Меню Закрити

Що таке родне число в Чехії та як його отримати

Продовжуючи розбиратися в нюансах легалізації в Чехії, прийшов час поговорити про таке явище як rodné číslo – ідентифікатор людини, що проживає в ЧР, без якого можуть бути недоступні багато прості і необхідні громадянські дії, такі як відкриття рахунку, реєстрація власності, укладення договорів і т. п. Родне число може бути присвоєно автоматично або на вимогу іноземця. Для його отримання потрібно зробити ряд кроків, надати документи. Де і як оформляється родне число в Чехії у 2024 році (rodné číslo) докладно розповімо в цій статті.

родне число в Чехії

Rodné číslo: що це таке і що дає іноземцю

Rodné číslo (в російськомовному середовищі можна зустріти варіації «родне число» і навіть американізм «номер соціального страхування) – це унікальний номер, який присвоюється кожному мешканецю в Чехії понад 90 днів. Складається з 10 (а для осіб, народжених до 01.01.1954 – з 9-ти) цифр. Формує ідентифікатор МВС ЧР.

В деяких випадках отримати родне можуть і іноземці, які перебувають в Чехії менше 90 днів, але в цьому випадку технологія оформлення може відрізнятися.

Rodné číslo – головний ідентифікатор людини в її відносинах з державою і деякими приватними установами. Під цим номером, що надається один раз і на все життя, громадяни та іноземці, що проживають в країні, значаться у всіх необхідних базах даних, включаючи податкові, соціальні та ін. Без родного числа, наприклад, не вдасться (або буде вкрай складно):

  • Зареєструвати автомобіль або нерухомість.
  • Влаштувати дитину в садок або школу.
  • Відкрити рахунок у банку.
  • Отримати кредит.
  • Укласти договір з ЖКГ, з провайдером та ін.

Це далеко не повний список дій, для яких необхідно родне число і, якщо спрощувати, то повноцінно існувати в Чехії тривалий час без цього ідентифікатора неможливо.

Умови отримання особистого номера

На жаль, це питання доведеться розбити на дві складові: як належить за законом і як є насправді – на практиці ці поняття не завжди збігаються.

Автоматичне присвоєння ідентифікатора

Закон запевняє, що rodné číslo іноземцю (громадяни, які народилися в ЧР, отримують номер при народженні) буде надано автоматично при перебуванні в Чехії на наступних підставах:

  • Довгострокова віза (понад 90 днів).
  • Přechodný pobyt (тимчасове перебування для членів сімей громадян ЄС).
  • Dlouhodobý pobyt (довгострокове перебування).
  • Trvalý pobyt (постійне проживання).

На перший погляд, все просто – запросив документ на перебування, заодно отримав і rodné číslo. Однак насправді все складніше:

  1. При довгостроковій візі можуть і не призначено ідентифікатор. Незважаючи на вимогу обов’язкової реєстрації в МВС не можуть ініціювати необхідні процеси для отримання родного числа. Але можуть це зробити! Тому потрібно уточнювати на місці.
  2. При отриманні чеського ВНП, в переважній більшості випадків, rodné číslo оформляється. Але оформлення картки може відбутися швидше присвоєння номеру. В результаті на карті в належному поле не буде родного числа, а відомості про його присвоєння прийдуть пізніше на зазначені в МВС контакти.

В останньому випадку спеціальна заміна картки не потрібно. Номер може бути внесений при її продовженні або заміни з інших причин.

Робочі карти

Випадки іноземців, які мають трудові або сині карти, в т. ч. і за спеціальним проектами, такими як Режим Україна, слід розглянути окремо. Невизначеність у цих випадках ще більш висока:

  1. Ідентифікатор може бути присвоєно автоматично, але не повідомлений іноземцю.
  2. Родне число може не оформлятися автоматом.
  3. Номер може бути наданий і вказано на самій карті.

В останньому випадку все зрозуміло – потрібен номер, подивися документ, а ось два перших і викликають основні складності. Якщо номер присвоєний, але не повідомлений, досить звернутися до МВС і з’ясувати його. Якщо не присвоювався, необхідно подавати заяву на видачу rodné číslo.

Проблема в тому, що це два різних процеси. Якщо звернутися із заявою на видачу, а виявиться, що номер вже надавався, новий не видадуть. При цьому час на перевірку буде витрачено, а іноді це досить значні періоди.

Все це сказано з єдиною метою – показати необхідність з’ясувати факт оформлення родного числа на найперших етапах, бажано на момент оформлення робочої карти.

Видача doklad o rodném čísle за заявою

Якщо ідентифікатор не присвоєно автоматично, а також у випадках короткострокового перебування, якщо в цьому є необхідність, отримати rodné číslo можна за запитом в МВС. Для цього пишеться спеціальну заяву, про який докладніше далі.

Подальше присвятимо саме подібних випадків – технології отримання родного числа за ініціативою іноземця.

Як отримати родне число в Чехії

Отже, в модельованої ситуації іноземець впевнений, що rodné číslo раніше не оформлялося, і вирішує отримати його.

Крок 1. Збір документів

Крім згаданої заяви, розглянемо яке на наступному кроці, треба надати:

  1. Документ, що підтверджує дату і місце народження (наприклад, свідоцтво про народження).
  2. Підтвердження громадянства (найчастіше, це закордонний паспорт).
  3. При особистому відвідуванні — підтвердження оплати збору в 1000 крон.

Всі документи не чеською (крім паспорта) повинні мати судовий переклад. Виняток зроблено тільки для словацької мови.

Крок 2. Заявf на присвоєння особистого номери

Жадость (заява) має свій бланк, який можна взяти у відділенні МВС або завантажити тут. Проте допускається і вільна форма заповнення. Головне, щоб документ містив:

  • П. І. Б. заявника, включаючи всі зміни цих параметрів.
  • Прізвище, дана при народженні.
  • Повна дата народження у форматі ДД-ММ-РРРР.
  • Місце народження (для іноземців: країна, регіон, населений пункт – більш докладної інформації не вимагається).
  • Стать.
  • Громадянство на момент подачі заяви.
  • Контакти для кореспонденції.
  • Дата, підпис.

Заповнюється чеською. Особливу увагу слід звернути на правильність контактних даних – саме на них прийдуть результати або вимоги внести виправлення, виправити помилки тощо

Крок 3. Подача

Самим надійним способом оформлення rodné číslo досі є особисте відвідування МВС. У деяких відділеннях потрібен попередній запис. Десь можлива жива черга. Іноземцям, яким необхідно протягом 3-х днів після в’їзду відвідати МВС з реєстраційними цілями, краще поєднати ці походи.

Проте альтернатива особистого відвідування існує. Допускається подача:

  1. Поштою. Для чого пакет документів (заява – оригінал, решта – завірені переклади) надсилаються на адресу: Ministerstvo vnitra — odbor správních činností, oddělení rodných čísel, náměstí Hrdinů 1634/3, 140 21 Praha 4.
  2. Електронною поштою eorc@mvcr.cz. Проте всі документи, що подаються, повинні бути засвідчені кваліфікованої цифровим підписом.

Можливі і комбіновані випадки, наприклад, коли первинна подача здійснюється особисто, а документи за додатковим запитом надсилаються поштою.

Крок 4. Оплата адміністративного збору

Як вже згадувалося, розмір збору – 1 000 крон. В деяких (але не всіх) відділеннях передбачена можливість безготівкової оплати. В інших випадках купується спеціальна гербова марка на дану суму, яка додається до пакета документів.

Важливо відрізняти цей збір від вартості нагадування втраченого / забутого родне число. Кожен, раніше отримував ідентифікатор, має право звернутися до МВС для оформлення сертифіката із зазначеним на ньому номером. Вартість такої процедури всього 100 крон.

Крок 5. Строки очікування та одержання

За законом стандартний термін розгляду повинен обмежуватися 30 днями. На практиці ситуації бувають абсолютно різними: від оформлення за день до річного очікування.

Частіше rodné číslo оформляють досить швидко, а затримки нерідко виникають з вини самих іноземців, то невірно вказали адресу, то переїхали в інше місце, не повідомивши влади. Отримати ідентифікатор можна як особисто, так і поштою, якщо подібний спосіб був заявлений спочатку.

Структура родного числа

Rodné číslo – це послідовність з 9 або 10 цифр. Дев’ятизначні ідентифікатори присвоювалися людям, народженим до 01.01.1954. Десятизначні – всім, хто з’явився на світ після цієї дати. Логічно, що переважна більшість нині існуючих родних чисел складаються з десяти знаків.

doklad o rodném čísle що це

Цифри в ідентифікаторі мають значення:

Цифри послідовно (зліва направо) Значення
1 і 2 Дві праві цифри року народження (наприклад, 85 для 1985 року)
3 і 4 Місяць народження. У чоловіків вказується безпосередньо (від 01 до 12), у жінок шляхом додавання 50 (від 51 до 62). Закон допускає при необхідності (якщо закінчаться номери) додавати до місяця 20, тобто буде від 21 до 32 у чоловіків, і від 70 до 82 у жінок.
5 і 6 Дата народження
7, 8, 9 і 10 Унікальна послідовність цифр для вказаної дати народження, що робить унікальним і весь номер. У людей до 1954 року ця величина тризначна.

Нерідко в документах можна зустріти написання родного числа через косу риску» (символ «/»), що розділяє знаки дати народження та інші. В інших випадках послідовність вказується поспіль. В обох випадках мова йде про один і той же ідентифікатор.

Як дізнатися чи дійсне rodné číslo

Розглянемо три основні способи перевірки десятизначних ідентифікаторів.

Ділення по модулю

Якщо ви злякалися, прочитавши цей підзаголовок, то… правильно зробили! Щоб використовувати подібний метод перевірки, необхідно пам’ятати, що таке ділення по модулю (цілочисельне ділення, ділення з залишком). Або, що значно простіше, знайти в інтернеті онлайн-калькулятор з даною функцією.

Суть перевірки в тому, що залишок, отриманий при діленні по модулю перших дев’яти знаків на 11, є десятою цифрою ідентифікатора. При цьому, якщо залишок дорівнює 10 або 0, то десятою цифрою проставляється 0.

Наведемо приклад (родне число взято з прикладів на інших ресурсах):

  1. Маємо номер 736028/5163.
  2. Ділимо перші дев’ять знаків (736028516) по модулю на 11.
  3. Отримуємо залишок 3.

Це і є останній, десятій, цифрою. Значить номер вірний. Непросто? Розглянемо інші способи – вони дещо простіше.

Поділ на одинадцять

Найпростіший спосіб – все десятизначне число має без залишку ділиться на 11. У нашому прикладі це саме так: 7360285163 : 11 = 669116833.

Калькулятор не завжди виявиться під рукою, а обчислювати такі цифри в голові не кожному дано від природи. Тоді є варіант ще більшого спрощення перевірки: треба підсумувати всі цифри на непарних місцях і відняти від отриманого суму всіх цифр, що стоять на парних місцях. Результат повинен ділитися на 11.

На прикладі 736028 / 5163. (7+6+2+5+6) – (3+0+8+1+3) = 26 – 15 = 11. Результат ділиться на 11 без залишку. Номер вірний.

Висновок

Отримання rodné číslo в Чехії зовсім нескладний процес. Але не знаючи нюансів його можна нескінченно затягувати у часі, відчуваючи з-за цього масу дискомфорту. Тепер ви знаєте як уникнути негативного сценарію.

Rodne cislo / родне число, що це і як його дізнатися: Відео

Також по темі: