувати доступ на підприємство, що перевіряється, і всі його об’єкти.
- Мати можливість огляду і перевірки обладнання, машин, механізмів і приміщень.
- Отримувати від контрольованого особи письмові чи усні пояснення з будь-яких питань, пов’язаних з його функціонуванням.
- Опитувати працівників.
- Отримувати доступ до технологічної та організаційної документації підприємства.
- Перевіряти документи всіх осіб, зайнятих у виробничому процесі, у т. ч. тих, хто не працює по умовам про праце.
- Знайомитися з особовими справами працівників.
- Переглядати фото, відеоматеріали, з камер спостереження на підприємстві.
Це тільки основні можливості. Профільне законодавства встановлює права інспектора більш об’ємно.
Порушення фіксуються. Далі, в залежності від ситуації, інспектор має право виписувати постанови на виправлення порушень, або давати справі подальший хід – наприклад, повідомити в поліцію, прокуратуру або подати в суд.
У будь-якому випадку, результати перевірки, незалежно від наявності чи відсутності порушень, які фіксуються в спеціальному документі — Protokół kontroli.
Штрафи, що накладаються PIP
Є в інспектора і можливість самостійного застосування санкцій. Наприклад, він може виписати постанову про негайне закриття окремих робочих місць, якщо встановлена загроза для життя працівників.
Однак найбільш часто застосовуються штрафні санкції. Як правило, це не дуже великі суми – від 500 до 1000, рідше 2000 злотих. Максимальні покарання (наприклад, 30000 злотих) призначає тільки суд.
Що робити, якщо PIP не реагує
Вже повідомлялося, що скаргу на інспектора можна подати його керівництву в OIP. На регіональне відділення в Główny Inspektorat Pracy, у Варшаву. Кінцевим ланкою, за допомогою якого можна вирішити питання – суд. При цьому для трудового права існує спеціальний трудовий суд (суд праци), а за цивільно-правовими договорами доведеться звертатися до звичайного суду.
Існує думка, що впливати на нерозторопність OIP можна через т. зв. Rada Ochrony Pracy. Це спеціальний орган контролю за діяльністю PIP, створених з депутатів Сейму та інших чиновників. Якщо у вас є вихід на таких людей, вони обов’язково допоможуть, ось тільки прямого звернення працівників до даної раді не передбачено.
PIP – ефективний інструмент захисту прав працівників. Однак, як і іншими інструментами, ним треба вміти користуватися. Недосвідчені працівники мають великий шанс не просто написати скаргу в інспекцію, але й поринути в безодню бюрократії, і кине справу на півдорозі, посилаючись на «непробивність системи». Якщо вам необхідно звернутися Інспекцію праці, але щось у процедурі залишилося незрозумілим, прочитайте статтю ще раз, якщо і після цього питання зберігатися, вкажіть у коментарях під цим матеріалом.