Меню Закрити

Академічна відпустка в Польщі або як оформити Urlop dziekański в польському вузі

При вступі у вузи Польщі, студенти-іноземці рідко передбачають можливість призупинити навчання з-за виниклих проблем чи ситуацій. Але складнощі, як правило, не питають дозволу на своє поява – просто приходять, і тоді виникає необхідність взяти у вузі те, що в нашому середовищі прийнято називати академічною (учнівською) відпусткою. Що таке академічна відпустка в Польщі у 2023 році або польський Urlop dziekański, як його правильно оформити у вузі, і на який термін академічна відпустка може бути взята – детально поговоримо в цій статті.

Академічна відпустка в Польщі

Відпустка декана – правильна і неправильна термінології

Почати доведеться з термінології. Як би не нудно було займатися формулюваннями, зробити це доведеться, т. к. схожих термінів, що мають зовсім інший сенс, безліч.

Якщо спливе на думку користуватися польскомовними джерелами, не варто переводити звичну фразу «учнівська відпустка» буквально. Urlop naukowe в Польщі існує, але це відпустка для викладачів (і наукових працівників при ВНЗ), тобто явище дуже далеке від розглянутої теми.

Не підійде і термін «повернення студентів», хоч він і пов’язаний з відновленням раніше роз’єднаного навчання. Wznowienie studiów – це можливість продовжити навчання особами, раніше виключеними з вузу.

Іноді можна зустріти пов’язані з вищою освітою фрази «gap year» або «rok przerwy» (рік перерви). Але і тут «постріл повз», т. к. мається на увазі можливість року відпочинку між школою і вузом, тобто момент вступу до вузу можна відсунути на наступний навчальний рік.

Справжня академічна відпустка, тобто законна перерва в процесі навчання, з можливістю повернутися до вузу після його завершення, у Польщі називається досить дивно – відпустка декана (Urlop dziekański). Мається на увазі, звичайно, відпустка для декана, а від декана, тобто надана деканатом. У просторіччі така перерва у навчанні нерідко називають просто Dziekanka, Дзеканка або Дзиканка. Однак у деяких НПА ці ж терміни можуть зустрічатися у формах Urlopowanie studencki або Urlop studencki. Підсумуємо:

Вірні терміни, що позначають академвідпустку Термінологія, що належить до інших випадків
Urlop dziekański, Dziekanka, Дзеканка / Дзиканка, Urlopowanie studencki, Urlop studencki Urlop naukowe
Wznowienie studiów
Gap year або Rok przerwy

Що таке Дзеканка в Польщі

Urlop dziekański (відпустка декана або академічна відпустка) у Польщі – це можливість законного перерви навчання терміном на 1 рік або 1 семестр, без відрахування з вузу, після якого студент має право продовжити навчання.

Закон про вищу освіту і науку (Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – далі, Закон) встановлює тільки загальні параметри навчальних відпусток у РП. Разом з тим, стаття 75 Закону віддає повноваження щодо визначення правил навчання, в тому числі й розглянутих відпусток, самим вузам. Це означає, що деякі норми можуть відрізнятися в залежності від вищого навчального закладу, та уточнювати їх необхідно безпосередньо у вузі.

Водночас Закон все ж визначає деякі основні напрямок, в рамках яких ВНЗ можуть приймати свої рішення. Про них і поговоримо, зазначивши, що під Дзеканкой (Urlop dziekański) мається на увазі загальне поняття всіх студентських урлопів, що складається з наведених нижче приватних випадків.

Як взяти академічну відпустку в Польщі

Перш ніж перейти до видів академічних відпусток у Польщі, розглянемо ще деякі загальні для всіх випадків правила. Якщо причина взяття відпустки не є екстреною, то взяти академвідпустку можна при виконанні наступних умов:

  1. Заява на Urlop dziekański подається на початку навчального року, або на початку семестру.
  2. Повинні бути відсутніми заборгованості (хвости, тобто повинні бути здані всі заліки, тести, іспити з предметів) за попередні періоди.
  3. При бакалавраті використовувати Дзеканку можна один раз (до року). При єдиній магістратурі (напрями, не передбачають наявність бакалаврату, наприклад, медицина) – до 2-х разів (до року) за весь період навчання.

По останньому випадку треба вказати, що вузам дозволяється змінювати ці норми в бік збільшення одноразовості застосування урлопа.

Відповідно, весь процес оформлення академічної відпустки в Польщі зводиться до своєчасної подачі заяви та отримання схвалення деканату або ректора, в залежності від правил конкретного вузу.

Види студентських відпусток

Будуть розглянуті окремі випадки Urlop dziekański, але слід розуміти, що претендувати на відпустку студент може і без наявності зазначених умов – просто тому, що захотів. Оформляється відпустка на загальних підставах, але рішення залишається за керівництвом вузу, і «просто захотів» може бути зарахована в якості аргументу (обґрунтування, мотивування, uzasadnienie).

Дзеканка з можливістю атестації

Dziekanka z możliwością zaliczenia – мова йде про те, що під час відпустки студент може продовжувати самостійне навчання. Після повернення до навчання йому буде надана можливість здати необхідні предмети, щоб навчання продовжилося у своїй групі або, як мінімум, зі своїм роком надходження.

Якщо керівництво вузу погоджується на даний тип Дзеканки, то способи складання заліків / іспитів, переліки предметів та інші умови визначаються наперед, на момент погодження відпуски.

Відпустка для вагітної студентки

Urlop dla studentki w ciąży – відпустка надається для пологів, що підтверджується медичними документами. Даний Urlop dziekański мається на увазі Законом і відмовити в ньому неможливо. Якщо закінчення відпустки припадає на поточний семестр, то може бути автоматично продовжений до кінця такого семестру.

Повну Дзеканку для пологів можна взяти 1 або 2 семестри, однак за погодженням з керівництвом, може встановлений і термін відпустки менше тривалості семестру.

Відпустка для студентів-батьків

Будь-які студенти, які є батьками (як мати, так і батько), має право на урлоп по догляду (Urlop dla studentów-rodziców) терміном на 1 рік. Якщо закінчення відпустки доведеться на семестр триває, він може бути продовжений до закінчення цього семестру.

Подача заяви можлива лише до того моменту, як дитині виповниться 1 рік. Обов’язковим є наявність свідоцтва про народження дитини.

Студент на лікарняному

Маючи звільнення за станом здоров’я (Urlop zdrowotny dla studenta), студент не може бути відрахований. Однак ця «відпустка» — її параметри, в першу чергу тривалість – ніяк законом не обмежені. Заява так само не пишеться.

Студенту достатньо надавати лікарняний лист за кожен період відсутності. При цьому, для повернення до навчання може знадобитися довідка від лікаря, що підтверджує можливість продовжити навчання (за станом здоров’я).

Професійна відпустка для студента

Urlop zawodowy dla studenta – це Дзеканка до 1 року, яку студент може взяти для професійної підготовки (досліджень, стажування) в іншому місці. Не варто плутати цей вид відпустки зі студентським стажуванням (praktyka studencka), яку учень може проходити у вільний від навчання час.

Як правило, мова йде про можливості пройти додаткове навчання / практику за кордоном або в іншому місті Польщі, тобто у випадках, коли поєднувати навчання та стажування неможливо. Норми оформлення такої відпустки регулюються правилами вузу.

Індивідуальна організація навчання

Це не є безпосередньо видом відпустки, однак розробивши індивідуальну програму, студент може мати досить тривалі періоди, вільні від навчання.

IOS (Indywidualna organizacja studiów) – це план навчального процесу, спочатку розроблений і затверджений студентом і керівництвом внз, що враховує деякі особисті фактори учня. Це може бути нерівномірний за часом навчання, наприклад, тиждень активної діяльності, через тиждень відпочинку. Або персональні графіки іспитів і заліків.

Коли не можна взяти Urlop dziekański

Існує всього два законодавчо встановлених випадку, коли взяти Dziekanku Закон забороняє:

  1. Студент є діючим військовослужбовцям, направленим на навчання збройними силами РП.
  2. Учень є державним службовцем, направленим у внз керівництвом для необхідного навчання, в рамках виконання обов’язків.

Очевидно, що до іноземців дані положення в переважній більшості випадків не відносяться.

Права студентів, які перебувають в академічній відпустці

Якщо студентський урлоп оформлений вірно, в учня зберігаються всі пільги, які були покладені йому у звичайний навчальний час. Залишається у нього також право на страховку. Зберігається місце в гуртожитку, але, якщо воно небезкорислива, від оплати звільнення не відбувається. Виключення можуть складати індивідуальні програми, розраховані на певний час.

Брати чи не брати Urlop dziekański – особисте право кожного. Ситуації бувають різними та часом навіть вагітні дівчата своє право на відпустку не використовують, взявши тільки лікарняний на кілька днів після пологів. Однак, якщо Дзеканка необхідна, тепер ви знаєте, як і де її потрібно оформити.

Також по темі: