Строки розгляду запитів на Єдиний дозвіл на перебування і роботу, а також інші види карт побиту з кожним днем тільки ростуть. Польська держава робить деякі зусилля, щоб виправити ситуацію, але ефекту не видно – іноземці чекають рішення місяцями, а іноді цей період обчислюється і роками. Зрозуміло, процес прискорення отримання карти побуту цікавить наших читачів постійно. Тому ми вирішили об’єднати разом усі відомі способи оперативного отримання посвідки на проживання в Польщі у 2024 році.
Закони і «традиції»
Все, що описано в цій статті знаходиться в рамках закону. Ви не знайдете тут рад із серії «дайте чиновнику на лапу» або «зробіть йому пропозицію, від якого не можна відмовитися». Крім протизаконності таких методів і можливості кримінального переслідування, це ще й фінансово затратно, що навряд чи доступно іноземцям, які перебувають в РП в якості найманих працівників.
Ми не радимо звертатися і до комерційних посередників, які обіцяють швидко отримати карту побиту в Польщі. Вони або вдаватися до протизаконних методів (за ваш рахунок!), або використовують ті ж способи, про які поговоримо далі, і які кожен може застосувати самостійно, без зайвих витрат (за винятком судового розгляду, але про це поговоримо окремо).
Ми не можемо дати гарантію 100% успіху запропонованих методів, але часто, використовуючи їх в сукупності, вдається досягти непоганих результатів.
Як прискорити отримання карти побиту в Польщі
Методи будуть розташовані в тій послідовності, в якій їх краще застосовувати. Проте кожен випадок індивідуальний, а пробуксовка процесу може виникнути на різних етапах, тому ознайомтеся з усіма кроками, а їх необхідність, можливість і черговість визначте самостійно.
Спосіб 1. Запишіться заздалегідь
У деяких законодавчих нормах можна зустріти відомості, що до подачі на карту побиту іноземець повинен перебувати в Польщі не менше 90 днів. Але:
- Це актуально лише для невеликої частини підстав.
- Це термін, коли має розпочатися розгляд справи чиновниками, а не прийому документів, тобто подати документи часто можна і заздалегідь.
- Черги в воєводські уженди величезні. Відноситься це і до запису на перше відвідування (подачу документів). Цілком реально потрапити до чиновників і через 1-2 місяці після онлайн-реєстрації.
Якщо вичікувати 90 днів і тільки потім робити кроки щодо легалізації, можна мимоволі збільшити період розгляду на кілька місяців через очікування тримісячного строку і черги в уженд. Подавайте документи відразу, як приступили до роботи або, як тільки таке рішення прийнято.
Особливо актуально це для українців, які в’їхали щодо безвізового режиму. «Безвіз» передбачає всього 90 днів перебування – за цей час потрібно встигнути подати документи, щоб не виїжджати.
Спосіб 2. Дізнайтеся адреси ужендів
На перший погляд порада може здатися дурним, але не поспішайте сваритися. Зрозуміло, що перед походом у воєводське управління кожен з’ясує адресу, але є один момент, який може прискорити чергу на подачу.
Більшість іноземців логічно вважає, що потрібний уженд розташовується в адміністративному центрі воєводства. Часто саме туди здійснюється онлайн-запис, і саме там найбільші черги. Однак у багатьох регіонах відкриті додаткові офіси в інших містах, де так само можна подати документи на карту побиту. Черги там значно менше.
Наведемо лише один приклад – Великопольське воєводство. Логічно, що головний уженд розташований у Познані, але це не єдина установа, яка приймає документи на ПНП. Є ще:
- Kalisz. 62-800, ul. Kolegialna, 4.
- Konin. 62-510, ul.Aleje 1 Maja, 7.
- Leszno. 64-100, Plac Kościuszki, 4.
- Piła. 64-920, ul. Polskich Dzieci, 26.
З’ясовуйте всі адреси у Вашому воєводстві, де можна подати документи на карту побиту. Уточнюйте перелік надаваних послуг і способи попереднього запису. Вибирайте той уженд, де черги менші.
Спосіб 3. Уточніть всі умови, включаючи місцеві
Заздалегідь і у всіх подробицях уточніть пакет необхідної документації. Часто документи можуть прийняти і в урізаному форматі, а при початку перевірки, вимагати донести відсутня. З цим пов’язані можливі зволікання:
- Після вимоги донести документи процес розгляду призупиняється до виконання. Це в будь-якому випадку збільшить загальний термін.
- Запит може бути втрачено (наприклад, на пошті), і з’ясування вимог уженда збільшить загальний період очікування.
- Вимога донести документи може бути обмежене у часі. Якщо вчасно не надати потрібного, процес розгляду може бути заморожений або зовсім скасований.
Останнє призводить ще й до того, що залишати територію Польщі надовго не рекомендується.
Загальні вимоги до документів для карт побиту можна уточнити у статтях цього розділу нашого сайту. Обов’язково ознайомтеся з усіма матеріалами, пов’язаним з вашим випадком.
Важливо розуміти, що існує і безліч місцевих правил, які можуть відрізнятися в різних воєводствах. Наприклад, де-то трудовий договір можна укладати відразу на невизначений строк або тривалий період. Де-то його не можна підписати більше, ніж наявна на даний момент легальне перебування. У другому випадку, в пакеті повинен бути додатковий документ – гарантія підписання нового договору після прийняття документів на карту (коли період законного перебування в країні буде автоматично продовжений на час розгляду запиту).
Існує і велика кількість інших відмінностей. Щоб з’ясувати їх заздалегідь і не витрачати час на донесення документів потрібно:
- Уважно вивчити всі коментарі і відповіді наших експертів під тематичними статтями – у багатьох випадках у них вирішуються проблеми конкретних справ і, досить імовірно, що Ваш випадок вже розбирався.
- Проконсультуватися з колегами і друзями, які вже отримали ПНП. Уточнити всі проблеми, які виникали з документами.
- Звернутися до консультантів, що займаються даними напрямками. До того ж, зараз дуже багато воєводства і окремі міста відкривають спеціальні центри для іноземців, у яких можна уточнити всі нюанси безкоштовно.
Багато ужендів мають «гарячі лінії» для таких випадків. Дізнатися їх можна на сайтах воєводств.
Спосіб 4. Заява про прискорення
Це дуже важливий спосіб, яким приділіть окрему увагу. Є норма закону:
У виняткових випадках іноземець має право звернутися до воєводи з заявою про прискореному варіанті розгляду запиту на картку побуту (Wniosek o przyspieszenie wydania decyzji).
Проблеми в тому, що не вказані точні параметри таких «виняткових випадків». Кожен запит буде розглянуто індивідуально. Немає і будь-яких бланка для такого звернення – заява пишеться у довільній формі. У заяві (польською мовою) обов’язково треба вказати:
Інформація | Пояснення |
---|---|
Кому | Воєводі такого-то, такого-то воєводства, адресу. |
Від кого | П.І.Б. заявника згідно з паспортними написанням, ідентифікаційні дані (серії, номери посвідчень особи). |
Ідентифікація справи | Номер розглянутого запиту на ПНП. |
Суть прохання | «Прошу прискорити процес розгляду у зв’язку з…». Причини вказуються дуже точно, з усіма можливими деталями. Обов’язково підтверджуються документально (про це нижче). |
Список документів, що додаються | Перерахувати докази підстав для прискорення. Наприклад, медична довідка українською мовою, присяжний переклад на польську і т. п. |
Контакти заявника | Вкажіть все, що можна: телефон, електронну пошту, адресу тощо |
Дата, підпис |
Підстави для прискорення процесу
Підстави повинні бути реальними і дійсно важливими. Кожне підтверджується документально (все, що не польською, повинна мати переклад). Нерідко, при зверненні в уженд з проханням «якось прискорити», чиновники самі пропонують написати таку заяву. Однак шанс того, що без належних доказів прохання залишать без уваги, дорівнює практично 100%, а надання підроблених документів може негативно позначитися на загальному рішенні по ПНП.
Підстави, при яких часто вдається прискорити процес:
- Хвороба близького за межами Польщі.
- Вагітність або захворювання, в т. ч. дітей, які потребують медичного обстеження в Польщі, але можливі тільки при наявності ВНП.
Випадки, за якими в більшості випадків відмовляють в прискоренні:
- Наявність квитків на певну дату.
- Необхідність відрядження.
- Комерційна необхідність, як претендента, так і його роботодавця.
Нагадаємо, для виїзду з РП жодних дозволів не потрібно. Проблеми можуть виникнути з поверненням назад. Проте, якщо поряд з подачею на карту побиту у іноземця ще є діюча віза або дні безвізового перебування, він має право перетнути кордон на цих підставах.
Процедура прискорення отримання карти побиту
Заява та підтверджують підстави документи подаються загальним пакетом у воєводський уженд особисто або поштою. З моменту отримання документа чиновники повинні вирішити Ваше питання протягом 1 – 2 тижнів (в різних воєводствах різні вимоги).
Як правило, ніяких повідомлень про результат розгляду запиту заявник не отримує. У разі позитивного рішення зміниться статус справи на сайті воєводства. При негативному – нічого не зміниться. Все це робить процес дещо невизначеним.
Прискорення процесу розгляду не означає гарантії позитивної децизії по ПНП.
Спосіб 5. Нагадуйте про себе
Навіть якщо у прискоренні відмовлено, це ще не відмова в карти побиту. Відповідно, процес розгляду продовжиться. На цьому етапі потрібно час від часу нагадувати про себе, звертаючись до уженд.
Ви будете отримувати відповіді із серії «Поки рішення немає», «Зачекайте, вам повідомлять про результати», і навіть «Не треба сюди ходити – всю інформацію надішлють додому», і т. п. Вислухайте, мило посміхніться, і… приходьте знову!
Не давайте чиновникам шанс забути про вас. Не дратуйте їх постійно, але нехай папка вашої справи частіше лежить зверху, або його файл буде в «недавно переглянутих». Це не гарантує результату, але може наблизити його.
Спосіб 6. Скаржтеся!
Це відноситься до будь-яких проявів незаконного підходу, в т. ч. і неправильної реакції на заяву про прискорення. Якщо є впевненість, що існують всі підстави для швидкого прийняття рішення, необхідно звертатися до вищим чиновникам: до керівника відділу, в крайньому разі — до воєводи.
Цей процес не є апеляцією, адже рішення по карті побиту ще не прийнято. Це прохання звернути увагу на обставини. Не існує вимог щодо написання окремої заяви, але іноді чиновники запитують письмове звернення. Тоді його можна скласти на місці.
Спосіб 7. Судовий процес
Для цього треба звертатися до юриста. Потягнути процес самостійно малоймовірно. Адвокат і підкаже всі наявні можливості і способи їх реалізації. Ми лише нагадаємо, що суть варіанту в тому, щоб не тільки прискорити процес, але і отримати компенсацію за занадто довге очікування. Позитивні приклади є. Про одному з них коротко розповімо.
Іноземець провів в очікуванні децизії 4 місяці. Багато хто б сьогодні й не помітили такого терміну, але людина попалась принципова – звернувся до юриста, подали в суд. Суть претензії:
- Воєвода не довів до відома заявника причини зволікань.
- Іноземцю не роз’яснили, що він має право працювати «на штампі», і він втратив кошти зарплати.
- З матеріалами справи заявника, ні його адвоката не ознайомили.
- На запити чиновники не відповідали.
У зв’язку з цим іноземець втратив зарплату за 4 місяці, а її розмір встановлено в освядченіє, і це 2 300 злотих в місяць. Заявник вимагав компенсувати йому 2 300 х 4 = 9 200 злотих втрат, ще стільки ж виплатити за моральну шкоду, а також компенсувати судові витрати, включаючи гонорар юриста.
Суд погодився з доводами позивача. Воєводство було змушене сплатити йому зазначені кошти. На жаль, за статистикою далеко не всі справи вирішуються позитивно, проте, як один зі способів впливу на чиновників, судовий варіант можна розглядати.
Висновок
Вищенаведені методи, зрозуміло, не гарантують успіху. Але в багатьох випадках домогтися прискорення все ж вдається. Сподіваємося, що інформація допоможе нашим читачам, а також просимо писати в коментарях про свої способи, які ви застосовували в подібних випадках. Обговоримо їх разом!