Меню Закрити

Спрощення отримання PESEL іноземцями в Польщі

Деякі правові аспекти, що регулюють життя іноземців у Польщі, давно потребують коригувань. Для багатьох не секрет, що з отриманням PESEL були деякі складнощі, якщо процес не об’єднаний в отримання тимчасової реєстрації. Нещодавно польський президент підписав закон, що вносить поправки в ряд нормативно-правових актів, які повинні значно спростити процедуру оформлення ПЕСЕЛЬ, однак за традицією, нововведення супроводжуються масою поки не до кінця зрозумілих нюансів. «Europortal» консолідує в даному матеріалі все, що відомо зараз про зміни, що стосуються отримання іноземцями PESEL у 2023 році, і буде оновлювати в міру надходження нової інформації.

Спрощення отримання PESEL

Суть проблеми

PESEL – польський податковий ідентифікатор для фізичних осіб, які не ведуть господарську діяльність та не є платниками податку на товари та послуги (podatnikami podatku od towarów i usług). Іншими словами, саме ПЕСЕЛЬ повинен виходити усіма, в тому числі й іноземцями, працевлаштованими в Польщі в якості найманих працівників.

Отримати PESEL за іноземця завжди міг роботодавець, подавши в муніципалітет відповідну заяву (цей параметр не змінився), або сам іноземець в тому ж муніципалітеті у наступних випадках:

  • Одночасно з мельдованієм.
  • Без мельдованія, але надавши підтвердження необхідності отримання PESEL (наприклад, якщо його вимагала надати якась державна структура чи фонд, інтересант зобов’язаний оформити відповідний запит).

Був і ще один альтернативний спосіб отримання PESEL для непрацюючих іноземців або працевлаштованих в іноземних роботодавців, не представлених в РП, але зробити це можна було в єдиному на всю Польщу офісі у Варшаві, тобто дуже багатьом даний метод не підходив.

Не є таємницею і той факт, що багато орендодавців, за одним їм відомих причин, не давали своїм орендарям-іноземцям дозволу на мельдованіє. В принципі, закон такого дозволу і не вимагає, але іноземцям не завжди хочеться вступати в конфлікт з людьми, надають їм житло. У деяких випадках договору оренди і зовсім немає. Проблема у всіх випадках загальна – неможливість отримати PESEL.

Нагадаємо, що законодавчої заборони на отримання ПЕСЕЛЬ без прописки не існувало і раніше. Ми неодноразово пропонували читачам добірку юридичних норм, з яких випливає можливість отримання ідентифікатора без мельдунека, однак на практиці скористатися порадою вдавалося одиницям. Тепер обіцяють, що ситуація зміниться.

Навіщо потрібен PESEL

Нагадаємо, що:

  • PESEL з недавнього часу є обов’язковим і єдино правильним варіантом податкової ідентифікації.
  • З допомогою ПЕСЕЛЬ можна отримати доступ до системи Twój e-PIT на сайті podatki.gov.pl до можливостей сервісу e-Deklaracje.
  • Ідентифікатор може бути необхідний для відкриття рахунку в банку, отримання кредиту, здійснення перекладу.

Це лише найбільш розхожі випадки. Іноді вимога надати ПЕСЕЛЬ виникає в найнесподіваніших сервісах, на державних порталах різних послуг і т. д.

Крім цього, остаточно встановлюється норма, що вимагає від роботодавця використовувати виключно номер PESEL працівника при формуванні податкових декларацій – ні застосовний раніше NIP, ні використання замість ідентифікатора набору одиниць або дев’яток, більше не припустимі.

Нове в отриманні PESEL іноземцями

В поясненнях, що з’явилися на офіційних державних сайтах, повідомляється про зняття будь-яких обмежень для отримання PESEL іноземцями. Іншими словами, досить звернутися в муніципалітет з wniosek o nadanie numeru PESEL, і місцеві органи влади зобов’язані надати ПЕСЕЛЬ безкоштовно і без будь-яких умов.

Слід розуміти, що у нових законах не буде прямої вказівки на таку можливість, але будуть зняті деякі обмеження, раніше побічно впливають на процес. Зокрема, зміниться п. 1. ч. 1. ст. 3 Закону про засади реєстрації та ідентифікації платників податків (art.3 Ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników).

  • Стаття 3. Податкові ідентифікатори.
    • Податковий ідентифікатор:
    • Номер PESEL — для платників податків, які є фізичними особами, які не зареєстровані платниками податку на товари і послуги або ті, хто не веде господарську діяльність;

У цій вилученій фразі «включених до реєстру PESEL» і ховалися раніше непрямі обмеження, т. к. технологія внесення до реєстру передбачала, крім іншого, наявність документально доведені (підтверджених) підстав для цього.

Коли закон запрацює

Стає вже недоброю юридичної традицією використання в НПА формулювань, неоднозначно трактованими на перших етапах появи законів. Замість того, щоб прямо вказати на дату, з якої закон набирає чинності, початок дії визначено витіюватими описами, що викликають розбіжності.

Гаразд би, якщо неясності виникали тільки у нас – питання б не було, але не до кінця розуміють потрібне навіть урядові портали. Ось два приклади на рівні заголовків новин, що описують ці зміни.

Ось так презентує зміни офіційний податковий портал www.pit.pl:

Спрощення отримання PESEL іноземцями в Польщі 1

А ось таким чином в розділі Міністерства Фінансів на сайті www.gov.pl:

Спрощення отримання PESEL іноземцями в Польщі 2

Як видно, у першому випадку правки вже щосили працюють з 1 травня, а в другому тільки почнуть застосовуватися з 1 червня. Що ж насправді?

Бажаючі можуть ознайомитися з повним текстом підписаного закону, тільки майте на увазі, що в ньому міститься далеко не одна інформація про PESEL – в НПА повний набір всі прийнятих поправок, включаючи митні, податкові, автодорожні та ін.

Нам, для визначення терміну вступу в силу, потрібно завершальна документ Стаття 28: Закон набуває чинності в перший день місяця після закінчення одного місяця після його опублікування. Є там і окремі дати для деяких параметрів, але нас вони не стосуються. Треба визначити дату опублікування закону. Це нескладно. Його реєстраційний номер Poz. 802, і без праці можна знайти його Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej за 29.04.21:

Спрощення отримання PESEL іноземцями в Польщі 3

Отже, дата публікації – 29 квітня, а нам потрібно перше число, наступне за датою, на яку з моменту публікації пройде місяць, а найближчим 1-е число. Відповідно, прав Мінфін – поправки про отримання PESEL іноземцями запрацюють з 1 червня 21 року.

Термінова заміна NIP

Ще один дуже важливий, і більш певний момент. Раніше фізичним особам, в тому числі й іноземцям дозволялося оформляти та використовувати NIP замість PESEL. Через більш просту систему отримання, багато використовували таку можливість.

З певного часу іноземним працівникам переставали видавати НІП, однак присвоєні раніше дозволяли використовувати. Тепер однозначно оголошено, що всі повинні отримати PESEL, а NIP більше прийматися не буде (йдеться, нагадаємо, про фізичних осіб – найманих працівників).

До якої дати? У статті 17 коригуючого закону зазначено, що отримати PESEL володарі NIP можуть до набрання чинності даного закону (01.06.21), але не пізніше ніж на 30-й день після набрання чинності. Тобто крайня дата – 30.06.21. Якщо що-небудь зміниться, буде інтерпретовано інакше або з’являться інші новини по даній темі, ця стаття буде оновлена.

Номер PESEL у Польщі: Відео

Також по темі: