Меню Закрити

Що таке карта побиту без прив’язки до роботи і як її отримати

Багато вигідних, але важких для реалізації процеси з часом обростають міфами. Це логічно, адже будь-якій людині хочеться, щоб необхідну йому виходило як можна простіше, було якомога доступніше, і завжди здається, що десь обов’язково повинно існувати «ліки» від усього поганого. Розмови про існування карти побиту без прив’язки до роботи у 2023 році – це навіть не міф, це щось рівня «міської легенди», коли за основу беруться якісь факти, але фантазії настільки змінюють дійсність, що майже неможливо розібратися, де тут правда, а де брехня. Чи існує на світі ця сама чарівна карта? У питанні розібрався «Europortal».

карта побиту без прив'язки до роботи

Що таке карта побиту без прив’язки до роботи

Картою побиту без прив’язки до роботи у Польщі називають документ, що підтверджує законність довгострокового перебування у країні (посвідка на проживання), при одночасній наявності підстав для вільного доступу до ринку праці (відсутність необхідності отримувати будь-яких дозвіл для працевлаштування).

Поки просто? Тоді підкинемо інтригу – ніякої карти побиту без прив’язки до конкретного роботодавця в природі не існує. Як таке може бути? Насправді все досить ясно. Юридичного терміну «карта без прив’язки до роботи» немає, але є просторічний вираз. Що ж це означає?

Карти побиту видаються на певних підставах. Деякі з цих підстав мають на увазі вільний доступ до ринку праці. Якщо доступ до ринку вільний, то і ніякої прив’язки до роботи (роботодавцю) не існує. Ось сукупність цих факторів – наявність ВНП і підстав для відсутності необхідності отримувати дозвіл на роботу – і прозвали в народі карткою без прив’язки до роботодавця.

Більш того, з усього величезного числа різновидів карт побиту, картою «з прив’язкою до роботи» за фактом є лише одна – єдиний дозвіл на перебування і роботу, вона ж карта часовего побиту, отримана безпосередньо по роботі.

Карти, що не передбачають доступ до ринку праці

Якщо з картками, виданими з підстав, що дає вільний доступ до ринку праці, ми розібралися, то нагадаємо, що існують ще й карти, зовсім не припускають такого доступу. Наприклад, «за інших обставин», які, крім іншого, видають членам сімей працюючих іноземців, якщо отримати ПНП по воззєднанню родини поки що неможливо.

Ці карти дозволяють перебування в Польщі, але самі по собі працювати не дають. Одночасно і не забороняють цього – якщо отримати освядченіє або зезволеніє, то можна легально працевлаштуватися. Тільки треба розуміти, якщо у випадку єдиного дозволу і роботу, і перебування дозволяє один (загальний) документ, то в описаному варіанті карта дає законність перебування в країні, а освядченіє / зезволеніє – роботи.

Тепер уявіть, що при такій конструкції (наприклад, карта + зезволеніє) ви міняєте роботу. Зезволеніє міняти потрібно обов’язково, а мапу немає – адже вона видавалася з інших підстав, і ці підстави нікуди не поділися при звільненні.

За фактом такі карти так само ніякого зв’язку з роботою не мають, але, як правило, говорячи про карти побиту без прив’язки до роботодавця, все-таки мають на увазі ті, доступ до ринку праці по яких — вільний. Переваги карт з вільним доступом до ринку праці очевидні, і випливають вже з назви.

Хто і на якій підставі може оформити

Карту побиту без прив’язки до роботи отримати звичайно можна, але тільки за наявності підстав. Відповідно, все питання в тому, хто може працювати в Польщі без дозволу і отримати на цих підставах карту, або, навпаки, оформити картку, і як наслідок придбати право на вільний доступ до ринку праці.

Це питання ми вже дуже докладно розбирали в даному матеріалі, з яким потрібно обов’язково ознайомитися всім, хто мріє про карту без прив’язки до роботодавця. Тут же лише перерахуємо основні випадки, коли іноземці можуть працювати без дозволів:

 • За картками сталего побиту.
 • За картками довгострокового резидента ЄС.
 • Біженці, володарі додаткової та/або тимчасового захисту, жертви торгівлі людьми або іншими гуманітарні причини перебування в РП.
 • Громадяни інших країн ЄС та їх сім’ї.
 • По картах, виданих за програмою возз’єднання сім’ї.
 • Володарі Блакитних карт після 2-х років роботи в Польщі та члени їх сімей.
 • Студенти та аспіранти.
 • Випускники польських середніх і поліцеальних шкіл, гімназій, ВНЗ, докторантур.
 • При вигляді на проживання, виданий для наукової діяльності, але лише в рамках цієї діяльності.

Є і більш специфічні випадки, такі як члени сімей дипломатів, вчителі іноземних мов, священники, акредитовані журналісти й т. п.

Окремої уваги заслуговують випадки, коли підстави для карти змінюються під час її дії. Поширений приклад – чоловік отримав карту по роботі (тобто «з прив’язкою до роботодавця»), але під час роботи закінчив навчальний заклад, що дає йому право працювати без дозволу. У такій ситуації необхідно відправити на воєводство диплом, щоб в їх базах даних з’явилася інформація про те, що карта тепер «без прив’язки».

Чи можна купити карту без прив’язки до роботи

Пропозицій про продаж таких карт в інтернеті безліч, але, прочитавши вищеописане, повинно бути зрозуміло, що більшість з них шахрайські. Але чи дійсно немає жодного шансу, що за додаткову винагороду можна стати володарем «чарівної карти»?

Що розуміти під терміном «купити карту». Якщо розмова про фальшивки, то сенсу в їх існування не багато – перша ж перевірка виявить фальсифікат, і наслідки цього можуть бути дуже серйозними.

Якщо ж під «купити карту» мається на увазі цілий комплекс законних заходів, результатом чого стане отримання легальної карти, то чому б і ні. Наприклад, вам допомагають знайти польські корені, готують до співбесіди, підтримують при отриманні карти поляка, далі візи по ній, а вже в Польщі займаються оформлення карти сталего побиту, що передбачає вільний доступ до ринку праці. Ланцюг подій немаленька, послуг таких пропозицій не так багато, а їх ціни не завжди економічно доцільні для кінцевого результату, але теоретично така можливість є.

Як зробити карту побиту без прив’язки до роботодавця

Оскільки для карт без прив’язки до роботи потрібні перераховані вище підстави, то і подача здійснюється за технологіями, властивим кожному з них. У загальних рисах процес однаковий:

 1. Зберіть документи, заповніть заяву.
 2. Надайте необхідну у воєводський ужонд за місцем проживання.
 3. Оплатіть держмито.
 4. Дочекайтеся рішення воєводи.
 5. У разі позитивної децизії, оплатіть карту і дочекайтеся її виготовлення.

У кожному разі величезне число своїх нюансів, так що процедури необхідно детально вивчити перед зверненням до воєводства.

Часті питання

У мене є карта побиту за власним бізнесом. Вона ж без прив’язки до роботи? ☝️ Цей вид карт краще розглядати окремо від інших. По ній Ви маєте право керувати своєю компанією, бути у складі ради директорів і т. п. Але працевлаштуватися в інше місце можна тільки отримавши відповідний дозвіл. Складно назвати таку ситуацію «без прив’язки до роботи».

Я подавала на возз’єднання сім’ї чоловіка, але мені дали тільки по іншим обставинам карту. Чи можу я працювати? ☝️ Для легального працевлаштування необхідно отримати освядченіє або зезволеніє. Сама по собі карта працювати не дозволяє, але в сукупності з цими документами і перебування і працевлаштування будуть законними.

Я закінчила виш і отримала карту побиту для пошуку роботи. Роботу я знайшла, але на карті немає напису «доступ до ринку праці». Я повинна відкривати зезволеніє? ☝️ Ні. Ви повинні оповістити ужонд про наявність диплома, і як випускниця отримаєте право на роботу без дозволу. Ваша карта стане без прив’язки до роботодавця.

Чи потрібно міняти карту без прив’язки до роботодавця при зміні роботи? ☝️ Ні, і в цьому одна з головних переваг розглянутих карт. Однак потрібно не забувати про два суттєві чинники:

 • Необхідно уважно відстежувати наявність підстав, за якими карта виходила. У деяких випадках, при їх зникненні / зміні, заміна картки може знадобитися.
 • Міняти карти при зміні роботодавця непотрібно, але повідомити воєводство про цей факт може бути необхідно.

Як це не дивно, прозвучить, але існує чи ні карта побиту без прив’язки до роботи, вирішувати вам. Вам подобається ця термінологія, використовуйте її. Не подобається, застосовуйте іншу. Головне зрозуміти, що під цією назвою ховається посвідка на проживання в Польщі, що передбачає вільний доступ до ринку праці.

Карта побиту без прив’язки до роботодавця: Відео

Також по темі: