Меню Закрити

Працевлаштування в Польщі нянею, помічником по будинку або для догляду за літніми

Чимало польських сімей шукає собі помічників серед іноземців. Це можуть бути няні, гувернантки, особи, які доглядають за людьми похилого віку або просто виконують роботу вдома. Разом з тим сім’я не є комерційною організацією, способи працевлаштування в яких добре відомі, а іноземцю, проте, потрібен правовий захист його інтересів. Тому, як легально працювати в польській родині у 2024 році іноземному працівникові, і буде присвячений даний матеріал. При цьому стаття в деякому сенсі унікальна, оскільки буде розказано і про спеціальний вид контракту — Umowę uaktywniającą.

Працевлаштування в Польщі нянею

Чи може польська сім’я укласти трудовий договір з іноземцем

Така можливість передбачена законодавчо, причому доступна як сім’ям / громадянам, які є підприємцями, так і найманим працівникам, фермерам і власникам будь-якого іншого статусу.

Для працевлаштування іноземця повинні бути виконані загальні для всіх випадків умови:

  • Наявність документа, що дозволяє заробітчанину працювати.
  • Підписаний договір.
  • Законне перебування.
  • Виплата працівника за всіх належних податків і соціальних зборів.
  • Працівник може бути тільки повнолітнім і дієздатним.

Кожен з цих пунктів (за винятком завершального, з яким все очевидно) розглянемо далі детальніше, а поки зупинимося на питанні: хто повинен укладати договір з іноземцем?

Допомога по дому

Якщо під вказаною допомогою розуміється, наприклад, прибирання, готування, похід за покупками і т. п. процеси, не пов’язані безпосередньо з доглядом за людиною, то договір може бути укладений з будь-яким членом сім’ї або кількома одночасно.

Це найпростіша форма відносин, яка передбачає відповідальність (як роботодавця) того особи, яке і підписував договір з іноземцем.

Допомога по догляду за інвалідом, літнім

Це вже більш специфічний випадок. Договір може бути укладений як з самою особою з обмеженими можливостями або літньою людиною, якщо він офіційно визнаний дієздатним, так і з кимось із членів його сім’ї.

У випадках недієздатності договір може бути укладено лише з офіційним опікуном (опікунами) такої людини.

Важливо підкреслити, що мова йде саме про працю в сім’ї, тобто догляду вдома, а не в спеціальних закладах. Робота в інтернатах відбувається за правилами звичайної працевлаштування.

Няні, гувернантки

У цих випадках специфіка сторін договору ще більш яскраво виражена. При наявності двох батьків / опікунів у неповнолітньої дитини контракт повинен бути підписаний ними обома. В іншому випадку документ може бути визнаний недійсним.

Тільки при відсутності другого з батьків / опікуна, договір укладається з єдиним можливим.

Під «відсутністю батька» розуміється мати або батько матері, вдова, вдівець, розведені люди, нерозведені, але щодо яких прийнято рішення про роздільне проживання, сімейні, але такі, де другий з батьків позбавлений батьківських прав або відбуває тюремне ув’язнення.

Чи є різниця між нянею і гувернанткою? Гувернантка, домашній опікун, помічник з виховання – можуть використовуватися ці та інші назви. З точки зору законодавства всі вони непринципові, але є один важливий термін, значення якого вкрай важливо – це няня.

Няня (польськ., niania) – це помічник (помічниця) по догляду і вихованню дитини, вік якого понад 20 тижнів, але менше 3 років. Це принциповий момент, оскільки тільки підпадають під визначення «няні» можуть укладати з сім’ями Umowa uaktywniająca – дуже вигідний договір, про який буде розказано докладніше далі.

Відповідно, для дітей у віці старше 3-х років няня найнята бути не може, а професія може називатися по-різному. Частіше всього це буде просто Opiekunka domowa.

Працевлаштування іноземця в польську родину

Різниця між працевлаштуванням помічником у польську сім’ю громадянина РП або іншої країни ЄС та іноземця з третіх країн, як і в будь-яких інших випадках, полягає в необхідності отримання останніми документа, що дозволяє працювати.

При цьому є цілі категорії іноземців (тут і далі під «іноземцем» буде матися на увазі виходець з третіх країн), які звільнені від необхідності отримувати дозволи.

Виключається і ще один тип документа – засвядченя / сезонний дозвіл типу S, який не підходить для даного виду робіт. Відповідно, для іноземців підійдуть тільки два типи «запрошення на роботу»: освядченя або зезволеня.

Oświadczenie (Заява про доручення роботи іноземцеві)

Освядченя (жаргонізм від польськ., Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) – документ, що дозволяє працювати в РП не більше 180 днів у році, громадянам Вірменії, Білорусії, Грузії, Молдови, Росії та України.

Оформляється освядченя роботодавцем PUP (Повятовий уженд праци) за відносно невеликий час (2-4 тижні за термінами на момент публікації даного матеріалу). Вартість – 30 злотих, які сплачує наймач. Тут і далі головне зрозуміти, що оформити його може польська родина, навіть не будучи юридичною особою, індивідуальним підприємцем і т. п.

Zezwolenie (Дозвіл на роботу типу А)

Зезволеня (від польськ., Zezwolenie na prace typ A) – переконливе дозвіл на роботу в Польщі, що видається іноземцю на термін від 3 місяців до 3-х років. Підійде для будь-якого громадянина іншої (щодо РП) країни, яким не можна працювати без спеціального документа про роботу.

Інша назва дозволу – «воєводське запрошення» або «воєводське дозвіл». Оформляється документ значно довше освядченя (може зайняти кілька місяців). Робить це так само роботодавець, але вже у воеводському уженді праци. Коштує 100 злотих.

Зверну увагу на кілька суттєвих моментів:

  • Робота без одного із зазначених документів буде вважатися нелегальною з усіма витікаючими наслідками.
  • За будь-який з документів повинен сплатити роботодавець, а вимога грошей з працівника (здобувача) є порушенням.
  • Документ оформляється на конкретного роботодавця (в такому випадку сім’ю або її члена).

Останній пункт, крім іншого, означає, що при зміні роботодавця, потрібно і зміна документа, що дозволяє працевлаштування.

Окремої уваги заслуговує варіант Єдиного дозволу на перебування і роботу (карти побиту) – його ми докладно розглянемо далі.

Легалізація іноземній няні, домробітниці та ін.

Крім документа, що дозволяє працювати, іноземцю необхідно підставу для перебування в країні. Ні освядченя, ні зезволеня такими самі по собі не є, однак можуть стати приводом для оформлення відповідної візи.

Перебуваючи у своїй країні, іноземець, який планує працювати в польській родині, повинен отримати від потенційного роботодавця документ, що дозволяє працювати, щоб далі в’їхати в РП на підставі:

  • Безвізового режиму. На цей час з громадян розглянутих країн СНД доступний лише для українців, молдаван та громадянам Грузії. Допускає перебування, а значить і роботу, не більше ніж 90 днів на півріччя.
  • Шенгенська віза. Аналогічно попередньому для громадян інших держав або тих, кому з якихось причин недоступний «безвіз» (наприклад, немає біометричного паспорта).
  • Віза D05a. Це національна віза до 180 днів у році, відкривається на підставі освядченя.
  • Віза D06 «Воєводська». Віза до року, не передбачає коридорів ні до себе, ні після, що видається на підставі зезволеня на строк до 1 року.

Перелічені підстави або вже є в іноземця («безвіз»), або оформляються на батьківщині. При цьому підстави можна поєднувати (наприклад, безвізовий режим після закінчення візи), або продовжувати.

До останнього і належить варіант отримання карти побиту по роботі – виду на проживання, який так само можна оформити на підставі роботи в польській родині. Процес отримання ВНЖ непростий, всі подробиці можна дізнатися в статтях даного розділу.

Трудовий договір якого типу може бути укладений

Підписання договору є обов’язковою умовою будь-якого легального працевлаштування. З ким саме іноземець повинен укласти договір вже розглядалося вище, тепер поговоримо про те, контракт якого типу може бути укладений. Доступні:

  • Umowa o pracę.
  • Umowa zlecenie.
  • Umowa uaktywniająca.

Докладніше зупинимося на кожному з них, а по першим двом типам надамо посилання на статті, що розповідають про всі нюанси цих договорів.

Umowa o pracę

Умова про праце – повноцінний трудовий договір, єдиний підкоряється нормам Трудового кодексу (Кодексу праци). Для працівника цей тип контракту становить найбільшу захист його прав.

Полягати можуть всі типи умови про праце: на випробувальний термін, на певний час, на заміну, на невизначений період. Зарплата не може бути меншою, ніж мінімальна оплата праці, встановлена державою.

Umowa zlecenie

Умова злиценя – один з найпопулярніших у Польщі договорів, що укладаються з іноземцями. При цьому спостерігається тенденція, в тому числі стимулюється державою, на зниження числа таких контрактів.

Трудовим законодавством не підпорядковується. Захист прав працівника мінімальна. При цьому є можливість (яку планують скасувати) виплачувати менше соціальних внесків, а значить, більше заробляти. Щомісячна оплата праці може бути нижче встановленого мінімуму, якщо кількість годин увазі невеликий обсяг, але положення про мінімальної вартості робочого години зобов’язана бути дотримано. Всі подробиці в цьому матеріалі.

Важливо розуміти, що при деяких умовах роботи на законодавчому рівні забороняється укладати умову злиценя. За порушення цих норм роботодавець може бути оштрафований.

Umowa uaktywniająca

Це, власне, той тип договору, який анонсувався раніше, як найбільш вигідний. При цьому його достоїнства пов’язані з рівнем заробітної плати, але не із захистом прав трудящих.

Umowa uaktywniająca – це різновид умови злиценя, укласти яку з матір’ю (сім’єю, опікуном, опікунами) може тільки іноземець, який підпадає під визначення «няня» (польськ., niania), тобто займається доглядом за дитиною у віці від 20 тижнів до 3-х років.

Головним достоїнством договору є спосіб оплати соціальних внесків за працівника (мова йде про ubezpieczenia emerytalne, rentowe і wypadkowe, ubezpieczenie zdrowotne):

  • Із суми зарплати до 50% від мінімального розміру щомісячної оплати праці платежі в соціальні фонди розраховує і зараховує ZUS (субсидується державою).
  • Роботодавець (сім’я) розраховує і сплачує за працівника в ZUS внески тільки з суми, що перевищує 50% від розміру «мінімалки».

Це дозволяє роботодавцю збільшувати сумарний розмір виплат, але не гарантує цього. В рамках діючого законодавства, розмір зарплати визначається за взаємною домовленістю сторін.

Як оформити Umowa uaktywniająca

Як вже згадувалося, Umowa uaktywniająca – це підтип умови злиценя. Тому і його оформлення схоже з даним типом договору.

Серед основних положень варто відзначити:

  • Відомості про сторони договору.
  • Мета і предмет контракту.
  • Час і місце, де буде здійснюватись догляд за дитиною.
  • Обов’язки няні.
  • Розмір заробітної плати, спосіб нарахування, терміни і методи виплат.
  • Термін договору, включаючи дані про початок дії (без цього договір буде вважатися чинним з моменту підписання), про закінчення (якщо мова йде про термінове контракті).
  • Умови і порядок зміни договору.

Umowa uaktywniająca можна укласти на визначений або невизначений період часу. Рекомендується так же погодити та внести в договір місце та умови проживання.

Бланк (зразок, приклад) Umowa uaktywniająca можна скачати тут.

Покрокова інструкція влаштування на роботу в польську родину

Всі основні нюанси з працевлаштування в польську родину ми розглянули. Тепер коротко консолідуємо інформацію, щоб визначити послідовність дій іноземця. Для прикладу візьмемо випадок, коли майбутній працівник ще перебуває на батьківщині, і поки не знайомий з потенційним роботодавцем.

  1. Пошук роботи.
  2. Переговори, узгодження умов.
  3. Оформлення сім’єю освядченя або зезволеня.
  4. Пересилання працівникові оригіналу документа.
  5. Відкриття іноземцем візи (або прийняття рішення про безвізовий в’їзд).
  6. Перетин кордону.
  7. Прибуття на можливе робоче місце.
  8. Підписання договору.
  9. Оповіщення роботодавцем ZUS і PUP / воєводського уженда праци.
  10. Початок трудової діяльності.

Працювати нянею, допомагати по господарству, доглядати за людьми похилого віку (при всій неетичність такої термінології) – так чи схоже нерідко називають окремий вид працевлаштування в Польщі. У такої роботи багато своєї специфіки, і ми докладно розглянули більшість нюансів.

Якщо щось залишилося незрозумілим, ви можете написати своє запитання у коментарях під цією статтею, однак нагадаємо, що тема коментаря повинна відповідати темі матеріалу.

Робота няні в Польщі: Відео

Також по темі: