Меню Закрити

Kosiniakowe допомога в Польщі: як отримувати 1000 злотих безробітним породіллям

Відпустка по вагітності та пологах, а також допомога на той же період, нараховується тим, хто офіційно працевлаштований за умове про праце, оскільки здійснюють відповідні соціальні платежі ZUS. Окрема ситуація у жінок, працевлаштованих за умовам злецення. Але що робити тим, хто трудиться по умове про дзело, а то й зовсім безробітний? Виявляється, отримувати допомогу можуть і вони. Хто, як і при яких умовах отримує батьківську допомогу Kosiniakowe в Польщі у 2024 році – докладно розглянемо в статті.

Kosiniakowe допомога

Що таке Świadczenie rodzicielskie або Kosiniakowe допомога

Kosiniakowe допомога – це щомісячні виплати від держави під час вагітності і пологів та післяпологового періоду особам, яким з різних причин не належить отримувати інші виплати, пов’язані з вагітністю і пологами.

Про популярність цієї субсидії говорить статистика. Тільки за 2017 рік (на наступний рік після прийняття закону про Kosiniakowe) сумарні виплати за цим видом допомоги склали  11% від усіх витрат на сімейні допомоги, а це, нагадаємо, велика кількість різних виплат. В абсолютних цифрах було більше мільярда злотих.

Історія питання

Дуже коротко зупинимося на історії, щоб краще розуміти підґрунтя появи даної допомоги. До 2016 року зазначені люди (безробітні, а також ті, які виконують роботу за umówam o dzieło, студенти, фермери) не мали ніяких прав на виплати під час вагітності і після пологів.

З наведених вище цифр можна зрозуміти, що мова йшла про великій кількості людей. Цю ситуацію і покликані виправити поправки в Закон про сімейні грошові допомоги. Відбувалися зміни в майбуття міністром праці та соціальної політики Владислав Косіняк-Камиш (Władysław Kosiniak-Kamysz). Від його прізвища і стався жаргонізм, яким досі іменують розглянуту виплату – Kosiniakowe виплати.

Хто може отримати допомогу Kosiniakowe

Найпростіше пояснення умов отримання Kosiniakowe виглядає так:

Розраховувати на Świadczenie rodzicielskie (Kosiniakowe) можуть особи, які не отримують допомоги по вагітності та пологах на будь-яких інших підставах.

Оформити батьківську допомогу може і мати, і батько, проте для батьків існують окремі умови. Чоловік може отримувати Kosiniakowe, якщо:

 • Якщо мати, після 14-ти обов’язкових тижнів післяпологового відпустки, відмовиться від подальшого відпочинку та допомоги по ньому.
 • Якщо мати померла.
 • Якщо мати позбавлена батьківських прав / відмовилася від дитини.

Можуть розраховувати на допомогу і фактичні опікуни та прийомні сім’ї (за винятком професійних), і усиновителі, але тільки до виповнення дитині 7 років, а в разі відстрочення обов’язкового навчання, до 10 років.

Чи можуть іноземці розраховувати на батьківську допомогу

Можуть, але тільки при проживанні сім’ї в Польщі, а також володіючи певними статусами:

 • При наявності картки сталего побиту або довгострокового резидента ЄС.
 • Карти тимчасового перебування з доступом до ринку праці.

Питання про можливості отримання допомоги іноземцями має свої нюанси. Підстави для Kosiniakowe в іноземців ті ж, що і для зазначених там субсидій.

Завжди по umówe o dzieło можна отримати цю допомогу

Згадаймо головне умова – неотримання інших виплат по вагітності та пологах. Умова про дзело дозволяє не виплачувати соціальні внески, з яких формуються допомоги іншого типу, проте не забороняють робити цього в добровільному порядку.

Якщо за umówe o dzieło внески виплачувалися, і на цій підставі людина отримує допомогу по вагітності та пологах, претендувати на Świadczenie rodzicielskie він не може.

Чи можна розраховувати на Świadczenie rodzicielskie за умове злицення, якщо за неї не сплачуються соціальні внески

Ще один окремий випадок, на якому потрібно загострити увагу. Дійсно, бувають випадки, коли з умовам злецення не виплачуються нас цікавлять соціальні виплати. Але згадаймо, що це можливо лише за однієї умови – якщо цей договір є другим або подальшим одночасно з чинним іншим, за яким дані внески відраховуються.

Відповідно, за першим договором людина має право на допомогу по вагітності і пологам, що означає неможливість претендувати на Kosiniakowe при будь умове злецення.

Хто не вправі розраховувати на допомогу

Крім тих, хто отримує допомогу іншого типу, не можуть претендувати на «батьківські» та інші категорії осіб:

 1. Не може отримати Kosiniakowe, якщо другий з батьків оформив і отримує допомогу по вагітності та пологах.
 2. Допомогу не виплачується, якщо дитина передана на виховання.
 3. Виплати не будуть нараховані або будуть припинені, якщо претендент на них людина фактично не виконує обов’язки по догляду, в т. ч. влаштувався на роботу, яка не дозволяє приділяти дитині необхідний час.
 4. Не буде Kosiniakowe і в разі, якщо буде встановлено, що отримується подібна допомога за кордоном.

Існують і інші специфічні випадки, наприклад, при отриманні окремих видів службовцями учасниками збройних сил, але вони не поширюються на іноземців.

Виплату отримує тільки один з батьків (піклувальник, усиновитель), при цьому другий оформити субсидію не зможе.

Скільки платять безробітним вагітним і породіллям

Розмір Kosiniakowe строго встановлений – це 1000 злотих на місяць. Дана допомога податками не обкладається, тобто можна говорити, що це сума «чистими» (нетто).

При необхідності обчислити розмір допомоги за неповний місяць, тисяча поділяється на кількість днів місяця і множиться на число необхідних днів.

Чи враховується допомога по безробіттю

При отриманні допомоги по безробіттю Świadczenie rodzicielskie повністю не виплачується. Нараховуватися буде лише різниця між більшим і меншим значенням цих двох субсидій.

Протягом якого терміну виплачують гроші

Тривалість виплат Kosiniakowe залежить від кількості одночасно народжених дітей:

Число дітей за одні пологи Кількість тижнів отримання батьківської допомоги
1 52
2 65
3 67
4 69
5 і більше 71

Виплати починаються з моменту пологів, а у випадках, коли мова йде про усиновлення / опіки, з моменту такого усиновлення / піклування.

Як оформити допомогу

Заява на батьківську допомогу, щоб воно нараховувалося з дати народження / усиновлення, подається протягом 3-х місяців від цієї дати. Якщо заявка буде надана пізніше, але не пізніше ніж зазначені періоди виплат (52 – 71 тижні), виплати почнуться з місяця подання заяви. Якщо на допомогу претендує один з батьків, то для нього ці терміни розраховуються з моменту отримання підстав для Kosiniakowe.

Далі треба виконати лише кілька кроків:

 1. Заповнити заяву, бланк якої можна взяти в муніципалітеті або завантажити тут.
 2. Надати заяву в місцевий орган, уповноважений приймати подібні рішення. Це може бути й гміна, і повіт, та інші установи, в залежності від регіону.
 3. Альтернативний метод подачі – онлайн. Через систему emp@tia можна надати документи, тільки маючи кваліфікований електронний підпис.

Залишиться тільки дочекатися результатів і, у разі позитивного рішення, отримувати кошти Kosiniakowe.

Батьківська допомога у Польщі – не тільки популярний і зручний інструмент, він ще й надзвичайно простий в оформленні. Якщо порівнювати зі стосом паперів, яку потрібно зібрати для деяких інших видів сімейних допомог, Kosiniakowe на тисячу кроків попереду по доступності.

У завершенні невеликий рада, не слідуючи яким, можна отримати великі проблеми. Не намагайтеся обдурити державу, оформивши Świadczenie rodzicielskie при наявності інших подібних фінансових допомог. Деяким це вдається, але інших нерідко виявляють, а це серйозний злочин.

Фінансова допомога для батьків у Польщі: Відео

Також по темі: