Меню Закрити

Як отримати робочу візу в Чехію для українців

Чехія – чудова держава для роботи. Швидше за все, ви вже намагалися розібратися в хитросплетіннях отримання чеської робочої візи у 2024 році, але не досягли успіхів. Не переживайте. Це цілком логічно. Чеські закони, що регулюють дану галузь права, при всій їх загальноєвропейської уніфікації, виявилися настільки заплутаними, що навіть досвідчені люди, які знають норми сусідніх країн (наприклад, Польщі чи Німеччини) нерідко впадають у ступор. Давайте разом спробуємо розібратися у всіх деталях і спосібі легального працевлаштування в Чеській Республіці – максимально спростимо всі наявні складності, і складемо покроковий план дій для отримання чеської робочої візи або інших необхідних документів.

Як отримати робочу візу в Чехію для українців

Способи трудової міграції в Чехії з країн СНД

У принципі, основні складності і закладені в самому початку процесу. Яка саме віза потрібна українцям для законної роботи в Чехії? Плутанина в тому, що правильна відповідь – будь-яка!

В залежності від обставин, це може бути:

  1. Шенгенська робоча віза, що передбачає короткочасне працевлаштування (до 90 днів на півріччя).
  2. Національна віза, безпосередньо видається для роботи.
  3. Національна віза, що видається з метою подальшого отримання виду на проживання в Чехії.
  4. Трудова карта.
  5. Синя картка.

Зупинимося докладніше на кожному з зазначених видів. Однак спочатку вивчимо поняття «Дозвіл на роботу», і випадки, коли воно необхідне.

Дозвіл на роботу в Чехію

Мова йде про документ, що дозволяє легальне працевлаштування. Саме по собі такий дозвіл не дає право на перебування в ЧР, альо є підставою для отримання відповідної візи. Логіка процесу проста: отримали дозвіл – звернулися в диппредставництво Чехії – відкрили робочу візу – у їхали працюєте.

Головне зрозуміти, кому потрібно, а кому ні оформляти такий дозвіл:

  • По-перше, трудова і синя карти, які ми докладно розглянємо далі, самі по собі є дозволом і на проживання і на роботу. Тобто їх власникам додаткових дозволів не потрібно. Однак для первинного отримання карт дозвіл потрібно.
  • По-друге, чеський закон про працевлаштування, в § 98 § 98a визначає осіб, яким немає необхідності отримувати дозволи. Основні серед них:
    • Володарі ПМЖ.
    • Особини, яким надана захист, притулок.
    • Педагоги, академіки, наукові працівники, студенти у віці до 26 років.
    • Спортсмени, діячі мистецтв.
    • Мають доступ до загальноєвропейського ринку праці (наприклад, водії-міжнародники, машиністи тощо).
    • Акредитовані співробітники ЗМІ.
    • Володарі права на довгострокове проживання в ЧР за програмами возз’єднання сім’ї, якщо право на працевлаштування одраду при отриманні статусу.
    • Випускники чеських вузів чи консерваторій, якщо дані навчальні заклади прямо вказані у відповідному законодавстві.
    • Священнослужителі визнаних законами ЧР культів.
    • Особини, які працюють в інтересах Чехії».

Є й пункт про відрядження з інших країн ЄС, але це окрема об’єднання ємна тема, яка в рамках даної статті не розглядається.

У більшості випадків, дозвіл на роботу потрібен для малокваліфікованої праці, включаючи сезонну та/або короткострокову роботу. В інших випадках розглядається варіант трудової або синьою карт.

Оформлення такого дозволу процедура довга і трудомістка. Доведеться зіткнутися з великим числом бюрократичних зволікань, однак більшість процесів покладено на роботодавця, і від потенційного працівника вимагається одне з двох:

  1. Або чекати, поки знайдений роботодавець не пройде через всі необхідні процедури.
  2. Або спочатку підбирати вакансії, по яких вже отримано дозволи.

Пошук роботи в Чехії можна здійснювати різними способами, альо вакансії з готовими дозволами збирають у спеціальні бази. Наприклад, можна спробувати підшукати роботу з допомогою цього сервісу від Міністерства Праці. Саме це міністерство відповідає за видачу дозволів на працевлаштування для іноземців.

«Робочий Шенген»

Якщо передбачуване працевлаштування не вимагає часу більше, ніж 90 днів у 180-денному періоді, буде видана спеціальна Шенгенська віза. Яскравий приклад – сезонні роботи.

В цілому, крім термінів перебування, така віза мало чим відрізняється від національної, але є важливі нюанси:

  • На відміну від національних віз, які можна оформити тільки в консульствах / посольствах, оформлення «Робочого Шенгену» делеговане і візових центрів.
  • Для українців, що володіють правом безвізового в’їзду, отримання такої візи обов’язково, т. к. безвиз не передбачає в’їзду в ЧР з метою отримання прибутку.
  • Загальний період короткотермінового перебування в Шенгенській зоні (за відповідною візою або безвізового режиму) буде такою візою витрачений на загальних підставах.
  • Дозвіл на роботу може вимагатися, якщо іноземець не потрапляє в пільгові категорії.

Що стосується місць оформлення, то для всіх розглянутих далі національних віз або карт, для всіх країн (Білорусі, Росії та України), це виключно консульства або посольства. Візові центри займаються тільки оформленням Шенгенських віз (у т. ч. і робітників).

Робоча віза в Чехію

При наявності дозволу на працевлаштування, диппредставництво ЧР може видати національну візу для роботи. Такий документ може дати право на перебування в країні на весь період дозволу або на його частину, і в цілому являє собою стандартну національну візу, знайому багатьом іншим країнам ЄС.

Вже згадувалося, що дозвіл на працевлаштування, в більшості випадків, потрібно для некваліфікованої праці. Логічно, що і національна робоча віза найбільш часто видається за таким дозволом в аналогічних випадках. Від «Робочого Шенгену» (за технологією оформлення) вона буде відрізнятися тільки терміном допустимого перебування та вартістю.

Віза з метою подальшого отримання ВНЖ

Така віза так само відноситься до категорії національних. Однак видається у випадках, коли заздалегідь відомо, що іноземець може претендувати на вид на проживання, вже перебуваючи на території Чехії.

Головна відмінність такої візи в допустимому періоді перебування. Як правило вона видається на термін до 180 днів, але з допустимим терміном перебування в країні всього 30 днів. Протягом перших трьох діб після приїзду в ЧР іноземець зобов’язаннями зобов’язаний звернути до відповідного відділу Міністерства внутрішніх справ для оформлення ВНЖ, відповідь за яким має бути дано за наявний термін перебування. Відповідно, саме МВС ЧР відповідально за видачу посвідок на проживання.

Це досить загальний тип візи, але знання про нього допоможуть надалі розібратися з Трудовою і Сіньою картами – за аналогією.

Трудова карта (Zaměstnanecká karta)

Це дуже цікавий і зручний інструмент для тих іноземців, хто має підстави для його отримання. Суть в тому, що здобувач отримує відразу дозвіл на довгострокове перебування і на роботу, причому робить це ще до в’їзду до Чехії.

Трудова карта Чехії може бути видана на строк до двох років через диппредставництво, а далі може бути продовжена вже в ЧР через МВС. Трудова карта видається під конкретно робоче місце, при зміні якого необхідно переоформлятися заново. Карта не є доступом до ринку праці взагалі, а дає право тільки на працевлаштування по конкретній вакансії.

Зробити трудову мапу може та ж категорія іноземців, що і окремий дозвіл на роботу. Однак найбільший інтерес вона представляє у випадках тривалого працевлаштування на постійну роботу.

При цьому перелік готових вакансій для звичайних дозволів на працевлаштування та трудових карт може дещо відрізнятися. Перший являє собою узагальнений список, другий – конкретизований.

Дуже важливо розуміти, що «на руки» іноземцю в диппредставництві може бути видана не трудова карта, а тільки віза з метою отримання карти на території Чехії (це залежить від діючих правил і навантаження на посольство в конкретний момент). В таких випадках процес буде аналогічний оформлення візи з метою подальшого ВНЖ: протягом 3-х днів по прибуттю потрібно звернути до МВС ЧР і там отримати свою картку. А також зареєструватися у відділенні поліції.

До моменту фактичного отримання карти або якогось документального підтвердження від МВС, що карта буде видана, приступати до роботи не можна.

Синя картка (Modrá karta)

Це знайома багатьом карта для працівників високої кваліфікації. Blue Card, Блакитна карта – це все про неї. Чехи перекладають назву як «синя», але нам важливо, що у всіх випадках мається на увазі одне й ті ж:

Синя картка – це дозвіл на довгострокове перебування і роботу, яка, на відміну від Трудової карти, дозволяє змінити роботодавця на спрощених умовах, а також дає ряд привілеїв членам сім’ї власника карти.

Синя картка може бути видана:

  • Іноземцям з закінченою вищою (або вищою спеціальною освітою, якщо термін такого навчання був не менше 3 років.
  • Мають трудовий договір не менш ніж на 1 рік.
  • Зарплата не менше 1,5-кратного середньорічного окладу.

Вакансії для синіх карт так само винесені в окремий міністерський реєстру, ознайомитися з якими можна тут.

Отримання Синьої карти аналогічно Трудової: її можна оформити ще на батьківщині в дипломатичному представництві ЧР, однак частіше спочатку буде видана віза (з метою отримання Синій карти), а вже в Чехії, протягом перших трьох діб перебування, необхідно звернути в зазначений відділ МВС для оформлення самого документа.

Режим «Україна»

Це спеціальний режим для працівників з України, введень урядом ЧР. Суть в тому, що є якийсь оновлюваний перелік професій, в яких ринок праці ЧР відчуває особливий дефіцит. Роботодавці для участі в програмі зобов’язаннями зобов’язані провести ряд дій всередині країни (реєстрація вакансії, отримання підтверджень тощо), що дозволить працевлаштувати громадянина України щодо спрощеної схема.

Таким чином, у технологічному плані програма «Режим Україна» в Чехії в основному впливає на процеси роботодавця, а для іноземця це практично не змінює послідовність кроків. Невеликі послаблення є в плані реєстрації в посольстві / консульстві, і географічній прив’язана язці до консульства місцем проживання (наприклад, проживають в консульському окрузі «Київ» можуть подавати документи і у Львові).

Складність вибору та шляхи вирішення

Тепер, дізнавшись про можливих видах робочих віз / карт, перейдемо до найскладнішого: на який документ може претендувати конкретний іноземець? І, отже, на якій подавати до консульство / посольство відомості?

Краще в цьому випадку йти від зворотного, тобто вибирати найкраще (дає найбільші права) і виключати неможливе:

  1. Чи потрібно вам дозвіл на працевлаштування в Чехії?
    • Якщо ні, звертайтесь безпосередньо за візою (або у їжджайте і працюйте, якщо такий документ вам не потрібен).
    • Якщо так, див. п. 2.
  2. Чи Можете ви претендувати на Синю карту?
    • Якщо так, подавайте документи на неї.
    • Якщо ні – див. п. 3.
  3. Чи маєте ви право на Трудову карту?
    • Якщо так, надайте документи в посольство/консульство для цього документа.
    • Якщо ні – див. п. 4.
  4. Який термін перебування передбачає планована робота?
    • Якщо до 3-х місяців, подавайте на «Трудовий Шенген».
    • Якщо понад 3-х місяців – на національну візу.

Це досить спрощена схема, щоб отримати точні дані по конкретним випадкам доведеться звертатися безпосередньо в консульство / посольство. В принципі, єдиною різницею є оплата за оформлення між Шенгеном і національної. Окремої оплати можуть зажадати і пластикові картки, виготовлені у передбачених випадках.

Скільки коштує оформлення

Вартість Шенгену – 35 євро (70 євро в разі термінового оформлення, якщо подібні послуги).

Інформація по іншим типам дозволів в українців оплачується в євро за діючим курсом:

  • Національна робоча віза – 2 500 крон.
  • Віза з метою отримання ВНЖ – 500 крон.
  • Трудова / Синя карти – 1 000 крон.

Що стосується ціни для пільгових категорій осіб, то до них відносяться діти до 6 років і ряд громадян, що виїжджають в ЧР з метою навчання, стажування і т. п., що в контексті даної тими неактуально.

Як отримати чеську робочу візу

Розглянємо загальну ситуацію на прикладі отримання національної візи. Будемо описувати загальні для трьох країн процеси, а у випадках відмінностей будемо вказувати на них окремо.

Крок 1. Реєстрація для українців

Вже на першому етапі починаються труднощі та розбіжності. За статистикою 95% усіх запитів на робочі візи / картки здійснюються за спеціальними програмами (таким як «Режим Україна»). Всі ці випадки не вимагають попередньої реєстрації. Запис буде проведено на підставі даних, поданих роботодавцем у Чехії, і претенденти будуть попереджені про призначену дату відвідування завчасно.

У решті випадках заявники повинні зареєструватися заздалегідь. Причому всі громадяни України записуються у Львівське консульство. Запис проводиться по e-mail zamkarta_lvov@mzv.cz. У темі листа повинен бути позначений номер закордонного паспорта. Інша інформація в темі неприпустима.

Лист-заявка має містити:

  1. Ім’я та прізвище здобувача (латинські літери, згідно з паспортними написанням).
  2. Дата народження.
  3. Номер закордонного паспорта.
  4. Вид планованого перебування: віза, карта.
  5. Контакти (обов’язково актуальні телефон та e-mail).
  6. Вкладення додаткових документів.

Останній пункт розглянємо детальніше. Мова йде про скан-копії (формат .JPEG або .TIFF загального обсягу не більше 10 Мб) наступних документів:

  • Паспорт закордонний (сторінка з фото і особистими даними).
  • Документ-підстава для працевлаштування (наприклад, трудовий договір).

За вказаними контактами з здобувачем зв’язку яжуться співробітники посольства / консульства. Щоб повідомити про призначеної дати та часу. Вибір даті або її заміна неможливі.

Ще раз нагадаємо, що українці складають аналогічний лист з тімі ж вкладеннями, але відправляють на адресу львівського консульства, а у тему листа вписують номер паспорта.

Крок 2. Анкета для робочої візи

Заповнення анкети обов’язковий етап. Вибирати необхідно бланк саме для свого типу запитуваної перебування (довгострокова віза, карти тощо). Актуальні бланки завжди можна роздрукувати з сайту Міністерства внутрішніх справ ЧР.

Можливість застосування російськомовних версій громадянами України в даний час так само допустима, але краще уточнити цей аспект окремо в консульстві / посольстві.

Крок 3. Документи для отримання

Перед відвідуванням дипломатів потрібно підготувати пакет необхідних документів. Розглянємо загальні параметри для всіх випадків і країн на прикладі трудової карті, проте точні дані обов’язково уточнюйте безпосередньо перед подачою на сайтах посольств.

Документ Вимоги
Закордонний паспорт Оригінал і дві копії. Вимоги до копій постійно змінюється і може відрізнятися в різних країнах.
Анкета Два власноруч підписаних примірника.
Фото 3 штуки, зроблені з візових правил.
Проживання Документ, що підтверджує наявність місця проживання в ЧР (договір оренди). Зобов’язання забезпечити житлом і т. п.
Трудовий договір Надається оригінал і копії. Може бути замінений договором про намір працевлаштувати або аналогічними документами.
Відсутність судимості за Довідка надається від країни, громадянином якої є здобувач, а також від держави, де він має ВНП 3 рокі перед подачою.
Дозвіл на роботу Необхідно саме дозвіл або документ, що підтверджує, що претендент не повинен її отримувати для працевлаштування в ЧР.
Страховка Поліс має покривати весь термін перебування.

Нагадаю, що страховка не тільки є обов’язковою, але і виданий поліс повинен бути виключно акредитованої конторою. Списки таких організацій часто змінюються. Ми останнім годиною використовуємо vuso.ua, але обов’язково перевіряйте перед покупкою залишилася компанія в даному переліку.

Крок 4. З’ясовуємо скільки робиться

Офіційні терміни оформлення візи в Чехію оголошені в 30 – 60 днів. При цьому посольства вправі продовжувати їх у випадках підвищеного навантаження, що часто і відбувається.

Крок 5. Отримання або відмова

Про рішення здобувач буде повідомлений за вказаними контактами. Також можна перевірити готовність візи в Чехію онлайн. Залишиться один з найбільш простих етапів – прийти в консульство / посольство і забрати паспорт з візою.

Про відмову ми писали в цій статті. Прочитайте її уважно.

На який термін можна відкрити візу

Про деякі терміни ми вже говорили вище, тому тут лише консолідуємо інформацію:

  • Національна віза – від 3 місяців до 2 років (частіше на 1 рік).
  • Віза для ВНЖ (загальний випадок) – на півроку з періодом перебування 1 місяць.
  • Віза для синіх та робочих карт – на 1 місяць.

Продовження в Чехії віз (не карток, а саме віз) можливо тільки у виняткових випадках.

Що потрібно робити після отримання

Послідовність подальших дій безпосередньо залежить від цілей в’їзду. Це цілий комплекс різних тем і заходів, що потребують окремого пояснення. Тому тут коротко вкажемо на стандартні кроки:

  1. В’їзд до Чехії.
  2. Найбільш зручно і доступно скористатися залізничним або автобусним сполученням, наприклад, вибрати перевізника FlixBus.
  3. Повідомлення МВС про приїзд.
  4. Оформлення всіх необхідних документів МВС: карти та ін.
  5. Підписання відсутніх документів з роботодавцем (які не були оформлені раніше).
  6. Початок роботи.
  7. Щодо подальшої легалізації, у тому числі членів сім’ї працює, поговоримо в інших матеріалах.

Впоратися можна з будь-якими труднощами, в т. ч. і з відкриттям робочої візи в Чехію. Головне не заплутатися куди і для чого подавати документи, як їх правильно оформити і на який тип перебування можна розраховувати.

Ми поділилися своєю інформацією, і сподіваємося, що вона допоможе читачам. Будемо вдячні і якщо читачі, у свою чергу, поділяться своїми реальними історіями про отримання чеських віз в коментарях.

Також по темі: