Продовжуючи цикл статтей про в’їзд дітей у Польщу, необхідно більш детально зупинитися на питанні зарахування в польські школи у 2025 році. Про шкільну освіту в РП і способи запису в навчальні заклади ми вже говорили досить докладно, тому цей матеріал буде присвячений безпосередньо до одержання документа, необхідного для легалізації дитини. В деяких випадках це може бути довідка про зарахування, в іншому – запрошення, а сама ситуація може припускати наявність всієї родини в Польщі, присутності поки тільки батьків або випадки, коли все ще знаходяться вдома, і тільки планують в’їзд. Далі про те, що таке «запрошення в школу», як його отримати та що робити далі.
Обов’язкова освіта в РП
Перш за все розберемося з формальною стороною питання. Шкільна освіта в Польщі є обов’язковою. Крім іншого, це означає, що приїхати в РП з дітьми відповідного віку, і не віддати їх до школи – буде вважатися незаконним, і може негативно позначитися на перебування батьків, включаючи депортацію.
З іншого боку, з цього випливає обов’язкова наявність способів влаштувати дитину в школу. Якими б не були проблеми місцевих властей, департаментів, шкіл, залишити дитину зовсім без освіти не можуть.
Визнання іноземних етапів освіти
Не секрет, що дорослі, які мають дипломи ВНЗ, отримані за межами Польщі, можуть використовувати їх тільки після нострифікації – спеціального процесу підтвердження отриманих знань.
З-за цього часто виникає питання, а що зі шкільною освітою? Як буде враховуватися та частина навчання, яку дитина пройшла за кордоном? Всі етапи шкільної освіти (повного або часткового) в Польщі визнаються без додаткового документального підтвердження. Однак директори шкіл або спеціальний рада при школі будуть перевіряти фактичні знання дитини на співбесіді, щоб визначити рівень мовних знань, на який з етапів навчання може бути спрямований дитина.
Право на безкоштовне навчання
Ще одне важливе питання – чи поширюється право безкоштовного шкільної освіти у Польщі на іноземців. Про це прямо сказано в профільному законодавстві. Тими ж правами, що і громадяни Польщі, володіють іноземці, які:
- Є громадянами інших країн ЄС, ЄАВТ або Швейцарії, а також їхні діти.
- Мають картою поляка або є особами з польським походженням відповідно до закону про репатріацію.
- Мають карту сталего побиту, довгострокового резидента ЄС або Блакитні карти.
- Мають «гуманітарні» статуси: захист, біженці, толерантне перебування та ін.
- Діти, які претендують на статус біженця.
- Мають ВНЖ по возз’єднанню родини та Inne okoliczności.
- Є громадянами країн, з якими у Польщі укладено відповідний міждержавний договір.
- Стипендіати від Міністерства освіти РП.
- Володарі карт побиту, виданих по роботі, а також шенгенських або національних віз РП, оформлених з метою працевлаштування.
Саме останній пункт викликає найбільшу кількість запитань. З одного боку, це найпоширеніший варіант для іноземців з України, Росії та Білорусі, але з іншого, в законі не вказано, що йдеться в тому числі про дітей осіб, які офіційно працюють в Польщі. Саме цей момент можна зустріти в якості дискусійного в різних джерелах.
Це досить дивне питання, особливо, коли справа стосується школярів. Якщо перераховані випадки зазначені в частині 3 статті 165 Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r., в тій же статті є і друга частина, однозначно вказує:
Особи, які не є польськими громадянами, підлягають обов’язковому освіту, навчаються в державних гімназіях на тих же умовах, що й польські громадяни, які до досягнення 18 років або до закінчення школи, якщо цей факт відбудеться після настання повноліття.
Таким чином, у дітей-іноземців шкільного віку, є право на безкоштовну освіту в польських державних школах.
Як отримати запрошення для дитини в польську школу
Тепер про головне. Що ж за документ необхідно отримати, щоб потрапити в школу? Але перш про те, навіщо він потрібен.
Все досить стандартно. Щоб потрапити в Польщу, треба отримати візу та/або (у разі «безвізу») підтвердити підстави для в’їзду на кордоні. Це «запрошення в школу» і стане таким підтвердженням. Чому «запрошення» в лапках? Тому що існує кілька різних типів цього документа, і частина з них має іншу назву.
Розглянемо способи отримання «запрошення» в залежності від обставин та типів шкіл.
Платне навчання
Це найпростіший, з точки зору зарахування та отримання запрошення спосіб. Принцип універсальний: заплати за навчання – отримай необхідний документ. Присутня дитина в Польщі чи йому тільки належить в’їзд, особисто батько звернувся в заклад або дистанційно – не важливо. «Запрошення» після оплати буде сформовано і відправлено зацікавленій особі.
Такі заклади, як правило, мають великий досвід роботи з іноземцями. Недосвідченому в таких справах батьків достатньо висловити бажання влаштувати дитину, оплатити навчання та необхідний пакет буде сформований і переданий йому. Не варто забувати, що для візи при платному навчанні потрібно надати відомості про проведену оплату.
Оскільки зарахування (в тому числі й дистанційне, якщо це мається на увазі правилами школи) відбудеться, то як «запрошення» виступає довідка про надходження. Подивиться як виглядає бланк (зразок) документа:
Однак частіше засвядчення оформляється на бланку конкретного навчального закладу. Цей же документ може бути використаний і при деяких видах безплатного навчання, про яких далі.
Безкоштовне навчання
Тут дуже багато залежить від обставин, а саме від місця знаходження дитини та батьків під час звернення до школи. Загальні у всіх випадках деталі – всі питання за неповнолітнього вирішують батьки / опікуни, а кошти, необхідні для проживання дитини, декларуються тими ж особами (якщо за законом не звільнені від цього).
Коли вся родина вже в Польщі
Це досить простий, хоч і не найпоширеніший випадок. Коли вся родина вже в РП, досить звернутися в школу за місцем проживання. З цього випливають факти, що таке місце повинне, по-перше, а, по-друге, є реєстрація – т. зв. мельдованіє.
Оформляти реєстрацію – обов’язок іноземців. Однак нерідко йдуть суперечки, а чи потрібна вона, чи не можна обійтися без мельдованія. Якщо в інших випадках питання умовно дискусійне, то при вступі дитини в безкоштовну школу відповідь однозначна – реєстрація потрібна, оскільки без неї у школі за місцем проживання мають право відмовити.
Технологія отримання «запрошення» так само очевидна: необхідно написати заяву про зарахування в школу за місцем проживання, і отримати зазначене вище засвядченіє. Що робити з ним далі – виїжджати для відкриття візи або подавати на карту побиту (про що докладніше нижче) – залежить від обставин. Головне, що все повинно бути зроблено в рамках законного перебування і батьків, і дітей.
Чи можуть відмовити? В такому випадку шанс відмови мінімальний (при наявності всього необхідного), оскільки освіта є обов’язковою, а право на нього дитина-іноземець має на тому ж рівні, що і громадяни РП.
Коли батьки в Польщі, а дитина ні
Це одна з найпоширеніших, але водночас і одна з найбільш невизначених ситуацій. Являє собою щось проміжне між попереднім і наступним випадком. Наприклад, батьки приїхали в РП на заробітки, їм сподобалося, і вони вирішили залишитися на тривалий термін. Відповідно, постало питання, як ввезти дітей і віддати в школу.
Основна проблема – відсутність самої дитини в країні та, відповідно, відсутність у нього законного перебування та мельдованія. Хитрість у тому, що без цих факторів не можна допустити дитину до навчального процесу, але оформити в школу можна. Важливий момент – прийняти школяра можуть, але не зобов’язані, і відсутність того ж мельдованія може стати формальним приводом для відмови.
Як відбувається на практиці? Багато чого залежить від кількості бажаючих. Якщо вільних місць багато, школа знайде спосіб оформити дитину і видати «запрошення», але якщо майже все зайнято, або з інших причин, директор у зарахуванні відмовить, посилаючись на відсутність самої дитини (а значить вимога про обов’язкову освіту не буде діяти) і необхідних документів.
У цьому випадку можна зробити по наступній покрокової інструкції:
- Батькам у межах строку зарахування звернутися до директора школи за місцем їх мельдованія.
- Заявити про бажання записати дитину, надавши його свідоцтво про народження і, бажано, документ з попередньої школи.
- Повідомити про відсутність дитини у Польщі, і бажання до початку навчального року ввезти його в країну.
- Пояснити, що для оформлення візи / в’їзду по безвізу потрібно «запрошення». Оформити його.
- Якщо правила школи не дозволяють зарахувати дитину за існуючих обставин, то з’ясувати не може школа оформити Zaproszenie – реальне запрошення для навчання / співбесіди / оформлення. Якщо це можливо, то деталі процедури дивіться у наступному розділі.
Якщо буде категоричну відмову надавати будь-який з можливих документів, то дивіться нижче розділ про те, що робити, якщо не вдалося влаштувати дитину в безкоштовну школу.
Чи можуть відмовити? Так, відмова можлива, при цьому формальні причини будуть цілком законними, а значить оскаржити таке рішення навряд чи вдасться.
Коли вся сім’я ще на батьківщині
Це непоодинокий випадок, проте він являє собою найбільш тендітну правову конструкцію. Річ у тім, що і в такому випадку немає ні місця проживання, ні дозволу на перебування в країні, але немає і можливості особистого звернення в школу, щоб з’ясувати всі деталі. Розраховувати на засвядчення від безкоштовної школи практично неможливо. Отримати запрошеніє так само непросто, але все ж саме на цей документ покладається надія в такому випадку.
Спробуйте діяти за наступною інструкцією:
- Визначтеся з місцем проживання в Польщі. В ідеалі отримати договір оренди або аналогічний документ.
- Перевірте всі довколишні школи та зв’яжіться з кожної з них. У великих містах директора не вперше мають справу з таким випадком, і у них вже напрацьовані можливі варіанти дій.
- Поясніть детально ситуацію: для чого в’їжджають батьки, вік дітей і бажання їх влаштувати їх в школу.Головне, чого необхідно досягти, оформлення і відправка на вашу адресу «запрошення». Однак і тут є певна заковика. По вимогам, зазначеним польськими ППВА, для навчання необхідно надати довідку про зарахування. Про запрошеніє мови не йде. Однак на практиці отримувати візу вдається в багатьох випадках і за запрошення, особливо якщо діяти по даній інструкції.
- Якщо в’їзд планується по безвізу, здійсните його, пред’явивши на кордоні запрошення від школи для в’їзду дитини. Якщо потрібна віза, перейдіть до наступного кроку.
- Подавайтеся на візу одночасно всіма, хто планує виїзд. Ваше головне завдання показати намір жити сім’єю (пам’ятаєте про повагу права на сімейне життя в розумінні Конвенції про захист прав людини 1950-го року), і продемонструвати, що для цього все підготовлено: батьки мають можливість заробляти достатньо для утримання всіх (документи на робочу візу), діти підуть вчитися (запрошення в школу).
Даний спосіб не гарантує результату, але, грунтуючись на досвіді, можна сказати, що у багатьох випадках отримати візи для всієї родини вдавалося.
Чи можуть відмовити? Так, формальних приводів тут навіть більше. Більш того, при одночасній подачі, проблеми з візою для дитини можуть призвести до проблем і з дорослими документами. Проте, якщо немає можливості залишити дитину вдома, виїхати без нього, і вирішити питання вже з РП, то варто розглянути цей варіант в якості стартового.
Що робити, якщо не вдалося влаштувати дитину в безкоштовну школу
Проста альтернатива – віддати дитину в платну школу. Мало кому хочеться платити гроші, коли існують безкоштовні варіанти, але деколи нічого іншого не залишається.
Можна чути поради, мовляв, влаштовуйте в платну, відкривайте візу, в’їжджайте, забирайте документи та гроші з платної школи і переходите в державну. Можемо сказати, що такий варіант можливий. Є приклади, коли батькам вдавалася подібна (і цілком законна) схема.
Проблема одна – терміни. Запис до школи проходить за певним графіком, і треба встигнути пройти по всьому процесу, поки прийом не закінчений. При застосуванні такого варіанту, необхідно ретельно складати і відслідковувати графік дій.
Підручник з легалізації школі або ВНЗ
Уряд РП підготувало детальний підручник по навчанню дітей-іноземців. Він призначений в основному для педагогів, але бажають знати всі подробиці до самих дрібниць, також можуть ознайомитися з цим багатосторінковим працею:
У завершенні статті розглянемо кілька розхожих питань з даної теми і відповідей на них. Перш ніж задавати запитання, перевірте, чи немає потрібного серед уже опублікованих.
Часті питання
Який рівень знання мови потрібне для вступу в школу? Якщо мова про обов’язкову освіту, мовних вимог немає. Сертифікат не потрібен. Але за фактом мова звичайно знадобитися, адже на ньому буде проходити велика частина навчання.
Знання польської мови у моєї дитини дуже малі, чи візьмуть його в школу? На обов’язкове навчання – візьмуть. Однак можуть приписати спочатку навчитися в т. н. «Підготовчих відділах» – місцях, де здійснюється адаптація, у т. ч. і в плані мови, іноземних дітей до польських шкіл. Тривалість такої підготовки може тривати й рік, але директор має право скорочувати цей період, якщо дитина продемонструє гарну успішність.
Я чув, що в іноземних дітей у польських школах, є право на додаткові безкоштовні заняття з польської мови. Чи це Так? Так, подібне передбачається за законом. Організацією додаткових занять повинні займатися на рівні гмін або повятів. Іноді до процесу можуть підключатися консульства. З’ясувати деталі потрібно у керівництва школи або у місцевої влади.
Як вчинити при наявності у дитини карти поляка? Карта поляка сама за себе дає право на отримання візи. Відповідно, треба таку візу оформити, а питання зі школою вирішувати вже у Польщі.