Понад сорок факультетів державних університетів та 4 приватних внз пропонують абітурієнтам навчатися за спеціальностями в Чехії. У наші дні таке освіта вважається престижним, а працевлаштування передбачає високі заробітні плати. Ну і, звичайно, творчі спеціальності в Чехії у 2024 році – це унікальна можливість отримати диплом, що дозволяє надалі займатися улюбленою справою.
Різновиди творчих спеціальностей
До Чехії їдуть навчається багато талановиті абітурієнти, які бажають присвятити себе мистецтву. Творчий напрямок у Чехії передбачає практичні заняття упродовж всього навчання, наявність сучасної технічної бази, регулярні майстер-класи, знайомства з визнаними геніями в обраній галузі і сильну гуманітарну підготовку.
У Чехії в наші дні навчають таким спеціальностями:
- Дизайн,
- Журналістика,
- Архітектура та урбанізм,
- Фотографія,
- Акторська майстерність,
- Монтаж,
- Звукорежисура,
- Операторське мистецтво,
- Живопис,
- Графіка і малюнок,
- Скульптура,
- Рекламна графіка та інші.
Знайти відповідний факультет можна як у державному вузі, так і в приватному університеті. Є безліч варіантів для учнів, які хочуть отримати диплом бакалавра або магістра з обраного фаху. У теж час приватні навчальні заклади пропонують більш короткі і орієнтовані на освоєння практичних навичок трирічні курси.
З кожним роком зростає кількість бажаючих вступити до творчі університети в Чехії, що пов’язано з високими стандартами навчальних програм і відмінними показниками успішного працевлаштування випускників.
Особливості навчання на творчих спеціальностях в Чехії
Творча спеціальність – така ж професія, як економіст чи філолог, відповідно, навчальний процес чітко структурований і ділиться на бакалаврат (3 або 4 роки) і магістратура (2 роки).
Однак самі курси створені таким чином, щоб за час навчання студент освоїв насамперед практичні навички. У багатьох університетах ви не знайдете лекцій і семінарів у класичному розумінні, замість цього студентам пропонуються майстер-класи і робочі години в спеціалізованих майстернях.
Кожен навчальний рік ділиться на два семестри, по закінченні яких студент здає сесію і відпочиває на канікулах. Для успішного проходження курсу необхідно набрати певну кількість годин, закладена в навчальній програмі.
Величезною перевагою вузів Чехії є повноцінне впровадження європейської кредитно-модульної системи. По-перше, диплом, отриманий за нею, котирується на всій території Європи, а по-друге, передбачає формування індивідуального максимально зручного для студента графіка навчання.
Перспективи навчання спеціальностями
Навчання у творчому внз Чехії передбачає не тільки освоєння спеціалізації на найвищому рівні, але і отримання міжнародного досвіду вже будучи студентом, що вкрай важливо для молодих художників, акторів або дизайнерів.
Академії мистецтв пропонують своїм студентам численні програми обміну, стажування та ярмарки вакансій.
Профільні університети традиційно регулярно відвідують рекрутери найпрестижніших театрів, кіностудій, телеканалів, рекламних компаній і архітектурних фірм.
Творчі напрямки в Чехії стають все більш затребуваними, адже випускник з дипломом чеського вузу отримує можливість шукати роботу не тільки на території країни, але і в Європейському союзі або у себе в рідній країні.
Також реально знайти свого майбутнього роботодавця, навчаючись на бакалавраті чи в магістратурі. Згідно з візовим правилами Чехії, студенти денного відділення можуть без отримання дозволу на роботу працювати близько 150 годин на рік. Цього часу достатньо для проходження стажування.
Ну а якщо студент знайде роботодавця, згідного працевлаштувати його офіційно, він зможе працювати при дотриманні двох умов – наявності дозволу на роботу, оформленого компанією, і здатності поєднувати трудову діяльність з успішним навчанням в університеті.
Надходження на творчі спеціальності в університети Чехії
Музичне, театральне або художню освіту має свої особливості не тільки в навчальному процесі, але і в процедурі вступу. Примітно, що в багатьох випадках саме творчі спеціальності відрізняються більш складним конкурсом, що складається з трьох етапів.
Уже під час надходження від майбутніх студентів потрібно проявити свої таланти.
1 етап. Документи від вступників приймаються в основному до листопада передує вступу року. Практично кожен вуз вимагає надіслати не тільки документи, але і власне портфоліо. За нього приймальна комісія відбирає абітурієнтів, які пройшли перший відбірковий конкурс.
2 етап. Письмовий іспит, який: а) перевіряє кругозір майбутнього студента, б) визначає рівень теоретичних знань з обраної спеціальності. Так, наприклад, майбутні дизайнери пишуть тести з архітектури і математики.
3 етап. Співбесіди, спрямоване на з’ясування мотивації до навчання у студентів. Вже в березні-квітні абітурієнти дізнаються остаточні результати вступної кампанії на наступний рік, тому можуть присвятити літо відпочинку або вивчення чеської мови в Education center в Празі.
Вступні іспити
Обов’язковою умовою для вступу на творчу спеціальність є так званий відбір талантів – творчий конкурс.
Всі без винятку університети намагаються на етапі приймальної кампанії розгледіти найбільш яскраві таланти і вибрати студентів, які мають схильність до того чи іншого виду мистецтва.
Сама процедура творчого конкурсу може відрізнятися від університету до університету. На прикладі декількох внз ми розповімо, що чекає на абітурієнтів, які бажають навчатися за спеціальностями в Чехії.
Факультет архітектури, Технічний університет. Приймає студентів за напрямами архітектура, дизайн та ландшафтна архітектура. Для надходження в державний університет необхідно скласти творчий іспит, стандартний тест на передумови до навчання (складається з 60 питань з варіантами відповіді) та пройти співбесіду.
Театральний факультет, Празька академія мистецтв. Для всіх спеціальностей – творчий конкурс, для режисури, акторської майстерності, сценографії – письмова профільна робота; мовні тести складають майбутні режисери, а також ті, хто хоче навчатися за спеціальністю «Теорії критики». На другому етапі складається тест на передумови до навчання, а потім обраних претендентів запрошують на індивідуальну співбесіду.
Факультет кіно і телебачення Академії музичних мистецтв. Вже на першому етапі разом із заявою абітурієнт надсилає власне портфоліо. Приймальна комісія розглядає заявки і відбирає претендентів для другого туру – письмового тесту в стінах університету.
Вимоги до іноземних абітурієнтів
Нострифікація – це процес легалізації диплома або атестата, виданого вузом на території іншої країни, у Чехії. Звертатися за нострифікацією слід в університет, в який планує вступати абітурієнт. І тут іноземці повинні бути уважними, як вже було сказано вище, вступна кампанія на творчі спеціальності стартує раніше, що пов’язано з більш складною процедурою вступу.
Вже до вересня, за рік до початку навчання, слід подумати про ностифікацію і уточнити строки подачі дипломів та атестатів. Процедура ця аж ніяк не автоматична, досить часто в процесі нострифікації доводиться складати іспити, особливо якщо легалізувати доводиться атестат.
Вузи Чехії з творчими спеціальностями
Ви вже ознайомилися зі спеціальностями, доступними в Чехії, знаєте про особливості вступних кампаній, прийшла пора поговорити про чеських університетах, готових навчати молоді таланти з творчих напрямків. Оскільки варіантів дуже багато, ми поговоримо лише про деяких з них – найбільш популярних серед абітурієнтів з інших країн.
Академія образотворчих мистецтв у Празі. На сайті Академії мистецтв сказано, що ведеться набір студентів на наступні спеціальності: живопис, рисунок, графіка, скульптура, нові медіа, архітектонічне мистецтво, реставрація творів скульптури і реставрація живописних творів. Заяви подаються до 30 листопада, у грудні-січні розглядаються портфоліо – не менше 15 робіт для живопису, і одна-дві роботи для скульптури.
Академія музичних мистецтв ім. Яначека в Брно. Офіційний сайт: www.jamu.cz. Функціонують два факультети – музичний і театральний, на них навчається близько 700 студентів. Програма бакалавріату розрахована на 3 роки, магістратури – на 2. Заяви приймаються до 30 листопада необхідно пройти творчий конкурс.
Празька консерваторія. Випускає професійних музикантів, які можуть працювати в театрі, керувати оркестрами, працювати на посаді диригентів і так далі. Консерваторія випускає магістрів за підсумками шести років навчання – для всіх спеціальностей, в рік проводить приблизно 200 концертів, на яких студенти отримують незабутній практичний досвід. Навчальний рік стартує 30 вересня.
Вартість навчання у Чехії
Кількість іноземних студентів у Чехії з кожним роком зростає і одна з головних причин, крім високої якості освіти, полягає в можливості отримати освіту безкоштовно. Для цього необхідної пройти конкурс на загальних умови у вибране державний навчальний заклад. Єдиний документ, який іноземці надають додатково – це сертифікат на знання чеської мови на рівні B2.
У багатьох держустановах передбачені програми англійською мовою, звертаємо увагу, що їх держава не фінансує. Навчання англійською є платним і становить від 25 000 євро, якщо плануєте вступати за напрямом «дизайн» в Чеський технічний університет.
Також є можливість навчатися в приватних вузах – чеською. Такий варіант є більш економічним і орієнтований на отримання практичних навичок. Можна вибрати Вищу художню школу Michael, навчання там коштує від 1450 євро в рік.
Стипендії та гранти
Державні і приватні університети пропонують значний перелік можливостей заощадить на навчанні. По-перше, це соціальні стипендії, які можуть отримати учні у складному матеріальному становищі і ті, хто проживає в іншому місті. Другий вид соціальної стипендії можуть оформити та іноземні громадяни, допомога націлена на скорочення витрат на проживання.
По-друге, талановитим студентам щорічно нараховуються стипендії за досягнення у навчанні. Іноді вони нараховуються за середнім балом, іноді – за окремі заслуги, як разово, так і постійно. Головне, пам’ятати, що подавати заявку на будь-яку стипендію студент повинен самостійно.
Отримати стипендію можна вже на першому курсі, якщо звернутися за допомогою до Education center в Празі.
Організація здійснює профільну підготовку для абітурієнтів, дозволяючи підтягнути і мову, і практичні навички перед відбірковим конкурсом. За фактом зарахування студенти Education center отримують виплати від компанії.
Життя студентів у Чехії
Чехія відрізняється доступними цінами при гідному рівні життя в країні. Вибираючи собі університет, слід пам’ятати, що у великих містах і, особливо, столиці ціни дещо вищі, а в менших населених пунктах є можливість економити на речі найпершої потреби.
Найменування продукту | Ціна в Празі, євро |
---|---|
Витрати на продукти | від 180 |
Щільний вечеря в кафе | 46 |
Кілограм яблук | 1,2 |
Упаковка яєць (12 штук) | 1,2 |
Мобільний зв’язок (стартовий пакет місцевого оператора) | 4 |
Проїзний у громадському транспорті на місяць | 10 |
Таксі | 1,3 за виклик + 0,85 євро за кожен кілометр |
Проживання у студентському гуртожитку або апартаментах в центрі міста | від 18 |
Висновок
Творчі спеціальності в Чехії – можливість безкоштовно отримати затребувану спеціальність у сфері мистецтв. Чеські університети високо котируються в Європі, а дипломи, отримані у внз, дають можливість працевлаштуватися в будь-якій країні світу. Оскільки ринок праці творчих спеціальностей зростає, то з отриманням роботи не виникає проблем, і студенти займаються своєю улюбленою справою, ведучи гідне життя.