Розбираючись з умовами працевлаштування у Чехії, будь-яка людина рано чи пізно зіткнеться з поняттям дозволу на роботу. Як правило, люди починають дізнаватися про ситуацію «методом від зворотного», тобто спочатку з’ясовують не чи підходить їм Синя карта, потім переконуються немає можливості отримати Трудову карту, і тільки потім, якщо ні один з цих інструментів не доступний, з’ясовують, що ж таке дозвіл на роботу в Чехії. Можливо, це логічно. Однак точне з’ясування процесу отримання Дозволу в ряді випадків необхідне. Без нього не оформити візу, не потрапити в країну, не працевлаштуватися легально. Тому цей матеріал буде побудований як покрокова інструкція для отримання дозволу на працевлаштування в Чехії у 2025 році, але спочатку порівняємо цей документ з синьою і трудової картами, щоб зрозуміти кому необхідно його оформляти.
Чи потрібен дозвіл для українців
Домовимося про деякі умовності. Тут і далі під поняттям «іноземець» будуть матися на увазі громадяни України та інших країн СНД. Громадяни Швейцарії, держав, що входять в ЄС і їх родичі, яким не потрібно отримувати будь-які дозволи, у даній статті не розглядаються.
Щоб спростити розуміння, сформулюємо таке визначення:
Дозвіл на роботу (Povolení k zaměstnání) повинні отримувати всі іноземці, які не звільнені від необхідності оформляти будь-які дозвільні документи, або не мають трудових / синіх карт.
Виходячи з цього визначимо:
Кому Povolení k zaměstnání не треба
Отже, власники трудових і синіх карт не повинні отримувати дозвіл на працевлаштування, оскільки ці документи дозволяють одночасно перебувати в країні, і працювати. До них ми ще повернемося нижче, поки поговоримо про інших випадках.
Чеський Закон «Про працевлаштування» в § 98 § 98a дає чіткий перелік іноземних осіб, яким не потрібно ніяких додаткових роботу дозвільних документів. Це досить значний перелік, тому ми наведемо лише основні пункти:
- Володарі статусу ПМЖ.
- Члени сімей дипломатів.
- Спортсмени, митці, науковці, постачальники товарів і послуг, монтажники устаткування, учні та студенти до 26 років, якщо тривалість роботи не перевищує семиденного періоду поспіль або тридцятиденного періоду в сумі за рік.
- Рятувальники в ході виконання місій.
- Водії-міжнародники, якщо вони працевлаштовані в іноземних підприємствах та направлені до Чехії для виконання своїх обов’язків.
- Акредитовані журналісти.
- Студенти-очники за спеціальними правилами.
- Випускники чеських вузів.
- Іноземці, яким надано додатковий захист, притулок чи дозвіл на тривале перебування з метою отримання захисту.
З останнім пунктом є певні складності. Поняття «додатковий захист» і «притулок», мають відмінності від тих, хто подав заяву на надання міжнародного захисту або має візу, видану з метою отримання притулку. Дві останні категорії отримувати дозвіл на роботу мають. Нюанси цього процесу не є темою даного матеріалу, і цікавляться питанням повинні розбиратися з ним окремо.
Підстави для отримання дозволу на працевлаштування в Чехії
Хто ж повинен отримувати Дозвіл? Цей перелік так само законодавчо встановлений:
- Особи, які бажають працевлаштуватися на сезонні роботи (до 6 місяців).
- Короткострокова робота до 3 місяців («Робочий Шенген»).
- Що мають дозвіл на довгострокове перебування для здійснення підприємницької діяльності.
- Аналогічне вирішення з метою інвестування.
- Стажери на період до 6 місяців (з можливістю продовження).
- Для обмеженого за часом працевлаштування осіб до 26 років, які перебувають в ЧР по студентському обміну або інших молодіжних програмах.
- Власники віз або ВНЖ, отриманих з цілями «вимушене перебування», які подали заяву на міжнародний захист (але не раніше, ніж через 6 місяців після подання такої заяви).
Сюди ж включаються іноземні особи, окремо обумовлені міжнародними угодами Чехії. Однак до громадян країн, що розглядаються на даному етапі це не відноситься.
Хто повинен отримувати дозвіл на роботу, а хто може претендувати на трудову або синю карту
Визначивши хто з іноземців не повинна отримувати жодних дозволів для працевлаштування і подивившись перелік тих, кому це необхідно, тепер спробуємо виключити претендентів на синю картку або робочу карту. Якщо претендент не підходить ні під одну з цих двох категорій, то йому необхідно буде отримувати дозвіл на працевлаштування.
Представимо у вигляді таблиці:
Умова | Дозвіл на роботу | Трудова карта* | Синя картка* |
---|---|---|---|
Робочий графік | Без обмежень | Не менше 15 годин на тиждень | Повна зайнятість при договорі від року |
Обмеження по зарплаті | Не менше мінімальної ставки | Мінімум – 1,5 середні зарплати | |
Кваліфікація | Не вимагається | Мінімум – середня освіта | Мінімум – вища освіта |
Необхідність отримання візи | На весь термін перебування | Тільки для в’їзду |
* У поняття трудової карти входять в тому числі і випадки працевлаштування українців за «Режиму Україна»; в синю – з «Пілотного проекту» (працевлаштування висококваліфікованих українців).
Як раз в цьому випадку і варто застосувати згаданий вище метод від протилежного. Можна використовувати таку послідовність дій:
- Визначте, не входите ви в перелік осіб, звільнених від необхідності отримання будь-яких дозволів на працевлаштування в ЧР. Якщо ні, то:
- Перевірте, чи не підпадаєте під категорію, якої покладена Синя карта. Якщо ні, то:
- Немає можливості отримати Трудову карту (у т. ч. за «Режиму Україна»). Якщо ні, то:
- Ви є тим іноземцем, якому потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування в ЧР.
Як виглядає документ?
Сам документ, який видається іноземцю, зобов’язаний містити наступну інформацію:
- Ідентифікаційні дані іноземця.
- Відомості про роботодавця.
- Дані про тип виконуваних робіт.
- Місце роботи.
- Період дії.
Можуть бути включені і інші необхідні відомості.
Як отримати дозвіл на роботу в Чехію
Дозвіл на працевлаштування є одним з обов’язкових документів для відкриття чеської робочої візи. При цьому віза відкривається на батьківщині, а Дозвіл оформлюється у Чехії. З цим географічним розкидом і пов’язані перші труднощі. Крім цього, для легальної роботи в ЧР вакансія повинні бути спеціальним чином оформлена.
Крок 1. Реєстрація вакансії
Даний етап ініціює роботодавець. З його боку подається заява у Департамент працевлаштування про реєстрацію конкретної вакансії. Якщо протягом 30 днів вакансію не вдасться зайняти громадянином Чехії, однієї з країн ЄС або їх родичами, вона потрапляє в спеціальний реєстр. Тільки після цього можливо зайнятися працевлаштуванням іноземця.
Відповідно, іноземець може знайти в реєстрі вже підготовлену вакансію, та продовжити процес з наступного кроку, або спочатку знайти чеського роботодавця, домовитися і чекати весь період реєстрації вакансії.
Крок 2. Заява на видачу
Заяву подає потенційний працівник-іноземець в Департамент по працевлаштуванню (крайове відділення ÚP). Бланк, крім іншого, має містити:
- Точні ідентифікаційні дані іноземця: Ф. В. О., дату народження, громадянство, місце народження, місце проживання).
- Адреса для кореспонденції.
- Дані закордонного паспорта.
- Відомості про потенційного роботодавця: найменування, юридична адреса, реєстраційний номер.
- Опис обов’язків.
- Місце виконання робіт.
Скачати Žádost o vydání nebo prodloužení povolení k zaměstnání
Мова заповнення – чеська.
Труднощі можуть бути пов’язані з самим фактом подачі через відсутність іноземця в Чехії. Законодавство допускає, що надати заяву Департамент можна особисто або через представника, що має відповідну письмову довіреність.
У випадках, коли іноземець має справу з досвідченим роботодавцем, то, як правило, делегує оформлення саме йому. Якщо ж потенційний роботодавець новачок в цій області, краще узгодити всі питання довіреностей (їх оформлення, переведення, передачі тощо) завчасно.
Крок 3. Що потрібно для оформлення? Інші документи
Для відкриття Дозволу, крім заповненої заяви (і, в разі необхідності, довіреності), у Департамент надаються:
- Копія сторінки закордонного паспорта з особистими даними іноземця.
- Трудовий договір або угоду про наміри укласти такий договір з зазначеної дати.
- Підтвердження кваліфікації (диплом), якщо цього вимагають умови роботи.
Всі документи не чеською зобов’язані мати присяжні переклади, а дипломи / атестати – апостильовані.
При плануванні витрат часу необхідно враховувати і періоди для пересилання документів. Так, наприклад, трудовий договір повинен бути підписаний обома сторонами.
Крок 4. Вартість
Розгляд питання щодо дозволу на працевлаштування в ЧР платне. За це стягується адміністративний збір у розмірі 500 крон.
Оскільки результат операції не гарантований, а вакансій в одного роботодавця може бути безліч, чеські фірми не дуже люблять оплачувати подібні витрати за здобувачів. Тому, можливо кошти доведеться перевести працівника чи компенсувати їх надалі. Це питання так само бажано обумовити заздалегідь.
Крок 5. Строк очікування
Середні строки розгляду запиту 1 – 3 місяці. Затримки бувають, але на цей час не мають широкого розповсюдження.
Потрібно розуміти, що мова йде про період очікування з моменту прийняття документів (заяви), т. к. з часу домовленості з роботодавцем, з-за оформлення вакансії, пересилання документів тощо може пройти значно більше часу.
Готовий пакет документів надсилається іноземцю для відкриття візи.
Термін дії дозволу на працевлаштування
Строк дії Дозволу залежить від типу виконуваних робіт:
- До трьох місяців, у випадках «Робочого Шенгену».
- До шести місяців при сезонній роботі (якщо вона не належить до випадків «Робочого Шенгену»).
- До двох років – в інших випадках.
Нагадаємо, що Povolení k zaměstnání видається під конкретного роботодавця, посада та оплату праці. При зміні одного з цих умов має змінюватися і Дозвіл.
Продовження терміну
Продовження періоду дії Дозволу – це окремий і дуже важливий процес. В загальних поняттях законодавство дозволяє продовження Povolení k zaměstnání у випадках:
- Тривалого перебування для підприємництва чи інвестування.
- Короткочасній роботі.
- Сезонній роботі.
Саме два завершальних пункту і представляють окремі труднощі. Однак спочатку хороша новина:
Якщо документи на продовження прийняті, але новий Дозвіл ще не отримано, іноземець має право продовжувати виконувати свою роботу до моменту прийняття рішення про продовження навіть якщо попередній документ закінчиться.
Сезонна робота
Цей тип робіт не може виконуватися більш ніж шість місяців на рік.
Відповідно, продовжити дозвіл на сезонні роботи можна виключно в тому випадку, якщо перше видавалося на період не перевищує півріччя. Сумарна кількість допустимих днів не повинна перевищувати 180 в кожних 365.
Короткочасна робота
З цим видом робіт найбільша плутанина. З одного боку, вони точно вказані в законі, але, з іншого, можливість Шенгенської візи суворо обмежена – не більше 90 днів на півріччя.
Відповідно, можна розглядати питання тільки в разі, якщо перше видавалося на строк менший, ніж 90 днів, що відбувається у вкрай рідкісних випадках.
Інший варіант – продовження Дозволу з метою отримання національної візи. Але і тут існує складність.
- По-перше, для отримання візи все одно доведеться повертатися додому.
- По-друге, далеко не всі крайові відділення Департаменту працевлаштування вважають такий варіант «продовженням», а роботу «короткострокової». З-за цього, як правило, наполягають на оформлення нового Дозволу.
Безвізовий режим
Окрему увагу потрібно звернути на «безвіз», існуючий нині в українців з країнами ЄС. Багато помиляються, прочитавши терміну з чеських законів, де сказано, що для роботи достатньо дозволу на працевлаштування та будь-якого документа, що дозволяє легальне перебування в Чехії. Під «будь-яким документом» помилково вважають і безвізовий режим.
На цей час — це не так, незважаючи на наявність в законах ЧР вищевказаних відомостей. З формальної точки зору, чеські власті наполягають, що безвізовий режим – це право, а не документ. Але з фактичної це означає одне – працювати по «безвізу» в Чехії поки не можна.
Однак безвізовий режим можна використовувати для переговорів з роботодавцем, подання заяви та ін., але в’їзд до Чехії має бути здійснено з дотриманням правил – підтвердженням наявності коштів, проживання, страховки, зворотної дороги.
Процедура продовження
Подати заяву на продовження можна не раніше, ніж за три місяці до його закінчення, але не пізніше ніж за 30 днів.
Для продовження в Департамент подається заява. При цьому інформація у заяві на продовження повинна повністю збігатися з тією, що була в первісному запиті. Це стосується відомостей про працівника, і про роботодавця, і про саму роботу.
За розгляд зі здобувача стягується збір у розмірі 250 крон.
Коли дозвіл втрачає силу
Ці параметри так само чітко прописані в законодавстві ЧР. Дозвіл втрачає сили, якщо:
- Закінчився його термін.
- Робота являла собою досягнення певної мети, яка і була досягнута.
- Закінчився або анульований документ, що дозволяє перебування в країні.
Крім цього, Дозвіл може бути анульовано примусово, якщо з’ясується, що виконувана робота не відповідає заявленій, або при оформленні були надані завідомо неправдиві відомості.
Що буде, якщо не приступити до роботи
Дозвіл може бути скасовано, якщо іноземець, якій воно видане, своєчасно не приступив до роботи. Своєчасність за дозволом на працевлаштування встановлена у 10 днів. Після цього роботодавець зобов’язаний повідомити Департамент про факт невиходу, Дозвіл анулюється, стає недійсною і віза, видана на його підставі.
До відома, аналогічні правила є і трудових / синіх карт, але там цей період становить 45 днів.
Зміна роботи та дозволу на роботу
З одного боку, правило просто – міняєте роботодавця, міняйте і Дозвіл. Тобто в МВС подається нову заяву, заново оформляється вакансія і т. д.
Однак, з іншого боку, доцільність даного процесу є тільки при тривалій роботі. Для сезонної, а тим більше короткостроковій, необхідно детально прораховувати встигне іноземець отримати новий документ в рамках наявного перебування.
Висновок
У випадках, коли дозвіл на роботу в Чехії необхідно, його доведеться оформляти. Процес, як видно, досить послідовний і передбачуваний: знайшли роботу – отримали дозвіл – відкрили візу – працюємо. Проте на кожному етапі існує безліч деталей і підводних каменів, про які ми розповіли в даній статті.
Сподіваємося, що інформація стане у пригоді, а в разі збереження запитань – задайте їх у коментарях. Наші фахівці постараються відповісти в рамках своїх компетенцій.