Любителям тварин, господарям домашніх вихованців, немає потреби розповідати про необхідність брати улюбленців з собою при довгих поїздках за кордон. Працювати їде людина, відпочивати за кордоном або зовсім збирається переїхати в іншу країну, залишити улюбленого собаку або кішку в стані далеко не всі. Не секрет і те, що щоб провезти через кордон домашніх тварин потрібно свідомо підготувати, провести ряд дій, здати аналізи й т. д. Однак це далеко не повний перелік, і в самому шляху вас чекають серйозні випробування. Про вивезення собак, кішок та інших улюбленців з України в Європу у 2024 році (в нашому випадку в Польщу) і буде розказано в цій статті.
Труднощі провезення тварин через кордон
Головне – не заплутатися в масі норм і правил. Зрозуміти існуючі умови не так складно, про них ми й будемо говорити далі, але для початку хочемо звернути увагу на простий, але часто ігнорований факт.
Перевезення тварини з території України на територію Польщі зводиться не тільки до проходження кордону. Маршрут пройде мінімум по дві країни, а значить необхідно:
- Провести підготовчі заходи в українських установах.
- Транспортувати тварину до кордону з нормами України.
- Перетнути кордон згідно з українськими правилами вивезення вихованця і польськими / європейськими нормами ввезення тварини.
- Переміщатися по території РП згідно з польськими законами.
- Для довгострокового перебування зробити в Польщі необхідні реєстраційні дії.
Погодьтеся, все сказане виглядає цілком логічно і просто. Однак дуже часто люди зосереджують увагу на факт перетину кордону, абсолютно забуваючи про інших етапах.
Все сказане далі належить до некомерційного перевезення тварин у кількості до 5 особин, що не мають племінної цінності. При відхиленні від цих норм діють інші норми, які в даному матеріалі не розглядаються.
Підготовка документів на вивезення домашніх тварин в Європу
Це дуже і дуже серйозний етап, без виконання якого все інше безглуздо. Саме через його важливість на нашому сайті є окрема стаття, яка детально описує підготовку документів для перевезення тварин за кордон. Обов’язково ознайомтеся з нею перед тим, як читати далі.
Тут ми лише коротко нагадаємо необхідні кроки:
Крок | Пояснення |
---|---|
Чіпування | Чіп встановлюється у ветлікарні на найпершому етапі. Це важливо, оскільки всі аналізи і щеплення, зроблені до чіпування доведеться повторити. |
Оформлення ветеринарного паспорта | Документ повинен бути міжнародного зразка. При видачі паспорта буде проведено огляд тварини і, можливо, поєднані кілька наступних кроків. |
Щеплення від сказу | Проводиться за 1 – 12 місяців до поїздки. Але не менш ніж за 3 тижні. |
Довідка про третирування антитіл сказу | Термін довідки – не більше 3 місяців до моменту перетину кордону. |
Свідоцтво ВЕТ-1 або ВЕТ-1 (СНД) | Видають державні ветеринарні служби. Перший документ поширюється на територію України, другий – на країни СНД. Дійсно 5 діб. Для виїзду за межі СНД буде потрібно міжнародний сертифікат – про нього на наступному кроці. |
Міжнародний сертифікат | Головний документ на вивезення тварини, що консолідує всю інформацію про вихованця, отриману на попередніх кроках. Виходить сертифікат безкоштовно на кордоні (у спеціальному вет. пункті) шляхом обміну на нього ВЕТ-1 / ВЕТ-1 (СНД). Дійсний три доби. |
Дегельмінтизація та обробка інсектоакарицидна | Проводиться не раніше ніж за 48 годин, про що ставиться відмітка в паспорт тварини. |
Це обов’язковий перелік документів, проте можуть бути і специфічні. Наприклад, при вивезенні тварини в іншу країну не власником потрібно надати «дозвіл на вивезення» від господаря. Можливість визнання вихованця цінних у племінному сенсі, може вимагати документа про відсутність такої цінності. Нарешті, є свої норми у тих перевізників, чиїми послугами будете користуватися: найпоширеніше – вимога наявності сертифіката на контейнер-перевезення тварини.
Правила перевезення кота або собаки з України в Польщу
Отже, документи зібрані – вирушаємо в дорогу. Маршрут визначено, залишилося розглянути норми перевезення в залежності від обраного транспорту.
Перевезення на машині
Великих проблем у дорозі не передбачається, адже переміщення здійснюється на власному автомобілі. Тому в даному розділі не правила, але поради:
- Якщо тварина нечасто подорожує на машині, приготуйте йому додаткові пелюшки. У багатьох випадках незвиклих до подорожей вихованців нудить в автомобілях.
- Тримайте документи під рукою на випадок раптового контролю. Рідко, але польські поліцейські можуть перевірити їх при русі по території РП.
- Постарайтеся ізолювати водія від тварини (або навпаки). У стані шоку вихованець може перешкодити управлінню ТЗ. А це може призвести до порушення ПДР і навіть ДТП.
Немає строгих правил, що вимагають наявність перевезення в салоні автомашини. Однак ми рекомендуємо використовувати її, особливо на момент проходження кордону. Нерідко прикордонники використовують службових собак, і їх зустріч з вашим, приміром, котом навряд чи принесе користь або прискорить перевірку.
При заміні свідоцтва на міжнародний сертифікат пред’являються документи, а не тварина. Його можна залишити в салоні, тільки не забудьте про необхідність повітря для вашого вихованця.
Перевезення поїздом
При залізничному переміщенні є свої правила. Тут без контейнера не обійтися, якщо параметри тваринного дозволяють його використовувати. Важливо, що прикордонний і митний контроль здійснюється в самому поїзді, тому оформити міжнародний сертифікат необхідно заздалегідь – на великих залізничних вокзалах відправлення існують спеціальні ветеринарні пункти. Закладіть на це додатковий час.
Кішки та невеликі собачки, чиї розміри дозволяють використовувати контейнери-перенесення, можуть подорожувати на колінах своїх власників. Купувати квиток для вихованця в таких випадках нема потреби. Однак, якщо сусідні пасажири будуть висловлювати невдоволення (звуком, запахом, поведінкою тварини), то працівники залізниці повинні запропонувати власнику інше місце, а власник не має права відмовитися від пересадки.
При переміщенні з твариною в купейному або спальному вагоні, власник зобов’язаний викупити всі місця такого купе, щоб сусідами тварини не потрапили сторонні пасажири.
Якщо собака має розміри, які не дозволяють використовувати контейнер, вона зобов’язана бути в наморднику і з повідком, а її переміщення по вагону обмежена.
Як перевезти літаком
Даний вид перевезень має як загальні для будь-якого літака, так і місцеві правила авіакомпаній. Це досить значний перелік дій, які повинен виконати власник.
Нагадаємо можливу послідовність:
- Перевірити, чи не входить ваш вихованець в список тварин, заборонених для переміщення на літаку.
- Визначте вагу тварини. Як правило, вихованець до 8 кг може бути взятий в салон. Більше – тільки в багажне відділення (але не більше 50 кг).
- Попереднє повідомте авіакомпанію про майбутнє перевезення тварини (за 36 – 48 годин).
- Перевірте справність контейнера, відповідність його стандартам і наявність сертифіката на перевезення.
- У ветеринарному пункті аеропорту отримаєте міжнародний сертифікат на тварину.
- Перед польотом зверніться до стійки реєстрації з повним пакетом документів на вихованця.
- Розмістіть тварина в літаку, згідно з правилами та вимогами персоналу авіакомпанії.
Зверніть увагу, що перевірка документів буде здійснена і по прибуттю на місце (у Польщі). При цьому правила ЄС / РП будуть перевірені саме тут, а при відправленні перевіряють виконання українських норм.
Реєстрація собаки та кішки в Польщі
Важливим є й етап розміщення тварини в Польщі. В деяких випадках потрібна спеціальна реєстрація. Розглянемо декілька типових ситуацій.
Короткострокове перебування
Якщо поїздка займає до 90 днів, то реєстрація не потрібна. Однак пам’ятайте, що термін дії міжнародного сертифіката всього 3 дні. Для виїзду оновити документ в місцевих ветеринарних службах.
Собаки та інші тварини, що виходять на вулицю
Такі вихованці при тривалому перебуванні зобов’язані бути зареєстровані. Що стосується собак, то відбувається це в Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, представництво якого є в кожному місті або найближчому центрі.
Собачці, при наявності чіпа безкоштовно видадуть бирку на ошийник. З цього моменту вважається, що реєстрація завершена. Відсутність бирки загрожує штрафом у 150 злотих.
Якщо вихованець породистий, має родоводу, то ситуація дещо відрізняється. У цьому випадку реєстрація повинна проводитися в спеціальній організації — Związek kinologiczny, членство в якій обійдеться в 70 злотих на рік.
Домашні кішки
Кішки, не відвідують вулицю, можуть обійтися без реєстрації. Штраф за це не покладено, однак якщо тварина вже заведена в РП, а не привезено з батьківщини, то оформити йому паспорт рекомендується. Без нього можуть бути проблеми зі зверненням до ветеринарів.
Ще одна побутової рада. При оренді житла заздалегідь з’ясовуйте можливість вселення з твариною. Причому робіть це не тільки на рівні власника (орендодавця), але і всього будинку, оскільки іноді правила спільноти можуть диктувати ті чи інші умови. Бажано закріпити ці дані в договорі оренди.
Коротко як вивезти тварину за кордон
В якості висновку ще раз коротко пройдемося по плану перевезення домашнього вихованця з України в Польщу:
- Чіпування, оформлення документів, щеплення, аналізи.
- Визначення способу поїздки, і правил для вибраного методу.
- Купівля квитків (при необхідності).
- Отримання міжнародного сертифікату при виїзді.
- Перетин кордону.
- Поїздка.
- Реєстрація за місцем прибуття (якщо потрібно).
Залиште цей короткий список перед очима, і звіряйтеся з ним на кожному етапі. Якщо забудуться деталі, перейдіть по тексту вгору, і ще раз ознайомитися з усіма нюансами.