Меню Закрити

Зміна місця проживання іноземця: коли, як і кого необхідно повідомити

Життєві обставини іноземців, які проживають у Польщі, нерідко змінюються. У тому числі часто відбувається зміна місця проживання. Неважливо, що стало причиною переїзду – наприклад, зміна роботи або бажання змінити побутові умови – про зміну адреси необхідно сповістити представників влади, а іноді й інші структури. Хто, як, кого і коли повинен повідомити про зміну адреси проживання іноземця в Польщі у 2024 році – читайте далі.

Зміна місця проживання іноземця

 

Навіщо повідомляти про зміну адреси

Насамперед існують умови, за яких іноземець повинен повідомити владі про зміну адреси відповідно до закону. Пов’язано це і з обов’язком зареєструватися у муніципалітеті за місцем проживання, і з необхідністю повідомити воєводство під час очікування рішення по карті побиту або вже маючи польську ПНП.

Друге, але не менш важливе, адреса для кореспонденції використовується багатьма установами та організаціями для оповіщення іноземця про поточні проблеми їх взаємовідносин. Наприклад, очікуючи карту побиту, претендент може отримати терміновий запит від уженда про надання додаткових відомостей / документів. Якщо не виконати його вчасно, розгляд справи може бути зупинено. Надійде сповіщення на ту адресу, який є у воєводства. Якщо не повідомити про зміну місця проживання, можна не отримати запит.

Повідомлення про зміну адреси при знаходженні по візі або безвізовому режиму

Перебуваючи в Польщі по візі або «безвізу», без подачі на карту побиту, існує тільки одна законодавча обов’язок повідомити про зміну місця проживання – провести нове мельдованіє (реєстрацію у муніципалітеті).

Ні старосту, ні воєводу оповіщати не потрібно. Однак мова йде виключно про місце проживання. Якщо переїзд одночасно пов’язане зі зміною інших обставин, наприклад, зміною роботи, то може знадобитися отримання нових документів, що дозволяють працевлаштування.

Крім вимог закону, можуть бути ще й зобов’язання перед організаціями або контрагентами, яких бажано оповістити. Наприклад, студенту варто повідомити вуз про переїзд, бізнесменові – свої партнерів та/або банк. До переліку додаткових випадків, що потребують інформування про зміну адреси для листування, ми ще повернемося в кінці статті.

Сповіщення про зміну адреси при очікуванні карти побиту

Мабуть, це найсерйозніший з усіх випадків, коли повідомлення потрібно. По-перше, це норма, прописана в законі. По-друге – саме в цьому статусі найчастіше надходять з воєводства різні вимоги про надання додаткових відомостей.

Повідомити ужонд нескладно, достатньо виконати кілька простих кроків:

 1. Заповніть заяву повідомлення про зміну адреси кореспонденції, вказавши всі необхідні дані, включаючи старий і новий адресу. У бланку є поле «Номер справи». Якщо цей ідентифікатор вам відомий, вкажіть його повністю. Але нерідко в іноземця ще немає «nr. sprawy», тоді це поле залишається незаповненим. Це утруднить ідентифікацію, і може призвести до помилок. Якщо номера немає, рекомендується висилати разом із заявою копію паспорта – сторінки з особистими даними.
 2. Передайте / перешліть підписану заяву в ужонд.

Терміни реагування воєводства на зміну даних не регламентовані. Тому рекомендується перший час після переїзду контактувати з тими, хто має доступ до старим місцем проживання для перевірки пошти.

Повідомлення про переїзд при наявності карти побиту

Аналогічно процесу очікування децизії (рішення про надання посвідки на проживання), володарі карт побиту зобов’язані повідомити воєводство про зміну адреси кореспонденції. Відбувається це так само як і в процесі очікування рішення.

Однак у власників посвідки може бути й своя додаткова особливість у процедурі. Якщо на самій карті побиту було зазначено адресу проживання / реєстрації, то при переїзді доведеться міняти й карту. Це не означає, що весь процес схвалення посвідки на проживання треба проходити спочатку, але документ потрібно перевидати. Це потягне за собою нові витрати в 50 злотих.

І володарі карт, і ті іноземці, хто ще тільки чекає децизії, повідомленням про зміну місця проживання не звільняються від необхідності мельдованія, а також від іншого типу повідомлень. Наприклад, оповіщення воєводи про зміну роботи.

Інші випадки рекомендованих повідомлень

Незважаючи на відсутність інших (крім зазначених вище) законодавчих обов’язків повідомляти кого-небудь про зміну місця проживання іноземця, є ряд випадків, коли зробити це настійно рекомендується. Просто кажучи, варто це зробити в кожному випадку, коли від організації або людини може надійти важлива інформація адреса для кореспонденції.

Серед основних випадків можна виділити:

 • Банк, в якому в іноземця відкрито рахунок / узятий кредит.
 • Податкові органи.
 • ZUS, якщо відносини з цією організацією відбуваються безпосередньо, або для уточнення параметрів пенсійних накопичень.
 • Страхова компанія, якщо там придбаний поліс (наприклад, обов’язкового страхування транспортних засобів).
 • Медичні установи, до яких мають відношення сам іноземець або члени її родин.
 • Провайдери: інтернет, стільниковий оператор, телебачення та ін.
 • Інші постачальники послуг, якщо вони залишаються актуальними за новою адресою проживання.
 • Навчальні заклади, в т. ч. садки, школи, в яких навчаються діти.
 • Роботодавець.

Це лише перелік основних ситуацій, але потрібно проаналізувати всі життєві обставини, та повідомити всі зацікавлені сторони. Наприклад, якщо в момент переїзду йдуть судові розгляди, про новому місці проживання треба повідомити суд.

Не завадить залишити відомості нової адреси для кореспонденції й раніше орендодавцю, якщо, звичайно, не існує аргументів не робити цього.

Терміни повідомлень

Точно визначений період для нового мельдованія – зазначено, що іноземець зобов’язаний зробити це протягом 30 днів. Що стосується карт побиту або перебування «на штампі», то точні терміни не вказані, але зазначено, що оповістити ужонд про зміну адреси для листування необхідно негайно.

Повідомити про зміну адреси іноземець зобов’язаний у будь-якому випадку. Місця і кількості таких повідомлень можуть змінюватися залежно від обставин. Після переїзду необхідно ретельно оцінити всі організації, установи та інших осіб, яких потрібно поставити до відома про новому місці проживання, і зробити це якомога швидше.

Також по темі: