«Код 95» для професійних водіїв, бажаючих працювати в Польщі, ці слова добре знайомі. Однак сама технологія отримання цього коду, його необхідність і періодичність переатестації нерідко викликають сумніви. Що ж це за код і кому отримувати його потрібно обов’язково у 2024 році розглянемо далі.
Що таке код 95 для водіїв
Код 95, а також kurs na przewóz i rzeczy osób (перевезення вантажів і пасажирів) – просторічні, але широко застосовуються назви для Свідоцтва про професійну кваліфікацію водіїв (Świadectwo kwalifikacji zawodowej) у Польщі, що підтверджує право здійснювати перевезення вантажів і перевезення пасажирів. Код 95 надається водіям, які мають певні категорії водійського посвідчення, але не замінює ці категорії, а видається одночасно.
Іншими словами, невірно вважати, що, маючи будь-яку іншу категорію, достатньо отримати польський код 95, щоб стати професійним водієм. Як помилково вважати і достатність однієї тільки необхідної категорії. Водій має право виконувати дані види робіт, якщо одночасно має і потрібну категорію прав, і код 95.
При яких категоріях можна отримати код 95
Нагадаємо, що великі категорії посвідчення в Польщі збігаються із загальносвітовими, однак законодавство РП передбачає і більш дрібну градацію, не завжди відповідає прийнятої в інших країнах.
Категорії та їх розшифровка за основними напрямами, які отримують додатково та код 95:
Категорія | Розшифровка |
---|---|
D1 | Автобуси, що перевозять до 17 осіб, що не перевищують у довжину 8 метрів, в т. ч. такі автобуси з причепом з МДВ (максимально допустима вага) до 750 кг |
D1 + E | Автобуси вищезазначеної категорії з будь-яким причепом. |
D | Автобуси (без обмежень, зазначених у D1), в т. ч. з причепом МДВ до 750 кг |
D + E | Будь-які автобуси з причепом. |
C1 | Транспортний засіб МДВ від 3,5 до 7,5 тонн (окрім автобуса). В т. ч. з причепом МДВ до 750 кг |
C1 + E | ТЗ категорії C1 з будь-яким причепом. |
C | Будь ТЗ (крім автобуса) з МДВ від 3,5 тонни, у т. ч. з причепом МДВ до 750 кг |
C + E | Будь-які автотранспортні засоби категорії C з будь-яким причепом. |
Ще раз повторимо, це тільки ті категорії, за якими можливо отримати Свідоцтво про професійну кваліфікацію, а також ті пояснення, які мають відношення до коду 95.
Як виглядає польський код 95 Фото
Саме свідоцтво є підтвердженням наявності необхідних знань і навичок. Його видає навчальний заклад (про таких закладах докладно поговоримо далі), і його бланк виглядає так:
Однак на дорозі мати з собою свідоцтво необов’язково. Наявність коду 95 підтверджується відміткою в посвідченні водія, в графі №12. Формат позначки: «95,дд.мм.гг», де 95 – власне, наявність коду, а дд.мм.рр – дата, до якої він дійсний.
Хто і на яких умовах може отримати код 95
Отримати права, а, отже, і код 95 можна з різних віків. У Польщі це:
- З 18 років: категорії прав C1, C1+E.
- З 21 року: категорії C, C+E, D1 і D1+E.
- З 24 років: D і D+
Деякі навчальні заклади дозволяють пройти навчання та отримати свідоцтво до зазначеного терміну, однак використовувати їх можна в даних цілях тільки після досягнення водієм років, відповідають обраній категорії.
Які типи навчання існують, і які потрібні на код 95
Залежно від стажу і дати видачі водійського посвідчення різняться і необхідні заходи для отримання коду 95. Розділимо всі випадки на три основні групи:
- Група А. Ті, хто отримав права з категорією, що починається на «D», до 10.09.2008 та/або починається з «C» до 10.09.2009.
- Група В. Отримали посвідчення після 10.09.2008 для категорій, які починаються з «D» і/або після 10.09.2009 – які починаються з «C».
- Група С. Для учнів і планують отримувати права за вказаними категоріями.
Для кожної із зазначених груп існує свій порядок навчання та отримання свідоцтва:
Група | Необхідне навчання |
---|---|
А | Періодичне навчання. 35 годин без подальшого іспиту. |
Б | Для осіб молодше 23 років – попередній кваліфікаційний курс (70 годин), тим хто старше 23 років – прискорений курс (35 годин). Навчання включає теорію та практику. |
В | Для молодих водіїв – 280 годин теорії та практики, для інших – 140 годин. Закінчується навчання державним іспитом. |
Від типу навчання і навчальних годин буде залежати і вартість. Про ціну детальніше розповімо нижче.
Зверніть увагу, що періодичне навчання належить не тільки «групі А», для якої воно є єдино необхідним для отримання початкового свідоцтва, але і всім іншим групам з періодичністю раз в 5 років (старше 60 років – раз на 30 місяців), для підтвердження кваліфікації. У кожному разі це 35-годинний курс.
Чи може водій з кодом 95 України працювати на авто в Польщі
Це дуже важливе питання, і в рівній мірі стосується не тільки українців, але й інших іноземців не з країн ЄС. Насамперед необхідно визначитися, що означає «працювати в Польщі»:
- Якщо мова йде про роботу водієм-міжнародником на українське (чи інше в країнах СНД) підприємство, а Польща є лише одним з географічних об’єктів такої роботи, то і права, і код 95 можуть бути українськими (або виданими в іншій країні СНД).
- Якщо ж мова про роботу на польське підприємство, у т. ч. і у випадках поїздок по іншим країнам ЄС та/або СНД, то код 95 повинен бути польським.
З цього випливає ще один момент. Поставити код в українські права поляки не можуть. Відповідно, доведеться міняти водійське посвідчення на польське, що в будь-якому випадку необхідно, при знаходженні в РП більше півроку.
Скільки коштує
Вартість не фіксована, і відрізняється досить сильно. Ми вкажемо на порядки цін, але точно необхідно з’ясовувати в конкретному навчальному закладі.
- Періодичне навчання: 300-650 злотих.
- Експрес-попередня кваліфікація (для «групи Б»): 750 – 1500 злотих.
- Повна передкваліфікація («група Б»): 1500 – 3000 злотих.
- Експрес-початкова кваліфікація («група В» старше 23 років): 2000 – 5000 злотих.
- Повна початкова кваліфікація («група В» молодше 23 років): 3000 – 7000 злотих.
Крім цього, можуть виникнути витрати на держмито по заміні прав – 100,50 злотих, медкомісію – близько 200, а також запит про легітимність посвідчення, переклад документів, фото, копії, кур’єрські послуги й т. п.
Як отримати код 95 в Польщі
Навчання відбувається при автошколах (центрах), сертифікованих спеціальним чином. Відповідно, попередніми кроками є вибір навчального закладу та визначення необхідної навчальної програми (відповідно до груп А, Б чи В). Будемо вважати, що ці етапи виконані, і далі прямуємо покрокової інструкції.
Знайти переліки всіх шкіл регіону можна на сайтах воєводств. Як правило, це величезні списки навчальних закладів з адресами і іншими контактними даними. Наприклад, ось так виглядає список можливих установ Малопольського воєводства. Зазначені там вартості можуть позначати інші параметри. Точну ціну треба уточнювати безпосередньо у школі.
Ще один момент при виборі навчального закладу. Деякі автошколи в Польщі проводять навчання та приймають іспити російською мовою. Таку можливість необхідно уточнювати заздалегідь.
Крок 1. Заповнюємо анкету і збираємо документи
Бланк заяви на проходження навчання потрібно отримати безпосередньо в школі (у багатьох випадках завантажити його можна з офіційного сайту навчального закладу). Крім цього подаються:
- Фото 3,5 х 4,5 мм – 1 шт.
- Водійське посвідчення з необхідними категоріями (для осіб, тільки проходять навчання на права, організація навчального процесу на код 95 буде здійснена школою).
- Медична довідка.
- Психологічний висновок про можливість виконувати роботу водія.
За законом меддовідки і психотести – це різні вимоги. Однак на практиці бувають випадки, коли зробити їх можна разом — медичний заклад надає комплексні послуги та довідку надають загальну.
Крок 2. Подаємо документи в школу
Завдання даного етапу проста – надати документи в обраний навчальний заклад, оплатити навчання, дочекатися зарахування. Результат етапу – графік навчального процесу, за яким буде відбуватися подальші заняття.
Крок 3. Навчаємося
Як вже говорилося, кількість навчальних годин (у т. ч. теорія і практика) залежать від водійських групи (А, Б чи В). Розглянемо орієнтовний план навчання на прикладі «групи», як найбільш об’ємний. Умовно його можна розбити на 4 частини:
- Теорія в залі:
- облік робочого часу;
- робота з тахографом;
- проходження пунктів контролю;
- оптимізація маршрутів руху;
- користування платними дорогами;
- оформлення накладних та інший документообіг.
- Теорія на комп’ютері:
- технічні характеристики вантажної техніки;
- права та обов’язки водія;
- фінансова відповідальність (у т. ч. штрафи);
- надання першої медичної допомоги;
- eco driving – основи економного водіння;
- профільні норми права ЄС;
- основи діяльності транспортно-логістичних підприємств;
- способи розміщення і кріплення вантажів у кузові;
- швидкісні обмеження.
- Навчання на стимуляторі:
- вправи на швидкість реакції;
- вправи на зовнішні подразники (стресостійкість);
- адаптація до погодних умов.
- Практика на обраному ТЗ:
- міська їзда;
- зчіпка і розчіплює тягача з напівпричепом, причепом;
- маневри на майданчику;
- подача авто заднім ходом до рампи;
- прийом-передача транспортного засобу.
Перехід до практичної частини занять можливий тільки після проходження не менше 70% теоретичного матеріалу.
Якщо навчання проходить для інших груп, то занять буде значно менше, а практика для періодичних підтверджень кваліфікації відсутня.
Крок 4. Складаємо іспит для водіїв на код 95
Перевірка отриманих знань може відбуватися трьома способами:
- Відсутність іспитів. Наприклад, для «Групи А» перевірка знань не проводиться.
- Місцеві, якщо такі правила школи, але закон не вимагає обов’язкового іспиту.
- Обов’язкові, якщо така вимога законодавства. Наприклад, «Група В» зобов’язана проходити перевірку перед державною комісією.
Державну приймальну комісію формує воєвода. Перевірка знань може проводитися як при школі, де відбувалося навчання, так і в спеціально відведених для цього місцях.
На державних іспитах перевіряються теоретичні знання. Практика потрібна тільки для отримання прав, а при їх наявності більше не перевіряється (що не виключає практичних занять у процесі навчання).
Іспит складається з 30 питань у вигляді комп’ютерного тесту, частина з яких може бути загальною, а частина вузькоспеціалізованою. Серед загальних питань цілком можуть зустрітися не пов’язані безпосередньо з професією водія (наприклад, які країни, що не входять в Шенгенську угоду), спеціальні ж, навпаки, спрямовані на обрану професію.
Крок 5. Внесення в посчвідчення
У разі успішної здачі іспитів, водієві видається Свідоцтво. Протягом 21 дня центр навчання (школа) передасть відомості про отримання водієм коду 95 в систему CEPiK.
CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) – це державна база даних (інформаційна система), що містить відомості про всіх вантажних ТЗ та їх власників, а також водіїв, що мають код 95.
Далі водієві повідомляється, де і яким чином він отримає водійське посвідчення з відміткою про коді 95 у графі 12. З цього моменту можна приступати до виконання обов’язків. Для багатьох категорій робіт, що виконуються водієм, наявність коду 95 є обов’язковим. Без цього робота може вважатися незаконною, з усіма витікаючими наслідками. Тепер ви знаєте, де і як отримати цей допуск, і не забудьте, що раз у 5 років необхідно підтверджувати кваліфікацію (для водіїв старше 60 років цей термін скорочується до 30 місяців).