Меню Закрити

Вищі навчальні заклади Брно

Якщо ви хочете навчатись в Чехії, але Прага лякає цінами, розгляньте варіанти навчання в інших студентських містах цієї країни. Брно – не менш популярний центр вищої освіти, ніж чеська столиця, і рівень освіти нічим не поступається празькому. До того ж у вузах цього міста є спеціальності, які не представлені у навчальних закладах інших міст. Не виключено, що найкращим варіантом для майбутніх абітурієнтів у 2024 році виявляться саме ВНЗ Брно.

Вузи Брно

Особливості освіти в Чехії

Система освіти в Чехії має давні і великі традиції. Перший університет у Празі (Univerzita Karlova) з’явився в 1348 році і є одним з найстаріших вищих навчальних закладів світу. У наші дні в цій країні працює 26 державних і 45 приватних вишів, багато з яких входять в рейтинг кращих навчальних закладів світу. Середню освіту можна отримати в школі, гімназії, коледжі, ліцеї, технічної або професійної школі. Базову середню освіту в Чеській Республіці – це 9 років навчання, повна середня – 13 років.

Університети є у всіх великих містах Чехії, і їхні дипломи визнаються в будь-якій країні світу.

Навчання чеською мовою в державних школах, середніх і вищих навчальних закладах безкоштовне, у тому числі для іноземців, а вартість навчання у приватних навчальних закладах набагато нижче, ніж в інших країнах ЄС. Навчання у вузах побудовано за європейською моделлю і підрозділяється на бакалавріат, магістратуру та докторантуру.

Державні ВНЗ Брно

Брно – найбільший студентський центр Чехії. За статистикою, в його вищих навчальних закладах навчається кожен п’ятий житель міста. У Брно розташовується 6 державних вишів.

Масаріков університет (Masarykova univerzita) – другий за кількістю студентів внз Чехії після празького Univerzita Karlova. Він входить до рейтингу кращих університетів світу QS World University Rankings і асоціації університетів Європи «Утрехтська мережа». Навчання проводиться на 9 факультетах, які включають понад 200 кафедр і 1400 спеціальностей. У внз навчається близько 40 000 студентів, з яких понад 7000 іноземців. У Масаріковому універсітеті можна вивчати дві і більш спеціальності одночасно.

Технічний університет в Брно – найстаріший вуз міста, заснований в 1846 році. Входить в список кращих університетів світу QS World University Rankings.

Включає 8 факультетів, на яких вивчаються технічні, будівельні, природничо-наукові, інформаційні та творчі спеціальності. В університеті навчається 24 тисячі студентів.

Університет Менделя дає вища освіта у сфері сільського та лісового господарства, підтримує наукові програми Центрально-Європейського технічного інституту і співпрацює з провідними аграрними вишами світу. На 5 факультетах можна отримати 12 спеціальностей за програмою бакалаврату та 17 за програмою магістратури, включаючи конярство, рибальство, біотехнологію тварин і організацію агробізнесу. В університеті 70 спеціалізованих наукових лабораторій. У ньому навчається понад 11 000 студентів. Зарахування на бакалаврат проводиться без іспитів, за результатами конкурсу атестатів.

Ветеринарно-фармацевтичний університет включає 3 факультету. За спеціальностями «Ветеринарія» і «Ветеринарна гігієна та екологія» навчання йде без бакалаврату, за програмою 6-річної магістратури. По фармацевтиці – за 5-річною програмою магістратури. За іншими спеціальностями є програми і бакалаврату та магістратури.

Музична академія ім. Яначека проводить навчання на двох факультетах – театральному і музичному. Тут можна отримати вищу освіту в галузі акторської майстерності, режисури, класичного оперного вокалу і оркестрових інструментів, а також музичного і театрального менеджменту. Щорічно в Академії проводяться Міжнародні інтерпретаційні курси, театральний фестиваль Setkání/Encounter та музичний конкурс імені Леоша Яначека. У вузі навчається всього 700 студентів, навчання проводиться за принципом індивідуального підходу до кожного.

Університет оборони у Брно – єдине військове вищий навчальний заклад в Чеській Республіці. Іноземці можуть бути прийняті в нього тільки при наявності ПМЖ в Чехії, виключно на цивільні спеціальності (економіка і менеджмент), в індивідуальному порядку і за власним рішенням ректора.

На деяких факультетах чеських державних вишів можна вчитися не тільки чеською мовою, але й англійською, російською та іншими мовами. Навчання на будь-яких мовах, крім чеського, платне.

Назва Факультети Форма навчання Навчання на англ/рус Вартість, €/рік
Масаріков університет (MUNI)

https://www.muni.cz/

Медичний

Економічний

Філософський

Факультет соціальних наук

Педагогічний

Юридичний

Природничі науки

Факультет фізичної культури і спорту

Факультет інформатики

денна

комбінована: на факультетах: педагогічному,

економічному,

соціальних наук,

мистецтв

Навчання англійською:

Юридичний:

докторантура

Загальна медицина:

докторантура

Стоматологія:

Фізіотерапія:

Природничі науки:

бакалаврат

та магістратура

і докторантура

Філософський факультет: бакалаврат

та магістратура

і докторантура

Англ. мова та література:

бакалаврат

та магістратура

і докторантура

Релігієзнавство:

докторантура

Педагогічний:

бакалаврат та магістратура

і докторантура

Економічний: магістратура

і докторантура

Факультет інформатики: магістратура

і докторантура

Факультет соціальних наук:

бакалаврат

та магістратура

і докторантура

Факультет фізкультури:

докторантура

2 400

10 800

2 100

12 700

7 600

5 100

5 100

5 100

1 700

2000

2 600

4 100

4 100

2 100

600

2 115

2 115

2 115

3 600

1 300

3 100

2 100

2 300

3 100

2000

4 500

Технічний університет в Брно (VUT)

https://www.vutbr.cz/

Архітектурний

Факультет електротехніки та технологій ЗМІ

Хімічний

Факультет інформаційних технологій

Будівельний факультет

Бізнес

Машинобудування

Образотворчі мистецтва

Інститут судової будівельної експертизи (магістратура)

Денна

Комбінована на факультеті бізнесу

7 додаткових програм по архітектурі

англійською

Навчання англійською:

Факультет електротехніки та технологій ЗМІ:

бакалаврат

та магістратура

і докторантура

Безкоштовно

3 100€

3 200€

4 600€

Університет сільського і лісового господарства їм. Менделя (MENDELU)

http://mendelu.cz/

Агрономічний

Лісогосподарський

Виробничо-економічний

Садівничий

Факультет регіонального розвитку та міжнародних відносин

Денна

Комбінована на агрономічному факультеті

(загальне сільське господарство, управління відходами),

Економічний факультет – вивчення частини предметів на обраному мовою (англійською, німецькою, французькою, іспанською, італійською, російською)

Факультет регіонального розвитку та міжнародних досліджень – навчання англійською

безкоштовно
Ветеринарно-фармацевтичний університет в Брно (VFU)

https://www.vfu.cz/

Ветеринарна гігієна та екологія

Ветеринарна медицина

Фармацевтика

Денна Навчання англійською

Факультет ветеринарії:

магістратура і докторантура

7 700

8 600

Музична академія ім.Яначека в Брно (JANU)

http://www.jamu.cz/

Музичний факультет

Театральний факультет

Денна

Комбінована

Музичний факультет:

Інтерпретація

Композиція (докторантура)

Театральний факультет:

Драматична освіта

Театр танцю

Танцювальна педагогіка

Навчання англійською і німецькою мовою

Музичний факультет: Мистецтво музики, докторантура

безкоштовно

Комерційні ВНЗ Брно

Приватні навчальні заклади у Чехії мають свої особливості. Більшість з них можна вступити без іспитів, за результатами співбесіди. На початковому етапі навчання не вимагається високого рівня знання чеської мови, він поступово освоюється в перший рік навчання. Особливість приватних внз – навчання, наближене до майбутньої трудової практиці, тому їх випускників при подальшому працевлаштуванні опиняються у більш виграшному становищі, ніж власники державних дипломів. У більшості з них в курс навчання включена обов’язкова піврічна стажування. Практикується денна форма навчання (22-26 годин на тиждень) і комбінована (заняття щоп’ятниці і щосуботи а також 4-денні семінари раз в місяць).

У Брно працюють приватні вузи і філіал словацького Панєвропейського університету з комерційною формою навчання.

Академія Стінг (Sting Academy) спеціалізується на освіті в галузі економічних наук. Навчання ведеться чеською та англійською мовами.

Інститут готельного бізнесу готує фахівців-практиків у галузі туризму. Для вступу не потрібно складати вступні іспити. Випускники отримують додаток до диплома іноземною мовою.

Бізнес-університет в Чехії (BIBS) – одна з найбільших приватних шкіл бізнесу в Чехії. Вона працює в партнерстві з престижним The Nottingham Trent University, в ній навчається понад 1000 студентів за програмами бакалаврита, магістратури та менеджерським курсів MBA. Випускники отримують університетський диплом Великобританії і звання від The Nottingham Trent University.

Інститут ім. Карла Енгліша входить в першу п’ятірку приватних вищих навчальних закладів Чехії. Тут готують менеджерів з економічної, юридичної та інформаційної діяльності, а також фахівців з технології захисту фізичних осіб і майна за програмою бакалаврату. Абітурієнти зараховуються за результатами співбесіди. Для українців нострифікація атестатів про середню освіту проводиться за спрощеною схемою.

«Ньютон коледж» пропонує вищу освіту в галузі економіки та менеджменту. Навчання проводиться за програмами бакалаврату, які передбачають гнучкий навчальний план, партнерські відносини з викладачем і акцент на практичному застосуванні знань. Надалі випускники можуть продовжити навчання за магістерськими програмами.

Панєвропейський університет – навчальний заклад Республіки Словаччина з комерційними філіями в Празі, Брно та Остраві. Навчання ведеться на 5 факультетах по 14 програмами бакалаврату та магістратури.

Назва Факультети Форма навчання Навчання на інших мовах Вартість, крон/рік
Академія Стінг (Sting Academy)

https://www.sting.cz

Бухгалтерський облік та оподаткування

Фінансовий контролінг

Економіка і управління малим і середнім бізнесом

денна

комбінована

Бакалаврат поглиблене вивчення англійської та німецької

Магістратура

викладання частини предметів англійською

40 500

50 500

Інститут готельного бізнесу

https://www.hotskolabrno.cz

Менеджмент туристичного та готельного бізнесу

Гастрономія, готельна справа і туризм

денна

комбінована

Поглиблене вивчення англійської, німецької 47 500

39 500

Бізнес–університет в Чехії (Brno International Business School, BIBS)

http://www.bibs.cz/

Менеджмент і економіка

Право і економіка

Торгове право Чехії та Євросоюзу

MBA, Senior Executive

MBA for IS/IT Specialists Route

Комбінація очної та заочної форм за всіма спеціальностями Менеджмент і економіка бакалаврат

Право та економіка (бакалаврат)

Економіка і менеджмент (магістратура)

Право та економіка (магістратура)

Торговельне право Чехії та Євросоюзу

(магістратура)

MBA, Senior Executive

MBA for IS/IT Specialists Route

40 500

36 500

45 500

45 500

96 500

111 500

111 500

Інститут ім. Карла Енгліша (Karel Englis College, VŠKE)

https://www.vske.cz/ru

Безпека і право

Економіка і менеджмент

Денна

Комбінована

немає 42 500

40 500

Ньютон коледж

NEWTON College

https://www.newtoncollege.cz/

Глобальне підприємництво і менеджмент

Менеджмент міжнародних організацій та державних органів

Денна

Дистанційна комбінована за вільним графіком

Є викладання, семінари і практика англійською мовою Бакалаврат 49 500

Магістратура

від 59500

Панєвропейський університет (Panevropská vysoká škola, PEVŠ)

www.paneurouni.cz

Право

Економіка та підприємництво

Мас-медіа

Інформатика

Психологія

Денна

Комбінована

Навчання англійською, німецькою 59 000 – 62 000

Інші ВНЗ Чехії

У Чехії багато інших престижних вищих навчальних закладів. У Празі ви можете вступити в Карлів університет, Технічний і Агротехнічний університети, Вищу хіміко-технологічну школу, Вищу школу економіки, Вищу школу прикладного мистецтва, Академії музичного чи образотворчого мистецтва, Інститут міжнародних суспільних відносин.

В інших містах Чехії – в університет Палацького в Оломоуці, Остравський технологічний університет, Южно-чеський університет в Чеське-Будейовіце, Західно-чеський університет в Пльзені, Сілезький університет в Опаві, Пардубицький університет, Університет Яна Євангелісти Пуркине в Усті-над-Лабем, університет у Градец-Кралове та інші.

Державні вузи Брно

Що потрібно для вступу в чеський виш

Щоб вступити до вузів Чехії, іноземці повинні мати документ про повну середню освіту, який отримано після закінчення 11 класу школи, коледжу, ліцею або середньо-професійного навчального закладу. Всі документи про освіту, видані в країнах, які не входять в ЄС, необхідно нострифікувати. Заяви більшість вишів подаються до 30 березня, вступні іспити проходять у травні-червні.

Для студентів-іноземців, що надходять на безкоштовне навчання, необхідно мати сертифікат здачі іспиту з чеської мови на рівень не нижче В2.

Його можна отримати після закінчення мовних або підготовчих курсів для іноземних абітурієнтів в Празькому освітньому центрі (Prague Education Center). Вартість річного навчання становить 3700-5300€, інтенсивний семестровий курс – 2700€, комбінована річна програму з частково дистанційним навчанням – 2750€. Для вступу необхідно скласти іспити з профільних предметів. В деякі вузи прийом проходить без іспитів, за результатами співбесіди.

Стипендії та гранти в Чехії

Для матеріальної підтримки студентів у Чехії є стипендії і гранти. Розміри стипендій залежать від бюджету вишу. У більшості державних закладів студенти отримують стипендію на компенсацію проживання, заохочувальні стипендії за успішне навчання та виплати на навчання в докторантурі. Крім того, чеські вищі навчальні заклади та громадські організації видають гранти на наукові дослідження для докторантів і для учасників міжнародного студентського обміну.

Якщо ви хочете безкоштовно або за пів ціни підготуватися до вступу в чеський вуз на бюджет, можна взяти участь у конкурсі на отримання гранту Празького освітнього центру. РЕС також виплачує разову стипендію для студентів річних навчальних курсів. Якщо ви вступите до Масарікового університет (факультети- юридичний, медичний, економічний, соціальних наук) або Технічний університет (факультети архітектури або мистецтв) у Брно, то отримаєте 5000 крон після успішного закінчення першого семестру.

Витрати на проживання в Чехії

Витрати на проживання

Іноземним студентам, які навчаються у державних вишах в Брно, надаються місця в гуртожитках: Klácelova і Kounicova (Масаріков університет), «pod Palackého vrchem» і Purkyňova (Технічний університет), Гуртожиток їм. Яна Амоса Коменського (Університет Менделя) та інші. Приватні вузи мають власні гуртожитки. Ви можете також зарезервувати кімнату в приватному гуртожитку економкласу (Bosonohy, ZKL) або в резиденції з умовами підвищеної комфортності (Резиденція Hlinky Chillhills Apartments City). У вартість проживання в гуртожитках включені комунальні послуги.

Якщо ви прагнете до незалежності, у Брно є можливість орендувати квартиру. Студенти часто знімають квартири спільно (удвох або втрьох), це дозволяє зменшити витрати на житло.

Вартість оренди 1-кімнатної квартири в Брно 250-550€ в місяць, 2-кімнатної 350-550€, 3-кімнатної 550-650€. Комунальні послуги оплачуються окремо і коштують приблизно 100€ в місяць. Можна також орендувати приватний будинок (4-5 кімнат) для проживання разом з друзями. За оренду домоволодіння в Брно запитують 850-1200€ в місяць плюс комунальні послуги. На побутові засоби (миючі, гігієнічні) витрачається близько 50€ на місяць.

Витрати на харчування для кожної людини індивідуальні, але в середньому вони виявляються в межах 120-200€ в місяць. Вартість обіду в їдальні або недорогому кафе в Брно становить від 100 крон, але в університетських їдальнях ціна може бути нижче (від 50 крон).

У Брно можна оформити універсальний проїзний квиток Šalinkarta, який дає право проїзду на всіх видах громадського транспорту (трамваї, тролейбусі, автобусі), а також на катерах, які курсують по водосховищу. При оформленні картки можна також закласти в її вартість проїзд приміським районам. Карта купується на 1 місяць, на 3 місяці або на рік.

Якщо ви хочете відвідувати тренажерний зал чи фітнес-центр, то в Брно абонемент на місяць обійдеться вам в 400-800 крон. В спортивних комплексах при університетах можна займатися набагато дешевше. Квиток у кіно коштує 100-200 крон, у музей – 50-200 крон. За провідний інтернет ви заплатите 20€ в місяць, через мобільний телефон за студентським тарифом – 10€ в місяць.

Студенти денних відділень вищих навчальних заклад можуть оформити універсальну міжнародну студентську картку ISIC.

Якщо вам ще не виповнилося 26 років, то по ній можна відвідувати культурні заклади та купувати квитки на транспорт за студентськими тарифами не тільки в Чехії, але і в інших європейських країнах. Знижки по ISIC на різні види послуг становлять від 5 до 50%.

Якщо ви вчитеся на мовних або підготовчих курсах Празького освітнього центру (РЕС) у філії у Брно, то вам надається місце в гуртожитках. Chillhills Apartments, Bosonohy, ZKL, ELDO (жіноче), Hlinky, City, гуртожитку їм. Яна Амоса Каменського. Можна вибрати житло різного класу за ціною від 105€ до 250€ в місяць.

Вид витрат Вартість, євро/місяць
Проживання У гуртожитку державного внз 105-154

В приватному гуртожитку 125-250

В орендованій квартирі – 230-510, комунальні послуги 100

В орендованому будинку – 840-1100, комунальні послуги 120-150

Харчування 130-200
Побутові витрати 40-50
Проїзд 10
Зв’язок Телефон – 10-20

Провідний інтернет – 20

Спорт та фітнес 15-25
Культура та розваги 50
Підручники і посібники До 30
Додаткові витрати Студентський квиток ISIC – 10

Продовження візи – 100

Медична страховка – 180-400

Висновок

У ВНЗ Брно можна отримати не тільки класична університетська вища освіта, але і престижний диплом у сфері сільського господарства, агрокультури та екології, а також сучасні затребувані спеціальності в області економіки, менеджменту, інформаційних та медіатехнологій. Вступити у державний виш з безкоштовним навчанням чеською мовою в Брно легше, ніж у Празі, і витрати на проживання студентів нижче. У Брно також є декілька престижних приватних вищих шкіл.

Чому варто вибирати чеські університети: Відео

Також по темі: