Меню Закрити

Які є трудові договори в Чехії і чим вони відрізняються

Якщо ви потрапили на цю сторінку, значить ваше бажання працювати в Чехії пройшло кілька етапів. Очевидно, що тепер вас цікавлять конкретні речі, юридично точні, а саме трудові договори, які укладають між собою працівники і роботодавці в ЧР. Це дуже важливий момент, від якого залежатимуть головні при працевлаштуванні в Чехії аспекти: зарплата, правова захищеність, отримання візи, трудовий або синьою карт та ін. Тому не будемо затягувати з набранням, і перейдемо відразу до типів трудових договорів у Чехії, способів їх укладання у 2024 році та прав, які вони надають.

Трудові відносини в Чехії

Для початку кілька вступних понять, щоб була зрозуміла юридичне підґрунтя трудових відносин. Трудовими договорами регулюється робота за наймом (závislá práce).

Що таке závislá práce (робота за наймом)

Трудовые отношения (Pracovní poměr)Робота за наймом – це вид юридичних відносин між працівником і роботодавцем, за яких дотриманий ряд обов’язкових умов:

  1. Працівник виконує свої обов’язки для роботодавця.
  2. Обов’язки виконуються у підпорядкуванні роботодавця (або уповноваженого їм особи).
  3. За свою діяльність працівник отримує винагороду від роботодавця.
  4. Обов’язки виконуються в робочий час, узгоджений між працівником і роботодавцем.
  5. Робота відбувається у місці, зазначеному роботодавцем.

При дотриманні цих умов відносини автоматично вважаються závislá práce, а отже вимагають підписання трудового договору.

Трудові відносини (Pracovní poměr)

Трудові відносини – це договірні відносини між роботодавцем і працівником, що випливають з підписаного між ними угоди. У результаті таких відносин працівник виконує для роботодавця якісь обов’язки (závislá práce) за що отримує обумовлену винагороду. Ці та інші умови обов’язково прописуються в трудовому договорі.

На інформації про юридичному аспекті трудових відносин акцентуватися не будемо. Головне, що потрібно зрозуміти – обов’язкова наявність трудового договору.

Договір про трудові відносини

Цей документ і є основною темою даної статті. Ми свідомо не стали називати його «трудовим договором», т. к. таку назву (Pracovní smlouva) в Чехії носить один з видів контрактів. Тут же будуть вказані умови, рівнозначні для всіх типів договорів про трудові відносини.

Однак спочатку зупинимося на можливих типи договорів:

  • Pracovní smlouva (HPP). Власне, чеський трудовий договір — повноправний і найбільш поширений. Саме його укладають при бажанні трудитися повний робочий день.
  • Dohoda o provedení práce (DPP). Контракт на виконання робіт, що припускає обмеження робочого часу до 300 годин в рік. Зручний для підробітків.
  • Dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Договір про трудової діяльності. Так само передбачає обмежені за часом відносини – не більше 20 годин на тиждень.

Докладно про описи, переваги і недоліки кожного типу ми поговоримо далі. Зараз зупинимося на умовах, відповідних кожному з розглянутих типів:

  1. Всі три типи контрактів регулюються Трудовим законодавством Чехії.
  2. Договір укладається виключно в письмовій формі.
  3. Контракт, як правило, підписується в трьох примірниках: для працівника, роботодавця і в місцеву соціальну службу.

Невеликий юридичний казус полягає у визначенні договорів DPP і DPČ. При їх описі часто використовують фрази, на кшталт «mimo standardní pracovní poměr» (поза стандартних трудових відносин). Боятися цього не варто – дані типи контрактів однаково підпорядковані Трудовому кодексу, просто на особливих (нестандартних) умовах.

Умови договорів

Тепер докладно розглянемо особливості кожного з видів контрактів, що регламентують трудові відносини в Чехії.

Трудовий договір на повну зайнятість (HPP)

Pracovní smlouva – основний тип трудових контрактів в ЧР. Він полягає у більшості випадків, коли мова йде про повної зайнятості.

Трудовий договір обов’язково описує:

  • Сторони угоди (працівник і роботодавець).
  • Тип роботи, яку належить виконувати.
  • Місце (місця) виконання обов’язків.
  • Дата початку роботи.

Бажано включити до договору та інші умови, такі як розмір оплати праці, відпустки і т. д.

Початок дії контракту у Чехії

Трудовий договір містить дату, з якою він набирає чинності. Це і є днем виникнення трудових відносин. У рідкісних випадках контракт може вважатися чинним з моменту підписання, але це має бути однозначно вказано в угоді.

Дата початку важлива тим, що до її настання кожна зі сторін може розірвати контракт.

Терміни Pracovní smlouva

Договір може бути укладеним на визначений період (poměr na години на добу neurčitou) або неявним невизначений термін (poměr na години на добу určitou). Якщо договір обмежений за часом, то це чітко прописується в ньому. Відсутність зазначених обмежень робить контракт безстроковим.

Укладати трудовий договір, обмежений у часі, воліють з усіма новими працівниками. Однак чеські закони обмежують період такої угоди трьома роками, з можливістю продовження ще на три. Після сумарного терміну (2 х 3 роки) контракт або розривається (мінімум на пів року), або переходить в режим безстрокового.

Випробувальний термін

Випробувальний термін припустимо при трудовому договорі. Як правило, мова йде про трьох місяцях (для керівних посад – пів року). Протягом цього терміну контракт може бути розірвано з ініціативи будь-якої зі сторін. Працівнику для цього достатньо подати письмову заяву.

Закінчення трудового договору

У випадках термінових контрактів закінченням їх дії може стати заздалегідь прописана в документі дата. Але трудові відносини можуть бути припинені і з інших причин:

  1. Протягом випробувального терміну за ініціативою будь-якої зі сторін.
  2. За письмовим повідомленням кожної зі сторін, поданого не більше ніж за два місяці до дати звільнення. У розрахунку цього періоду є одна тонкість, про яку розповімо далі.
  3. За угодою сторін. У цьому випадку термінів відпрацювання немає.
  4. Okamžité zrušení – негайне анулювання. Ці випадки суворо встановлені законом, і мають на увазі небезпека для життя і здоров’я, грубе порушення працівником своїх обов’язків і т. п.

Важливо розуміти, що законною причиною розриву договору буде закінчення в іноземця дозволу на роботу (трудовий або синьої карти тощо). В цих випадках договір спочатку не міг бути ув’язненим на термін більш ніж період такого дозволу. Але якщо контракт був безстроковим, то він може бути припинений.

Звільнення з ініціативи працівника або роботодавця

Договор с работодателем о проведении работ (DPP)Вже зазначалося, що розірвати безстроковий договір (або терміновий, але до його закінчення) можна за ініціативи і працівника, і роботодавця, якщо про факт звільнення було попереджено письмовим повідомленням за 2 місяці.

Проте існує досить дивна, але строго дотримувана норма обчислення цих двох місяців. Початком періоду стане перший день місяця, наступного за місяцем, в якому відбувається повідомлення.

Тобто, якщо подати заяву, наприклад, 5 червня, то двомісячний термін почне спливати лише з 1 липня і закінчиться, відповідно, 31 серпня. З цієї дати і можна припинити договір (звільнитися).

При цьому працівник не зобов’язаний вказувати причини звільнення, в той час, як роботодавець може використовувати тільки підстави, надані йому законом (Zakoník práce § 52), про що повинно бути точно зазначено у письмовому повідомленні.

Це найбільш захищений тип трудового контракту. Далі розглянемо договору «поза стандартних трудових відносин» — DPP і DPČ.

Договір з роботодавцем про проведення робіт (DPP)

Dohoda o provedení práce регулює трудові відносини, обмежені 300 годинами робочого часу в рік (на одного і того ж роботодавця).

Крім письмової форми і точно зазначеного терміну робіт, DPP повинен містити інформацію про погодинну оплату, при цьому в розмірі не меншому, ніж встановлено законом.

Переваги Dohoda o provedení práce

Головною перевагою цього типу договору є полегшене оподаткування:

  • При зарплаті менше 10000 крон в місяць, оплачується 15% податок при оплаті праці більш 10001 крони – так само 15%, але авансовим платежем.
  • При виплатах менше 10000 крон роботодавець звільнений від сплати медичного і соціального страхування працівника.

DPP найбільш часто укладають для другої роботи або підробітки студентів.

Недоліки

Цей тип контракту не передбачає соціальної захищеності:

  • Немає оплачуваної відпустки і лікарняного, якщо інше прямо не прописано в договорі.
  • Не оплачуються понаднормову роботу і роботу у вихідні.
  • Немає виплат за нічні години.
  • Не регламентовані перерви в роботі.

При цьому матеріальна відповідальність перед роботодавцем зберігається.

Розірвання договору про проведення робіт

Припинення відносин між працівником і роботодавцем відбуваються:

  1. При закінченні терміну договору.
  2. При виробленні 300 допустимих годин на рік.
  3. Виконаний обсяг робіт, на який договір укладався.
  4. За угодою сторін.
  5. За ініціативою будь-якої зі сторін, в тому числі без пояснення причин, за письмовим повідомленням, поданої за 15 днів до дати звільнення.

Завершальний пункт можна розглядати як додатковий недолік контракту. Однак він же може стати і гідністю, якщо ініціатива розірвання належить працівникові.

Угода про трудову діяльність (DPČ)

Dohoda o pracovní činnosti нерідко називають чимось середнім між HPP і DPP. Це питання досить дискусійне і, на наш погляд, якщо DPČ і об’єднує чомусь ці контракти, то сукупністю недоліків. Але це суб’єктивна думка.

Договір про трудової діяльності – це чеський контракт, що передбачає роботу не більше 20 годин на тиждень. Аналогічно попереднім контрактом, передбачає письмову угоду про термін і типі робіт, а також про погодинної вартості (зарплати).

Інші умови DPČ:

  1. При оплаті понад 3 000 крон в місяць роботодавець зобов’язаний стягувати кошти на оплату медичних та соціальних внесків.
  2. При меншій оплаті, медстраховку сплачує сам працівник, як «osoba bez zdanitelných příjmů» — людина, що не має оподатковуваного доходу.
  3. Робота в день не може перевищувати 12 годин.
  4. Відпустку можливий тільки якщо він окремо прописаний в договорі. В іншому випадку, право на відпустку відсутня.
  5. Понаднормові, святкові, нічні – за замовчуванням не оплачуються.
  6. Лікарняний у робочі дні оплачується.
  7. Стаж за даним договором враховується для пенсії.

Завершення договору відбувається лише за двох причин: коли закінчився його термін або за повідомленням рідної зі сторін за 15 днів.

Чеський договір підряду (Smlouva o dílo)

Smlouva o díloЦей тип контракту не є темою даного розгляду. Проте він нерідко викликає питання у читачів, тому ми вирішили зупинитися на ньому.

Найбільш часто такі питання задають люди, які раніше працювали в Польщі. Там польську умову про дзело часто укладають роботодавці з іноземцями. Чеський Smlouva o dílo багато в чому схожий на польський аналог – як мінімум, він так само не регулюється трудовим кодексом.

Однак на відміну від Польщі, в ЧР договір підряду між працівником та роботодавцем укладається рідко, оскільки достатньо інших типів договорів, а неправомірне використання Smlouva o dílo може призвести до штрафів.

Проте, якщо мова йде саме про підряді, то такий контракт може бути використаний. Його основні умови:

  • Не є трудовим договором (pracovní smlouva).
  • Може бути укладений і між юридичними, так і між фізичними особами (у т. ч. ІП).
  • Укладається на точно прописаний обсяг робіт (виготовлення чого-небудь, монтаж, обслуговування, ремонт тощо).
  • Вказується вид виконуваної роботи, термін, ціна тощо
  • Складається в письмовому вигляді з підписанням сторонами.
  • Оплата соціальних і медичних внесків покладається на сторону, яка отримує прибуток, якщо інше не передбачено самим договором.

Відповідальність за виконання роботи за Smlouva o dílo покладається на підписанта навіть у випадках укладення ним договорів субпідряду.

Висновок

В кінці статті хочемо ще раз нагадати головні відмінності трьох поширених форм договорів про трудові відносини:

Умови Pracovní smlouva (HPP) Dohoda o provedení práce (DPP) Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
Мінімальна зарплата За місяць За 1 годину За 1 годину
Кількість робочих годин Без обмежень Не більше 300 годин на рік Не більш 20 годин в тиждень
Відпустку так немає
Лікарняний так немає так
Понаднормові, нічні, робота у вихідні і т. д. так немає
Звільнення з ініціативи роботодавця Не менш ніж за 2 місяці з поясненням причин, обмежених законом Повідомлення за 15 днів без пояснення причин
Стаж до пенсії так немає так
Соціальне і медичне страхування так
  • до 10000 крон немає;
  • від 10000 крон є.
  • до 3000 крон немає;
  • від 3000 крон є.
Податкові пільги немає так немає

Очевидно, що HPP є найбільш захищеним з правової точки зору варіантом. На жаль, працівник не завжди може вибирати тип договору, що укладається, але знаючи нюанси, убезпечити себе можна і з інших типів контрактів, вписавши в них певні умови.

Також по темі: