Меню Закрити

Як зняти автомобіль з обліку в Польщі

Автомобіль, зареєстрований у Польщі, при його продажу, даруванні або утилізації необхідно зняти з обліку. Розглянемо як зняти авто з обліку в Польщі у 2024 році та де це зробити, а також наслідки несвоєчасного зняття з машини реєстрації.

зняти автомобіль з обліку в Польщі

Навіщо машину знімати машину з обліку

Якщо машина змінює власника або її подальша експлуатація не мається на увазі (наприклад, утилізація старої машини, після серйозного ДТП або розкрадання), вона має бути знята з обліку.

 1. По-перше, це вимога закону, і з 2020 року, коли набули чинності положення art.140mb Закону про дорожній рух, несвоєчасне зняття машини з обліку у Польщі тягне за собою штраф у розмірі 200 – 1000 злотих. До речі, як і несвоєчасна постановка на облік.
 2. По-друге, існує законодавча норма, згідно з якою всі транспортні засоби, які стоять на обліку, повинні мати обов’язкове страхування, а невиконання цієї вимоги може призвести до покарання. Так, відсутність страхування на легкове авто більше 14 днів може обернутися штрафом у 5600 злотих.

Крім цього, існують і певні податкові зобов’язання, які можуть з’явитися у власника (в тому числі і номінального) при певних обставинах. У будь-якому випадку, суми набігають пристойні, і ризикувати ними не варто. Особливо розуміючи, що процедура зняття з обліку досить проста.

Як зняти авто з реєстрації в Польщі

Об’єднаємо всі процеси в загальну інструкцію, продемонструвавши нюанси різних обставин. Вибирати потрібно саме те напрями дій, яка відповідає саме вашим умовам.

Крок 1. Які документи потрібні для зняття з обліку машини

Це один з найбільш насичених інформацією етапів, тому розглянемо його більш детально. Відомості будуть розділені на дві великі частини: загальні для всіх випадків документи і додаткові (але так само обов’язкові), пов’язані з конкретними обставинами.

З переліку необхідних документів будуть витікати й дії, які потрібно здійснити для їх отримання.

Загальний пакет документів

Незалежно від причин зняття авто з обліку, необхідно надати:

 • Заяву про зняття з обліку. Зверніть увагу, це той самий бланк, що використовується для реєстрації, в т. ч. тимчасовою. На самому початку документа необхідно викреслити все, що не відноситься до зняття з обліку.
 • Посвідчення особи. Для закордонний паспорт іноземця або карта побиту, при наявності.
 • Квитанція про сплату мита. Оплатити необхідно 10 злотих. У разі дії за дорученням, ще 17 злотих за довіреність.
 • Техпаспорт (Dowód rejestracyjny).
 • Karta pojazdu. Якщо вона є.
 • Документ, що підтверджує підстави для зняття з реєстрації.

Останній документ і буде відрізнятися в залежності від підстав. При цьому зовсім без нього обійтися не можна, т. е. неможливо просто скасувати реєстрацію, не здійснивши з автомобілем будь-яких дій (наприклад, продати, подарувати, утилізувати).

Документи, що залежать від обставин

Все перераховане далі не скасовує обов’язкового списку, а додається до нього. Ще раз нагадаємо, від того, який документ необхідний, залежать і дії, які повинен виконати власник авто, однак на деякі з них вкажемо більш докладно.

Розглянемо основні з можливих варіантів, але насправді їх може бути більше, у т. ч. пов’язаних з вивезенням машини за кордон або продажем за територією ЄС. Однак це специфічні ситуації, і в даному матеріалі вони не розглядаються.

Продаж машини

Тут все досить просто. Необхідно підтвердити факт продажу, а значить надати договір купівлі-продажу. Разом з обов’язковим списком, цього буде достатньо для подання на зняття з реєстрації авто.

Утилізація автомобіля

Тут вже складніше. Щоб отримати документ про утилізації, необхідно:

 1. Звернутися в спеціальну організацію, що приймає машини в брухт / на розбір.
 2. Подати заяву про утилізацію в місце розбору.
 3. Надати автомобіль.

Як правило, за послугу гроші не стягуються, а іноді власника ще й заплатять якусь символічну суму. Однак точно, цей параметр залежить від умов роботи конкретної установи.

В результаті утилізації власнику видається свідоцтво про демонтаж (zaświadczenie o demontażu) – це і є необхідний документ, який повинен бути залучена до обов’язкового пакету. На зняття з реєстрації утилізованого автомобіля дається 30 днів. Після цього строку може бути зафіксовано порушення, що передбачає штраф до 2000 злотих.

Крім свідоцтва власнику повинні бути повернуті номерні знаки. Їх (при наявності) так само необхідно здати в муніципалітет разом з документами на утилізацію.

Крадіжка транспортного засобу

Якщо автомобіль був викрадений, і знайти його не змогли, його також необхідно знімати з обліку. В цьому випадку, в якості документа-підстави буде виступати довідка з поліції про викрадення. Так само можуть вимагати постанову про припинення розслідування, яке так само видає поліція.

Важливий момент: в деяких органах місцевої влади, куди необхідно звертатися за зняття авто з обліку, у випадках викрадення може бути окремий бланк заяви на отримання довідки, що підтверджує втрату автомобіля. Цей момент краще уточнить заздалегідь.

Що робити, якщо якогось документа немає

Це залежить від типу документа. Звичайно, якщо відсутнє посвідчення особи або квитанція про оплату, навряд чи вдасться завершити процедуру. Але якщо загублений, наприклад, техпаспорт, припустимо замість нього подати заяву про втрату документа.

Одночасно з цим доведеться підписати повідомлення про кримінальної відповідальності за надання завідомо неправдивих даних.

Крок 2. Куди звертатися

Займаються питанням зняття з обліку в місцевих органах влади – необхідно звертатися у Відділ комунікацій управління (do wydziału komunikacji urzędu właściwego dla miejsca) міської адміністрації, староства повіту, району і т. д.

Дізнатися місце дуже просто – це повинен бути той самий орган, який раніше ставив машину на облік.

Для початку необхідно з’ясувати спосіб звернення. Цілком можлива попередня реєстрація або спеціальний режим роботи за пандемії. Результатом етапу має стати звернення в даний ужонд з вищевказаним пакетом документів.

Крок 3. Скільки чекати

За законом зняти з обліку машину повинні протягом 30 днів, але в особливо складних випадках допускається продовження цього строку до 60 днів. На судове оскарження рішення дається 14 днів.

Однак – і це безсумнівно гарна новини – в більшості випадків пройти весь процес вдається в день звернення.

Що робити, якщо власників декілька

Теоретично, звертатися в кожну з інстанцій необхідно всім колективом власників. На практиці таке рідко буває зручним, особливо якщо співвласників більше двох. У цьому випадку допустимо виписати довіреність одному із власників, який і проведе всю процедуру.

Заплатити за 17 злотих доведеться за кожну зі складених довіреностей. Держмито у 10 злотих стягується один раз.

Як повернути залишок по страховці

Не варто ігнорувати й той факт, що якщо машина знята з реєстрації, а раніше придбана страховий поліс передбачає більший строк, то є можливість повернути кошти за невикористаний період.

Для цього звертаються в страхову компанію з відповідною заявою. Треба буде надати відомості про зняття з обліку. При продажу страховка може бути передана новому власнику.

Висновок

Не так складно зняти з обліку авто в Польщі, але зробити це потрібно обов’язково, якщо того вимагають обставини. Витрати на штрафи дуже величезні, а оскаржить їх, якщо причиною була лінь або незнання законів, практично неможливо. Не тягніть зі зняттям машини з реєстрації, і – ні цвяха, ні жезла!

Зняття з обліку автомобілів у Польщі: Відео

Також по темі: