Меню Закрити

Особливості системи освіти в Чехії

Навчання в Чехії – одна з кращих можливостей для дітей і молоді влаштувати своє майбутнє в Європі. У Чеській республіці добре розвинена освітня інфраструктура – від дитячих садків до вузів. Навчальні заклади Чехії дають якісну європейську освіту, а вартість навчання для іноземців невелика. Якщо ви хочете жити і вчитися в Європі, вам буде цікаво дізнатися, як організована система освіти в Чехії у 2024 році.

Система освіти в Чехії

Чеська система освіти

Система освіти в Чехії побудована за європейським зразком. Вона включає дошкільну, шкільну, середню професійну та вищу освіту. Навчальний процес включає сучасні інтенсивні методики.

Добре відомий празький метод в освіті – система активного навчання, яка допомагає розвивати здатність до самостійного вирішення завдань і лідерські якості.

У Чехії також добре розвинене інклюзивна освіта. На території всіх навчальних закладів організована безбар’єрне середовище для учнів з обмеженою рухливістю. Активно діють муніципальні програми, завдяки яким діти з особливими потребами адаптуються у суспільство та отримують професію. У державних освітніх закладах навчання безкоштовне.

Дитячі садки

Дошкільна освіта в Чехії добре розвинене. Дошкільні дитячі установи бувають муніципальними та приватними. Муніципальні дитячі садки розташовані в кожному житловому районі, черг у них немає. Вони працюють з 1 вересня по 30 червня, з понеділка по п’ятницю з 6.00 до 16.00. У липні і серпні більшість з них закривається, продовжують працювати тільки деякі чергові садки.

Режим роботи приватних дитячих садків може мати різні варіації, аж до цілодобового графіка. Оплата становить 20-40€ в місяць за муніципальний садок і 100-500€ за приватний. Дитячі садки відвідують малюки у віці від 3 до 6 років. Рівень догляду за ними дуже високий. У програмі: щоденні прогулянки, розвиваючі заняття, екскурсії, навчання іноземним мовам. У групи включаються діти різного віку, завдяки цьому молодші, орієнтуючись на старших, швидше навчаються та соціально адаптуються. Щоб записати дитину в дитсадок, іноземці повинні представити дозвіл на проживання в Чехії, довідку з поліції про перебування дитини в країні і його медичну картку з інформацією про щеплення та перенесені захворювання.

Середні школи та гімназії

Повна середня освіта Чехії включає 13 років навчання, діти йдуть в школу в 6-річному віці. Перші 9 років – обов’язкове безкоштовне навчання, яке підрозділяється на 5 років початкової освіти та 4 роки неповного середнього. Після 5 класу базової школи здаються іспити. В наступні 4 роки можна продовжити навчання у державній школі або перейти в гімназію. Гімназії вважаються престижними навчальними закладами і можуть мати математичну, гуманітарну або природничонаукову спеціалізацію. Зарахування в них здійснюється за конкурсом після 5, 7 або 9 класу.

Після 9 класу учні здають іспити та отримують свідоцтво про неповну середню освіту.

Подальші 4 роки проходять навчання у старших класах гімназій або середньо-професійних навчальних закладах. Для іноземців навчання в гімназії платна. Після проходження 13-річного курсу і складання іспитів учні отримують атестат (maturita), який дає право вступати до вузів. Заняття в чеських школах тривають з вересня по червень. Система оцінювання від 1 до 5 балів, найвища оцінка – 1.

Коледжі та професійні школи

Близько 20% чеських школярів отримує повну середню освіту в гімназіях, решта – в середньо-професійних учбових закладах (коледжах і професійних школах). У Чехії є три види середніх професійних навчальних закладів: технічні, професійні та об’єднані школи. Навчання в них проходить від 2 до 5 років (залежно від програми), а на деяких спеціальностях консерваторії – до 6 років. Навчання включає і загальноосвітні предмети, і оволодіння тією чи іншою спеціальністю.

Після успішного закінчення професійної школи та складання іспитів випускники отримують атестат (maturita) та диплом про середню спеціальну освіту. Надалі вони можуть працювати за фахом або продовжити освіту у вищому навчальному закладі.

Коледжі та професійні школи Чехії

Система вищої освіти в Чехії

В Чехії 26 державних і 45 приватних вищих навчальних закладів. Навчання в них проводиться згідно з прийнятою у країнах ЄС Болонською системою. Перший етап вищої освіти – бакалавр (3-4 роки), далі йде магістратура (2 роки) і докторантура (3-4 роки). Після завершення кожного етапу навчання випускники складають іспити (в докторантурі захищають дисертацію) і отримують диплом і звання відповідного рівня (бакалавр, магістр або доктор). Навчання в державних вузах Чехії чеською мовою безкоштовне, у тому числі для іноземців.

У приватних навчальних закладах навчання платне. У державних вузах є також платні навчальні програми англійською та іншими іноземними мовами. Прийом в університети і вищі школи проводиться за результатами вступних іспитів, але на деякі спеціальності можна вступити без іспитів. Дипломи чеських вузів визнаються у всіх країнах ЄС.

Відомі чеські університети

Найпопулярніші і престижні чеські навчальні заклади – Карлів університет, Технічний і Агротехнічний університети в Празі, Масариков університет в Брно, університет Палацького в Оломоуці, університет у Градец-Кралове, Остравський технічний університет. Є університети і в інших містах – Чеське-Будейовіце, Опаві, Пардубіце, Пльзені, Усті-над-Лабем, Зліні, Лібереці.

Іноземці можуть вступити у вузи Чехії за наявності документа про повну середню освіту, отриманого після 11 класу або після коледжу. Всі документи, видані в країнах, які не входять в ЄС, необхідно нострифікувати.

Для студентів-іноземців, що надходять на безкоштовне навчання, необхідно мати сертифікат здачі іспиту з чеської мови на рівень не нижче В2. Студентам очної форми навчання надаються місця у гуртожитку. Вчитися в Чехії заочно неможливо, але для працюючих студентів є комбіноване навчання із заняттями по вихідним дням.

Фінансова підтримка студентів

Для підтримки та заохочення студентів в Чехії існує система стипендій і грантів. Їх виплачують державні ВНЗ, громадські організації та компанії, зацікавлені в підготовці фахівців певного профілю.

Празький освітній центр проводить конкурс на отримання гранту, за підсумками якого підготуватися до вступу в чеський вуз на бюджет можна безкоштовно або зі значною знижкою.

РЕС також виплачує разову стипендію для студентів річних навчальних курсів. Ті, хто вступає в Карловому університеті в Празі (факультети-юридичний, медичний, соціальних наук), отримують 7000 крон (270€). Студенти університету імені Масарика (факультети: юридичний, медичний, економічний, соціальних наук), Вищої школи економіки (інформатика і статистика), Технічного університету в Брно (архітектура, витончені мистецтва) – 5000 крон (192€), Технічного університету в Празі (будівництво, архітектура) – 6000 крон (231€).

Фінансова підтримка студентів в Чехії

Літні навчальні табори

У період літніх канікул Празький освітній центр запрошує дітей та молодь 10-25 років на програми, які поєднують захоплюючий відпочинок та вивчення чеської або англійської мов протягом 2, 3, 4 або 5 тижнів. Програми тривалістю 3, 4 і 5 тижнів можуть додатково включати 1 тиждень відпочинку на морі в Італії.

Навчальні заняття включають англійська мова (20 годин на тиждень) у курсі вивчення англійської або 16 годин чеського і 4 години англійської в курсі вивчення чеської мови. Крім того, учасники ходять у турпоходи, відвідують навчальні заклади та цікаві місця Праги, їздять на екскурсії в інші міста Чехії, Австрії та Німеччини. Вартість літнього відпочинку становить від 960€ до 2435€. Літні табори знайомлять молодих людей з європейськими реаліями і вчать адаптуватися в інтернаціональному середовищі.

Вартість навчання у Чехії

Знайомство з чеської системою розвіює міфи про те, що в Європі можна вчитися тільки за великі гроші. В державні вузи Чехії іноземці приймаються безкоштовно, їм надається гуртожиток, а витрати на проживання в Празі складуть 420-450€ в місяць. Єдина умова для надходження – знання чеської мови на рівні не менше В2.

Базовий річний курс SMART варто 3760€, STANDARD – 4580€, COMPLEX з підготовкою з профільних предметів – 5210€, а інтенсивний піврічний курс SEMESTER – 2690€. Є також річний курс, який передбачає часткове дистанційне навчання, за 2710€. Якщо після завершення курсів РЕС ви не вступите в обраний вуз, гроші вам повернуть. Навчання в приватних вузах Чехії також не надто дороге. Плата за навчання становить 1000-3000€ в рік, вносити її можна по семестрах, і на початковому етапі глибокого знання чеської мови не вимагається. Для іноземців також можливе навчання в Чехії англійською мовою.

Працевлаштування після навчання

Отримання чеського диплома європейського зразка відкриває перед випускником відмінні кар’єрні перспективи. Він може претендувати на високооплачувану посаду у себе на батьківщині, знайти роботу в Чехії або інших країнах ЄС. Чеські підприємства та філії міжнародних компаній охоче беруть студентів і випускників вузів на стажування, а після успішної практики можуть надати їм постійну роботу. У програму приватних вузів включена обов’язкова піврічна практика на профільному підприємстві.

Висновок

Освітня система Чехії дозволяє дітям, підліткам та молоді з інших країн легко адаптуватися в країні. У державних середніх і вищих навчальних закладах іноземці можуть навчатися безкоштовно, і деякі з них можна вступити без вступних іспитів. У гімназіях, коледжах та приватних вузах оплата необхідна, але в порівнянні з іншими країнами ЄС вона невелика і цілком доступна. Чеські документи про освіту (атестати, дипломи, сертифікати) визнаються у всіх країнах Європейського Союзу.

Чому варто вибирати чеські університети: Відео

Також по темі: