Меню Закрити

Як отримати рецепт на ліки в Польщі

У кожної людини свої потреби. Нерідко для нормального, комфортного існування людям потрібні ліки. Ці прописні істини на практиці обертаються необхідністю оформляти, придбавати та постійно або періодично застосовувати медичні препарати. З якою б метою іноземець не їхав у Польщу на роботу, навчання або з інших причин – медикаменти знадобляться і в цій країні. Які ліки потребують  рецепту у 2024 році, як його отримати, на який термін видається, в чому відмінність від звичних по країнах СНД норм, які правила придбання медичних препаратів – ці та інші питання детально висвітлимо в даному матеріалі.

рецепт на ліки в Польщі

Класифікація ліків у Польщі

Головна відмінність польських, так і європейських взагалі, правил – більш широкі переліки ліків, відпуск яких припустимо виключно за рецептом. В цілому можна говорити, що лікарські препарати в Польщі продаються в основному на підставі рецепта, за винятком найменувань, виділених в окремий список.

Тут і далі для простоти розуміння будемо використовувати терміни «ліки», «препарати» тощо, але фактично вони мають більш широкі трактування. Сюди входять поняття готових лікарських препаратів (produktów leczniczych gotowych), харчових добавок для спеціального застосування (środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego), медичних товарів (пристроїв, обладнання — wyrobów medycznych), а також медичних продуктів, виготовлених спеціально для даного пацієнта (produkt leczniczy recepturowy).

З точки зору рецептурної доступності всі медичні препарати в Польщі поділяються на такі категорії (Art. 23a. Prawo farmaceutyczne):

Категорія Код (використовується в рецептах та іншій документації)
Відпускається без рецепта OTC
Відпускається за рецептом, крім наступних випадків Rp
За рецептом, але для обмеженого застосування Rpz
За рецептом, але містять наркотичні або психотропні речовини Rpw
Виключно для використання у стаціонарах Lz

Окремо в тій же статті Закону пояснено, що протизаплідні засоби віднесені до рецептурних, а ветеринарні можуть перебувати в перших двох категоріях.

Які ліки можна купити без рецепта

У категорію OTC (безрецептурні) входить перелік медикаментів, окремо визначений Міністерством охорони здоров’я РП. Ми навмисно не будемо перераховувати тут усі найменування та елементи, т. к. список непостійний, і з-за його перманентних змін ми можемо мимоволі ввести читачів в оману. Однак ми надамо посилання на офіційний документ польського МОЗ, у додатках до якого і позначені списки безрецептурних препаратів – ознайомитися з Постановою «Про критерії класифікації лікарських засобів, які можуть бути допущені до торгівлі в немедикаментозних та аптечних точках» можна на цій сторінці.

Де продаються ліки в Польщі

Ми зовсім не випадково вказуємо на місця придбання ліків у цьому розділі – це має практичний сенс. Річ у тому, що крім безпосередньо аптек, в яких можна придбати ліки різних категорій, у Польщі дозволена і не аптечна торгівля.

Як правило, це АЗС, супермаркети, фітотерапевтичні лавки й т. п. Так от, поза ліцензованих аптек можуть реалізовуватися виключно препарати, що входять в категорію безрецептурних. Таким чином, все, що офіційно не продається в аптеках – це медичні товари категорії OTC.

Як не купити контрафактні медикаменти

Максимальний захист забезпечить тільки покупка в ліцензованій аптеці. Всі інші способи збільшують ризики покупки контрафакту. Крім цього, однією з головних причин критики є позааптечна торгівля ще й тому, що держава не контролює умови зберігання препаратів в даних закладах. Тобто існує шанс купити цілком легальний препарат, але зіпсований через невірних умов складування. З іншого боку, мова йде тільки про стабільні та прості препарати, зіпсувати які досить складно. Проте така ймовірність існує, і про неї потрібно знати.

Окремої уваги заслуговують інтернет-магазини, що торгують медикаментами. Тут кількість контрафакту найвище. Головним засобом захисту від підробок є законодавче правило: мати свою легальну інтернет-аптеку можуть тільки ті структури, які мають офлайн-аптеку, куди кожен може прийти, перевірити ліцензію і придбати ті ж препарати. Як варіант – замовити через інтернет, а забрати безпосередньо в аптеці.

Більше до теми безрецептурних ліків ми не будемо повертатися, присвятивши решту матеріалу препаратів, що здобувається за рецептами.

Які бувають рецепти в РП

Дві основні різновиди рецептів: паперовий і електронний. Перевагу віддано цифрового варіанта, а використання паперового варіанту, за чинними нормами, обмежена чотирма випадками:

 1. Відсутність доступу до інформаційної системи видачі рецептів.
 2. Транскордонний рецепт (для придбання медикаментів в аптеках інших країн ЄС – використовується виключно паперовий формат, т. к. загальної бази даних поки що не існує).
 3. Призначені особам з невідомою особою (наприклад, людина знайдений без свідомості, відвезений в лікарню, але його особа поки не встановлена).
 4. Рецепт на препарати, не дозволені на території РП, але доставлені в країну за спеціальним індивідуальним дозволом.

Останній випадок – це спеціалізований розділ законодавства. Використовується рідко, з дуже специфічними правилами, тому детально в даній статті не розглядається.

При інших, крім перелічених, варіантах оформляється цифровий (електронний) рецепт.

Тут потрібно уточнити. Далі ми побачимо, що одна з форм цифрового рецепта – це роздрукований лікарем документ на паперовому носії. Такі рецепти введені в інформаційну систему, і належать до категорії електронних.

Де можна взяти рецепт на таблетки та скільки ліків можна купити

Видачу ліків у Польщі можуть здійснювати:

 • Лікарі, стоматологи, старші фельдшери та фельдшери.
 • Медсестри та акушерки.
 • Ліцензований фармацевт.

Поділ на ці категорії принципово важливо, оскільки у кожної з них свої правила оформлення, свої можливості і терміни дії рецептів.

Лікарі, стоматологи, старші фельдшери та фельдшери

Ці категорії медиків має право оформляти рецепт з періодом його використання до 360 днів, але з кількістю препаратів, згідно з необхідним дозуванням, максимум на 120 днів.

Це може бути як єдиний рецепт, так і декілька (до 12 штук), але в сумі, на період не більше ніж 360 днів. В особливих випадках кількість може бути подвоєна.

Тут і далі розглядаються звичайні форми лікарських препаратів. Для наркотичних, психотропних речовин, а також для імпорту в індивідуальних цілях, існують свої терміни, про які буде сказано окремо.

Медсестри та акушерки

Дана категорія осіб може виписувати рецепти на ліки та протизаплідні засоби тільки в рамках вже існуючого медичного припису. Тобто спочатку лікар повинен визначити препарат, його дозування і інші параметри, і тільки на підставі цих даних медсестри та акушерки мають право оформляти свої рецепти.

Існують обмеження:

 • Для протизаплідних засобів – максимум на 60 днів використання.
 • Для паперових рецептів – не більше 4 на сумарний період до 120 днів.
 • Для цифрових – до 180-денного періоду, без обмежень за кількістю документів.

На практиці це означає, що медсестри не можуть самі приймати рішень про призначення препаратів і їх дозування, але можуть продовжити раніше сформований рецепт, або за розпорядженням лікаря провести формальне оформлення рецепта, на підставі прийнятого лікарем рішення.

Ліцензований фармацевт

У фармацевта є право на оформлення рецепта (польськ., Recepta farmaceutyczna – фармацевтичного рецепта або, більш слушно за змістом, рецепту фармацевта), але виключно в екстрених ситуаціях загрози життю. Такий продаж може здійснюватися лише безпосередньо нужденному або його чоловіку (дружині), або прямого родича (діти, батьки, брати, сестри тощо).

Для продажу фармацевт оформляє і реєструє рецепт:

 • У паперовому вигляді, якщо немає доступу до інформаційної системи. Формально можна оформити паперовий рецепт і при невідомої особи, що потребує, але на практиці складно уявити таку ситуацію, т. к. продаж можлива або самому такій людині, або його рідним.
 • В електронному вигляді через інформаційну систему.

Фармацевт не може оформляти рецепт (а отже, й продавати) препарати, які містять наркотичні, психотропні речовини, а також прекурсори I категорії.

Як отримати рецепт на ліки

Крім екстрених випадків (рецепт фармацевта), найпростіший, а в разі первинного отримання і єдино можливий спосіб – це звернення до лікаря. Медик зробить огляд, призначить дослідження, поставить діагноз і випише препарати.

Він же і підкаже, чи продається необхідне без рецепта, в іншому випадку оформить і надасть необхідний документ.

Цифровий рецепт оформляється наступним чином:

 • Відповідальна особа вносить в інформаційну систему все необхідне і формує в неї документ.
 • Далі можливі кілька варіантів:
  1. Лікар роздруковує рецепт, а пацієнт звертається з ним в аптеку. Або
  2. На телефон пацієнта приходить СМС з кодом рецепта. Цей код надається в аптеці, де фармацевт через інформаційну систему перевіряє його і продає необхідний препарат. Або
  3. На телефон або інший гаджет по e-mail приходить PDF-файл з рецептом, в якому, крім іншого, є унікальний штрих-код. Фармацевт сканує його, перевіряє через систему і видає потрібні ліки.

Як отримати рецепт на ліки в Польщі

Чи можна отримати рецепт на ліки онлайн

Зрозуміло, про паперовий рецепт онлайн мови йти не може. Можна замовити через інтернет і препарати, які раніше не виписувалися пацієнту.

Одночасно доступний варіант онлайн-замовлення ліків, які пацієнт приймає на постійній основі. Тобто це можна зробити у випадках, якщо препарати вже призначалися раніше, рецепт на них оформлявся в цифровому форматі, і тепер мова йде виключно про «продовження» рецепту (юридично це отримання нового, але на підставі раніше зроблених призначень).

Як отримати електронний рецепт онлайн

Для цього необхідний свій обліковий запис в Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) на сайті pacjent.gov.pl. Для отримання рецепту:

 1. Зайдіть на сайт послуги та авторизуйтеся.
 2. На вкладці «Recepty» / «Moje recepty» виберіть оформлений раніше документ.
 3. Відзначте необхідні препарати і натисніть «Zamów receptę». Система може вимагати підтвердити замовлення ще раз – зробіть це.
 4. Далі доведеться почекати. Вашого лікаря надійде запит на новий рецепт. Медик буде приймати рішення – погодитися з цим без додаткового огляду чи ні.
 5. Статус заявки можна перевіряти на вкладці «Recepty» / «Zamówione recepty». Там може бути інформація про схвалення, неможливість обробки (наприклад, якщо у лікаря немає доступу до системи) або необхідності явки на обстеження / огляд.

При підтвердженні рецепта, можна роздрукувати його або висунути фармацевта з екрана гаджета.

Скільки діє рецепт на ліки в Польщі

Насамперед рецепт (і паперовий і електронний) можуть діяти з дати видачі або з окремо зазначеного в самому рецепті кількості. Від цього і відраховуються терміни:

 • Паперовий варіант – не більше 30 днів з початку дії.
 • Електронний – до 365 днів, проте якщо строк на документі прямо не вказано, то і тут не більше 30 днів з моменту формування рецепта.

Це належить до звичайних випадків, але для деяких категорій препаратів встановлюються свої терміни:

 • Для антибіотиків, що приймаються внутрішньо або парентерально (внутрішнє застосування без використання ШКТ пацієнта, наприклад, аерозолі, інгаляції, ін’єкції) – до 7 днів.
 • Для препаратів, що ввозяться з-за кордону в рамках цільового застосування – до 120 днів.
 • Імунологічні препарати, виготовлені індивідуально для пацієнта – 120 днів.
 • На наркотичні засоби, психотропні речовини, препарати, що містять наркотики чи психотропи, а також прекурсори I категорії – до 30 днів.

Для електронного рецепта в звичайних умовах подивитися терміни дії можна в розділах Data Realizacji od і do (на малюнку виділено червоним):

Рецепт на ліки в Польщі: фото паперового рецепта

Ще раз нагадаємо, якщо дата закінчення в електронному документі не позначена, то термін дії рецепта – не більше 30 днів.

Хто може купити ліки за рецептом

Крім вже зазначених випадків термінового оформлення рецепта (рецепт фармаколога), який може одержати або сам потребує, або його прямий родич, жоден нормативно-правовий акт не містить обмежень кола осіб, яким може бути проданий препарат за рецептом, тобто придбати ліки може будь-який дієздатний чоловік.

Цей факт був підтверджений і Міністром охорони здоров’я РП, якому неодноразово порушувалося це питання і на пресконференціях, і в інших випадках. Таке положення речей чиновники вважають правильним, оскільки наявна система дозволяє з найменшими проблемами купувати ліки для хворих родичів, дітей, інвалідів і т. д.

Висновок

Головне, при купівлі лікарських препаратів у Польщі, мінімізувати можливість придбання неякісних або підроблених медикаментів. В кращому разі вони не допоможуть, а в гіршому нашкодять. Будьте обережні при купівлі поза аптек, ретельно перевіряйте ліцензії в інтернет-продавців.

Що стосується звичайної покупки за рецептом, то самим надійним способом є звернення до лікаря. Саме спеціаліст прийме вірне рішення, призначить правильне дозування, а при необхідності та порадить, де краще купити ліки.

30 ліків, які можна купити в польській аптеці без рецепта: Відео

Також по темі: