Меню Закрити

День Незалежності Польщі: коли й як відзначається національне свято

Narodowe Święto Niepodległości, День Національної Незалежності, а частіше просто – День Незалежності – наголошується в Польщі 11 листопада. Іноземцям, які проживають в РП, варто знати місцеві звичаї та святкові дати, але ще більш важливим це може бути для тих, хто збирається проходити іспити. Що за свято День Незалежності Польщі, в честь чого і як його відзначають у 2024 році, а також що варто говорити на співбесіді, а які факти краще промовчати – докладно розповімо в цьому матеріалі.

День Незалежності Польщі: коли і як відзначається національне свято? 4

Коли в Польщі відзначають День Незалежності

Як вже говорилося, свято відзначається щорічно в строго встановлену дату – 11 листопада. Це загальнонаціональний вихідний в Польщі.

Офіційна історіографія відлічує час свята з 1918 року, але в нинішньому вигляді День Незалежності був встановлений тільки в 1989 році. Чому так сталося – розповімо далі.

Історія святкування польського Дня Незалежності

Офіційна версія. 11 листопада 1918 року було підписано Перемир’я в Комп’єні» — фактичне закінчення Першої світової війни. Німеччина визнала поразку. За день до цього до Варшави прибув Юзеф Пілсудський, який став свідком «глибокого хвилювання та ентузіазму, що панують у народі, який усвідомив, що через 123 роки розділів Польща знову здобуває незалежність». Принаймні, приблизно так описував події відомий польський діяч того часу Енджей Морачевський.

Варто знати, але не варто говорити на співбесіді. «Комп’єнське перемир’я» дійсно було підписано 11 листопада 1018 року, і дійсно було фактичним закінчення Першої світової. Однак присутні в залізничному вагоні в лісі Комп’єню представники союзних військ і Німеччини менше всього думали тоді про Польщі (якій, нагадаємо, фактично не існувало на той момент більше століття). Однак у підписаному документі зазначалося, що представники військ переможців отримують можливість проходу польськими територіями після відводу німецької армії, щоб «забезпечувати населення і підтримувати порядок».

На польських територіях, що входять до складу різних імперій, з’являлися якісь прообрази розрізнених національних органів влади, а у Варшаві офіційно діяв Регентська Рада – створене Німеччиною та Австро-Угорщиною маріонетковий освіта, нібито представляла Королівство Польське (без меж та повноважень). Але після капітуляції Німеччини саме ця Рада передав всю повноту влади і командування польською армією Юзефу Пілсудському, який через 3 дні – 14 листопада – розпустив Регентська Рада, ставши практично одноосібним правителем.

Ми демонструємо офіційний і детально-історичний погляди на події зовсім не для того, щоб оскаржити якісь моменти, або змоделювати «альтернативну історію». Все сказане – ні секретів, ні гіпотези, а всіма визнані факти. Просто в офіційній історіографії, як це і буває у багатьох народів, поляки прагнуть змістити акценти в бік «героїчного народного руху», і в такому вигляді події і варто підносити на співбесіді.

Проте вихідці з країн СНД, як правило, володіють раціональним і неупередженим поглядом на чужу історію, і без додаткових пояснень відразу виявляють нелогічність деяких польських історичних міфологем, де багато речі відбувалися немов раптом, немов без підґрунтя, і звичайно без вказівок на складні і неоднозначні моменти.

Перші свята

Офіційна версія. Вважається, що День Незалежності почали святкувати в Польщі вже в 1919 році й так тривало до 1936 року. У 1937 році свято отримав статус національного. Саме тоді і почали робити перші спроби прив’язати не до особистості Пілсудського (нагадаємо, він помер в 1935 році), а зв’язати відновлення незалежності з закінченням Першої світової.

Треба знати, але не варто говорити. У 1919 році ніяких свят не було – навколо ще палала війна (мова про громадянські та радянсько-польські конфлікти). Вперше військовий парад пройшов в 1920 році, і відзначали подію не саме 11 листопада, а в першу неділю після нього (в 1920 р. це було 14 листопада).

Далі, в міру заспокоєння ситуації в країні, частину повноважень від Пілсудського стали переходить до інших органів влади, включаючи Сейм і Державна рада оборони. На грудень 1922 року були призначені вибори президента Польщі. Пілсудський відмовився балотуватися, аргументуючи неповноцінністю виконавчої влади з прийнятої конституції.

Однак економічна ситуація погіршувалася, спалахували страйки робітників, уряду змінювали одне інше. Тоді, за підтримки військових, Пілсудський влаштовує в 1926 році державний переворот. З цього моменту листопадові свята знаходять виключно військовий характер.

Зверніть увагу, поняття Травневий переворот (Przewrót majowy) або Травневий путч (Pucz majowy) цілком офіційні для польської історіографії. Цю термінологію допустимо використовувати на співбесіді, говорячи про події травня 1926 року.

1939 – 1945 роки: нацистська окупація

Офіційна версія: Німецькі окупаційні власті заборонили польський День Незалежності. Проте підпільні патріотичні організації напередодні дати розклеювали по містах листівки, на парканах з’являлися написи: «Польща воює», «Польща переможе», «11.11.1918» і звичайно «Jeszcze Polska nie zginęła», а з 1942 року повсюдно став з’являтися і Символ Бойової Польщі (Polska Walcząca).

Нерідко між істориками тривають дискусії про масовість подібних акцій. Є версії, що їх не було взагалі. Але в такому випадку це навряд чи має принципове значення. Опір було. А значить листівки і написи цілком могли мати місце. Тут в офіційній історіографії немає нічого суперечливого.

Але для людей, які планують співбесіду, варто більше знати про Polska Walcząca. Цей символ, зовні схожий на якір, що складається з верхньої частини у вигляді латинської букви «P» (Польща), і нижній «W», що означає «walkę» — бій, битва. Інша назва символу Kotwicę (якір). Мав широке застосування в якості знака опору нацистської окупації.

День Незалежності Польщі: коли і як відзначається національне свято? 1

1945 – 1980 роки та в цей час

У 1945 році замість Дня Незалежності було встановлено свято День Національного Відродження. Його відзначали 22 липня на честь Маніфесту Польського Комітету Національного Визволення, який проголосив себе єдиною польською владою у 1944 році на звільнених територіях.

Вперше про День Незалежності 11 листопада знову заговорили 1980-х роках, коли відбувалися події, пов’язані з «Солідарністю». Офіційно свято повернувся тільки в 1989 році, коли Сейм прийняв відповідний закон. З того часу Narodowe Święto Niepodległości відзначається 19 листопада.

В такому випадку ми навмисно не ділили факти за ступенем їх офіційності. Але не тому що не існує розбіжності трактувань, а з-за того, що період ПНР сприймається в Польщі досить болісно, і має велику кількість інтерпретацій. Часом протилежних. Якщо мова йде про співбесіді, то не варто занурюватися в дану проблематику. Краще сухо констатувати факти: з 1945 року відзначався День національного Відродження, в 1980-81-х «Солідарність» стала святкувати 11 листопада, а в 1989-ому свято знову стало офіційним.

Як святкують День Незалежності Польщі

Військовий характер святкування Дня Незалежності відчувається досі. 11 листопада нерідко проводять паради, звучать бравурні марші. Однак і громадянська складова проявляється повною мірою – на площах міст влаштовують гуляння, концерти.

Патріотично налаштовані громадяни вивішують державні прапори, нерідко можна почути гімн Польщі. Влаштовують спеціальні ранки для дітей, костюмовані історичні шоу. Проводяться політичні заходи керівництво країни покладає квіти до могили невідомого солдата, проходять святкові мітинги. Праві організації проводять свої марші.

Іноді програма святкування скорочується. Наприклад, у 20 році з-за пандемії коронавіруса було скасовано більшість публічних заходів. Однак тематичні телевізійні передачі, спеціалізовані радіопрограми та інтернет-контент залишаються неодмінним символом Дня Національної Незалежності Польщі.

День Незалежності Польщі цікаві факти: Відео

Також по темі: