Нерідко обставини змушують вибирати для роботи за кордон. Добре це чи погано – питання філософське, але якщо іншого способу для виживання просто немає, то він відходить на задній план, а вперед виривається необхідність з’ясування деталей: як поїхати, що для цього треба? Попит на робочу силу в ній постійно зростає, при цьому нерідко випереджаючи необхідні зміни законодавства, що полегшують працевлаштування іноземців. Принаймні, про це без угаву заявляють бізнесмени ЧР. Тим не менш, існує кілька способів легального працевлаштування в Чехії, серед яких не останнє місце займає т. зв. Робоча (або Трудова) карта. Що це за документ? Хто і як може його отримати у 2024 році? Скільки коштує таке працевлаштування? Розглянемо ці питання у всіх подробицях.
Zaměstnanecká karta: що це таке і для чого потрібна
Мається на увазі, громадяни яких країн можуть скористатися інститутом трудової карти. Ми традиційно розглядаємо нюанси з точки зору білорусів, росіян і українців, але багато питань стало надходити і від громадян Казахстану. Тому в даному матеріалі врахуємо і їх.
Робоча карта в Чехію доступна для громадян усіх країн, що не входять в ЄС. Таким чином, отримати картку можуть і білоруси, і росіяни, і казахи, і громадяни інших країн б. СРСР (що не входять до складу Євросоюзу). Окремо розглядається Україна, якій, крім трудової карти доступні додаткові програми з працевлаштування в Чехії.
Трудова карта Чехії – єдиний дозвіл на перебування і роботу. Вона може бути видана на строк трудового договору, але не більше ніж на 2 роки. По закінченню може бути продовжена, але на період не перевищує наступні 2 роки.
Zaměstnanecká karta – один з можливих варіантів працевлаштування іноземців в ЧР, поряд з Блакитною картою, робочою візою, дозволом на роботу та ін.
Як виглядає чеська трудова карта
Це пластикова картка з фото і даними іноземця. Крім іншого, є посвідченням особи на території Чехії.
Хто і коли може оформити трудову карту Чехії
Трудова карта може бути надана іноземцю на конкретну вакансію, яку не вдалося зайняти громадянам Чехії, інших країн ЄС, Норвегії, Ісландії, Ліхтенштейну, Швейцарії, а також членами їх сімей.
Такі вакансії повинні бути підтверджені Департаментом працевлаштування та внесені до спеціального реєстру, повна назва якого «Центральний реєстр вакансій для видачі робочих карт». Далі ми докладно зупинимося на цьому інструменті і способи внесення в нього даних.
Ще одна обов’язкова умова – трудовий договір або документ, що замінює його. Докладно про нього ми поговоримо нижче, але тут необхідно вказати на обов’язкові умови роботи:
- Зарплата в Чехії за договором не повинна бути нижче мінімально встановленої в країні.
- Кількість робочих годин в тиждень – не менше 15-ти.
Карта видається під конкретну вакансію. Робота по трудовій карті може бути змінена (знайде інший роботодавець), але тільки після відповідного дозволу МВС Чехії.
Кому не потрібна робоча карта
У першу чергу маються на увазі іноземці, яким доступні інші типи документів, що дозволяють працевлаштування: віза, Блакитна карта, дозволи, учасники програми «Режим Україна» і т. д.
Однак крім цього, чеське законодавство встановлює перелік осіб (в т. ч. громадян держав, не що входять до ЄС), яким не потрібно отримувати ніяких документів, що дозволяють працевлаштування. Серед них:
- Мають ПМП.
- Члени сімей дипломатів.
- Отримали статус притулку або додаткового захисту.
- Учні та студенти до 26 років, педагоги та викладачі, наукові працівники і академіки.
- Спортсмени і діячі мистецтв.
Однак деякі професії мають обмеження за часом. Наприклад, остання категорія може працювати без дозволів не більше 7 днів поспіль, та не більше 30 днів сумарно в рік.
Перелік осіб, яким дозволяється працювати без отримання додаткових документів, досить великий. Повністю з ним можна ознайомитися у ст. 98 закону № 435/2004 Sb.
Відміна від синьої карти
Синя картка – це дуже цікавий інструмент, вимагає окремого розгляду. Для його отримання потрібна більш висока кваліфікація і особливі умови договору.
В загальних рисах відмінності між Робочою картою і Modrá karta представимо у вигляді таблиці:
Трудова карта | Синя карта |
---|---|
Спеціальна кваліфікація не потрібна. | Необхідно вища освіта. |
Кількість робочих годин – не менше 15 в тиждень. | Робочих годин не менше, ніж встановлено законом, а сам договір укладено на термін 1 рік або більше. |
Зарплата не менше мінімальної ставки в ЧР. | Оплата праці – не менше 1,5 середніх зарплат по Чехії. |
Вакансія знаходиться в реєстрі для Трудових карт. | Вакансія розміщена в реєстр для Синіх карт. |
До подачі на карту може бути укладений не безпосередньо трудовий договір, а якесь угоду про наміри (чехи називають його «договір про майбутньому договорі»). Докладніше типи допустимих угод розглянемо окремо далі. | Трудовий договір повинен бути укладений до подачі документів на карту. |
Видається на термін договору, але не більше ніж на 2 роки. | Виходить на термін договору плюс три місяці, але не більше ніж на 2 роки. |
Крім цього, Блакитна карта дає додаткові можливості щодо легалізації членів сім’ї власника даного статусу.
Хто реєструє вакансію в реєстрі
Ініціює процес внесення вакансії в необхідний реєстр роботодавець. В загальних рисах процедура виглядає так:
- Роботодавець особисто (або через Інтернет, якщо у нього є такі повноваження) повідомляє про наявність вакансії в Департамент по працевлаштуванню.
- У заяві він детально описує вакансію, в т. ч. кількість робочих годин, оплату та ін.
- Роботодавець дає письмово згоду на можливе розміщення вакансії в реєстрі.
- Якщо протягом 30 днів з моменту подачі заяви вакансія не буде зайнята чехом чи громадянином ЄС, або членом сімей громадян Євросоюзу, вона автоматично потрапляє в реєстр.
Тільки після цього іноземець має право подавати документи на робочу карту по даній вакансії.
Однак є ряд умов, при яких вакансія не буде прийнята до реєстру або буде виключено з нього. Це відбудеться, зокрема, коли роботодавець:
- У найближчі три місяці штрафували на суму від 50 000 чеських крон за порушення трудового законодавства.
- Протягом 4 місяців був оштрафований за використання праці нелегалів.
- Майно роботодавця виставлено на торги судовим рішенням.
Є і більш обтічне формулювання – якщо Департамент працевлаштування вирішить, що заняття зазначеної вакансії іноземцем створить загрози на чеському ринку праці.
Як отримати робочу карту Чехії
Технологія отримання Робочої карти однакова для всіх громадян розглянутих країн (Україна, Білорусь, Росія і Казахстан). Відрізняються тільки місця подачі документів – вони прив’язані до географії проживання і способи попереднього запису.
Крок 1. Пошук підходящої вакансії
Як вже говорилося, отримати Трудову карту можна тільки на підставі вакансії, розміщеній у спеціальному реєстрі. Тому для пошуку роботи в даному статусі можна піти двома шляхами:
- Швидким. Зайти в реєстр вакансій для робочих карт і підібрати цікавить роботодавця.
- Довгим. Знайти роботодавця, домовитися, почекати поки він розмістить вакансію в реєстрі.
Логічно, що перший варіант являє більший інтерес, як мінімум, дозволяючи заощадити час.
Перейшовши до реєстру, відкриється сторінка розширеного пошуку. Множиною фільтрів можна обмежити пошук. Зокрема:
- по професії;
- освіти;
- наявності житла;
- району знаходження;
- тип трудових відносин.
Існують і інші параметри пошуку, в т. ч. по конкретному роботодавцю, номером вакансії для людей з обмеженнями зору і т. д.
Після натискання на кнопку «Vyhledat» відкриється сторінка з результатами. Залишиться тільки підібрати підходящу вакансію.
Обов’язково збережіть номер зацікавила вакансії. Він допоможе не тільки швидше орієнтуватися в реєстрі в майбутньому, але і потрібно при складанні заяви на Трудову карту.
Крок 2. Зв’язок з потенційним роботодавцем
В кожному оголошенні є посилання «Заповнити заяву на видачу Трудової карти». Не поспішайте натискати на неї. До заповнення бланка ще далеко. Мета цього етапу – зв’язатися з роботодавцем і з’ясувати всі обставини потенційного працевлаштування.
Краще вибрати кілька вакансій та отримати інформацію по кожній з них. Далі зупинитися на найбільш підходящою.
Контактні дані розташовуються у розділі «До кого звернутися». Найчастіше там розташований адресу електронної пошти, телефон і адресу. Якщо не вказано іншого, то спілкування краще вести на чеській або англійською мовами.
Потрібно написати або подзвонити за вказаними контактами, і заявити про згоду зайняти цю вакансію. Бажано заздалегідь скласти короткий опис своїх можливостей і відправити його роботодавцю. Можна використовувати той же сервіс, що пропонує перегляд реєстру: перейдіть за цим посиланням та складіть заяву. Далі надішліть роботодавцю готовий документ.
На цьому етапі дозволю собі дати кілька порад:
- Уважно вивчіть вимоги до претендентів. Переведіть їх, якщо ні мовних знань. Іноді можна зустріти такі «екзотичні» умови, як знання корейської або вміння вишивати, без яких у працевлаштуванні відмовлять.
- Перед зверненням до роботодавця складіть список питань, що цікавлять. Добре Продумайте, що саме викликає труднощі, які саме моменти не зрозумілі. Уточнюйте наявність проживання, вид оплати і т. п.
- Зверніть увагу на дату розміщення вакансії. Виставлені давно, але до цих пір не знайшли працівників, повинні викликати підозри. Ймовірно, що з ними не так.
Відповідь, отриманий від потенційного роботодавця, стане завершенням цього етапу.
Крок 3. Трудовий договір
У переліку документів, необхідних для отримання Робочої карти, про яких ми детально подговорим на наступному кроці, є трудовий договір. На ньому варто зупинитися окремо, і перш за все, тому що отримувати документ доведеться від роботодавця, що займає деякий час.
Умови договору для Трудової карти ми вже розглядали – це не менш 15 робочих годин на тиждень, і оплата не менше, ніж законодавчо встановлена мінімальна ставка.
Однак для Трудової карти дозволяється мати як сам контракт, так і заміняє його документ – договір про майбутньому договір (угода про намір укласти в майбутньому трудовий контракт). У такому документі мають бути вказані:
- термін, через який буде укладено реальний договір;
- оплата по майбутньому договором, не менша передбаченої законом;
- робоча тиждень, що складається з не менш ніж 15 годин.
Працівнику зручніше відразу укладати робочий контракт, проте іноді роботодавці воліють робити це тільки після особистого знайомства.
Крок 4. Збір документів
Для отримання Трудової карти необхідно надати в дипломатичні представництва наступний список документів:
- Заяву. Бланк можна взяти тут, роздрукувати та заповнити вручну. Допускається заповнення через комп’ютер, але підпис має бути власноручним.Окрім іншого, в заяві обов’язково відображаються дані про вакансії: її номер у реєстрі та опис.
- Фото. 1 штука, зроблена за візовими правилами.
- Закордонний паспорт. Чинний, як мінімум, на 3 місяці більше, ніж термін планованого перебування по карті.
- Трудовий контракт або договір про майбутньому договорі», докладно описані на попередньому кроці.
- Підтвердження кваліфікації з обраної вакансії. Мова про дипломи. На цьому питанні нижче зупинимося більш докладно.
- Підтвердження наявності житла в Чехії (договір оренди, суборенди, про проживання у хостелі, гуртожитку тощо).
- Страховий поліс. Може бути наданий не в момент подачі документів, а пізніше при отриманні паспорта.
Крім цього, дипломатичне представництво має право вимагати додаткові документи. Найчастіше запитують:
- Медичну довідку, що підтверджує можливість роботи з обраної вакансії.
- Довідку про несудимість (або аналог, прийнятий в країні подачі документів). Цей документ не є обов’язковим, але часто потрібно. Більш того, його можуть запросити в чеському МВС після прибуття іноземця в країну. Зробити це дистанційно буде важко. Тому краще потурбуватися довідкою заздалегідь.
Підтвердження кваліфікації. Це питання багатьох викликає подив. Адже мова не йде про Блакитний карті, так навіщо підтверджувати наявність освіти? І тим не менше – це вимога закону. Але!
Частина вакансій не вимагає освіти вище середнього, а значить, і підтвердженням кваліфікації буде шкільний атестат. Частина посад в Чехії винесена в окрему категорію – регульовані професії – ті, що вимагають окремого підходу до легалізації. Яскравий приклад – лікарі. Такий іноземний диплом має бути не тільки наданий, але і нострифікований.
Всі дипломи не на чеському повинні мати присяжний переклад. Іноземні дипломи можуть зажадати апостиль. Іноді вимагають і суперлегализацию – підтвердження документа трьома особами: нотаріусом, консульством і представником МЗС ЧР. Найчастіше подібне вимагають від громадян Узбекистану і Таджикистану.
Крок 5. Подача заяви на карту
Заява та інший пакет документів подається в диппредставництво Чехії в країні, громадянином якої є здобувач. У всіх розглянутих країнах питаннями Трудових карт займаються тільки посольства та консульства (при їх наявності) – у візові центри подібні повноваження не передані.
Запис здійснюється заздалегідь, електронною поштою. Адреси наступні:
- Львів: zamkarta_lvov@mzv.cz
- Мінськ: visa_minsk@mzv.cz
- Москва: visa_moscow@mzv.cz
- Санкт-Петербург: visa_sanktpeterburg@mzv.cz
- Єкатеринбург: visa_yekaterinburg@mzv.cz
- Нур-Султан: zamkarta_NurSultan@mzv.cz
Випадки спецпроектів для України відносяться до інших категорій, але на них припадає до 95% усіх випадків отримання Трудових карт. За проектами запис претендента на подачу документів здійснює роботодавець. Іноземця лише сповіщають про те, коли він має відвідати диппредставництво. І лише 5%, не підпадають під проекти, подають на загальних умовах виключно через Львівське консульство.
Зверніть увагу, що Чехія може обмежувати кількість Трудових карт, що видаються в місяць. Тому може бути обмежена і запис. Звіряйте інформацію на сайтах посольств безпосередньо перед подачею.
Крок 6. Отримання візи
В заголовку немає помилки! Дійсно, подаючи на Трудову карту, фактично буде видана віза, причому з перебуванням понад 90 днів. Така технологія: диппредставництва спочатку дають візу, по ній здійснюється в’їзд, а вже в ЧР МВС видає картку.
Однак для початку потрібно дочекатися позитивного рішення. Як саме перевірити готовність візи в Чехію ми вже розглядали у всіх подробицях. Залишиться тільки отримати закордонний паспорт з дозволом на в’їзд.
Крок 7. Приїзд у Чеську Республіку
Перетин кордону здійснюється на загальних підставах. Документи, які подавалися на візу, знадобляться і на кордоні, і пізніше, уже в Чехії. Тому не забудьте взяти їх з собою.
По приїзду до Чехії протягом трьох днів обов’язково необхідно виконати наступні дії:
- З’явитися в офіс МВС ЧР (адреса буде вказана заздалегідь).
- Здати біометричні дані.
- Сплатити збір (докладніше про вартостях далі).
- Отримати Трудову карту.
- Зареєструватися в поліції у відділі для іноземців з договором оренди або іншим підтвердженням житла (при відсутності дається 10 днів на виправлення ситуації, але з’явитися в поліцію все-одно потрібно).
Тільки після всіх цих заходів можна приступати до роботи.
Скільки коштує Zaměstnanecká karta
Ціни на одержання самостійно Трудової карти однакові для громадян усіх країн, що розглядаються:
- Запит на візу – 1 000 крон, але оплата в євро за діючим курсом.
- Оформлення карти – 2 500 крон (в кронах, оплачується вже в Чехії).
Крім того, не обійтися без страховки, але її вартість може варіюватися у різних країнах. Є також і додаткові (необов’язкові) послуги: кур’єрська доставка, СМС-повідомлення, копії, фото на місці і т. п.
Терміни отримання
Терміни будуть прямо залежати від навантаження на посольства. Представимо всі операції у вигляді таблиці, а кожен самостійно зможе не враховувати ті, що йому не потрібні.
Пошук вакансії, зв’язок з роботодавцем, отримання договору | 0,5 – 1 міс. |
Запис в посольство / консульство (чергу) | 0,5 – 2 міс. |
Розгляд питання по візі | ~ 2 міс. |
Оформлення картки в Чехії | 3 дні |
Тобто приступити до роботи можна буде не раніше ніж через 2 — 5 місяців з моменту знаходження вакансії.
Одержання іноземцями, які вже знаходяться в Чехії
Існує і такий варіант. За технологіями пошуку вакансії і підбору документів він повністю збігається. Відмінності в наступному:
- Іноземець повинен знаходитися в ЧР по довгостроковій візі або іншого типу довгострокового перебування.
- Заявка подається одразу до відповідного відділення МВС, минаючи структури МЗС Чехії.
В усьому іншому ситуація виглядає аналогічно.
Підстави для відмови
Ми вже згадували, що вакансія може бути вилучена з реєстру, якщо роботодавець порушить низку правил, за що буде покараний. Відповідно, по вакансії, на підставі якої подається на карту іноземець: якщо вона буде вилучена з реєстру, то і претендент отримає відмову через ненадійного роботодавця.
Це не вина іноземця, і ситуація не повинна мати негативного впливу на майбутні спроби отримати візу / мапу.
Робота в Чехії по трудовій карті
Як правило за Трудовим картками розраховують на не дуже кваліфікована праця. Це можуть бути вантажники, продавці, різноробочі, муляри, офіціанти. Однак можуть бути і фахівці більш високого рівня, якщо, приміром, на зазначених умовах не знаходиться місцевих бажаючих.
Зміна роботодавця. Офіційно оголошено, що можна змінити роботодавця за наявною Трудової карті. Однак для цього необхідно дотримати ряд обов’язкових умов:
- Нова посада так само повинна знаходитися в реєстрі вакансій для Трудових карт.
- Працівник офіційно (письмовою заявою) сповістить про зміну роботи МВС.
- МВС дасть позитивний висновок на прохання іноземця змінити роботу.
Зміна роботи без дотримання хоча б одного з цих правил зробить працевлаштування нелегальним.
Чи можна працювати з трудової картою Чехії в Німеччині?
На даний момент пряма робота неможлива. Однак, при дотриманні ряду умов, є можливість отримання візи Вандер Эльста для відряджень у ФРН. Що це за віза і як її отримати можна подивитися на прикладі Польщі.
Висновок
Цікавий інструмент — Трудова карта Чехії. Цікавий, але непросте в отриманні. Однак ті, кому вдасться отримати цей дозвіл на перебування, придбають і цілий ряд переваг, в першу чергу можливість тривалого законного працевлаштування.