Польські ЗМІ опублікували статистику за судовим процесах, результатами яких стали виплати іноземцям компенсацій за тривалі очікування рішень по картах побуту. «Europortal» розбирався кому і при яких умовах вдалося отримати гроші. Стало відомо, що заповзятливі іноземці, змушені тривалий час очікувати рішень щодо надання дозволів на перебування і роботу, подали в суди на Воєвод. У деяких випадках результатами розглядів стали виплати компенсацій у розмірах від 1 000 до 8 000 злотих.
Скільки належить чекати рішення
Закон встановлює строки розгляду питань на рівні 2 місяців. В залежності від типу карти побиту, цей період може коливатися, однак у середньому вважається, що 60 днів має бути достатньо.
Проте тими ж нормативними актами прописано, що у неординарних випадках термін може бути продовжений. На скільки? Що вважається неординарним випадком? Цього закони не регламентують.
Не секрет, що кількість запитів на дозвіл на проживання значно зросла. Воєводства вважають це достатньою аргументацією для продовження термінів, і зволікають з розглядом справ.
Скільки реально чекають карти побиту
Ці терміни пов’язані з географією, так і з завантаженістю ужондів. Причому самі довгі очікування і у великих мегаполісах, і, навпаки, в дуже невеликих населених пунктах.
Офіційної статистики поки немає, але ряд екстраординарних випадків описані в польських ЗМІ за свідченнями іноземців. Серед них:
- Люблін – очікування поскладало близько 7 місяців.
- Вроцлав, Варшава, Краків – помічені випадки розгляду близько року.
- Гданськ – зафіксований рекорд 522 дні.
Це лише вибіркова інформація, і за наявними у нас даними схожі картини складаються і в інших Воєводствах.
Підстави для суду
Так, закон допускає продовження строків розгляду по картах побуту. Однак вимагає від Воєвод і пояснень здобувачеві причин затримок, і встановлення орієнтовних періодів. Це найчастіше і не виконується.
За словами прес-секретаря Адміністративного суду в Любліні Гжегожа Валейко: «Воєвода має право продовжувати рядків розгляду, але зобов’язаний оповістити іноземця про причини. У його обов’язок входити і інформування іноземців про етапи розгляду, перенесених терміни і причини перенесення».
Інша підстава – строки розгляду перевищують допустимий період роботи за oświadczenia o powierzeniu pracy. Принаймні в Гданську, при винесенні рішення про справу, що розглядається Воєводою 522 дні, зазначено:
«Строк розгляду, перевищує можливість роботи з oświadczenia є явною ознакою порушення. Весь цей час заявник не був сповіщений про стадіях розгляду запиту, виконуваних Воєводством дії і не мав можливості додзвонитися до чиновників».
Статистика виграних справ
На жаль, преса не приводить повного огляду даних по всій Польщі, але й наведених даних досить для розуміння ситуації:
Регіон | Всього судових розглядів | Виграних іноземцями процесів (з компенсацією) |
---|---|---|
Вроцлав | 100 | 40 |
Гданськ | 10 | 3 |
Краків | 11 | 4 |
Перевірку, крім іншого, проводить NIK (Вища ревізійна служба), т. к. зволікання призводять до втрат бюджетних коштів на компенсації. Повні результати обіцяють опублікувати у 2 кварталі 2019 року.
Зараз відомо, що зазначені виграшні процеси призвели до компенсацій:
- У Кракові – суми від 1 000 до 2 136 злотих.
- У Гданську – по 8 000 злотих.
- По Вроцлаву дані поки що відсутні.
При цьому згаданий вже прес-секретаря люблінського суду заявив, що максимальний штраф з Воєводи може скласти 37 000 злотих, а заявник має право претендувати на половину цієї суми при призначенні компенсацій.
Думки наших експертів
Ми попросили прокоментувати цю новину нашого провідного експерта.
Не дуже зрозуміло, що Ви хочете від мене почути. Треба подавати в суд? Але судові розгляди – це хліб юристів. У мене не вистачить скромності сказати, що робити цього не варто.
Якщо серйозно, то потрібно зіставити ризики. Захист в судах – справа дуже важлива, але за наданими даними картина складається не дуже позитивна:
- Виграшними виявляється менше 50% справ.
- Деякі компенсації склали 1 000 злотих, а витрати на адвокатів явно перевищують цю суму.
Але головна проблема бачиться мені у відсутності явних норм, які порушуються тяганиною. Рішення на кшталт «це було безсовісно довго» — емоційні і дуже суб’єктивні. Я не кажу, що вони неможливі, але кількість виграних справ говорить сама за себе. Я не знаю і таких законодавчих норм, як «перевищення строку розгляду над терміном освядчення». Немає приводів не довіряти вказаною представнику суду, але це знову ж таки відноситься до суб’єктивних чинників.
Не збираюся нікого відмовляти спробувати вимагати компенсацію. Однак я не подавав би поки в суд (хіба що у випадку 522 днів – тут можна підібрати аргументи). Я почекаю укладення NIK. Ось тоді будуть законні підстави, і результат судових процесів буде більш передбачувані.
Але в цілому тенденція обнадійлива. Дати законодавчого або судового стусана чиновникам – це завжди на користь!