Розповідаючи про систему освіти в Польщі, згадувалася і специфічна її частина – середня освіта. Цей сектор навчання справедливо викликає масу питань в іноземців, оскільки в офіційних джерелах представлений у вигляді складних, заплутаних понять, а законодавство, яке регулює його, часто змінюється, часом досить кардинально. Розповімо, що вважається середньою освітою в Польщі, як її отримати у 2024 році, які навчальні заклади існують і який з них краще вибрати.
Коротко про систему освіти
Нагадаємо, що повний можливий процес освіти в Польщі виглядає наступним чином:
Тип освіти | Етапи навчання | Пояснення |
---|---|---|
Добровільна | Дошкільний | Ясла, дитячі сади |
Обов’язкова | Зерувки (нульовки) | «Нульові класи» при дитячих садках, школах або в окремих закладах. |
Початкова школа I-IV класи (edukacja wczesnoszkolna) | Школи, навчальні комплекси, що включають кілька ступенів освіти, спеціальні (наприклад, мистецькі чи спортивні з початковою освітою). | |
Початкова школа V-VIII класи (nauczanie w podziale na poszczególne przedmioty) | ||
Добровільна | Середня або середньо-професійна | Ліцей (liceum ogólnokształcącego), технікум (technikum), галузеві (професійні) школи I та II ступеня (branżowej szkoły I i II stopnia). |
Добровільна | Вища | ВНЗ |
Саме вибраному рядку – середній та середньо-професійній освіті й буде присвячена дана стаття. Іншими словами, будемо розбиратися, куди піти вчитися після 8 класу в Польщі.
Що потрібно, щоб перейти в середню школу
За наданою структурі навчання видно, що для отримання середньої освіти, необхідно отримати початкову (обов’язкове). Завершується 8 клас в Польщі здачею іспитів з дуже «оригінальним» назвою – іспити восьмикласників (Egzamin ósmoklasisty). Це і будемо вважати першим етапом в нашому дослідженні.
Egzamin ósmoklasisty
Іспит являє собою обов’язкове письмове тестування. До 2022 року проводиться тільки з трьох предметів: польської мови, іноземної мови (який вивчався в рамках навчальної програми) та математики. З 2022 року додано ще один предмет на вибір учня – біологія, фізика, хімія, історія України або географія.
Не існує будь-яких обмежень за результатами, за яких випробування буде вважатися нескладеними. Відповідне свідоцтво отримає кожен. Однак від результатів Egzamin ósmoklasisty буде залежати вибір навчального закладу для здобуття середньої / середньої професійної освіти.
У кожного такого закладу, в залежності від його популярності, престижності та інших параметрів, існують свої прохідні бали – допустимі результати навчання в початковій школі. При цьому результати іспитів восьмикласників фіксуються у відсотках (відсотки вірних відповідей), а середні школи / технікуми вимагають якихось балів.
Для перекладу відсотків бали існує спеціальна формула:
- Результати за польським і математики необхідно помножити на 0,35 кожен.
- Підсумок з іноземної мови – на 0,3.
- Потрібно скласти всі отримані дані.
Наприклад, учень отримав 81% з польської мови, 79% з іноземної, 86% з математики. Розрахунок: 81 х 0,35 + 79 х 0,3 + 86 х 0,35 = ~82 бали. Це лише одна половина розрахунку. В сумарних балах враховується:
- Успішність з інших предметів: celujący — 18 балів, дуже dobry — 17, dobry – 14, dostateczny — 8, dopuszczający — 2 pkt.
- За участь у суспільному житті школи, в конкурсах, олімпіадах, спортивних заходах і т. д.
За кожне з описаних дій, їх різновиди та підвиди, покладено свою кількість балів. Це досить об’ємна система розрахунку, що вимагає окремого пояснення. Тому в даному матеріалі детально описувати її не будемо, зосередимося саме на середній освіті. Отже, бали отримані (або передбачаються) і стоїть вибір навчального закладу.
Типи навчальних закладів середньої або середньо-професійної освіти
Вибір майбутнього навчального закладу для здобуття середньої освіти представляє найбільшу складність. Саме тут сконцентрувалися всі неоднозначності і серйозні зміни останніх років. Щоб легше було розібратися з можливостями, відразу виключимо кілька типів шкіл, яких більше не існують.
Гімназії (Gimnazjum, вони ж «школи неповної середньої освіти»), а також Основні професійні школи (Zasadnicza szkoła zawodowa), широко використовувані раніше, виключені із законодавства. Реформа проводилася поступово з 2017 року, і до 2019 вони повністю зникли з правового поля. Не поринаючи у подробиці, скажемо лише, що, якщо перед вами джерело, згадує одну з таких закладів, як чинне, ці дані застаріли і використовувати їх не варто.
На цей час є такі типи середніх навчальних закладів:
- Liceum ogólnokształcące (LO) – Ліцеї (школи) загальноосвітні. Стандартна середня школа, що дає можливість одержання середньої освіти. Часто їх називають просто ліцеями.
- Technikum — Технікуми. Заклад, що дає можливість одночасного отримання середньої та професійної освіти, тобто випускники отримають атестат зрілості, і свідоцтво / диплом про здобуття професії.
- Szkoły branżowe – Школи галузеві (професійні). На відміну від технікумів, можуть бути I та II ступеню. Після другої – освіта буде такою ж, як після технікуму – середньою-професійною, однак учень може припинити навчання і після першого ступеня, отримавши тільки професію, без середньої освіти.
- Szkoły specjalne — Спеціальні школи. Цей тип докладно розглядати не будемо, оскільки мова йде про вузькоспрямовані, часто комплексні і досить рідкісних навчальні заклади, пов’язаних з навчанням людей з обмеженими можливостями, які перебувають при місцях позбавлення волі, працюють для певної категорії осіб (наприклад, дітей дипломатів) і т. д.
У підсумку перед нами три головних типи середніх навчальних закладів: ліцеї, технікуми та галузеві школи. Розглянемо кожне з них окремо, вказавши на особливості та способи вибору.
Як вибрати навчальний заклад
Вибір повинен бути заснований на подальших планах. Ще раз підкреслимо – після ліцею буде отримано звичайна середня освіта, після технікуму чи професійної (галузевої) школи II ступеня – і середня, і професійна.
Після навчання в кожній з перелічених шкіл (крім Szkoły branżowe I stopnia) здається т. н. Матура – іспити на атестат зрілості, який, власне, і підтверджує наявність середньої освіти. Для отримання професії, здаються і спеціальні іспити. Крім іншого, це означає і можливість продовження навчання у ВНЗ.
Відповідно, якщо плани однозначні — вступ до ВНЗ, то ліцею буде цілком достатньо. Якщо ж плани не визначилися до кінця, або в учня є бажання підстрахуватися, отримавши додаткову освіту, то варто розглядати середньо-професійні заклади.
Ліцеї (загальна середня освіта)
Ліцеї (LO) є єдиними навчальними закладами, в яких процес зосереджений тільки на отримання атестата зрілості (за винятком шкіл для дорослих, але про них ми поговоримо окремо в кінці матеріалу). Як вже говорилося, найчастіше загальноосвітні школи обирають ті, хто планує подальше навчання у ВНЗ. Разом з тим, саме ліцеї досі є найбільш популярним у Польщі вибором серед восьмикласників. Це пов’язано і з більшою престижністю таких шкіл, і з тим, що деякі з них розташовані при університетах, будучи одночасно прямої або непрямої підготовки до вступу.
Термін навчання в ліцеї (загальноосвітній середній школі) – 4 роки. Як вибрати ліцей? У вступника вже є бали за іспити восьмикласників, іншими параметрами можуть служити престижність закладу та його географічне розташування.
Нижче надана таблиця з рейтингом польських ліцеїв минулого року.
Середня-професійна освіта
У цій категорії два основних види – технікуми та професійні школи. Кожна з них буде розглянута окремо, але спочатку кілька загальних для всіх випадків слів. Яку професію можна отримати? Перелік професій встановлюється на рівні профільних міністерств. Звичайно, існують такі, які вимагають тільки вищої освіти, і в даному списку їх немає, але і серед перерахованих цілком досить гідний і цікавих.
Рекомендуємо уважно поставитися до середньо-професійної освіти. Багато настроюються виключно на ВНЗ і це, в цілому, непогане бажання. Однак найбільше безробіття в РП (та й у Європі взагалі) як раз серед випускників інститутів / університетів. Робочі спеціальності знаходяться серед самих потрібних. До того ж закінчення технікуму або галузевої школи 2 рівня не виключають подальшого вступу до ВНЗ.
На цей час такий перелік спеціальностей, які можна отримати разом із середньою освітою. Список відноситься і до технікумів, і до професійних шкіл.
Технікум (Technikum)
Технікум у Польщі – це повноцінне середньо-професійний навчальний заклад закінченого циклу. В технікум надходять після початкової школи, по закінченню здають Матуру і професійні іспити, отримуючи в результаті й атестат зрілості, і диплом про здобуття професії. Термін навчання в технікумі 5 років.
Крім загальноосвітніх занять, у технікумах вивчають спеціальні професійні предмети, а також займаються практикою.
У технікумів так само є свій рейтинг, який і наданий далі.
Професійні школи (Szkoły branżowe)
Це окрема двоступенева система професійної освіти. Розглянемо кожен з рівнів, розуміючи, що етапи можуть слідувати один за іншим, але при бажанні буде досить і першого.
Szkoły branżowe I stopnia
Дана школа надає можливість отримати базову професійну освіту (wykształcenie zasadnicze branżowe). У програму входять і загальноосвітні предмети, але акцент зроблений саме на професійній підготовці. Навчання триває 3 роки.
За результатами здаються професійні іспити та виходить диплом про присвоєння професії. Важливо розуміти, що Матура після першої ступені не здається, а значить атестат зрілості не видається, тобто середньої освіти не буде. Вступити до ВНЗ тільки при наявності диплома галузевої школи 1 рівня не можна.
Що можна після першого рівня:
- Продовжити навчання в професійній школі II ступеня. Причому нема потреби робити це негайно по закінченню, можна якийсь час попрацювати.
- Вступити в середню школу для дорослих (не плутати з поліцеальними школами, для вступу в які середня освіта необхідна). Мета – отримання середньої освіти.
- Піти працювати. Професія є, цим можна скористатися.
Звичайно, працювати навряд чи вдасться відразу на хороших посадах і за пристойну зарплату. Швидше за все, вдасться знайти щось категорії «підмайстер», проте згодом, з набуттям досвіду, підвищенням кваліфікації, умови можуть покращитися. Повторимося, перейти в школу другого ступеня, можна в будь-який час.
Szkoły branżowe II stopnia
Школа професійна другого рівня – це навчальний заклад для випускників першого ступеня, охочих продовжувати навчання. Кінцевим результатом стане здача Матури, фахових екзаменів та, як наслідок, отримання атестата зрілості та диплома про середню професійну освіту (wykształcenie średnie branżowe). Термін навчання 2 роки.
Вибрати професійні школи ще простіше. Тут вже немає рейтингів, а бали початкової школи великого значення не мають. Відповідно, вибирати треба з географії, по зручності розташування. Знайти школу можна, наприклад, на цьому сайті.
Зверніть увагу, випускники не існують більше Zasadniczej szkoły zawodowej так само можуть вчинити на 1 курс Szkoły branżowe II stopnia, однак така можливість обмежена 2022 / 2023 навчальними роками. Що і як буде далі на цей час невідомо, але не виключено заборону на приймання випускників закладів даного типу.
Процес надходження
Для зарахування у середні та середньо-професійні навчальні заклади необхідно подати заяву. За неповнолітніх це роблять батьки, які досягли 18 років подають документи самі.
Графік подачі документів
Терміни подачі в професійні школи 2 ступені, школи для дорослих визначаються самими навчальними закладами. Графіки подачі в ліцеї, технікуми та галузеві школи 1 ступеня призначаються щорічно профільним міністерством, і безпосередньо залежать від графіка проведення іспитів восьмикласників в конкретно взятому році.
Як правило, на це дається 5 – 6 тижнів, а починається приймання після доступності результатів іспитів восьмикласників. Далі надається ще 3 – 4 тижні донести інші документи (в першу чергу свідоцтво про закінчення школи, яке видається після публікації результатів іспитів). Після публікуються списки кандидатів, і надається ще деякий час на виправлення помилок, донесення необхідної й т. п. Приміром, торік розклад виглядав так.
Необхідні документи
У переліку необхідного:
- Заяву. Зразок треба брати безпосередньо в школі, оскільки може використовуватися спеціальний фірмовий бланк. Крім того, з 2021 року в деяких місцевостях практикують електронну подачу.
- Свідоцтво про закінчення початкової школи (для професійної школи II ступеня – свідоцтво про отримання I ступеня).
- Медичну довідку, що підтверджує можливість навчатися за обраним профілем.
- Для вступників до Szkoły branżowe II stopnia – диплом про отримання професії в рамках навчання на I ступені.
Конкретний навчальний заклад має право запитати додаткові відомості, в т. ч. спеціальну медичну комісію, якщо мова йде про професії, що вимагають особливих умов.
Строки розгляду заяви
Результат розгляду запиту має бути надана до початку навчального року. На жаль, більш точних даних, вказати неможливо, оскільки дата плаваюча і визначається щорічно.
Нерідко на подання відсутніх документів виділяється і додатковий період, що заходить на навчальний рік, як правило це середина або третя чверть вересня. Відсутність необхідного протягом зазначеного періоду, рівнозначно відрахування зі школи.
Процес навчання
Програми навчання для середніх і кожного типу середньо-професійних шкіл формуються на державному рівні. Як показує практика, програми не статичні й зміни вносяться з певною періодичністю. При цьому обов’язковим порядком встановлюється перелік предметів та мінімальна кількість навчальних годин по кожному з них. Наприклад, ось так виглядає навчальна програма для ліцеїв торік.
Для різних типів шкіл програми відрізняються, і якщо для ліцеїв і технікумів вони приблизно схожі (за умови, що в технікумах додаються і спеціальні професійні предмети), то в галузевих школах акцент робиться саме на професійній освіті – як теоретичній, так і практичній.
Теорію проходять у навчальних класах самих закладів, практика на своїх площах (при їх наявності) або в спеціальних центрах підготовки. Іноді доступне стажування на реально працюючих підприємствах.
Дипломи, свідоцтва, атестати для випускників середніх шкіл
За результатами навчання випускники отримують:
- В ліцеях здають Матуру і отримують атестат зрілості, а також Świadectwo ukończenia szkoły (Свідоцтво про закінчення школи). Іноді ці документи об’єднані в один.
- У технікумах здають Матуру і професійні іспити, відповідно отримуючи атестат і диплом про спеціальності.
- У галузевих школах I ступеня – тільки професійні іспити базового рівня, отримуючи відповідний сертифікат / диплом.
- По закінченню галузевої школи II ступеня, як і в технікумах, здають Матуру і професійні іспити, отримавши атестат і диплом за професією.
Всі документи видаються на спеціальних бланках. На цей час допустима тільки паперова форма, із зазначенням на навчальний заклад, його печаткою, а також підписами директора і класного керівника.
Ще раз нагадаємо, для подальшого навчання у ВНЗ підійдуть тільки атестати / дипломи ліцею, технікуму або професійної школи 2 рівні. Після 1 рівня у виш не візьмуть, але можна здобути середню освіту, закінчивши 2 ступінь або школу для дорослих.
Szkoły dla dorosłych
Щоб не створювати додаткової плутанини, ми не стали наголошувати на школах для дорослих (а тільки згадали їх), але вже з їх назви зрозуміло, що мова йде про навчальних закладах для дорослих, які з якоїсь причини не отримали середньої освіти своєчасно. Крім цього факту, все інше в них практично збігається з процесом навчання в ліцеї.
Розташовуються вони окремо від звичайних ліцеїв. Часто разом з поліцельними школами, але можуть бути й самостійними навчальними закладами. Більш поширені вечірні та заочні форми навчання.
Висновок
Середня освіта в Польщі – етап у більшості випадків важливий і потрібний. Сподіваємося, що змогли донести його суть в простому і зрозумілому вигляді.
Щоб підібрати навчальний заклад, що відповідає планам на життя, треба детально розібратися якими вони бувають і які вигоди дасть кожен з варіантів. Якщо щось залишилося незрозумілим, ставте свої запитання в коментарях, ми постараємося відповісти.