Меню Закрити

Процедура нострифікації диплому в Чехії

Дипломи та інші документи про освіту, отримані в Україні та інших пострадянських країнах, дійсні на території Чеської Республіки без офіційного підтвердження (нострифікації). Якщо ви хочете працювати за фахом або продовжити освіту в цій країні, важливо знати, як проводиться нострифікація диплому в Чехії у 2024 році.

Нострифікація диплому в чехії

Що таке нострифікація

Нострифікація – це офіційна процедура, яка надає документам, виданим на території однієї країни, законної сили на території іншої.

Нострифікація диплому підтверджує, що ваш рівень знань і навичок з тієї чи іншої спеціальності відповідає вимогам, що пред’являються до фахівців цього профілю в Чехії.

В ході нострифікації спеціальна комісія порівнює навчальну програму (предмети, кількість прослуханих годин і так далі) вишу, який видав вам диплом, з програмою чеського навчального закладу аналогічного профілю та спеціалізації. Без нострифікації ваш диплом на території ЧР є недійсним і не дає вам права працювати за фахом. Вступ до вишу в Чехії без нострифікації атестата або іншого документа про освіту також неможливо.

Організації, які проводять нострифікацію

У Чехії право на нострифікацію дипломів мають вищі навчальні заклади (державні та комерційні), які акредитовані в Міністерстві освіти цієї країни. У ВНЗ є відділи нострифікації, які приймають і розглядають заявки. Саме Міністерство освіти нострифікацією не займається, але в разі відмови у підтвердженні диплома в це відомство можна подати апеляцію.

Дипломи іноземних ВНЗ за спеціальностями, пов’язаними з державною безпекою, розглядає Міністерство внутрішніх справ Чехії. Дипломи, видані військовими вишами, оцінює і легалізує Міністерство оборони Чехії.

Апостиль та легалізація

Для проведення процедури визнання диплома необхідно підтвердження того, що цей документ виданий реально існуючим навчальним закладом, який має відповідну офіційну акредитацію. Для цього використовується апостиль (спеціальний знак, який проставляє на документах і їх копіях уповноважена організація) або легалізація (набір печаток уповноважених міністерств і консульств країни, в якій видано диплом).

У Чехії існують різні вимоги оформлення документів про освіту для різних країн.

У 1993 році Чехія уклала договір з Росією, Україною, Білорусією і Киргизстаном про програми взаємної акредитації документів (дипломів і атестатів про середню образовнии). Для дипломів, виданих вищими навчальними закладами цих держав, при їх подачі на нострифікацію не потрібно ні апостиль, ні легалізація.

Для дипломів, виданих в Грузії, Казахстані, Азербайджані та інших пострадянських країнах, необхідний апостиль. Узбецькі та таджицькі документи доведеться підтверджувати процедурою консульської легалізації.

Як самостійно нострифікувати диплом

Нострифікація – відповідальний процес, тому готувати документи для неї потрібно ретельно. Діяти необхідно в такій послідовності:

1.Вибрати чеський виш, в який ви будете подавати документи для визнання диплома. Це має бути навчальний заклад, в якому є факультет зі спеціальностями, найбільш близькими зазначеної у вашому дипломі. Якщо ви хочете провести нострифікацію в комерційному виші, переконайтеся в тому, що його навчальна програма має акредитацію в Чеській Республіці. Зі списком акредитованих навчальних закладів можна ознайомитися на сайті Міністерства освіти Чехії.

2.Зробити копію свого диплому та додатків до нього, і запевнити їх у нотаріуса. Рекомендується зробити декілька завірених копій на випадок, якщо в першому виші вам відмовлять.

3.Зробити судовий переклад усіх документів на чеську мову. Для цього потрібно звернутися до сертифікованого судового перекладачеві у вашій країні або в Чехії. Простежте за тим, щоб при перекладі були розшифровані всі абревіатури, які зустрічаються в дипломі та додатку.

4.Заповнити заяву на нострифікацію. Кожен виш має власний зразок заяви, який можна знайти та завантажити на офіційному сайті в розділі «Uznání» («Визнання диплома»).

5.Відправити документи у вибраний виш поштовим переказом (рекомендованим листом з повідомленням про отримання).

6.Чекати результату. Відповідь має прийти протягом 30-60 днів.

Якщо визнання диплома пройшло успішно, ви отримаєте поштою офіційну відповідь про позитивному вирішенні питання і сертифікат про нострифікацію. Сертифікат разом з оригіналом диплома має в Чехії таку ж юридичну силу, як і диплом, виданий в Чехії.

Якщо в нострифікації відмовлено, поштою прийде офіційний лист, в якому вас про це повідомлять. В цьому випадку можна подати апеляцію або відправити документи на нострифікацію в інший навчальний заклад.

Документи, які подаються для нострифікації

У пакет документів для нострифікації входять:

 • Нотаріально завірена копія диплому.
 • Нотаріально завірена копія додатку до диплому.
 • Нотаріально завірена довідка з навчального закладу, в якому вказані предмети, які ви вивчали у виші, з кількістю годин викладання і списком державних іспитів.
 • Заява на нострифікацію.
 • Для жінок в тому випадку, якщо після отримання диплома вони вступили в шлюб і змінили прізвище – копія свідоцтва про шлюб.
 • Якщо диплом виданий недержавним навчальним закладом – копія ліцензії приватного навчального закладу на надання освітніх послуг.
 • Переклади всіх вищеперелічених документів на чеську мову, завірені чеським судовим перекладачем.
 • Квитанція про оплату держмита в розмірі 3000 крон.

Бланк заяви про нострифікаціюБланк заяви про нострифікацію може виглядати наступним чином (приклад – Масарика університет).

Якщо ви не знайшли бланк на сайті вишу, універсальну форму заяви можна скачати тут.

Можна також подати заяву в довільній формі. Але незалежно від форми, у всі види заяв на нострифікацію диплома вносяться однакові дані. Заява повинна бути заповнена латинськими літерами.

Розглянемо інформацію, яка повинна міститися в заяві, детальніше.

 • Surname and first name: прізвище, ім’я та по батькові заявника.
 • Permanent Address : адреса постійного місця проживання в Чехії або на батьківщині.
 • Date of Birth: повна дата народження, місце народження та громадянство.
 • Contact Data: контактні дані (номер телефону, e-mail).
 • Name of Graduated University: оригінал назви навчального закладу, у якому видано диплом, написаний латинськими буквами, а також переклад цієї назви на чеська або англійську мову.
 • Establishment of University (town country): дані про місцезнаходження навчального закладу (країна, місто, юридична адреса, офіційний сайт).
 • Level of Study (bachelor, master): рівень отриманої освіти (бакалавр, магістр), час навчання (дати початку та завершення навчання).
 • Branch of Study (in Czech language): назва спеціальності та спеціалізації (обов’язково чеською мовою).
 • Name and address, where the decision should be sent: ім’я та адресу, на які повинен бути надісланий відповідь. Також вкажіть мету визнання диплома (робота або навчання в Чехії)
 • Date, Signature : дата, підпис заявника.
 • Додаток з переліком документів, які ви посилаєте.

Скільки коштує нострифікація

На підготовку документів для нострифікації може піти чимало часу. Тому якщо ви плануєте поступати вчитися або влаштуватися на роботу в Чехії у визначені терміни, то починати нострифікацію диплома бажано завчасно – не менш ніж за 6 місяців до того, як він вам знадобиться. Крім того, при наявності нострифікованого диплома простіше отримати навчальну або робочу візу.

Після подачі документів на нострифікацію заява розглядається протягом 30-60 днів.

Вартість нострифікації складається з таких складових:

 • Держмито 3000 крон (115€).
 • Нотаріальне засвідчення копій документів – 1,04-1,30€ за 1 сторінку.
 • Засвідчення перекладу з української мови на чеську в Україні – 300 чеських крон за кожну сторінку.
 • Нотаріальний переклад на чеську мову – 9-16€ за кожен документ.
 • Відправлення документів рекомендованим листом – 1,7€.

Якщо ви займаєтеся нострифікацією диплома самостійно, грошові витрати з урахуванням всіх витрат складають близько 200€. Послуги компанії-посередника обійдуться до 500€.

З якими дипломами виникають труднощі

У Чехії найлегше підтвердити дипломи технічних вишів, тому що їх програми в Чехії та пострадянських країнах дуже схожі. Нострифікація економічного диплома також зазвичай не викликає труднощів. З гуманітарними спеціальностями трохи важче, але якщо ви правильно підберете навчальний заклад для нострифікації, то цей процес звичайно проходить успішно.

Для підтвердження дипломів медичних спеціальностей (лікарів, стоматологів, медсестер) необхідно здавати апробаційні іспити.

При цьому можуть виникнути проблеми з нострифікацією диплома лікаря-педіатра, тому що окремою спеціальністю «педіатрія» в чеських медичних ВНЗ немає, вона вивчається в рамках спеціальності лікаря загального профілю. Найважче нострифікувати дипломи юридичних вишів через відмінності у законодавствах Чехії та пострадянських країн. В Чешкою Республіці такі документи часто кваліфікуються як дипломи у сфері державного управління, а не юриспруденції.

Як проходять нострифікацію медичні дипломи

Нострифікація диплому лікаря в Чехії – складна багатоступінчаста процедура. Лікаря або медсестру в цій країні не допустять до роботи за спеціальністю, якщо вони не підтвердять не тільки рівень професійної кваліфікації, але і здатність до спілкування з пацієнтами чеською мовою.

Визнання іноземних медичних дипломів в Чехії включає наступні етапи:

 • Підтвердження диплома в університеті.
 • Вивчення чеської мови, чеської медичної термінології, системи охорони здоров’я та медичного законодавства ЧР.
 • Апробаційні тести.
 • Проходження практики.
 • Завершальний усний іспит.

Диплом лікаря або стоматолога подається на нострифікацію на 1-й медичний факультет Карлового університету в Празі або на медичні факультети Університету імені Масарика в Брно, Остравського університету, Університету ім. Палацького в Оломоуці. Нострифікацію диплома медсестри можна провести в університетській клініці Мотол в Празі. Процедура проходить так само, як і підтвердження дипломів за іншими спеціальностями.

Для здачі апробаційної іспиту лікарі, стоматологи та медсестри повинні володіти чеською мовою на рівні не нижче В2 і пройти курс профільної підготовки. Навчання на мовних курсах поза Чехії зазвичай виявляється недостатньо ефективним через відсутність мовного середовища, тому мовні курси слід проходити в Чеській Республіці.

Чеська мова та основи медичної термінології можна в Празькому освітньому центрі (Prague Education Center).

Тут є спеціалізований курс для іноземних абітурієнтів, які вступають у медичні виші, але він підійде і для лікарів, бажаючих оволодіти чеською мовою. Базовий річний курс SMART варто 3760€, STANDARD – 4580€, COMPLEX – 5210€, а інтенсивний піврічний курс SEMESTER – 2690€. Студентам надається житло в упорядкованих гуртожитках (вартість 180-420€ в місяць) та допомога у нострифікації диплома. Після завершення курсу ви складаєте іспити на отримання державного сертифікату з чеської мови рівня В2 або С1.

На апробаційні тестах вам потрібно продемонструвати знання за спеціальністю і знайомство з чеським медичним законодавством. Інститут післядипломної підготовки Міністерства охорони здоров’я Чехії двічі на рік проводить курси для лікарів-іноземців незадовго до термінів здачі тестів. Програма для стоматологів займає 4 дні та коштує 220€, для лікарів — 7 днів, ціна 390€. Курс по системі охорони здоров’я Чехії — 2 дні, 150€.

Заяви на проходження медичної апробації приймаються два рази на рік – до 28 лютого до 28 серпня. Всі тести та іспити здаються на чеською мовою.

При запису на апробацію потрібно подати такі документи:

 • Заява
 • Копія закордонного паспорта.
 • Нотаріально завірена копія нострифікації диплома.
 • Нотаріально завірена копія судового перекладу диплому та додатку до диплому.
 • Судовий переклад довідки про несудимість в країні проживання та довідка про несудимість в Чехії (термін дії не більше 3 місяців).
 • Довідка від терапевта про відсутність протипоказань для роботи лікарем або стоматологом (дійсна протягом 3 місяців). Якщо довідка видана не в Чехії, має бути судовий переклад на чеську мову.
 • У випадку зміни прізвища у шлюбі – нотаріально завірену копію свідоцтва про шлюб.
 • Квитанцію про оплату держмита.

Сума держмита при першій спробі проходження апробації становить 1500 крон за кожен тест, при другій – 2000 крон, за третю і наступні ви платите 3000 крон.

Іспит включає два письмових тесту – за професійним знанням і за законами системи охорони здоров’я Чехії. Обидва тести проводяться в один день. Іспит вважається зданим, якщо кількість правильних відповідей складе не менше 70%. У цьому випадку ви отримаєте дозвіл на проходження медичної стажування.

Практика проходить у будь-якому медичному закладі Чехії протягом не менше 5 місяців для лікарів і 40 днів для медсестер за умови повної зайнятості. Стажист працює під наглядом лікаря-куратора. За час роботи практикант проводить 5 тематичних досліджень і становить щоденник практики. Одне з досліджень повинно бути представлено на усному іспиті.

Після закінчення стажування потрібно складати усний іспит. Держмито за нього при першій спробі – 4000 крон, другий – 6000 крон, третьої та наступних – 9000 крон. Цей іспит — найважливіша частина апробації. Якщо ви здали його успішно, то отримуєте сертифікат, який дозволяє працювати лікарем в Чехії.

Що потрібно робити, якщо вам відмовили в нострифікації

Переважна кількість українців проходять нострифікацію дипломів без будь-яких проблем. Відмова у визнанні документа про освіту може бути з таких причин:

 • Невідповідність спеціалізації (наприклад, у вишах Чехії немає спеціальностей, пов’язаних з нафтовидобувною промисловістю, і навчальні заклади, в яких вивчають гірнича справа, можуть відмовитися підтверджувати диплом).
 • Різниця в предметах, що вивчаються за зазначеною у дипломі спеціальності в чеських та іноземних вишах (найчастіше зустрічається в гуманітарних професіях).
 • Невідповідність кількості навчальних годин з окремих предметів у програмах чеських та іноземних вишів.
 • Невідповідність графіка навчання. Наприклад, відмова у нострифікації диплома технічного вишу може послідувати, якщо його власник спочатку закінчив середньо-спеціальна навчальний заклад, а потім з дипломом спеціаліста був прийнятий у вищий навчальний заклад на другий або третій курс, як це практикується у багатьох навчальних закладах в Україні. В цьому випадку виникне розбіжність між нормативним і фактичним часом навчання заявника у ВНЗ.

Відмова в нострифікації диплома не означає, що легалізація документів про освіту неможлива. Спробуйте уважно вивчити програми різних вишів Чехії та подати заяву в інший вищий навчальний заклад подібного профілю. У більшості випадків провести нострифікацію вдасться якщо не в одному, так в іншому місці.

Якщо ваш диплом отриманий за спеціальністю, яку підтвердити в Чехії важко – швидше за все, ви отримаєте відмову при зверненні в різні ВНЗ. У цьому випадку ви можете подати апеляцію до Міністерства освіти Чехії.

Апеляція (odvolání) приймається протягом 15 днів після отримання офіційної відмови. Подати її до міністерства безпосередньо ви не зможете. Для цього існує певна процедура: ви відправляєте апеляційну заяву адміністрації вишу, в якому отримали відмову в нострифікації, і його співробітники самі надсилають заявку в потрібний відділ міністерства.

Відмова в нострифікації

Апеляція подається чеською мовою в довільній формі в ректорат вишу, який відмовив вам у нострифікації. У заяві необхідно вказати свої особисті дані (ім’я, прізвище, дату народження, адресу постійного місця проживання), а також номер, який присвоєно ВНЗ вашою заявою (ви знайдете його в отриманому рішенні про відмову у нострифікації у графі «Číslo jednací»). В кінці апеляції обов’язково повинна стояти дата і підпис.

Заяву необхідно надіслати на адресу вишу рекомендованим листом з повідомленням про доставку. Після одержання апеляції адміністрація ВНЗ направляє її разом з усіма матеріалами справи для повторного розгляду у Міністерство освіти ЧР протягом 30 днів з моменту її надходження.

Відповідь в апеляції

Позитивний відповідь нострифікації

Міністерство виносить рішення по апеляції протягом 3-4 місяців, але іноді розгляд питання може зайняти й більше часу. В результаті міністерство може підтвердити відмову, зобов’язати ВНЗ повторно розглянути вашу заяву або визнати ваш диплом самостійно і видати посвідчення про нострифікацію.

Висновок

Дипломи та інші документи про освіту, видані в країнах, що не входять в ЄС, визнаються в Чехії тільки в тому випадку, якщо вони пройшли процедуру офіційного підтвердження. Влаштуватися на роботу за фахом або отримати вищу освіту в Чехії, якщо не здав нострифікацію атестата або диплома, неможливо. Процедуру визнання дипломів проводять чеські виші. Витрати на нострифікацію становлять від 200€.

Нострифікація атестата, диплома в Чехії : Відео

Також по темі: