Меню Закрити

Вартість навчання в Чехії на бакалавраті, магістратурі та докторантурі

Чехія входить у ЄС, відрізняється високими показниками якості життя та освіти. Випускники чеських вузів успішно працевлаштовуються по всьому світу. Солідні котирування дипломів і прості візові правила зробили Чехію однією з найпопулярніших для абітурієнтів з пострадянського простору. Чехія пропонує майбутнім студентам безкоштовну і платну освіту. Вартість навчання в Чехії у 2024 році залежить від обраного університету, мови освіти і навчальної програми. Варіантів вузи пропонують безліч – своє місце в університеті знайде кожен студент.

Вартість навчання у чехії

Безкоштовне навчання в Чехії

Чеські державні вузи пропонують безкоштовне високоякісну освіту. Іншими словами, можливе надходження на бюджет, де студенту доведеться нести витрати тільки на знімання житла, харчування та інші свої потреби, при цьому, академічну програму він буде проходити абсолютно безкоштовно. Примітно, що в Чехії немає поділу на бюджет і платне навчання в державних університетах – всі місця припускають безкоштовне навчання. Головне, пройти конкурс та набрати достатню кількість балів.

Правда, англомовні програми, поки стоять осібно. В держустановах програми на іноземних пропонують за окрему плату. Це пов’язано з тим, що Чехії більш вигідно, щоб студенти навчалися рідною мовою і працевлаштувались на території країни. Тому програми рідною мовою фінансує держава, а англійською – самі студенти.

Безоплатні академічні програми доступні для казахстанців, українців і білорусів.

В наші дні поступити на бюджет можна в такі вузи:

Вартість навчання в Чехії

Існує поширена думка, що навчання за кордоном значно дорожче, ніж отримання освіти у своїй рідній країні. Але чому ж тоді з кожним роком збільшується кількість абітурієнтів, які вступають в чеські вузи?

Вартість навчання у чехії

Щоб спростувати стереотипне твердження чи хоча б довести, що існують винятки, ми зібрали актуальну інформацію про вартість освіти в Україні, Білорусі, Казахстані та Чехії.

Економіка

Економічні спеціальності не втрачають популярності серед абітурієнтів вже багато років.

Статистика твердить, що випускники з економічних наук успішно працевлаштовуються по всьому світу, вони можуть працювати у сфері фінансів, макроекономіки, бухгалтерії і на багатьох інших посадах.

Київ. Києво-Могилянська академія вважається одним з найбільш престижних вузів України, на одну тільки економіку щорічно подають заявки приблизно 1000 осіб, і тільки 55 отримують можливість навчатися за рахунок держави. Іншим доведеться оплачувати за 25 000 гривень (785 євро) щорічно.

Мінськ. Білоруський державний економічний університет має 20 безкоштовними місцями за напрямом «економіка». Тобто отримувати диплом про вищу освіту за рахунок держави можуть лише 5% учнів. Іншим доведеться оплачувати освіту, вартість якого дорівнює 2100 білоруських рублів (890 євро) щорічно.

Алмати. Казахський національний університет ім. аль Фарабі приймає на бюджет всього 11 осіб, є сенс поборотися з конкурентами, адже на платному відділенні доведеться платити близько 990 тисяч тенге (2380 євро) на рік.

Прага. Вища школа економіки в Празі вважається кращим профільним університетом країни. Абітурієнти, які вступили до університету, отримують можливість навчатися безкоштовно. Всі місця у вузі є, кажучи звичними для нас термінами, бюджетними; а платні відділення присутні лише для тих, хто хоче навчатися англійською. Приблизно 600 студентів щороку зараховуються під ВШЕ і навчаються безкоштовно.

Гуманітарні спеціальності

Від політології і до філософії, від соціології до лінгвістики – гуманітарні науки являють собою велику сферу знань, якій присвячують себе десятки тисяч студентів.

Для максимально об’єктивного аналізу вартості освіти в різних країнах ми вибрали політологію. Сьогодні політологія масово вивчається студентами вищих навчальних закладів, не поступаючись в популярності юриспруденції, філософії та економічних наук. Більш того, політологія має чи не найвищий рейтинг у переліку гуманітарних дисциплін.

Київ. КНУ ім. Шевченка приймає близько 1200 заяв на політологію, а бюджетних місць передбачено всього 55. Іншим доведеться оплачувати навчання в розмірі 27 000 гривень (845 євро) щорічно.

Мінськ. У Мінську політологію можна вивчати на юридичному факультеті БДУ. Бюджетних місць дуже мало – всього 5, а бажаючих вступити в багато разів більше. На одне бюджетне місце претендують близько 10 осіб. Якщо вступити на платне, то доведеться оплачувати університет в розмірі 2400 білоруських рублів (1020 євро) кожних два семестри.

Алмати. Скарбницю пропонує платні і безкоштовні місця на факультеті політології. Конкурс приблизно такий же, як і в Мінську – з 6-9 осіб на одне бюджетне місце. Якщо абітурієнт не набрав по ЕНТ достатньо балів, залишається тільки платний варіант – а це близько 830 тисяч тенге (1995 євро) на рік.

Карлів університет. Запрошує абітурієнтів навчатися за спеціальністю «Міжнародні відносини та політологія», щороку приймає близько 220 студентів і всім їм надає безкоштовне навчання. Ще один плюс – щодо середній по конкуренції конкурс – всього 2 людини на місце, відповідно, високі шанси вступити на бюджет до одного з найкращих вузів Чехії.

Навчання в державному вузі

Державні університети Чехії пропонують безкоштовне навчання на чеській і платні програми англійською. І в тому, і в іншому випадку необхідно проходити конкурс. Примітно, що оцінки в атестаті чи дипломі бакалавра, якщо студент надходить на магістратуру – значення не мають.

Стандартно, для зарахування складається тест на передумови до навчання і профільні іспити – за їх результатами та формується список.

Відразу п’ять університетів Чехії входять в топ-1000 ВНЗ Європейського Союзу, серед них – Карлів університет, Технічний вуз в Празі, Масариков університет, Брненський технічний і Вища школа економіки.

У кожному з них іноземний громадянин може вчитися безкоштовно чеською. Всі державні університети відрізняються добре розвиненою інфраструктурою, до послуг студентів величезні бібліотеки, лабораторії і дослідні кімнати. У процесі навчання можна підключитися до програми з обміну або стати володарем гранту.

Вартість навчання у чехії

Найбільші вузи мають безпрецедентний відсоток працевлаштування випускників в перші два роки після закінчення вузу – 95-98%.

Вартість навчання в приватному вузі Чехії

Приватні навчальні заклади Чехії видають дипломи, які котируються по всій Європі.

Їх перевага і особливість полягає в прикладному характері навчання. Крім того, можна вибрати якою мовою здобувати освіту, чеською або англійською. За негласним правилом, навчання англійською виявляється дещо дорожче, ніж на рідному для чехів мовою.

Всі без винятку спеціальності передбачають проходження практики тривалістю шість місяців. За цей час студенти засвоюють і вдосконалюють практичні навички безпосередньо на підприємстві або бізнес-інкубаторі для підвищення кваліфікації співробітників.

Вища школа торгівлі. Пропонує найбільш економічні розцінки на навчання (22 500 крон за семестр бакалаврату (870 євро) і 25 000 крон (974 євро) за семестр магістратури) і такі напрями підготовки: туризм, авіаперевезення, экскурсоводческое справа в туризмі, служби авіаперевезень в туризмі, розвиток людських ресурсів в економіці транспорту. Інститут є лідером у сфері підготовки кадрів для туристичної галузі, працює з 2010 року. В стінах школи навчається понад 3000 студентів.

Інститут фінансів і управління. Займає перші місця серед приватних вузів за кількістю студентів, якості програм і рівнем підготовки педагогічного складу. В Інституті фінансів і управління навчаються 10 000 осіб, а вперше свої двері вуз відкрив у 2008 році. Своїм студентам адміністрація пропонує додатково пройти курс чеської, що особливо зручно для іноземців. Інститут готує фахівців за напрямами: економіка та менеджмент, управління підприємством, юриспруденція, маркетингові комунікації, інформатика, адміністративна справа, соціальна політика і соціальна робота, соціологія, банківська справа і страхування. Навчання на чеській обійдеться у 25 500 крон (990 євро) за семестр і в 32 000 крон (1245 євро) англійською мовою за семестр.

Метропольний університет. З 2001 року бере студентів за напрямами міжнародні територіальні дослідження, міжнародні економічні відносини, гуманітарні науки, медіа та комунікації, спеціалізація в галузі права. Університет активно співпрацює з європейськими дослідницькими організаціями, зокрема, Інститутом європейської політики, Всесвітньою організацією психологів в Женеві, Європейським патентним відомством в Мюнхені для організації всебічної та корисної практики студентів університету. Для вступу на бакалаврат слід скласти тест на знання чеської мови та однієї іноземної – на вибір із запропонованих варіантів. Навчання на бакалавраті коштує 55 000 крон за весь рік (близько 2 040 євро) як на бакалавраті, так і на магістратурі.

Нью-Йоркський університет в Празі. Співпрацює з State University of New York (Державний університет Нью-Йорка), Empire State College (Емпайр-стейт-коледж, один з коледжів Державного університету Нью-Йорка) і проводить набір на чотирирічне навчання за програмою бакалавра. Пропонує студентам можливість отримати чеський диплом UNYP і американський диплом Державного університету Нью-Йорка або Емпайр-стейт-коледж (double-degree, подвійний європейський диплом).

Американські програми університету:

  1. Business Administration (Менеджмент),
  2. Communication and Mass Media (Комунікація та ЗМІ),
  3. International Economic Relations (Міжнародні економічні відносини),
  4. Psychology (Психологія),
  5. IT Management (Управління IT),
  6. English Language and Literature (Англійська мова та література).

Європейські навчальні програми (не передбачають отримання американського диплома):

  1. Business Administration (Менеджмент),
  2. Finance (Фінанси),
  3. Marketing (Маркетинг),
  4. Online Marketing (Інтернет-маркетинг),
  5. Tourism Management (Управління індустрією туризму),
  6. Aviation Management (Управління повітряними перевезеннями).

Що стосується вартості навчання, єдиної ставки у Нью-Йоркського університету немає. Ціна за семестр стартує від 69 000 крон (2680 євро) на бакалавраті і 87 500 крон (3400 євро) на магістратурі. Примітно, що програми європейського напрямку в університеті дорожчі, ніж американського.

Вища художня школа Michael. Пропонує навчальні програми, розраховані на три роки, за напрямами: кіномистецтво, графічний дизайн, фотографія. В процесі навчання студенти створюють реальні проекти в спеціалізованих і добре обладнаних лабораторіях, навчання проходить у формі занять в художніх ательє та майстер-класів від відомих фахівців. Вступні іспити припускають творчий конкурс. Вартість навчання – 38 000 крон (1475 євро) на рік.

Ми розповіли лише про деякі приватні вузи, у Чехії їх набагато більше. Серед спеціальностей, які можна отримати платно, навчаючись в одному з недержавних університетів, такі: економіка, менеджмент, екологія, поновлювані джерела енергії, маркетинг, бізнес, комунікаційні технології, соціологія, юриспруденція, графічний дизайн, журналістика, копірайтинг, PR-технології, архітектура, урбанізм, фотографія, рекламне творчість, образотворче мистецтво, готельний бізнес і багато інших.

Витрати на проживання

Незважаючи на розташування в центрі Європи, ціни в чеських містах вигідно вирізняються на тлі розцінок країн ЄС. Переїхавши в Чехію зі Східної Європи, студент не відчує значного дискомфорту.

Для наочної демонстрації рівня цін ми створили таблицю, де розцінки Праги порівнюються з вартістю речей першої потреби в Києві, Мінську та Алмати. Звертаємо увагу, що саме Прага є найдорожчим містом країни, якщо студент обере інший населений пункт, то його чекають ще більш лояльні розцінки.

Найменування продукту Ціна в Празі Ціна в Києві Ціна в Мінську Ціна в Алмати
Витрати на продукти Від 180 євро 120 євро Від 110 до 180 євро Від 160 євро
Мобільний зв’язок (стартовий пакет місцевого оператора) Від 6 євро Від 1 євро Від 3 євро Від 2 євро
Проїзний у громадському транспорті на місяць 10 євро 10 євро 20 євро 10 євро
Проживання у студентському гуртожитку або апартаментах в центрі міста Від 180 євро Від 120 євро Від 160 євро Від 190 євро

Стипендії

Тепер ви знаєте, скільки коштує навчання в Чехії для українців та інших іноземців, однак є ще одна можливість заощадити – отримає стипендію від університету або грант.

Всі без винятку державні вузи щорічно призначають своїм студентам сотні стипендій, починаючи від соціальних (підійдуть іноземцям та тим, хто потрапив у скрутне фінансове становище) і закінчуючи освітніми – виплачуються за гарні оцінки, перемоги на олімпіадах і так далі.

Зазначимо, що магістри і докторанти можуть отримати грант на власне дослідження. Не менш значні можливості і у студентів, які навчаються в приватних вузах, адже ті активно співпрацюють з освітніми організаціями.

Вартість навчання у чехії

При надходженні після 11 класу і на магістратуру іноземці повинні скласти іспит на знання чеської мови, тому зарахування до вузу найчастіше передують мовні курси. Поєднати корисну мовну підготовку можна зі стипендією, якщо вибрати для підготовки Prague Education Center. У навчальній організації викладачі допоможуть не тільки підтягти або вивчити з нуля чеську, але й пройти профільну підготовку для зарахування.

Робота для студентів

Законодавство Чехії дозволяє студентам, які мають візу для навчання, працювати у вільний від навчання час, починаючи з першого курсу. Для цього навіть не доведеться отримувати додатковий дозвіл, можна вільно влаштовуватися в одну з бригад. Зазначимо, що бригади в Чехії – своєрідна тимчасовий підробіток для людей, які не можуть присвячувати праці багато часу.

Така робота не вимагає особливої кваліфікації (хлопці можуть працевлаштуватися вантажниками, а дівчата, наприклад, фасувальником товару або консультантами) і оплачується погодинно.

Підробіток може стати джерелом додаткових коштів для проживання в Чехії.

Ну а як бути тим, хто знайшов собі повноцінну роботу під час навчання? Для таких випадків є два шляхи: домовлятись про працевлаштування після завершення університету або підбирати графік, не заважає навчанню. У другому випадку доведеться попросити роботодавця оформити дозвіл на роботу.

Висновок

Тепер ви знаєте, що в Чехії можна отримати як платну, так і безкоштовну освіту. Державні вузи надають можливість отримати спеціальність безкоштовно, обравши навчання чеською мовою. Безкоштовне навчання в Чехії однаково доступна як корінним громадянам, так і іноземним абітурієнтам, є лише одне, додаткова вимога – скласти мовний тест на знання чеської на рівні не нижче B2. Приймають у свої стіни іноземців та приватні освітні установи.

Вони встановлюють цінники самостійно, ціна буде залежати від престижності вузу та обраної спеціальності. Але і для тих, хто планує вибрати приватний університет є чудова новина – навчання там найчастіше обходиться навіть дешевше, ніж в країнах Східної Європи, а диплом високо котирується в ЄС.

Витрати на життя в Чехії для студента: Відео

Також по темі: