Меню Закрити

Програма «Режим Україна» в Чехії та спрощення працевлаштування за проектом

Працевлаштування в Чехії цікаво багатьом громадянам країн СНД, і в першу чергу українцям. Деякі чули про існування програми під назвою «Режим Україна Чехія» для полегшеного працевлаштування в ЧР по Робочій карті, але що конкретно вона являє собою розібратися змогли не всі. У цьому немає нічого дивного, офіційні пояснення дійсно не завжди зрозумілі. Тому ми вирішили описати особливості «Режим Україна» у 2024 році більш просто, і, в основному, з точки зору потенційного працівника – українця.

Програма «Режим Україна» в Чехії

Про програму «Режим Україна» в Чехії

Перше і головне – що ж таке «Режим Україна»? Щоб розібратись у цьому необхідно розуміти, що таке Робоча (трудова) карта ЧР.

Якщо коротко, то: трудова карта Чехії – це єдиний дозвіл, що дозволяє перебувати і працювати в ЧР весь термін дії робочого контракту (трудового договору), але не більше 2 років.

У зв’язку з цим: «Режим Україна» — це спеціальний набір урядових заходів, що дозволяє українцям отримати Трудову карту кваліфікованої роботи в спрощеному режимі.

На даному етапі все виглядає досить просто, але не поспішайте радіти. Всі неприємності в деталях. До них і перейдемо.

Хто може отримати Трудову карту з цією програмою

Перше напрошується вже по назві – ця програма поширюється лише на громадян України. Друге, і це прямо заявлено у всіх офіційних описах – це проєкт для кваліфікованих працівників. І ось тут потрібно зупинитися.

Чеське законодавство розділяє поняття кваліфікований і висококваліфікований працівник. Для останніх є свої програми – наприклад, т. зв. «Пілотний проєкт» (полегшене працевлаштування 500 українських фахівців високого рівня кваліфікації в рік).

Хто ж такі «кваліфіковані працівники»?

Робота в Чехії «Режиму Україна»

Існує міжнародний класифікатор професій ISCO, і, відповідно, його чеський варіант — CZ-ISCO. Професії, за якими існує можливість використовувати «Режим Україна», знаходяться в класах 4 – 8 класифікатора:

  • Посадові особи, керівники.
  • Працівники сфери послуг і продажу.
  • Кваліфіковані працівники у галузях сільського господарства, лісівництва, рибальства.
  • Майстри і ремонтники.
  • Експлуатація та впровадження машин і устаткування.

Це загальні групи (класи), кожен з яких передбачає величезні переліки конкретних професій. Використовувати можна переважна більшість з них, за винятком державних чиновників (іноземців на такі посади не приймають) і деякі галузі сільського господарства, для яких існує спецпроєкт «Агроном».

Спрощення отримання Трудової карти

Коротко нагадаємо етапи отримання звичайної Трудової карти українцями, а потім розглянемо відмінності в процесі при «Режимі Україна»:

  1. Роботодавець подає спеціальну заяву з зазначенням вакансії в Департамент працевлаштування ЧР.
  2. Питання розглядається 30 днів.
  3. Якщо за цей час вакансію не вдається зайняти громадянином Чехії або іншої країни ЄС, то вона потрапляє в спеціальний реєстр для робочих карт.
  4. Потенційний працівник знаходить вакансію в реєстрі (або отримує відомості про неї іншим способом, але вакансія обов’язково повинна міститися у реєстрі).
  5. Зв’язується з роботодавцем і укладає трудовий договір.
  6. Збирає необхідні документи, складає заяву на карту.
  7. Реєструється для відвідування консульства у Львові.
  8. У виділену дату подає документи.
  9. У разі згоди, отримує робочу чеську візу.
  10. В’їжджає в Чехію.
  11. Протягом 3 днів після в’їзду звертається у відділення чеського МВС для реєстрації.
  12. Там же отримує на руки Трудову карту, і з цього моменту він може законно працювати.

Непростий процес. «Режим Україна» покликаний спростити його. Наскільки вдалося цього досягти – подивимося далі.

Відмінності при «Режимі Україна»

Спочатку роботодавець погоджує факт можливості його участі вакансії в Режимі «Україна». Для цього він звертається в одну з чеських організацій:

  • Асоціація малих та середніх підприємств і індивідуальних підприємців.
  • Торгова палата Чеської республіки.
  • Конфедерації роботодавців і бізнес-структур ЧР.
  • Союз промисловості і транспорту.
  • Аграрна палата.
  • Продовольча палата.
  • Агентство з підтримки підприємництва та інвестицій.

Отримавши схвалення, вакансія узгоджується з Міністерством промисловості і торгівлі, і продовжує шлях по встановленим для всіх Трудових карт маршруту – реєстр.

Це всі відмінності для роботодавця. Але є і суттєва різниця для працівника. При використанні Режиму Україна» роботодавець, уклавши договір, сам ініціює процес отримання візи працівником.

В результаті, працівник не звертається в диппредставництво сам – він взагалі ніяк не ініціює початок процесу оформлення візи, він просто чекає дзвінка з центру, в якому буде повідомлено дата і час відвідування. Мабуть, це головна відмінність від звичайної карти. Зручніше це? Так. Швидше? Далеко не у всіх випадках.

Однак, у «Режимі Україна», «Пілотний проєкт», «Програмі Агроном», а також за програмами «Welcome Package» (для інвесторів) та «Fast Track» (прискорене переміщення співробітників всередині фірм) українці отримують сумарно до 95% всіх Трудових карт. І, відповідно, залишилися тільки 5% отримують картки в «звичайному» режимі.

Ще один момент. За Трудовим картках, отриманих поза різних пільгових режимів, можуть встановлюватися обмеження щодо кількості. Так, на момент публікації цієї статті, без спецрежимів оброблялося всього 15 заяв від українців в місяць, що робить такий спосіб практично неактуальним.

Вимоги до роботодавця, який бере участь в «Режимі Україна»

Брати участь у програмі можуть не всі чеські роботодавці. Існують обов’язкові умови:

  • Діяльність здійснюється на території Чехії.
  • Робота на території ЧР здійснюється не менше 2 років.
  • Є податковим резидентом згідно з Законом 586/1992 Sb.
  • Платить медичне і соціальне страхування.
  • Не має заборгованостей перед державою.
  • На цей час працевлаштував на своєму підприємстві не менше 6 осіб.

Крім цього, за порушення трудового законодавства та/або норм про нелегальному працевлаштуванні, вакансія роботодавця може бути не прийнята до реєстру або виключено з нього.

Подача заяви за проєктом «Режим Україна»

Опишемо послідовність дій для працевлаштування за «Режиму Україна». У загальних рисах ми вже зверталися до цього питання. Але тепер подивимося на процес очима потенційного працівника.

Будемо вважати, що вакансія знайдена, з роботодавцем все узгоджено, і він, зі свого боку, процес вже почав.

Крок 1. Куди звертатися

Першим – нікуди! Повторимо, у Режимі «Україна» процес починає роботодавець. Працівник просто чекає дзвінка з візового центру Львова. А от чому саме Львів і саме центр — потрібно пояснити:

Повноваження по обробці запитів в рамках «Режиму Україна» передані в візовий центр Львова (вул. Джерельна, 18). Більш того, ні львівське консульство, ні посольство в Києві, ні візові центри в інших містах обробкою таких запитів не займається.

Незалежно від місця проживання здобувача, звертатися йому належить саме до Львова. Виняток становлять випадки «масового працевлаштування» — коли роботодавцю потрібні 50 і більше працівників у Режимі «Україна» одночасно. Такі випадки можуть бути розглянуті в Києві. Інші програми можуть обслуговуватися в посольстві в українській столиці.

Нагадаємо ще про один нюанс, часто викликає плутанину. Звернення за Трудовий картою в «звичайному» режимі (ті самі випадки, які залишають не більше 5%) так само відбувається у Львові, але виключно в Генеральному консульстві. Для «Режиму Україна» звертаються в візовий центр.

Однак для жителів не західних регіонів, у випадках підвищеного навантаження на центр, винятки можуть бути зроблені, і документи будуть прийняти у львівському консульстві. Оскільки ініціатива не належить працівникові, і йому залишається тільки чекати оповіщення, то при виклику буде повідомлений і точну адресу подачі заяви.

Крок 2. Збір документів

Незважаючи на те, що першими етапами займається роботодавець, підготувати документи працівник повинен до виклику в візовий центр. Пакет відповідає звичайному для Трудової карти. Коротко нагадаємо цей перелік:

Документ Пояснення
Заява Як правило, це спеціальний бланк, який заповнюється і власноручно підписується.
Закордонний паспорт Повинен бути дійсний + 3 місяці від дати закінчення бажаного перебування.
Фото З візових правил.
Трудовий контракт Його може замінити «Договір про майбутньому договорі». В якому буде вказана дата укладення робочого контракту.
Підтвердження кваліфікації Диплом. Все не на чеському повинні бути мати присяжний переклад, іноземні – апостиль.
Дані про наявність житла Договір оренди / суборенди або інші підтвердження.
Страховий поліс Може бути наданий не відразу, а в момент отримання паспорта з візою.

Можуть бути затребувані й інші документи, наприклад, медична довідка або довідка про несудимість. Останню ми рекомендуємо отримати в будь-якому випадку, тому що вона може знадобитися пізніше, коли працівник уже буде перебувати в Чехії.

Крок 3. Відвідування візового центру

Отже, претендент отримує телефонний дзвінок з центру, в якому йому позначена дата відвідування.

Приїхати в візовий центр необхідно особисто і строго в зазначену дату. Рекомендований час відвідування: з 8:00 до 13:00.

У виділене вікно подається раніше зібраний пакет документів.

Крок 4. Вартість оформлення

Оплата відповідає ціні будь-якої Трудової карти. При відвідуванні візового центру необхідно оплатити 1 000 крон (але в євро за курсом). Пізніше, уже в Чехії, треба буде сплатити ще 2 500 крон (вже в чеській валюті) за виготовлення пластикової картки.

Сюди ж можна додати вартість страховки і оплату додаткових послуг (кур’єр, копії, переклади та завірення, якщо вони потрібні).

Крок 5. Отримання паспорти, в’їзд і початок роботи

При позитивному вирішенні інші процеси схожі з усіма випадками отримання Трудових карт. Нагадаємо:

  • Забирається паспорт з візою.
  • Здійснюється в’їзд до Чехії.
  • Виходить безпосередньо Трудова карта.

З цього моменту українців, що бере участь в програмі «Режим Україна», може законно приступити до роботи.

Висновок

«Режим Україна» покликаний полегшити процес отримання Трудових карт. У чомусь це успішний захід, в чомусь особливого прогресу не помітно. Але, навіть якщо використовувати наївний дитячий постулат, що «краще щось, ніж нічого», то і цього досить для збільшення числа людей, які бажають виїхати на роботу в Чехію.

На користь зручності говорить і кількість Робочих карток, отриманих саме цим способом – за допомогою «Режиму Україна».

Про «Режим Україна» в Чехії: Відео

Також по темі: