Меню Закрити

Де і як знайти роботу в Чехії для українця

Складна економічна обстановка в ряді країн СНД змушує громадян дивитися в пошуках роботи за кордоном. Серед багатьох можливостей нерідко обирають Чехію. Працевлаштування в цій країні має свої особливості, не знаючи які можна витратити багато часу і сил, не отримавши бажаного результату. Самостійного пошуку роботи в Чехії у 2024 році і присвячено дану статтю. Розглянемо різні варіанти працевлаштування, докладно зупинимося на вакансії, які може зайняти іноземець, у тому числі громадянин України та інших країн колишнього СРСР.

Де і як знайти роботу в Чехії для українця

Чому багато хочуть влаштуватися на роботу в Чехії

Навіщо взагалі потрібна робота? Зрозуміло, перша думка при пошуку роботодавця в Чехії – оплата праці.

Тут лише коротко нагадаємо основні параметри:

  • Мінімальна зарплата становить 13350 крон, що еквівалентно приблизно 525 євро. Громадянам деяких країн СНД це може здатися не дуже великою зарплатою, але повторимося – мова йде про мінімальному розмірі. Його, за статистикою, у Чехії одержує всього 4% працюючих.
  • Середня зароблена плата має інші величини – 32466 крони або 1275 євро. Це вже більш цікаві величини, але середні показники завжди трохи лукаві, т. к. передбачають участь у розрахунках, як малозабезпечених працівників, так і топ-менеджерів, з їх величезними зарплатами.
  • Медіанна зарплата – це специфічний термін, що застосовуються далеко не у всіх країнах. Він означає рівень зарплати, який отримує більшість працюючих у Чехії. Це вже більш реальні величини.Медіанна оплата праці в ЧР на 2019 рік становить 27582 крони або 1081 євро.

Звичайно, і ці цифри усереднені. Є і градація по галузях, сезону і навіть підлозі працівників. Але загальне уявлення про рівень чеських зарплат ця статистика дає.

Іншим безперечним гідність роботи в Чехії є соціальна захищеність. Це і відпустки і лікарняні листи, і захист прав трудящих.

Чи можна знайти роботу без знання чеської мови

У переліках необхідних умов для отримання робочої візи, трудовий або синьої карти таких вимог немає. Тобто працевлаштування цілком можливо без знання мови. Але це не заважає конкретного роботодавця виставляти мовний рівень у якості вимог для певної вакансії.

Крім цього, знання мови стане великою підмогою і підвищить рівень комфортності – як мінімум, іноземець зможе зрозуміти роботодавця і придбати все необхідне в магазині.

Однак, ще раз повторимо, обов’язкових вимог щодо знання мови немає. Нерідко в якості майстрів, бригадирів, керівників ділянок приймаються двомовні люди, що допомагають спілкуванню між працівником і роботодавцем / керівником.

Пошук роботи в Чехії

Закінчивши з вступної частини, перейдемо до конкретних способів пошуку роботи в Чехії. З цього моменту будьте, будь ласка, уважні, т. к. від обраної технології працевлаштування залежить витрачений на нього час і результат.

Відкриття вакансії для українців

Це дуже важливий момент, про який ми вже говорили окремо і дуже докладно. Нагадаємо основні етапи.

Працевлаштуватися в Чехії можна за допомогою дозволу на роботу, за яким отримують робочу візу (шенгенську чи національну), по трудовій карті (для кваліфікованої роботи) або за синю карту (для робіт, що вимагають високої кваліфікації). Є окремі програми для українців, наприклад, «Режим Україна», але вони (для працівників) від трудових карт відрізняються тільки процедурою одержання документів, і в нашому випадку розглядаються на загальних підставах.

Крім рівня кваліфікації кожен зі способів має на увазі свій реєстр вакансій, які веде Департамент працевлаштування МВС. Щоб потрапити до реєстру проводять такі процедури:

  1. Роботодавець повідомляє у відповідний Департамент МВС про бажання зайняти вакансію іноземним працівником.
  2. Співробітники міністерства розглядають запит, і в разі позитивного рішення, відкривають вакансію. Але поки іноземець не може її зайняти.
  3. Через 30 днів, якщо на дану посаду не вдасться знайти працівника-чеха або громадянина іншої держави Євросоюзу, або родича цих категорій осіб, то вакансія виявиться доступною для українців.

Від цього і буде залежати швидкість працевлаштування. Тобто, якщо спочатку знайти роботодавця, і тільки після цього він почне процедуру розміщення вакансії, то для оформлення знадобиться набагато більше часу. В прискореному варіанті шукати вакансії можна безпосередньо в реєстрах.

Сайти для пошуку вакансій

У Чехії для пошуку роботи доступні всі традиційні способи – ЗМІ, оголошення, сайти. Однак перші два способи стрімко втрачаються і в основному використовується інтернет-пошук.

Проведемо невеликий огляд найбільш популярних сайтів:

Сайт Опис
expats.cz Сайт спеціалізується виключно на Празі, при цьому зустрічаються цікаві пропозиції для переселенців, у т. ч. зі знанням російської мови.
praguemonitor.com Розділ вакансій в ЗМІ «Prague Daily Monitor». В основному присвячується фінансовій і банківській сфері.
upcr.cz Величезний список постійно оновлюваних вакансій по всій Чехії.
stavebniserver.com Сайт спеціалізується в галузі будівництва.
pracevit.cz Сайти розміщують вакансії у сфері IT.
ittalents.cz
mediar.cz ЗМІ, PR, маркетинг, реклама і т. п.
jobs.juristic.cz Робота для юристів
www.fajn-brigady.cz Підробіток для студентів.

Звичайно, не можна забувати і про зручні агрегатори вакансій, яких у Чехії так само багато:

На кожному сайті існують галузеві підрозділи. Але всі наявні вакансії мають загальний характер, і можливість працевлаштування іноземців повинна обумовлюватися у кожному конкретному випадку.

Якщо погодження з роботодавцем вдасться пройти, то вакансія повинна бути занесена в реєстр Департаменту, тобто знадобиться як мінімум місяць (фактично-більше) до отримання документів, необхідних для візи / карти.

Сайти компаній

У випадках, коли цікавить конкретна компанія, знайти вакансію можна безпосередньо на її сайті. Далі за вказаними контактами потрібно зв’язатися з потенційним роботодавцем, вислати свою пропозицію (резюме) і дочекатися відповіді.

Після погоджень роботодавець так само зобов’язаний пройти весь шлях занесення вакансії у відповідних реєстр.

Реєстри Департаменту працевлаштування

З точки зору оперативності працевлаштування, найбільш зручний пошук вакансій – безпосередньо в реєстрах Департаменту. Інформація в них публічна, і кожен має можливість доступу до неї. Більш того, реєстри можна переглядати російською та українською мовами.

Важливо розуміти, що для некваліфікованої праці (дозвіл на працевлаштування + віза), для кваліфікованої (трудова карта) і для висококваліфікованої (синя карта) існують окремі реєстри:

Тип вакансій Посилання на реєстри
Дозвіл на працевлаштування Перейти
Трудова карта Перейти
Синя карта Перейти

У правому верхньому куті кожної сторінки реєстру є перемикач мов: чеська, англійська, російська та українська. Доступ здійснюється до одних і тих же баз даних. Різниця лише в мовах інтерфейсу.

Реєстри Департаменту працевлаштування

Всі вакансії реєстрів вже пройшли необхідні етапи і повністю готові до працевлаштування іноземців. Залишиться тільки зв’язатися з роботодавцем (вислати резюме), отримати від нього необхідні документи і податися на візу. Є відмінності в процедурах для «Режиму Україна» — на них ми зупинимося докладніше далі.

Зверніть увагу, всі вакансії, знайдені іншими шляхами (через сайти, ЗМІ, інтернет-агрегатори тощо), після проведення необхідних заходів повинні опинитися в цих реєстрах. Без цього працевлаштування іноземця (не з країн ЄС) неможливо.

Агенції з пошуку роботи

Робота іноземців через агентства досить поширена в Чехії. Цей спосіб вибирають багато для працевлаштування за кордоном, однак в ЧР він має цілий ряд важливих особливостей:

  • Агентства можуть працевлаштовувати іноземців лише на окремі види робіт. Вони визначаються спеціальними постановами уряду, і, наприклад, на момент публікації включали в себе (нумерація з реєстру CZ-ISCO):
    • 524 інші співробітники з продажу.
    • 721 ливарники, зварювальники та аналогічні.
    • 722 ковалі, інструменти та аналогічні.
    • 723 ремонтники машин та обладнання (крім електричні).
    • 741 монтажники, механіки та ремонтники електрообладнання.
    • 751 виробники і переробники продуктів харчування та аналогічні.
    • 753 виробники одягу, виробів зі шкіри та хутра і робітники в суміжних областях.
    • 812 експлуатація устаткування для обробки поверхні металів та інших матеріалів.
    • 814 обслуговування машин для виробництва і обробки виробів з гуми, пластику та паперу.
    • 815 обслуговування машин для виробництва і переробки текстильних, шкіряних та хутряних виробів.
    • 816 обслуговування машин для виробництва продуктів харчування і супутніх товарів.
    • 818 інші оператори стаціонарних машин і обладнання.
    • 821 монтажники машин і обладнання.
    • 833 водії вантажівок, автобусів і трамваїв.
    • 834 експлуатація рухомих пристроїв.

Переліки спеціальностей можуть змінюватися, тому уточнювати дані краще на сайті Департаменту.

Допуск агентства на ринок здійснюється виключно з дозволу Міністерства. Неакредитовані компанії працюють нелегально, що може призвести до великих штрафів і адміністративної / кримінальної відповідальності. Саме з ним укладається трудовий договір, саме агентство зобов’язане розмістити вакансію у відповідний реєстр, як вакансію свого підприємства.

Існують і фірми-посередники, іноді називають себе «агентствами». За фактом вони не більш ніж система пошуку та допомоги при працевлаштуванні (і не завжди чесні). За чеськими законами такі посередники агентствами не є.

Як знайти роботу в Чехії без посередників. Інструкція

За статистикою, найбільша кількість іноземців з України працевлаштовуються в Чехії за трудовим картками. Саме цей спосіб (у т. ч. «Режим Україна») і буде розглянуто для покрокової інструкції. Інші випадки повинні розуміти свої реєстри для пошуку вакансії, а підбір без реєстру – процедуру оформлення вакансії роботодавцем.

Крок 1. Пошук вакансії в реєстрі

Достатньо перейти по посиланню і відкриється інтерфейс пошуку. За замовчуванням відкриється сторінка простого пошуку.

Реєстри Департаменту працевлаштування

Натиснувши «Filtrovat», перед здобувачем відкриється величезна кількість різних фільтрів, за допомогою яких можна обмежити пошук:

  • Професія (можна ввести до 3-х найменувань).
  • Сфера. Мається на увазі галузь економіки.
  • Транспортна зв’язок.
  • Необхідний рівень освіти.
  • Додаткові вигоди (житло та ін).
  • Специфічні умови (для слабозорих та сліпих).
  • Географічне розташування.
  • Вид договору / тип трудових відносин.
  • Рівень заробітної плати та ін

Реєстри Департаменту працевлаштування

Важливо, що тут є пошук по конкретному роботодавцю, поле «ZAMĚSTNAVATEL». Це потрібно, якщо вакансія створювалася спеціально під здобувача.

Заповнювати можна будь-які поля / фільтри, як і залишати їх порожніми, але як мінімум одне основне поле (географія, найменування тощо) має бути заповнене. Чим більше даних внесено, тим точніше будуть результати. Після внесення відомостей натискаємо кнопку «VYHLEDAT».

Крок 2. Вибір роботодавця

Відкриється екран з вакансіями. Нагорі сторінки буде напис про кількість вакансій, що задовольняють запиту.

Реєстри Департаменту працевлаштування

Зверніть увагу, що фраза може бути побудована, як «відповідає Критеріям N вакансій / Х вільних місць». Це важливий параметр, причому X > N. Сенс в тому, що на одну вакансію може знадобитися кілька працівників.

Далі, в кожному з оголошень є:

  1. Професія. Найменування чеською.
  2. Кількість вакансій.
  3. Фірма (по-чеськи).
  4. Географія роботи (так само по-чеськи).
  5. «До кого звернутися». Тут вказуються контактні дані роботодавця або його представника. Саме за цим контактними даними і треба буде відправляти резюме.
  6. Робота по змінах. Тип графіка.
  7. Трудові правовідносини. Повна / неповна зайнятість, робочі годинники та ін.
  8. Мінімальне утворення. Підтвердження необхідної кваліфікації.
  9. Період працевлаштування.
  10. Розмір зарплати.
  11. Кому підходить вакансія. Спеціальні умови, наприклад, студентам або випускникам, пенсіонерам тощо
  12. Інша інформація. Тут, як правило, написано про бажання працевлаштувати іноземця.
  13. Примітка.
  14. Трудові робочі карти. В цьому розділі посилання на форму заповнення заяви на карту. Поки не варто нею користуватися – спочатку треба погодити факт працевлаштування з роботодавцем і отримати від нього документи.
  15. Номер вакансії. Цей параметр треба зберегти, щоб потім була можливість оперативного пошуку.

Де і як знайти роботу в Чехії? Вчимося шукати вакансії без посередників 1

Закінчується інформація відомостями про час останніх змін. Іноді це цінні дані, т. к. побічно показують скільки часу роботодавець не може знайти працівника на цих умовах.

Реєстри Департаменту працевлаштування

Крок 3. Контакт з роботодавцем

Подальші кроки відбуваються за межами реєстру. Складений раніше резюме відправляється обраному роботодавцю, після чого (часто дистанційно) відбувається узгодження деталей.

Завдання етапу – домовитися про все з роботодавцем, і отримати від нього необхідні документи. На цьому етапі вважається, що робота знайдена – починається документальний етап.

Роботу знайшли: що далі

Як отримати трудову карту ми вже розглядали тут, а чим відрізняється «Режим Україна» — в цій статті. Тому лише коротко нагадаємо послідовність кроків потенційного працівника.

Трудова карта:

  1. Після погодження з роботодавцем з ним повинен бути укладений трудовий договір або якийсь «договір про договір» — письмова декларація про наміри укласти контракт у зазначені терміни.
  2. Договір пересилається працівникові.
  3. Працівник заповнює заяву на трудову карту, збирає всі документи і подає їх в посольство для отримання візи. Потрібна попередня реєстрація.
  4. По візі здійснюється в’їзд до Чехії.
  5. Протягом трьох днів працівник стає на облік в МВС.
  6. Через деякий час йому оформляється трудова карта.
  7. Працівник приступає до виконання своїх обов’язків.

«Режим Україна»:

  1. Всі документи оформляє і реєструє роботодавець (крім заяви – його підписує працівник).
  2. Передає їх у відповідні служби.
  3. Працівник отримує повідомлення з’явитися в консульство / візовий центр, куди і приходить в зазначений час з паспортом, фото і заявою.

Тобто збором документів та записом на прийом потенційний працівник не займається – він просто чекає дзвінка. Далі, після отримання візи, все відбувається за аналогією зі звичайною трудової картою.

Залишилося тільки нагадати, що трудова карта – це дозвіл на перебування та працевлаштування (у конкретного роботодавця на зазначеній посаді та з зафіксованим рівнем оплати праці), тобто мова йде про тимчасову посвідку на проживання. Видана картка може бути на 2 роки (але не більше ніж термін договору), і продовжена ще на два. При зміні роботодавця потрібно міняти і карту.

Висновок

Якщо і порівнювати роботу з вовком, то цього звіра ще треба зловити, а коли умови підходять, то і тримати, щоб не втік. Як бачите, процедура непроста, і досить сильно відрізняється від схем інших країн, в т. ч. і Євросоюзу.

Однак нічого нездійсненного немає, знайти роботу в Чехії цілком можливо. Для цього достатньо поглянути на дані офіційної статистики про кількість працюючих іноземців в ЧР.

Також по темі: