Меню Закрити

Що таке Матура і як скласти іспит на атестат зрілості в Польщі

В одному з наших матеріалів багато і докладно сказано про середню освіту в Польщі. Однак мало правильно обрати навчальний заклад, недостатньо добре вчитися – за результатами необхідно скласти випускний іспит у 2025 році, т. зв. Матуру. Про те, що це таке, як проходить і для чого потрібно – в цьому матеріалі.

Матура

Що таке іспит на атестат зрілості (Matura)

Egzamin maturalny – державний випускний іспит, іспит на атестат зрілості, частіше просто Матура (польськ., Matura) – це перевірка знань, отриманих в ході навчання в середньому або середньому професійному навчальному закладі Польщі, необхідний для отримання середньої освіти, а також отримані бали зараховуються як вступні для вступу до ВНЗ.

Перелік обов’язкових та додаткових предметів (докладніше про нього далі) встановлюється на рівні держави, яка відповідає за проведення і підбивання підсумків. У загальних рисах можна говорити, що Матура це аналог українського ЗНО, але в деталях різниця дуже суттєва.

Матура для ВНЗ

Буквально пару слів про застосування результатів, отриманих на Матурі, для зарахування у вищий навчальний заклад. За здані предмети нараховуються певні бали, які й будуть використовуватися в якості вступних, тобто додатково складати іспити з цих предметів для вступу у виш не доведеться.

Одночасно, виш може висувати власні вимоги по числу балів по кожному предмету, а також вимагати знань з предметів, що випускник середньої школи не здавав. В такому разі можуть бути призначені певні вступні тести / іспити.

Хто і коли здає Matura в Польщі

Оскільки Матура є підтвердженням знань на рівні середньої освіти, то і здавати її мають учні, які закінчують середні чи середні професійні навчальні заклади. Йдеться насамперед про випускників ліцеїв, технікумів, професійних шкіл II ступеня, а також спеціалізованих шкіл, в яких відбувається навчання на рівні середнього.

Список екзаменаційних предметів

Згідно із законодавством, у перелік обов’язкових предметів входить:

  1. Письмові іспити:
    • математика;
    • польська мова;
    • іноземна мова (сучасна версія тієї мови, який вивчався випускником у процесі навчання);
    • мова національної, етнічної, регіональної меншини, але тільки якщо навчання відбувалося на ньому (далі мову нацменшин);
    • як мінімум один додатковий предмет на вибір здає (про це докладно поговоримо далі).
  2. Усні іспити:
    • іноземна мова (сучасний);
    • польська мова;
    • мова нацменшин, якщо навчалися на ньому;
    • додатковий предмет.

При цьому, в якості сучасного іноземного можуть виступати: англійська, іспанська, італійська, німецька, російська і французька мови. Мовами нацменшин можуть бути білоруський, литовський, німецький і український.

Зверніть увагу, ситуація описується для звичайних умов, але в силу різних факторів порядок проведення Матури може тимчасово змінюватися. Наприклад, у 2021 році з-за пандемії була скасована усна частина іспитів.

Які предмети можуть виступати в якості додаткових

Не можна не вибрати жодного додаткового предмета, тобто один є обов’язковим. Якщо здати обов’язкову частину без додаткового, Matura буде вважатися нескладеною.

Одночасно можна вибирати максимум 6 додаткових предметів. Як правило, їх підбирають в залежності від вимог ВНЗ, в який планується надходження.

В якості додаткового усного можуть виступати:

  • Іноземна мова, яку вивчали в школі, але на більш високому рівні.
  • Іноземна, крім того, який увійшов в обов’язкову частину.
  • Мова нацменшин, якщо навчання на ньому не відбувалася.
  • Регіональна мова – в даний час тільки кашубський.

Додатковим письмовим іспитом можуть стати:

  • Польську мову, але на розширеному рівні (poziom rozszerzony).
  • Математика (розширений рівень).
  • Мови нацменшин чи іноземний, які вивчалися, але тільки на розширеному рівні.
  • Мова нацменшин, на якому не відбувалося навчання.
  • Інша іноземна мова (рівень на вибір).
  • Кашубська мова.
  • Біологія.
  • Географія.
  • Інформатика.
  • Історія.
  • Історія мистецтв.
  • Історія музики.
  • Латинська мова і древня культура.
  • Суспільствознавство.
  • Фізики з астрономією.
  • Філософія.
  • Хімія.

З наведеного видно, що крім самих предметів, існують ще й їх рівні: для обов’язкових досить базового, деякі додаткові вимагають розширеного. Для іноземного існує ще і «двомовний» рівень (na poziomie dwujęzycznym) – щось проміжне між базовим і розширеним. При можливості вибору, розширений рівень застосовується, якщо таким є вимога вузу.

Різниця між рівнями досить суттєва. Якщо базовий являє собою набір мінімально необхідних знань, то розширені версії наповнені складними, нерідко призабутими до випускного класу, темами і завданнями. Наприклад, аналіз тексту з літератури в розширеному варіанті передбачає глибоке знання теорії літератури. Математика – більш складні формули завдань.

Графік випускних іспитів

Час проведення Матури визначається щорічно спеціально створеної Центральною екзаменаційною комісією, та публікується на цьому сайті. Оголошується дата не пізніше, ніж за 4 місяці від дати проведення першого іспиту.

Як правило, на іспити виділяється період з травня по вересень, при цьому в травні здавати може основний потік. Ті, хто з об’єктивних причин не можуть взяти участь у травневій сесії (наприклад, з-за проблем зі здоров’ям), можуть здавати в спеціально призначається додатковий час (червень — липень). У серпні надається можливість перездачі для тих, хто завалив Матуру в основний час, або тим, хто незадоволений отриманим результатом. Випускник, який не склав і в кінці літа, має можливість спробувати ще раз в травні наступного року і т. д.

Порядок складання іспиту

Підготовка для майбутніх випускників починається з початку навчального року, і мова йде не тільки про вивчення / повторенні предметів, але і щодо реєстраційних заходів.

Реєстрація на Матуру

Учні, які в поточному році будуть складати випускні іспити, повинні подати заяву директору свого навчального закладу до 30 вересня. Зверніть увагу, що тут і далі дати вказуються відносні, в конкретному році ці періоди можуть бути скориговані.

Заяву, яку потрібно взяти в школі або завантажити за цим посиланням (форма 1а), можна буде скоригувати до майбутньої зими, як правило, до першого тижня лютого. Ще раз підкреслимо, мова йде про тих, хто в поточному році закінчує школи.

Це принципове питання, т. к. здати Матуру можуть і ті, хто раніше закінчив навчальні заклади середньої освіти, однак для них є нюанси:

  • Закінчивши ту ж школу, але пізніше 2012/2013 навчальних років, і який бажає скласти іспит тут же, подають заяву вищевказаної форми, як правило, з 1 вересня до першого тижня лютого.
  • Закінчивши ту ж школу до 2012/2013 навчальних років, але який бажає скласти іспит в іншому місці, подають заяву до середини січня, і одночасно з ним, ще заповнюють цей додаток.
  • Особи, які раніше закінчили навчання, чиїх шкіл більше не існує, або ті, хто закінчив до 2012/2013 навчальних років, але не раніше 2005 року, а також особи, що мають іноземні сертифікати, подають інший бланк заяви до середини січня безпосередньо Директору Окружної екзаменаційної комісії (ОЕК). Бланк можна взяти безпосередньо в офісі, або завантажити за цим посиланням (форма 1b).
  • Нарешті, ті, хто отримав освіту до 2005 року, подають заяву в ті ж терміни й так само, на ім’я Директора ОЕК, але заповнюють даний бланк (форма 1c).

Ми спеціально надаємо бланки у форматі Word, щоб їх можна було коректувати. Однак не всі програмні продукти в змозі заповнити наявні поля повністю. У деяких випадках бланки доведеться роздрукувати і заповнити від руки. Але! Перед друком обов’язково перевірте вказаний в бланках рік і скорегуйте його згідно з поточними даними.

Де проводиться Матура

За замовчуванням іспити проходять у школі, яку закінчував випускник. Винятки можуть бути зроблені для навчальних закладів, не обладнаних всім необхідним для Матури, тоді іспити рішенням ОЕК переносяться в інше місце.

Як вже говорилося вище, скласти іспит в іншій школі можна і за окремо складеним заяви, якщо вона буде схвалена Директором ОЕК.

Листи кодування

Листами називають бланки, підготовлені екзаменаційними комісіями для проведення іспиту. Тобто мова йде про самі екзаменаційні листи. Для збереження анонімності П.І.Б. на аркушах не вказується, а кодується. Може бути використаний спеціальний номер учня в даному навчальному закладі, PESEL або окрема наклейка з унікальним номером.

Робиться це з однією метою – щоб перевіряльник, а вони знаходяться поза школи, не знали, чию саме роботу оцінюють. Так, як вважають чиновники, забезпечується неупередженість перевірки.

Як проходять іспити

Складає іспит приходить в зазначену дату у вказане місце, без запізнень. Завдання (листи та диски), опечатані ОЕК, розкриваються в загальному присутності або в присутності комісії, і роздаються учням.

Забороняється користуватися гаджетами, шпаргалками, підручниками та іншими окремо вказаними предметами та підручниками. Одночасно, для ряду предметів допустимі прості калькулятори, словники, спеціальні посібники з фізичним / хімічними формулами та константами, атласами, компасами, лупою. Перелік дозволеного буде доведений до відома здає завчасно.

Порушник відсторонюється від здачі Матури без можливості перездати.

На виконання завдань дається строго певний час:

Предмет Базовий рівень Розширений рівень
Біологія 120 хвилин 150 хвилин
Географія 120 хвилин 150 хвилин
Інформатика Частина 1 75 хвилин 90 хвилин
Інформатика Частина 2 120 хвилин 150 хвилин
Історія 120 хвилин 180 хвилин
Історія мистецтва 120 хвилин 180 хвилин
Історія музики 120 хвилин 180 хвилин
Кашубська мова 120 хвилин 180 хвилин
Латинська мова і стародавня культура 120 хвилин 180 хвилин
Математика 170 хвилин 180 хвилин
Суспільствознавство 120 хвилин 180 хвилин
Фізика та астрономія 120 хвилин 150 хвилин
Філософія 120 хвилин 180 хвилин
Хімія 120 хвилин 150 хвилин
Мови нацменшин 170 хвилин 180 хвилин

Предмет вважається зданим, якщо набрано 30% або більше вірних відповідей. Проте, як вже згадувалося, ВНЗ можуть встановлювати свої мінімальні межі для зарахування.

При цьому заклади вищої освіти використовують не відсотки, а бали. Одне перераховується в інше за досить складною формулою. Ми надамо її для загального розуміння, але перерахунок відбудеться автоматично при оголошенні результатів, і формулу можна використовувати тільки для перевірки:

Формула переведення результатів Матури в бали

Готовий атестат зрілості (swiadectwo dojrzałości) виглядає приблизно так:

атестат зрілості в Польщі

При цьому його форма вже кілька разів змінювалася, і виключити коригувань у майбутньому не можна.

Що робити, якщо не здав Матуру

Як вже згадувалося, не здали або бажають покращити результат, можуть спробувати скласти іспит ще раз в серпні. Якщо не вийде і ця спроба, можна здавати в наступному травні й т. д. Кількість спроб не обмежена, але починаючи з третьої вони стають платними.

Особи, яких відсторонили від екзаменів за порушення правил (списання, використання гаджетів тощо) позбавляються можливості перездачі.

Оплата за Матуру

Плата за іспит стягується починаючи з третьої спроби, якщо попередні були невдалими. Доведеться оплатити 50 злотих за кожен предмет. Без оплаченої квитанції доступу до Матури не буде.

В ту ж суму – 50 злотих – обійдеться спроба поліпшити результат. Платною буде і здача, якщо до цього людина реєструвалася на Матуру, але не з’явилася на іспит. Оплаті підлягає кожна спроба, а не «назва предмета», тобто, якщо, наприклад, планується здача усної та писемної польської мови, це дві спроби, і заплатити доведеться 100 злотих.

Ще раз підкреслимо, ні перша спроба здачі, ні друга, у разі невдалої першої, не оплачуються. Платити доведеться, починаючи з третьої, або при інших вищевказаних умовах.

Зміни з 2023 року

У Матурі заплановані зміни. Причому для ліцеїв (4 роки навчання) за новими правилами будуть приймати іспити вже з 2023 року, а для технікумів (5 років навчання) – з 2024-го.

Поки точні параметри змін лише опрацьовуються, але деякі з них вже відомі:

  • Збільшиться кількість завдань за усним польської мови.
  • Частина додаткових завдань буде опубліковано заздалегідь, ще у вересні, і в такому вигляді увійдуть в іспит.
  • Письмовий польський складатиметься з двох аркушів: вживання мови та історико-літературний тест, який представляє собою твір не менше 400 слів, і посилається не менш ніж на два літературні твори, один з яких у рамках обов’язкової програми.
  • Деякі (але не всі) письмові іспити збільшать по часу. Буде запропоновано 210, а в деяких випадках і 240 хвилин.

Повторимося, ці зміни будуть введені лише з 2023 / 2024 року. До цього моменту діють вищеописані правила.

Часті питання

❓ Я закінчив середню школу 5 років тому, але атестат так і не отримав, чи можу я зараз скласти іспит? Можете. Увійдіть у своєму навчальному закладі у встановлені строки, або у Директора Окружної екзаменаційної комісії, якщо Вашої школи більше не існує. Якщо невдалих спроб або неявки на іспит раніше не було, здавати будете безплатно. Якщо це не так, то за 50 злотих за кожен предмет.

❓ Я закінчив branżowej szkoły I stopnia, атестата у мене немає. Як мені вступати у виш? Тільки отримавши атестат зрілості. Для цього Ви можете піти на 2 ступінь професійної школи, або закінчити школу для дорослих.

❓ Чи можна вибрати предмет, які в школі не вивчав? Мова, судячи з усього, йде про додаткові предмети. У цьому випадку Ви можете вибрати й той, вивченням якого не займалися. Якщо ж розмова про обов’язковий іноземну мову, то виключно той, який вивчали в школі.

❓ Я фіналіст математичної олімпіади в Польщі. Чи є якісь пільги при Матурі? Фіналістів і лауреатів Олімпіад з профільних предметів звільняють від здачі даного предмета з проставлянням максимально можливого балу.

Підготовка до будь-яких екзаменів – це завжди витрата часу і нервів. Однак від цього нікуди не дітися. Зате можна позбутися від частини рутинних, формальних питань реєстрації та організації Матури, щоб зосередитися на підготовці. Сподіваємося, що змогли докладно і доступно описати всі нюанси, і зняти з вас деяку частину проблем.

Іспити в Польщі: Відео

Також по темі: