Меню Закрити

Як отримувати зарплату в Польщі готівкою

Це буде досить простий, але багатьом іноземним працівникам корисний матеріал. Отримувати зарплату на банківські картки – безсумнівно зручно і безпечно. Правда польські банки нерідко встановлюють плату за утримання карти, можуть окремо стягувати кошти за рахунок, до якого ця карта прив’язана. І, нарешті, найчастіша проблема – повернення іноземця на батьківщину при відкритому рахунку може призвести до втрати грошей, до утворення заборгованості. Частини цих проблем можна уникнути, просто перевівши свою зарплату в готівку. Це право гарантовано Трудовим кодексом, і про те, як, хто і коли може написати заяву про отримання зарплати готівкою в Польщі у 2025 році, do rąk własnych, а також у яких випадках варто бути акуратним з даним методом, читайте в цьому матеріалі.

Як отримувати зарплату в Польщі готівкою

Право на отримання зарплати готівкою в Польщі

До певного часу виплата зарплати готівкою (польськ., do rąk własnych – у свої руки) мала в Польщі широке поширення. Однак, чим далі, тим більше працівників хотіли отримувати безготівковим шляхом – на банківські рахунки, карти. У 19 році були прийняті зміни до Трудового кодексу, згідно з якими переказ зарплати в банк встановлювався за замовчуванням.

Це положення і використовує більшість роботодавців, запевняючи, що альтернативи такому методу немає. Щоб переконатися в тому, що це неправда, досить уважно подивитися Kodeks pracy, а конкретно Стаття 86. Виплата винагороди за роботу, яка регламентує ці умови:

§3. Виплата винагороди здійснюється на розрахунковий рахунок, вказаний працівником, якщо працівник особисто не подав паперову або електронну заяву про виплату винагороди готівкою.

Очевидно, що переказ зарплати в банк дійсно визначений як основний спосіб, але це не позбавляє працівника права вимагати оплати do rąk własnych (готівкою).

Для чого може знадобитися оплата праці на руки

Перш ніж перейти до пояснення того, як перевести зарплату в готівку, подивимося на можливі причини такого кроку – не тільки їх переваги, але і певні недоліки.

  1. По-перше, іноземний працівник може просто захотіти мати готівкову форму виплат. Причин для цього може бути скільки завгодно: від невміння використовувати електронні сервіси до небажання оплачувати їх утримання.
  2. По-друге, іноді таким способом можна спробувати уникнути зайвих витрат і проблем при виїзді. Наприклад, закрити рахунок до того, як працівник залишить Польщу, а останні виплати отримати на руки.

Однак при всіх очевидних плюсах, існує й чимало проблем, які можуть бути з цим пов’язані. Подивимося на кожну з основних причин окремо.

Зарплата без відкриття рахунку

Деякі люди просто звикли «тримати своє при собі» і/або не довіряють банкам. У цьому сенсі виплати готівкою будуть більш звичним варіантом. Важливо для багатьох і вже згадана необхідність щомісяця оплачувати утримання рахунку і картки, яких можна уникнути при такому способі отримання зарплати.

Однак, якщо ваша робота займає більше місяця і в планах не варто витрачати все одержане до копійки, то постане питання про зберігання коштів. Наскільки доцільний ризик втратити свої гроші, наприклад, через недбайливих сусідів або нечесного орендодавця – це необхідно детально прораховувати в кожному конкретному випадку.

Закриття рахунку перед останньою зарплатою

Це дійсно зручний варіант. Нерідко з закриттям рахунку з-за кордону виникають проблеми, і в іноземця продовжує накопичуватися заборгованість. Закриття рахунку перед виїздом і отримання решти коштів готівкою, спосіб найбільш вигідний.

Але і тут є свої підводні камені. Остання зарплата за законом цілком може бути виплачена не за фактом звільнення, а у встановлену на підприємстві дату, яка може опинитися за межами законного або бажаного перебування іноземця в РП. При наявності картки, кошти надійдуть на неї. При відсутності – гроші будуть чекати працівника в касі підприємства.

Все це потрібно заздалегідь і уважно прораховувати, а кращим варіантом буде письмове погодження дати виплати з роботодавцем. Важливо розуміти, що роботодавець, за погодженням з працівником, може перенести дату виплати. Однак сам факт рекомендується закріпити документально. Наприклад, підписати додаткову угоду до договору. Без цього, наприклад, при усній домовленості, шанс того, що роботодавець забуде / передумає / завідомо запланує обмін дуже великий.

Коли можна заявити про бажання отримувати з/п готівкою

Ще одне формальне питання – в який момент можна подати заяву на виплати do rąk własnych. Ніяких обмежень з цього приводу закон не встановлює, а значить це може бути будь-який час, а не тільки при початковому встановленні способів виплат.

Це ще раз підтверджує можливість варіанту переказу оплати праці у готівку для отримання останньої зарплати. Однак деякі технічні обмеження все ж існують. Виплачуватися готівкою зарплата буде тільки та, що ще не була нарахована і підготовлена для банківського переказу. Якщо подати заяву несвоєчасно, коли кошти на рахунках підприємства вже підготовлені для переказу, отримати розрахунок do rąk własnych може бути неможливо.

Що робити, якщо роботодавець здійснив переказ, а рахунок вже закритий

На жаль, через неузгодженість дій таке відбувається досить часто при звільненні (наприклад, рахунок закрили, а заяву про виведення готівкою подали з запізненням). Тут головне зрозуміти принцип: кошти, які намагаються перевести на закритий рахунок, повернуться відправнику. Відповідно, шукати свою зарплату потрібно у роботодавця, а способи її отримання погоджувати окремо.

Ще одна часта помилка: закрити картку, не закриваючи рахунок. Однак всі операції проводяться саме з рахунком, а карта лише спосіб доступу до нього. У такій несприятливій ситуації роботодавець зможе чесно переказати гроші, але доступ до них працівника, виїхав з Польщі, буде утруднений.

Можна знову перевести оплату праці в банк

Так. Подібне не заборонено і ніяк не обмежена. Теоретично співробітник має право постійно змінювати способи одержання коштів. На практиці зловживати цим не варто, але спробувати кожен зі способів, щоб вибрати найкращий, цілком можливо.

Чи можна переводити зарплату на рахунок в іноземному банку

Це непросте питання і пов’язаний з розглянутою темою побічно, але деяким читачам може бути цікавий. Після коригувань Кодексу праци, у вже згаданому третьому параграфі статті 86 з’явилося твердження про безготівковий переказ оплати праці на банківський рахунок за замовчуванням. Причому повідомити реквізити рахунка зобов’язаний сам працівник.

Немає ні слова про те, що це може бути тільки польський банк, а значить висновок зарплати на рахунок іноземного банку припустимо. Серед основних труднощів такого методу:

  • Наявність комісійних, вартості переказу, конвертацій та ін.
  • В той час, що іноземець працює в Польщі, йому потрібні кошти для проживання, а переводити іноземні карти, значить ще раз втрачати на переказах / конвертаціях.

Однак цей спосіб можна розглядати в якості альтернативи для виведення останньої зарплати, витрачати яку належить вже вдома. На перший погляд, виглядає все досить зручно – приїхав додому, а гроші слідом прийшли вже на місцеву карту, але… є тут свої серйозні проблеми:

  1. Багато польські підприємства мають автоматизовані системи переказу зарплат на карти. З іноземними банками вони, як правило, не працюють. Отже, переказ буде здійснюватися в ручному режимі, що підвищує ймовірність помилки (а іноді й злого умислу, що списується на помилки).
  2. Якщо для переказу в польський банк роботодавцю у більшості випадків достатньо надати найменування банку і номер рахунку, то для переказу за кордон буде потрібно повний перелік всіх реквізитів, які користувачеві могли в банку не надати при відкритті рахунку (більшість людей поняття не має і масі буквено-цифрових символів, пов’язаних з їх рахунком). Їх, як правило, можна подивитися в інтернет-банкінгу, або запросити роздрук безпосередньо в банку.

Складнощів, як бачите, чимало. Якщо їх вдасться подолати, це може стати дуже вигідним способом отримати розрахунок. Однак повернемося до теми зарплати do rąk własnych.

Як написати заяву про переведення зарплати у готівку

Для отримання зарплати do rąk własnych необхідно подати заяву роботодавцю. Це досить простий документ, що містить:

  • Відомості про роботодавця (кому).
  • Дані працівника (від кого).
  • Власне, прохання про виплати готівкою з посиланням на Трудовий кодекс.
  • Місце і дата складання.
  • Підпис співробітника.

Точна форма заяви не встановлена і зразок бланка може виглядати приблизно так.

Подається заява в паперовому або електронному форматі. Якщо знадобиться зворотний процес – працівник захоче отримувати кошти на банківський рахунок після застосовуваних виплат do rąk własnych, в заяві повинні бути відображені банківські реквізити рахунку, і вказано відповідний спосіб виплат.

Зарплата готівкою по умовам злеценія

Як це часто буває, все описане вище регулюється трудовим законодавством Польщі, а отже відноситься тільки до випадків роботи по умовам про праце. Цивільно-правові договори, у тому числі і умови злеценія, Кодексом праци не підкоряються, а значить для контрактів цього типу зазначені норми та правила не діють.

Існує єдиний варіант отримувати гроші готівкою при умове злеценія – домовитися про це з роботодавцем. Прийти до такої угоди можна як до початку роботи, вказавши безпосередньо в договорі способи виплат, або вже в процесі, підписавши додаткову угоду.

Важливим є той факт, що у замовника (роботодавця) немає фактичних обов’язків дотримуватися того чи іншого варіанта, а значить він можливий виключно за згодою обох сторін. На жаль, на практиці це найчастіше означає – як роботодавець захоче виплачувати кошти, так працівнику і доведеться їх отримувати. Або відмовлятися від працевлаштування.

Також по темі: