Увагу правоохоронних органів до іноземців завжди підвищена. Постійні перевірки на законність проживання, працевлаштування, навчання, але не виключені й випадки затримання за вчинки, зроблені вже в Польщі, або ті, в яких іноземця підозрюють. Порушення порядку, участь у протестах, конфлікт з колегами, помилкові звинувачення – перелік може бути величезний. Результатом стане спілкування з поліцією. Які права є в іноземців у Польщі у 2024 році під час затримання поліцейськими – докладно опишемо в даному матеріалі.
В яких випадках можливе затримання
Закони встановлюють, що затримання застосовується тільки у випадках, коли інший варіант неможливий. Основними причинами затримання є:
- Передача підозрюваного до суду.
- Запобігання втечі підозрюваного або приховування ним доказів.
- Запобігання правопорушенням.
Вже з цих даних видно, що визначати необхідність затримання буде поліція або представник іншого уповноваженого органу. Очевидний і той факт, що таке рішення багато в чому суб’єктивно, і не існує чітких критеріїв, коли можна обійтися без затримання.
Це означає, що, наприклад, поліцейський, який оголосив іноземцю про затримання, має на це право, і оскаржувати його рішення на місці не стоїть – це може інтерпретуватися, як перешкоди правосуддю, і значно погіршити ситуацію.
Хто може затримати іноземця
Найпоширеніший варіант – поліція. Однак це далеко не єдиний орган, що має право на затримання. Нерідко санкції до іноземців застосовують патрулі Стража граничного. Це можуть бути й інші уповноважені служби, і, за певних обставин, звичайні громадяни.
У деяких обставинах перелік служб, що мають можливість затримувати людей, розширюється. Яскравий приклад – армія взагалі або Військова жандармерія зокрема, якої делегують відповідні повноваження в екстрених випадках, як це відбувається в моменти складною епідеміологічною навантаження.
За що можуть затримати іноземця
Відповідь очевидна – за будь-яке правопорушення або підозра у ньому, передбачає затримання. Однак варто розділити всі можливості на дві частини:
- Правопорушення, що відбулися всередині Польщі.
- Порушення режиму в’їзду, перебування.
До другого випадку будуть віднесені і порушення, що відбулися за кордоном, стали причиною згоди Польщі на видачу іноземця.
Повноваження Стража граничного
Зі сказаного випливають повноваження дії компетентних органів. Якщо справа стосується внутрішньопольських пригод, буде діяти поліція, а права та обов’язки в цьому випадку ми розглянемо далі.
У випадках порушення режиму перебування, повноваження передаються Варту граничного. При цьому поліція має право затримати правопорушника, але, відповідно до ч. 4 ст. 394 Закону про іноземців, повинна негайно передати затриманого в прикордонні органи для утримання під вартою.
Прикордонники мають право проводити всі доступні їм перевірки, а також:
- Передавати в суд клопотання про затримання іноземця.
- Звертатися до воєводи з пропозицією анулювати наявний дозвіл на перебування.
- Визначати необхідність передачі іноземця в іншу країну.
У разі позитивного рішення щодо останнього питання, Страж граничний має право доставити іноземця до кордону / пункту пропуску, у т. ч. в морському або авіапорту.
Якщо мова йде про прийняття рішення судом, то діє правило 48 годин, аналогічне затримання поліцією, про що ми будемо говорити далі.
Як довго може тривати затримання
Дані норми, прозвані «Правилом 48 годин», відносяться і до ситуацій затримання поліцією, і до ситуацій, коли іноземця затримують прикордонники, з метою передачі справи в суд.
Затриманий має бути звільнений, якщо:
- Протягом 48 годин справу не було передано в суд з клопотанням про його арешт.
- У встановлений термін справу було передано в суд, але в наступні 24 години суд не прийняв рішення про арешт.
- Зникли причини затримання.
Таким чином, незважаючи на усталену назву (Правило 48 годин), максимальний термін затримання може становити 48 + 24 = 72 години.
Права іноземця при затриманні
Процесуальні норми встановлюють такі права затримуваного:
- Бути проінформованим про причини затримання.
- Бути вислуханим.
- Зробити заяву або, навпаки, відмовитися від будь-яких заяв у справі.
- Негайно зв’язатися з адвокатом, і мати можливість говорити з ним безпосередньо.
- Скористатися послугами перекладача, якщо його знань польської мови недостатньо.
- Отримати копію протоколу затримання.
- Повідомити про своє затримання рідних, близьких, роботодавця, навчальний заклад і т. п.
- Зв’язатися з консульством або посольством країни, громадянином якої він є.
- Протягом 7 днів з моменту затримання подати в суд скаргу на це затримання. При цьому він може зробити це через поліцейського, прикордонника і т. п., який зобов’язаний виконати цю вимогу.
- Мати доступ до необхідної медичної допомоги.
Далеко не у всіх іноземців, які працюють у Польщі, є свої адвокати. Але нагадаємо, що в багатьох регіонах існують центри допомоги, в т. ч. і працюють безкоштовно. Краще мати при собі контактні дані таких організацій, якщо, крім іншого, вони надають юридичні послуги.
Обов’язки затриманого
Обов’язками затриманого одночасно є дії правоохоронних органів, яким він зобов’язаний підкорятися. Основні з них:
- Обшук затриманого (при наявності права вибору статі особи, що провадить обшук — того ж, що й у затриманого).
- Зняття відбитків пальців.
- Фотографування з демонстрацією зображень згодом третім особам.
- Отримання біоматеріалу у вигляді мазка слизової оболонки щоки.
- Згоду на психіатричного та психологічного обстеження, а також на інше медичне обстеження, що не припускає хірургічного втручання та інших небезпечних для здоров’я типів.
Відмова від виконання обов’язків може стати підставою для пред’явлення нових обвинувачень.
Останнім часом почастішали різні протести, неузгоджені ходи, а перевірки іноземців завжди були цілком рутинною справою. Не варто в разі затримання чинити опір або відмовлятися від своїх обов’язків, але і свої права треба знати і не забувати.