Меню Закрити

Де зробити тест на коронавірус у Польщі

Після прийняття нових правил перетину кордону, крім іншого, обов’язковий карантин для в’їжджаючих з країн, що не входять в ЄС (крім окремо зазначених випадків), питання про проходження тесту на коронавірус в Польщі у 2024 році стало одним з найгостріших для іноземців. Нагадаємо, що отримали негативний результат, будуть звільнені від карантину. У питанні тестування важливі не тільки місця, де можна здати аналізи, але і маса нюансів: які тести приймаються, який тест буде законним, коли і як будуть отримані результати, скільки коштують ці процедури і маса інших деталей. Про все це докладно розповімо далі.

тест на коронавірус у Польщі

Попередження

В даній статті буде зібрана вся наявна інформація про проходження тестів на COVID-19 у Польщі. Однак деякі відомості перманентно змінюються, інші правила, особливо з’явилися недавно, можуть бути не до кінця визначеними, неоднозначними.

Цей матеріал може оновлюватися за фактом появи нової інформації, і деякі положення змінюватися досить кардинально. Охочим пройти тест на коронавірус в РП, рекомендується перевіряти (перечитувати) дану статтю безпосередньо перед здачею аналізу.

Який тест потрібен для звільнення від карантину

Все, що використовуються в Польщі тести на Ковід, можна розділити на дві умовні групи:

 1. Підтверджують факт наявності або відсутності захворювання.
 2. Підтверджують наявність антитіл, тобто факт того, що людина вже перехворіла (або вакцинувалася).

На цей час наявність антитіл не є підставою для припинення карантину або звільнення від нього. Звільнений може бути тільки іноземець, прямо підтвердив факт вакцинації одним з визнаних в ЄС препаратом. Даний варіант в контексті нашої теми не розглядається.

Тести на наявність коронавірусу в організмі, як раз і є тією процедурою, за допомогою якої можна уникнути карантину. Приймаються до розгляду наступні:

 • Test RT-PCR.
 • PCR Test (RT-LAMB).
 • Test antygenowy (антигенний тест).

Різниця між першими двома може бути цікава тільки фахівцям. Для більшості людей достатньо знати, що приймаються результати: ПЛР-тестів і антигенних тестів.

Якщо подробиці все ж цікавлять, можете ознайомитися зі спеціальною інфографікою з цього приводу:

Де зробити тест на коронавірус в Польщі? 1Нагадаю ще один важливий момент – відмінність понять карантину та ізоляції. Різниця тут не тільки термінологічна, але й наслідки призначення карантину або ізоляції принципово відрізняються. Якщо коротко – карантин призначається групі ризику (у т. ч. іноземцю, який в’їхав у РП), чий діагноз не підтверджений. Ізоляція, навпаки, тим, у кого коронавірус встановлений.

Де можна здати тест на коронавірус у Польщі

Це, мабуть, найголовніше питання. Дійсно, місць і способів складання тестів у Польщі зараз величезна кількість, включаючи вільний продаж експрес-тестів у супермаркетах, наприклад, в Lidl і Bedronka.

Але є суворе правило: для скасування карантину може бути використаний лише той тест, чий результат буде введений в систему EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski – база даних, в яку вносяться відомості про осіб, терміни, адреси та ін. параметри проходження карантину які в’їжджають в РП). Доступ до бази мають як на кордоні (де і відзначають приміщення на карантин), так і в уповноважених лабораторіях (чий негативний результат звільнить від обсервації).

Очевидно, що ніякі експрес-тести даними параметрами не відповідають. Немає таких повноважень та у деяких медичних або псевдомедичних установ, які можуть цілком законно провести тест, але їх результат не буде мати значення для EWP.

Розділимо всі можливі місця на три умовні групи.

Тест при в’їзді до Польщі: аеропорти

Теоретично, зробити тест при в’їзді в країну (до юридичної перетину кордону, наприклад, в нейтральній зоні) припустимо. Отже, не виключена можливість, що такі пункти з’являться на всіх прикордонних переходах. Однак зараз можна говорити тільки про аеропортах, і то не про всіх.

Наші постійні читачі можуть пам’ятати неприємну історію з тестами в аеропорту Вроцлава, коли спочатку їх вводили, а після МОЗ відмовився визнавати такі результати. Повідомляємо, що дані розбіжності врегульовані, і уряд не тільки схвалив проведення тестування, але і зробив вигляд, що він сам і придумав такий ефективний спосіб.

На цей час відомо про можливість скласти тест по прильоту в таких аеропортах:

 • Варшави.
 • Вроцлава.
 • Гданська.
 • Катовіце.
 • Познані.

У кожного можуть бути свої особливості, різниця цін, але в цілому все відбувається за однією схемою. Ми наведемо дані Вроцлавського аеропорту, а за рештою треба розуміти, що коливання вартості може скласти 10 – 30 злотих.

Суть заходу саме в тому, щоб отримати результат тесту до моменту перетину кордону РП. Тоді, показавши результат прикордонникам, іноземець буде звільнений від 10-денного карантину. Відповідно, такий результат спочатку треба отримати.

Мобільний пункт в аеропорту Вроцлава працює цілодобово, і знаходиться на стоянці вильоту терміналу біля Courtyard by Marriott Warsaw Airport. Є ще одна точка – в самому готелі.

Де зробити тест на коронавірус в Польщі? 2

Терміни виготовлення і вартість тесту в аеропорту

Тепер увага: пункт пропонує на вибір декілька варіантів тестів, кожен з яких буде враховано EWP, однак зверніть увагу не тільки на вартість, але і на термін готовності результату:

Найменування тесту Вартість Час очікування результату (без урахування черги)
Test antygenowy (антигенний тест) 200 злотих 20 хвилин
RT-PCR 520 злотих 24 години
PCR в режимі (w trybie) CITO 620 злотих 30 хвилин

Очевидно, що вибирати варіант очікування результату протягом доби – не сама раціональна думка, адже весь цей час треба або не залишати аеропорту, або оформляти карантин, а потім вихід з нього при негативному результаті.

Мобільні пункти

Це так само дуже поширений спосіб тестування. Таких пунктів по всій країні величезна кількість. Однак, якщо виключити з них лабораторії на кордоні, які так само іноді відносять до мобільних, то існує ряд важливих аспектів:

 1. По-перше, вони знаходяться на території Польщі, тобто спочатку необхідно потрапити в країну, і тільки після пройти тест. Значить, карантин буде оформлений, а результат, якщо його вдасться отримати, тільки звільнить від обсервації достроково.
 2. По-друге, і це найбільш важливо, здача аналізів в мобільних пунктах може відбуватися тільки у напрямку медиків, тобто не мати на увазі проходження тесту за бажанням іноземця.

Ми невипадково пишемо «може відбуватися», т. к. в окремих пунктах правила варіюються. Однак у більшості випадків для проходження тесту у мобільному пункті потрібні:

 • Напрямок лікаря (фельдшера). Це може бути й первинна допомога, і т. зв. «нічний охорону здоров’я», терапевт і т. д., але кожен з випадків передбачає наявність симптоматики коронавірусу.
 • Напрямок від санітарної інспекції.
 • Перед поміщенням у стаціонар, будинок соціальної допомоги, хоспіс.

Отже, щоб здати тест у мобільному пункті, необхідно попередньо уточнити два моменти: будуть результати поміщені в базу даних і приймуть вас на комерційній основі, без направлення.

Вартість у мобільному пункті

Тест за напрямом робиться безкоштовно. Що стосується можливості отримати результат на платній основі, то вартість є непостійною і її приблизні розміри ми розглянемо в наступному розділі.

Всі пункти

Ми невипадково створили окрему категорію для всіх лабораторій, які можуть включати в себе і перераховані вище. Річ у тому, що це найпростіший спосіб визначення (або вибору пункту, т. к. польський МОЗ публікує офіційні переліки всіх, сертифікованих лабораторій, але без поділу за місцем знаходження (до кордону чи після) або рівнем мобільності.

Далі буде надано повний список з розбивкою по воєводствам (всього понад 300 місць з адресами), проте важливо розуміти, що перелік систематично оновлюється і лабораторії можуть не тільки додавати, але й залишати список.

Уточнити актуальність переліку можна на цій сторінці Міністерства охорони здоров’я РП.

Скільки коштує тест

Ми вже згадували про ціни в аеропортах. Говорили й про непостійність розцінок. Тому тут вкажемо на дуже орієнтовні вартості тестування (на прикладі однієї з клінік Варшави):

 • Test genetyczny przesiewowy FRANKD do wykonania w punkcie pobrań – 250 злотих.
 • Test genetyczny RT-PCR do wykonania w punkcie pobrań – 399 злотих.
 • Test antygenowy – 150 злотих.
 • Test serologiczny wykrywający przeciwciała IgG – 120 злотих.

Останній – тест на антитіла, який для зняття карантину не підходить. Він даний просто для наочності. Заявлений час очікування: 24 – 48 годин. Але про способи отримання результатів ми ще поговоримо далі докладніше.

Як підготуватися до тесту

Згідно з рекомендаціями МОЗ Польщі, перед здачею аналізу на COVID-19 необхідно протягом як мінімум 2 передують годин:

 • Не приймати їжу.
 • Не жувати жуйку.
 • Не пити.
 • Не чистити зубів, не полоскати ротову порожнину, горло, ніс і носогорло.
 • Не приймати ніяких ліків.
 • Не палити.

Обов’язково візьміть з собою паспорт або інше посвідчення особи. Якщо приміщення на карантин вже відбулося, це повинен бути той самий документ, що зазначений при оформленні обсервації.

Чи можна залишати місце карантину для здачі тесту

Ще один важливий, але не надто однозначний момент. Карантин передбачає самоізоляцію, а проходження тесту дома виявляється далеко не всіма лабораторіями, так і коштує в рази дорожче. Звідси випливає питання про законність виходу з будинку з метою здачі тесту.

Поки ми не змогли виявити нормативно-правових актів, які прямо дають таке право. Одночасно немає і однозначних заборон. Більш того, на офіційному сайті польського уряду, в розділі «Питань і відповідей по коронавірусу», є моменти, що цікавлять нас:

Питання і відповіді

Чи необхідно одержувати додатковий дозвіл, щоб залишити місце карантину для проходження тесту? На цей час жодних дозволів від Санепідстанції, ні від поліції або інших органів влади отримувати не потрібно, якщо вихід з місця карантину пов’язаний з проходженням тесту. Нема потреби повідомляти кого-небудь про цей факт.

В який термін я повинен пройти тест, щоб вихід з карантину не вважався порушенням? Як можна швидше, однак немає законодавчих норм, які обмежують цей час. Зробити це можна під час дії карантину.

Ще раз нагадаємо про деяку неоднозначність питання. Наприклад, при перевірці на вулиці іноземець, що має напрям, може пред’явити його, довівши законність виходу з карантину. А що робити тим, хто вирішив здати тест в порядку «живої черги»? На наш погляд, при плануванні тіста краще використовувати попередній запис. Приміром, більшість лабораторій пропонують залишити телефон, на який вони відправлять СМС із датою проходження (часу там, як правило, немає). Це буде хоч якимось підтвердженням.

Ще один важливий момент. Ця відносна допустимість тимчасового виходу з карантину пов’язана тільки зі здачею аналізів, і не поширюється на отримання результату.

Результат тесту: де і як перевірити

Особисто забирати результат тесту не потрібно, до того, заборонено. Він відіб’ється в особистому кабінеті на сайті pacjent.gov.pl або у програмі «Домашній карантин», аккаунт в яких повинен бути в іноземця, який здав аналіз. Якщо телефон був залишений в якості контакту, прийде СМС-повідомлення.

Фактично, потрапляння негативного результату в систему і буде означати закінчення карантину. Відомості про це обов’язково повинні з’явитися в особистому кабінеті.

Це залежить і від типу тесту, і від місця проходження, і від вартості. Як ми вже говорили, в аеропортах деякі типи тестів досліджують за 20-30 хвилин (без урахування черги, яка може зайняти кілька годин), на інші потрібні добу. У звичайних лабораторіях ціни нижчі, але терміни більше – від 24 до 36 годин.

На жаль, великий наплив бажаючих, наявність святкових днів та інші обставини можуть збільшити ці періоди.

Підсумок

Тест, зроблений за межами ЄС, більше не приймається до розгляду в Польщі, і проходити карантин іноземцям, що в’їжджають з третіх країн, доведеться. Скасувати його або скоротити час проходження, можна здавши ПЛР та антигенний тест.

Ми докладно розповіли, як це зробити, і тепер ви можете значно заощадити час, але необхідно заздалегідь приготуватися до додаткових витрат і процедур.

Також по темі: