Меню Закрити

Як скласти іспит на Код 95 в Польщі та отримати Świadectwo kwalifikacji zawodowej

«Код 95» для професійних водіїв, бажаючих працювати в Польщі, ці слова добре знайомі. Однак сама технологія отримання цього коду, його необхідність і періодичність переатестації нерідко викликають сумніви. Що ж це за код і кому отримувати його потрібно обов’язково у 2024 році розглянемо далі.

Код 95 в Польщі

Що таке код 95 для водіїв

Код 95, а також kurs na przewóz i rzeczy osób (перевезення вантажів і пасажирів) – просторічні, але широко застосовуються назви для Свідоцтва про професійну кваліфікацію водіїв (Świadectwo kwalifikacji zawodowej) у Польщі, що підтверджує право здійснювати перевезення вантажів і перевезення пасажирів. Код 95 надається водіям, які мають певні категорії водійського посвідчення, але не замінює ці категорії, а видається одночасно.

Іншими словами, невірно вважати, що, маючи будь-яку іншу категорію, достатньо отримати польський код 95, щоб стати професійним водієм. Як помилково вважати і достатність однієї тільки необхідної категорії. Водій має право виконувати дані види робіт, якщо одночасно має і потрібну категорію прав, і код 95.

При яких категоріях можна отримати код 95

Нагадаємо, що великі категорії посвідчення в Польщі збігаються із загальносвітовими, однак законодавство РП передбачає і більш дрібну градацію, не завжди відповідає прийнятої в інших країнах.

Категорії та їх розшифровка за основними напрямами, які отримують додатково та код 95:

Категорія Розшифровка
D1 Автобуси, що перевозять до 17 осіб, що не перевищують у довжину 8 метрів, в т. ч. такі автобуси з причепом з МДВ (максимально допустима вага) до 750 кг
D1 + E Автобуси вищезазначеної категорії з будь-яким причепом.
D Автобуси (без обмежень, зазначених у D1), в т. ч. з причепом МДВ до 750 кг
D + E Будь-які автобуси з причепом.
C1 Транспортний засіб МДВ від 3,5 до 7,5 тонн (окрім автобуса). В т. ч. з причепом МДВ до 750 кг
C1 + E ТЗ категорії C1 з будь-яким причепом.
C Будь ТЗ (крім автобуса) з МДВ від 3,5 тонни, у т. ч. з причепом МДВ до 750 кг
C + E Будь-які автотранспортні засоби категорії C з будь-яким причепом.

Ще раз повторимо, це тільки ті категорії, за якими можливо отримати Свідоцтво про професійну кваліфікацію, а також ті пояснення, які мають відношення до коду 95.

Як виглядає польський код 95 Фото

Саме свідоцтво є підтвердженням наявності необхідних знань і навичок. Його видає навчальний заклад (про таких закладах докладно поговоримо далі), і його бланк виглядає так:

Świadectwo kwalifikacji zawodowej

Однак на дорозі мати з собою свідоцтво необов’язково. Наявність коду 95 підтверджується відміткою в посвідченні водія, в графі №12. Формат позначки: «95,дд.мм.гг», де 95 – власне, наявність коду, а дд.мм.рр – дата, до якої він дійсний.

Код 95 в Польщі

Хто і на яких умовах може отримати код 95

Отримати права, а, отже, і код 95 можна з різних віків. У Польщі це:

 • З 18 років: категорії прав C1, C1+E.
 • З 21 року: категорії C, C+E, D1 і D1+E.
 • З 24 років: D і D+

Деякі навчальні заклади дозволяють пройти навчання та отримати свідоцтво до зазначеного терміну, однак використовувати їх можна в даних цілях тільки після досягнення водієм років, відповідають обраній категорії.

Які типи навчання існують, і які потрібні на код 95

Залежно від стажу і дати видачі водійського посвідчення різняться і необхідні заходи для отримання коду 95. Розділимо всі випадки на три основні групи:

 • Група А. Ті, хто отримав права з категорією, що починається на «D», до 10.09.2008 та/або починається з «C» до 10.09.2009.
 • Група В. Отримали посвідчення після 10.09.2008 для категорій, які починаються з «D» і/або після 10.09.2009 – які починаються з «C».
 • Група С. Для учнів і планують отримувати права за вказаними категоріями.

Для кожної із зазначених груп існує свій порядок навчання та отримання свідоцтва:

Група Необхідне навчання
А Періодичне навчання. 35 годин без подальшого іспиту.
Б Для осіб молодше 23 років – попередній кваліфікаційний курс (70 годин), тим хто старше 23 років – прискорений курс (35 годин). Навчання включає теорію та практику.
В Для молодих водіїв – 280 годин теорії та практики, для інших – 140 годин. Закінчується навчання державним іспитом.

Від типу навчання і навчальних годин буде залежати і вартість. Про ціну детальніше розповімо нижче.

Зверніть увагу, що періодичне навчання належить не тільки «групі А», для якої воно є єдино необхідним для отримання початкового свідоцтва, але і всім іншим групам з періодичністю раз в 5 років (старше 60 років – раз на 30 місяців), для підтвердження кваліфікації. У кожному разі це 35-годинний курс.

Чи може водій з кодом 95 України працювати на авто в Польщі

Це дуже важливе питання, і в рівній мірі стосується не тільки українців, але й інших іноземців не з країн ЄС. Насамперед необхідно визначитися, що означає «працювати в Польщі»:

 • Якщо мова йде про роботу водієм-міжнародником на українське (чи інше в країнах СНД) підприємство, а Польща є лише одним з географічних об’єктів такої роботи, то і права, і код 95 можуть бути українськими (або виданими в іншій країні СНД).
 • Якщо ж мова про роботу на польське підприємство, у т. ч. і у випадках поїздок по іншим країнам ЄС та/або СНД, то код 95 повинен бути польським.

З цього випливає ще один момент. Поставити код в українські права поляки не можуть. Відповідно, доведеться міняти водійське посвідчення на польське, що в будь-якому випадку необхідно, при знаходженні в РП більше півроку.

Скільки коштує

Вартість не фіксована, і відрізняється досить сильно. Ми вкажемо на порядки цін, але точно необхідно з’ясовувати в конкретному навчальному закладі.

 • Періодичне навчання: 300-650 злотих.
 • Експрес-попередня кваліфікація (для «групи Б»): 750 – 1500 злотих.
 • Повна передкваліфікація («група Б»): 1500 – 3000 злотих.
 • Експрес-початкова кваліфікація («група В» старше 23 років): 2000 – 5000 злотих.
 • Повна початкова кваліфікація («група В» молодше 23 років): 3000 – 7000 злотих.

Крім цього, можуть виникнути витрати на держмито по заміні прав – 100,50 злотих, медкомісію – близько 200, а також запит про легітимність посвідчення, переклад документів, фото, копії, кур’єрські послуги й т. п.

Як отримати код 95 в Польщі

Навчання відбувається при автошколах (центрах), сертифікованих спеціальним чином. Відповідно, попередніми кроками є вибір навчального закладу та визначення необхідної навчальної програми (відповідно до груп А, Б чи В). Будемо вважати, що ці етапи виконані, і далі прямуємо покрокової інструкції.

Знайти переліки всіх шкіл регіону можна на сайтах воєводств. Як правило, це величезні списки навчальних закладів з адресами і іншими контактними даними. Наприклад, ось так виглядає список можливих установ Малопольського воєводства. Зазначені там вартості можуть позначати інші параметри. Точну ціну треба уточнювати безпосередньо у школі.

Ще один момент при виборі навчального закладу. Деякі автошколи в Польщі проводять навчання та приймають іспити російською мовою. Таку можливість необхідно уточнювати заздалегідь.

Крок 1. Заповнюємо анкету і збираємо документи

Бланк заяви на проходження навчання потрібно отримати безпосередньо в школі (у багатьох випадках завантажити його можна з офіційного сайту навчального закладу). Крім цього подаються:

 • Фото 3,5 х 4,5 мм – 1 шт.
 • Водійське посвідчення з необхідними категоріями (для осіб, тільки проходять навчання на права, організація навчального процесу на код 95 буде здійснена школою).
 • Медична довідка.
 • Психологічний висновок про можливість виконувати роботу водія.

За законом меддовідки і психотести – це різні вимоги. Однак на практиці бувають випадки, коли зробити їх можна разом — медичний заклад надає комплексні послуги та довідку надають загальну.

Крок 2. Подаємо документи в школу

Завдання даного етапу проста – надати документи в обраний навчальний заклад, оплатити навчання, дочекатися зарахування. Результат етапу – графік навчального процесу, за яким буде відбуватися подальші заняття.

Крок 3. Навчаємося

Як вже говорилося, кількість навчальних годин (у т. ч. теорія і практика) залежать від водійських групи (А, Б чи В). Розглянемо орієнтовний план навчання на прикладі «групи», як найбільш об’ємний. Умовно його можна розбити на 4 частини:

 1. Теорія в залі:
  • облік робочого часу;
  • робота з тахографом;
  • проходження пунктів контролю;
  • оптимізація маршрутів руху;
  • користування платними дорогами;
  • оформлення накладних та інший документообіг.
 2. Теорія на комп’ютері:
  • технічні характеристики вантажної техніки;
  • права та обов’язки водія;
  • фінансова відповідальність (у т. ч. штрафи);
  • надання першої медичної допомоги;
  • eco driving – основи економного водіння;
  • профільні норми права ЄС;
  • основи діяльності транспортно-логістичних підприємств;
  • способи розміщення і кріплення вантажів у кузові;
  • швидкісні обмеження.
 3. Навчання на стимуляторі:
  • вправи на швидкість реакції;
  • вправи на зовнішні подразники (стресостійкість);
  • адаптація до погодних умов.
 4. Практика на обраному ТЗ:
  • міська їзда;
  • зчіпка і розчіплює тягача з напівпричепом, причепом;
  • маневри на майданчику;
  • подача авто заднім ходом до рампи;
  • прийом-передача транспортного засобу.

Перехід до практичної частини занять можливий тільки після проходження не менше 70% теоретичного матеріалу.

Якщо навчання проходить для інших груп, то занять буде значно менше, а практика для періодичних підтверджень кваліфікації відсутня.

Крок 4. Складаємо іспит для водіїв на код 95

Перевірка отриманих знань може відбуватися трьома способами:

 1. Відсутність іспитів. Наприклад, для «Групи А» перевірка знань не проводиться.
 2. Місцеві, якщо такі правила школи, але закон не вимагає обов’язкового іспиту.
 3. Обов’язкові, якщо така вимога законодавства. Наприклад, «Група В» зобов’язана проходити перевірку перед державною комісією.

Державну приймальну комісію формує воєвода. Перевірка знань може проводитися як при школі, де відбувалося навчання, так і в спеціально відведених для цього місцях.

На державних іспитах перевіряються теоретичні знання. Практика потрібна тільки для отримання прав, а при їх наявності більше не перевіряється (що не виключає практичних занять у процесі навчання).

Іспит складається з 30 питань у вигляді комп’ютерного тесту, частина з яких може бути загальною, а частина вузькоспеціалізованою. Серед загальних питань цілком можуть зустрітися не пов’язані безпосередньо з професією водія (наприклад, які країни, що не входять в Шенгенську угоду), спеціальні ж, навпаки, спрямовані на обрану професію.

Крок 5. Внесення в посчвідчення

У разі успішної здачі іспитів, водієві видається Свідоцтво. Протягом 21 дня центр навчання (школа) передасть відомості про отримання водієм коду 95 в систему CEPiK.

CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) – це державна база даних (інформаційна система), що містить відомості про всіх вантажних ТЗ та їх власників, а також водіїв, що мають код 95.

Далі водієві повідомляється, де і яким чином він отримає водійське посвідчення з відміткою про коді 95 у графі 12. З цього моменту можна приступати до виконання обов’язків. Для багатьох категорій робіт, що виконуються водієм, наявність коду 95 є обов’язковим. Без цього робота може вважатися незаконною, з усіма витікаючими наслідками. Тепер ви знаєте, де і як отримати цей допуск, і не забудьте, що раз у 5 років необхідно підтверджувати кваліфікацію (для водіїв старше 60 років цей термін скорочується до 30 місяців).

Що таке Код 95: Відео

Також по темі: