Меню Закрити

Технічні спеціальності Чехії: переваги для студентів і випускників

Студенти, які обирають технічні спеціальності в Чехії у 2024 році, почувають себе впевнено в завтрашньому дні. Закінчивши ВНЗ, випускники зможуть не просто влаштуватися на перспективну роботу, але вибирати між роботодавцями. З цієї причини технічна освіта починає набирати популярність.

Технічні спеціальності в чехії

Особливості процесу навчання

У 2001 році Чеська Республіка приєдналася до Болонської системи, що передбачає поділ освіти на три рівні: бакалаврат, магістратуру та докторантуру. Програми бакалаврату мають тривалість 3-4 роки. Вони являють собою професійну підготовку в різних областях, а також можуть бути першим етапом магістратури. Для присудження ступеня бакалавра необхідно успішно скласти державний іспит і захистити дипломну роботу.

Технічні вузи Чехії готують фахівців на основі денного навчання і дистанційно. Другий варіант схожий на українські заочні курси. Також існують очно-заочні програми, які передбачають самостійне засвоєння знань, але атестація відбувається в університет.

В навчальних закладах навчання в основному проводиться на чеською мовою. Проте з’являється все більше спеціальностей на англійській та інших мовах. Особливістю вищої освіти в Чехії є можливість студентів коригувати свій навчальний графік. Головне відвідати необхідну кількість лекцій і практичних занять, а коли це робити, студенти можуть вирішити самостійно.

Вступити в чеські вузи можуть всі, в тому числі і абітурієнти з інших країн.

Які перспективи випускників

Важка промисловість є основою економіки Чеської Республіки. Великі і маленькі заводи, різні фірми та підприємства розосереджені по всій країні. Тож влаштуватися на роботу вийде практично в будь-якому місті. Добре розвинена автомобільна промисловість в Чехії дає хороші перспективи випускникам машинобудівного факультету і не тільки. На сьогодні в цій галузі працюють понад 110 тисяч осіб. Закордонні інвестиції дозволяють модернізувати підприємства та розширювати штат.

У країні успішно працюють не лише вітчизняні підприємства. Прийнятна вартість ведення бізнесу і досить лояльні податкові закони залучають великі західні компанії. Такі фірми із задоволенням беруть на роботу іноземців. Перевагою вважається знання додаткової мови і висока мотивація.

Крім того, чеська освіта цінується і за межами країни. Випускники знаходять роботу по всій Європі. Сприяє цьому і можливість проходження практики в інших країнах ще під час навчання. Студенти налагоджують вигідні контакти, набувають досвід, показують на що здатні, застосовують знання на практиці. Технічні факультети чеських вузів випускають фахівців-практиків, яким легко знайти собі застосування.

Як вступити на технічні спеціальності у чеські університети

Надходження в чеський вуз починається з конкретизації мети. Коли ви визначилися з університетом, факультетом спеціальністю, слід пройти якісну підготовку до вступу. Хороший варіант – річні мовні курси, що дозволяють не тільки підтягти свої знання чеської, але і підготуватися до здачі профільних предметів за фахом цією мовою.

Безпосередньо для вступу у внз необхідно вчасно подати заяву. Період подачі починається в листопаді і закінчується в лютому-квітні. Точні дати залежать від конкретного університету. Можна подавати заяву відразу в кілька вузів. Зробити це можна поштою або зайти на офіційний сайт університету і відправити через електронну форму.

Надходження на технічні спеціальності у чехію

За участь в іспитах у Чехії потрібно платити. Тільки після переказу грошей вам надішлють офіційне запрошення на іспити. Такий документ стане основою для безкоштовного отримання короткострокової візи.

У пакет документів для вступу на 1-й курс входить атестат зрілості, виписка з атестата, три фотокартки (3,5 х 4,5 см). Для вступу на магістратуру подається диплом про вищу освіту, додаток до диплому, три фото.

Вступні випробування

Примітно, що вступити в чеські вузи можна і без іспитів. І, як правило, зараховують без вступних випробувань саме на деякі технічні спеціальності. Звичайно, це складні дисципліни, де вчитися досить складно, або не найпопулярніші напрямки, де є недобір.

В основному майбутнім технікам потрібно бути готовим до перевірки знань з фізики і математики. Перевіряються знання на рівні середньої школи. Іспити проходять у формі тестування. Шанси на вступ досить великі, тому готується потрібно більше до самого навчання, а не до вступу. Вивчення чеської мови, адаптація до дещо іншим умовам навчання, ніж звикли учні з країн СНД, – основна частина підготовки.

Іноді абітурієнтам спочатку пропонують скласти спеціальний тест, який визначає, чи є у досліджуваного здібності до вивчення даної спеціальності. Якщо результат буде негативним, до вступних іспитів абітурієнт уже не допускається. Зазвичай на тих факультетах, де існує така практика, найнижчий відсоток відрахування за неуспішність.

Вимоги до іноземців

Абітурієнтам-іноземцям, які збираються навчатися у вузах Чехії, належить скласти іспит з чеської мови. Це правило більше відноситься до охочих отримати безкоштовну освіту в державному університеті.

Ще одна важлива відмінність іноземного абітурієнта від чеха – нострифікація документа про освіту. Атестат зрілості, додаток до атестату чи диплом повинні бути визнані урядом Чехії. Процес нострифікації досить тривалий, тому починати його слід завчасно. Тим більше, що одні вузи просять документ після здачі вступних іспитів, інші – на момент здачі, а треті – разом із заявкою.

Атестат і додаток повинні мати нотаріально засвідчений переклад на чеську мову. Безпосередньо питаннями нострифікації займається департамент Міністерства освіти Чехії.

Вищі навчальні заклади Чехії, де є технічні спеціальності

У Чеській Республіці досить багато університетів, де можна отримати освіту за технічними спеціальностями. Серед них є державні і приватні вузи. Місце локації навчальних закладів не тільки Прага, але й інші більш тихі, дешеві, але з розвиненою інфраструктурою, міста.

Чеські технічні університети

Абітурієнти, які не ризикують надходити в Технічний університет у Празі, можуть подати документи подібний вузи в Брно або Ліберці. Всі державні вищі навчальні заклади Чехії мають багаторічну історію, при цьому сучасне оснащення. Читають лекції та проводять практичні заняття досвідчені викладачі, яким є що передати студентам.

Державні вузи

Дуже популярний серед абітурієнтів Технічний університет в Остраві. Випускники отримують документ про здобуття вищої освіти на чеською та англійською мовами. Внз запрошує молодих людей отримати якісне і практичне освіту на наступних факультетах:

  • Машинобудівний;
  • Електроніки та інформатики;
  • Інженерії безпеки;
  • Будівельний та ін.

Ознайомитися з детальною інформацією можна на сайті університету.

Освоїти технічну спеціальність можна і в Університеті Пардубіце на транспортному факультеті, а також електроніки та інформатики. Правила вступу, інші корисні відомості про вуз викладені на сайті.

Одним з кращих факультетів Технічного університету в Ліберці вважається машинобудівний. З цієї причини конкурс при вступі високий, зате роботодавці цінують рівень підготовки випускників і з задоволенням укладають з ними контракти. Крім того, абітурієнти можуть поступити і на такі факультети:

  • Мехатроніка, інформатика і міждисциплінарні дослідження;
  • Медичний дослідження;
  • Архітектура та ін.

Підготовка ведеться за близько 100 спеціальностей і понад 200 спеціалізаціями. Додаткова інформація на сайті.

Навчання англійською мовою проводиться на деяких спеціальностях факультету інформаційних технологій, будівельного та електротехнічного в Технічному університеті в Брно. Вищий навчальний заклад готує висококваліфікованих і затребуваних фахівців. В університеті успішно функціонують програми обміну та співробітництва з такими внз Європи. Атестат з відмінними оцінками дозволяє на деякі спеціальності вступати без іспитів.

Одним з найстаріших вузів Чехії є Чеський технічний університет. Навчальний заклад було засновано ще в 1707 році. Сьогодні в його стінах навчаються понад 24 тисяч студентів. Університет не припиняє свій розвиток, будує партнерські стосунки з відомими зарубіжними навчальними закладами, відкриває нові напрямки. Вуз має факультет ядерних технологій, транспортний, архітектури, біомедичних технологій та ін.

В основному навчання проводиться чеською, по ряду спеціальностей та англійською. Безмежні перспективи працевлаштування практично в будь-якій країні світу дає другий диплом англійською мовою, який отримують всі випускники після закінчення університету.

Приватні навчальні заклади

Комерційний університет ŠKODA AUTO заслужив хорошу репутацію серед іноземних абітурієнтів. Університет розташований у місті Малі-Болеслав. Тут готують майбутніх фахівців для однойменного автозаводу. Тільки якщо з технічної школи ŠKODA AUTO виходять слюсарі, збирачі, малярі та інші працівники цехів, то вуз випускає фахівців вищої профілю в області економіки, управління виробництва автотранспорту. Університет пропонує програми з навчанням англійською мовою. Дізнатись більше інформації можна на офіційному сайті.

Інститут архітектури ARCHIP в Празі пропонує навчання за програмою бакалаврату «Архітектура» та магістратури «Архітектура та урбанізм». Щорічно вищий навчальний заклад набирає тільки 30 студентів, кожен з яких під керівництвом досвідченого педагога працює над конкретним проектом. В інституті архітектури ARCHIP упор робиться на розвиток у студентів презентаційних навичок та вміння працювати в команді.

Для вступу на бакалаврат необхідно подати портфоліо з 15 робіт, що мають відношення до спеціальності, а також написати мотиваційний лист. Щоб навчатися на магістратурі, окрім портфоліо та есе, що описує концепцію одного з авторських проектів, ще потрібно нострифікація диплому бакалавра за відповідною спеціальністю та сертифікат про знання англійської мови. Відвідайте офіційний сайт, щоб уточнити всі деталі.

Скільки коштує навчання

Однією з переваг навчання в Чехії є можливість навчатися безкоштовно. Навіть на такому престижному факультеті інформаційних технологій у ЧВУТ іноземні студенти можуть отримати якісну освіту і диплом міжнародного зразка без плати за навчання. Головна умова – знання чеської мови на високому рівні. Навчання на англійській та інших мовах, а також у комерційних вузах є платним. Середня ціна – 2-3 тисячі євро на рік. Однак за окремими спеціальностями вартість може досягати 10 і більше тисяч євро.

На програмах бакалавріату студентам належить навчатися 3-4 роки. Магістратура займає, в основному, 2 роки, докторантура – 3-4 року.

Які є стипендії та гранти

Гранти – ще одна можливість безкоштовно навчатися в Чехії. Подібні конкурси для іноземних студентів організовують не тільки різні закордонні компанії, але і безпосередньо вузи і уряд Чеської Республіки. Зазвичай претендент повинен довести у своєму мотиваційному листі, що його амбіції досить великі, а плани – далекосяжні. Обов’язково слід розповісти про свої досягнення, пояснити, навіщо вам потрібна навчання в Чехії.

Особливості технічних спеціальностей в чехії

Стипендія може стати суттєвою допомогою для іноземного студента. У Чехії існує кілька різновидів грошових виплат. Одні з них є разовими, інші тимчасовими, а треті призначені на весь період навчання.

Наприклад, на виплату разової стипендії при вступі в чеський вуз можуть претендувати студенти Празького Освітнього Центру (PEC). Вступивши в Технічний університет у Празі на факультет архітектури або будівельний, можна отримати майже 234 євро. Виплати проводяться, як правило, після успішного закінчення першого семестру навчання чеською мовою.

]PEC співпрацює з багатьма престижними вищими навчальними закладами Чеської Республіки. Центр має офіційний статус, є одним з найбільш великих і авторитетних навчальних закладів ЧР.

Як живуть студенти

Безкоштовне навчання не означає повну відсутність витрат. Студенти повинні оплачувати своє проживання в гуртожитку, мати гроші на витратні навчальні матеріали, самостійно піклуватися про своє харчування, проїзд, дозвіллі.

Перша стаття витрат – житло. Вигідний варіант – проживання в студентському гуртожитку. Апартаменти оснащені всім необхідним для комфортного життя і навчання: меблі, техніка, швидкісний інтернет і т. п. Харчуючись в студентській їдальні або домашньою їжею, можна заощадити на харчуванні.

Кафе, піцерії і ресторани зажадають великих витрат. Щоб не сильно витрачатися на транспорт, слід купувати проїзний студента. Плануючи свій бюджет, не варто забувати про медичних і побутових витратах, на витратах на навчальні матеріали, одяг і культурний дозвілля.

Стаття Приблизні витрати, євро
Проживання від 110/місяць – гуртожиток державних університетів

від 240/місяць – приватні студентські апартаменти

Харчування від 150/місяць
Проїзд 9/місяць – студентський тариф (до 26 років)

20/місяць – дорослий тариф

Медицина 300 – річна страховка (покриває більшу частину витрат)
Телефон від 20/місяць
Розвага 5 – кіно

3-9 – театр

1-7 – музей

3,5-70 – концерт

Підсумок

Технічні спеціальності сьогодні затребувані в Європі, як ніколи. Їх популярність лише продовжує зростати. Випускники чеських вузів мають можливість знайти високооплачувану і перспективну роботу як на території Чехії, так і за її межами. Вищі навчальні заклади ЧР, значна частина з яких державні, пропонують отримати освіту за різними технічних спеціальностей, наприклад, транспортні системи і техніка, архітектура, машинобудування та ін.

Випускників чеських вузів із задоволенням беруть на роботу не тільки місцеві роботодавці, але і закордонні. Іноземці особливо привабливі для компаній, тому що володіють мінімум ще однією мовою, добре мотивовані, мають досвід міжнародних комунікацій.

Випускники отримують два дипломи, один чеською, інший англійською мовою. Другий документ про освіту відкриває практично безмежні можливості знайти роботу за фахом у будь-якій точці світу. Не може не залучати іноземців можливість безкоштовного навчання в престижних державних вузах. Студентом саме технічних спеціальностей можна стати без вступних іспитів.

Prague education center | Навчання в Чехії | ČVUT (FIT) | ЧВУТ: Відео

Також по темі: