Меню Закрити

Як отримати допомогу безплатного адвоката в Польщі

Не всі знають, що у людини, яка бере участь у судовому розгляді в РП, є право на безкоштовного адвоката (юрисконсульта). Відноситься це і до іноземців, з тих чи інших причин, вимушеним судитися. Це значно підвищує ймовірність успішного результату процесу, наприклад, пов’язаного з порушенням трудового законодавства. Як отримати безплатного захисника, для чого може знадобитися безкоштовний адвокат у Польщі у 2024 році.

безкоштовний адвокат у Польщі

Підстави для державного захисника

Формальним приводом для можливості отримати адвоката від держави є принцип рівного доступу до правосуддя. Вважається, що людина, яка не може оплатити послуги юриста, повинен отримувати ці послуги безкоштовно.

Положення деяких норм законодавства спеціально спрямовані на реалізацію цих прав і можливостей. Детальніше про конкретних нормативно-правових актах тощо.

Чи може іноземець розраховувати на адвоката від держави

Почнемо з міфів і помилок. Нерідко в джерелах можна зустріти інформацію, що іноземець має право на деякий усічені пакет юридичних послуг. Пишуть, наприклад, про обмеження за віком (менше 26 або більше 65 років), наявність карти великої сім’ї, соціальної допомоги або жертв стихійних лих. Посилаються навіть на закон «O nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej».

Відразу скажемо, такий закон існує, проте він регламентує додаткові безкоштовні юридичні консультації, на які мають право іноземці. У даному ж матеріалі йдеться про буденних справах. Мало того, саме про представництво в суді.

За законодавчими нормами, до яких ми ще повернемося далі, право на безкоштовного представника в суді мають фізичні особи, і жодна норма не встановлює їх громадянства. Відповідно, все, сказане далі, має пряме поширення і на іноземців, що перебувають в РП і обертаються в польські суди.

У яких справах можна отримати безкоштовного адвоката

Проста відповідь – з будь-яких, які можуть стосуватися іноземців. Якщо більш конкретно, то:

  • Стаття 78 Кримінально-процесуального кодексу Польщі (art.78 Kodeksa postępowania karnego) передбачає надання безкоштовного адвоката по кримінальних справах.
  • Стаття 117 Цивільно-процесуального кодексу (art.117 Kodeksa postępowania cywilnego), відповідно, за цивільним.

Звичайно, одного лише бажання іноземця недостатньо, щоб йому надали безкоштовного юриста – потрібно відповідати певним умовам. Їх ми детально обговоримо окремо, а поки кілька слів про те, для яких конкретних випадків, може знадобитися адвокат.

Для чого це може бути потрібно

Найчастіше залучають юристів по цивільних справах. Два перших місця займають:

Окремий напрямок – кримінальні справи. І в цьому випадку, на жаль, перелік може бути дуже широкий. Але головне розуміти, що можливість для безкоштовного захисника є і в цьому випадку.

Умови для надання безкоштовного юриста

І в кримінальних, і цивільних справах є загальне правило – безкоштовний адвокат надається, якщо витрати на такі послуги сам іноземець не може понести без істотного збитку для себе чи своєї родини. Крім цього, по цивільних справах, за якими позивач звільнений від сплати судових витрат, можна просити безкоштовного юриста без будь-яких підтверджень.

З одного боку, все, що заробляють за польськими мірками небагато (а їх серед іноземців більшість), особливо які проживають разом з сім’ями легко входять в категорію осіб, витрати на адвоката для яких несуть істотну шкоду особистим / сімейному бюджету.

Але, з іншого, немає точних параметрів допустимості або розміру такої шкоди. Питання надання адвоката буде вирішувати суддя, до якого іноземець звернеться з відповідною заявою.

Є ще одне важливе правило. Ухвалюючи рішення, суддя зобов’язаний керуватися і необхідністю надання адвоката. Тобто складністю справи, а значить і можливістю (або її відсутністю) іноземцю самому представляти свої інтереси. На практиці це означає, що за дуже простим справах (наприклад, штраф за безквитковий проїзд) захисника можуть і не виділити. У той час як для процесуально складних справ можна розраховувати на супровід безкоштовним юристом.

Як вимагати адвоката в Польщі

Для надання безкоштовного адвоката іноземець повинен подати суду відповідну заяву. Бланк документа ми розмістимо в кінці цього матеріалу, а поки розповімо, коли саме це заяву можна подавати.

Заяву в суд (безпосередньо судді, до канцелярії або спеціальним співробітникові суду) іноземець може подавати на будь-якому етапі розгляду справи. Більш того, немає законних підстав перешкоджають подачі заяви до початку справи. Якщо такий запит буде розглянуто позитивно, адвокат зможе представляти інтереси іноземця і для відкриття справи.

Заява повинна містити:

  • Відомості про заявника.
  • Суть справи.
  • Підстави для надання адвоката.

Фінансовий стан, є підставою для надання безкоштовного юриста, повинно підтверджуватися документально – відомостями про доходи іноземця, про склад сім’ї та її (сім’ї) доходи.

Адвокат в Польщі: Відео

Також по темі: