Меню Закрити

Шкільні та студентські канікули в Польщі

Дитинство, юність, молодість – час пізнання світу, час, коли в горезвісний граніт науки вгризаються найбільш активно. Уроки, домашні завдання, іспити – отримані знання залишаться з людьми на все життя. Але давайте будемо чесними. Придбані в школах і вузах відомості обов’язково вплинуть на майбутнє кожної людини, але в пам’яті найбільш яскраво залишиться зовсім інше – канікули! Час відпочинку, час розваг, час різноманітних розваг. Графіки польських канікул у 2024 році для школярів та студентів досить складні. І тим, хто сам вирушає на навчання, і тим, хто вже збирає до школи / вузи своїх дітей, необхідно заздалегідь знати розклад відпочинку, щоб спланувати час. Про це і поговоримо.

Коли шкільні канікули в Польщі

Новорічні канікули у ПольщіНайбільшою регулювання схильні якраз шкільні канікули. Ми ще поговоримо про те, як проводять час у Польщі, але вже зараз скажемо, що в канікули часто заведено їхати на відпочинок. Є й інші способи проведення часу. Всі ці заходи, зрозуміло, збільшує навантаження на інфраструктуру.

Для того щоб рівномірно розтягувався період канікул для школярів (в першу чергу зимових), точні дати шкільного відпочинку щорічно встановлюються Розпорядженням міністра народної освіти і спорту, і відрізняються в залежності від воєводства.

Окремі комерційні заклади можуть встановлювати власні графіки навчального року, але в цілому багато хто намагаються дотримуватися розкладу, встановленого державою.

Осінні

Напевно, з осінніми канікулами в Польщі справа йде найбільш просто – їх не існує. Перший шкільний відпочинок припадає на Різдво.

Різдвяні та новорічні

Різдвяні канікули встановлені в період з 23.12 за 31.12.

Не варто їх плутати з зимовими – це окрема тиждень (або трохи більше) відпочинку. Нагадаємо, що Польща в більшості своїй католицька країна, і Різдво вони святкують 25 грудня. До цієї дати додається ще кілька днів.

Як же Новий рік, запитаєте ви? Нагадаємо, що Новий рік у Польщі – загальнонаціональне свято: 31 грудня – День Святого Сильвестра, 1 січня – безпосередньо Новий рік. Таким чином, навчальні заклади не працюють в ці дні згідно з іншими законодавчими нормами, тобто канікули автоматично продовжуються.

Зимові

Саме з зимовими канікулами і відбуваються різночитання в датах, свідомо визначені міністерством. Тривають канікули близько двох тижнів, а їх початок розноситься в місячний інтервал.

Реальні графіки зимових канікул на найближчі навчальні роки:

Воєводства 2024 Наступний рік
Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie 10.02 – 23.02 18.01 – 31.01
Podlaskie, Warmińsko-mazurskie 20.01 – 02.02 25.01 – 07.02
Lubelskie, Lódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Sląskie 13.01 – 26.01 01.02 – 14.02
Kujawsko-pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Swiętokrzyskie, Wielkopolskie 27.01 – 09.02 15.02 – 28.02

З графіка видно, що дати постійно змінюються, і ті, хто в одному році йде на зимові канікули буквально через пару тижнів після різдвяних, на наступних рік навчається довше.

Весняні

Шкільні весняні канікули – всього тиждень. Тут вже немає розподілу по воєводствам, але їх точні дати встановлюються міністерством для кожного року.

У 2020 році весняні канікули у Польщі заплановано на 09.04 – 14.04.

Відпочинок від навчання приурочений до католицької Пасхи, яку святкують 12 квітня.

Літні

За встановленим графіком літні канікули почнуться з 27 червня.

Однак багато що залежить від віку дітей. Старші класи в червні можуть підготовлятися і складати іспити — egzamin maturalny. Діти молодшого віку продовжують навчання в школі в перший літній місяць, однак у деяких школах малюків можуть відпустити на канікули і раніше.

Як школярі проводять канікули

Як школярі проводять канікулиЯк саме будуть проводити канікули діти, вирішують їх батьки. При цьому і держава, і воєводства, і муніципалітети, і самі навчальні заклади допомагають організувати дитяче дозвілля під час відпочинку.

Основна проблематика пов’язана з тим, що шкільні канікули та відпустки (вихідні) у дорослих не завжди збігаються. Тоді й виникає необхідність організації дитячого дозвілля.

Крім традиційних і знайомих способів відпочинку, таких як поїздка на море, відпочинок в горах або банальне «до бабусі в село», Польща організує різні види проведення дитячих канікул. Головне завдання – розвиток дитини, а заодно і звільнення батьків від необхідності відволікатися від роботи або переживати за дітей, які залишилися без нагляду.

Під час канікул можуть бути організовані:

  • Факультативні заняття при школах.
  • Відвідування культурних заходів: виставки, музеї, театри, кінотеатри тощо
  • Спортивні заходи: часто дітей водять в басейни або влаштовують різні змагання.
  • Окремі дитячі програми організовують «Будинку культури» — у Польщі це досить оригінальні комунікативні центри для людей різних віків.
  • Походи, в тому числі кінні прогулянки.

Як видно, дозвілля може бути будь-яким. Деякі послуги надаються комплексно і включають в себе програму з різних заходів. Як правило, серйозно підходять до організації дозвілля на зимових та весняних канікулах. Літні (найтриваліші) намагаються поєднати з батьківським відпочинком.

Канікули у студентів

Через вік цієї категорії осіб ми не будемо розповідати про організацію їх дозвілля. Студенти – дорослі люди, і самі вирішують як їм відпочивати.

Однак графіки канікул встановлюються і для них:

  • Різдвяні. Як правило є, але можуть бути обмеженими у часі, аж до офіційних вихідних.
  • Зимові. Збігаються з графіками шкільних, але треба пам’ятати, що у студентів є зимова сесія. Канікули в шкільному сенсі цього слова можуть бути періодом підготовки та складання іспитів / заліків / тестів.
  • Весняні. За аналогією з зимовими, можуть бути, але в основному не більше ніж великодні свята.
  • Літні. Починаються у встановлену міністерством дату. Сесія повинна бути здана до цього часу, однак у деяких випадках може бути продовжена і на літні канікули (перездача, відсутність по хворобі тощо).

Іспити й сесії часто ламають графіки канікул. Випускні або кваліфікаційні заліки призначаються на певні періоди окремими розпорядженнями Голови Центральної екзаменаційної комісії (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Особливо це очевидно для випускників або осіб, які переходять з однієї ступені освіти на іншу.

Висновок

Напевно, буде безглуздо виглядати, якщо ми почнемо нахвалювати канікули і стверджувати, що це добре. Більшість людей знає це і без підказок. А ось графік відпочинку для школярів і студентів слід розуміти заздалегідь, щоб спланувати свій час, і не опинитися в умовах, коли дитина залишиться без нагляду.

Також по темі: