Не завжди задумане виконується так, як уявлялося. Робота в Чехії, при всіх її плюсах, в реальності може виявитися чимось неприйнятним, незручним. Бувають і випадки, коли сам працівник не влаштував роботодавця, трапляються скорочення і безліч інших причин. Головне у всьому цьому одне – іноземець уже в Чехії, віза або карта на руках, а роботи немає або вона не влаштовує. Тоді і виникає питання – чи можна поміняти роботу в Чехії у 2024 році. Нюанси зміни роботодавця розглянємо детальніше на прикладі працевлаштування українців, однак в цілому процедури будуть схожими і для громадян інших країн СНД.
Чи можна змінити роботодавця в Чехії
Теоретично це можливо при будь-якому типі документа, що дозволяє працювати: і за дозволом на працевлаштування, і по трудовій, та по синій карті. При цьому у кожного способу є свої нюанси, а в деяких випадках сенс проходити весь процес зміни роботи може бути відсутнім.
В цілому, зміна роботи в Чехії – це отримання схвалення від працовіште (OAMP MV – відповідного підрозділу МВС Чехії) на нове працевлаштування.
Нагадаємо лише, що в залежності від необхідного рівня підготовки це може бути некваліфіковану працю (національна віза або Шенгенська), кваліфікований (трудова карта, в т. ч. окремий Режим Україна» для громадян цієї країни), висококваліфікований (синя карта, сюди ж можна віднести і т. зв. «Пілотний проект» для українців).
За дозволом на сезонну (короткострокову) роботу
У більшості випадків мова йде про «Робочий Шенген», тобто працевлаштуванні, частіше сезонному, в режимі 90/180. Для такої роботи потрібен дозвіл на працевлаштування, за яким виходить шенгенська віза.
Як і в інших випадках, при зміні роботодавця необхідно змінювати і дозвіл. На це потрібно до 60 днів (за фактом може зайняти і більше часу).
Це означає одне – якщо в планах не варто претендувати на інший тип перебування (наприклад, трудову карту), то зміна роботи саме по шенгенській візі малопродуктивна, т. к. на заміну дозволу може піти весь допустимий термін перебування в країні.
Якщо ж є підстави претендувати на інші форми працевлаштування, то зміна роботи повинна проводитися за правилами для цієї категорії дозволів.
За дозволом на працевлаштування з національною візою
Тут вже довгострокове перебування, тобто часу на отримання нового дозволу може бути достатньо. Процедура провадиться на загальних підставах (покрокова інструкція буде дано нижче), за тим лише винятком, що перелік доступних вакансій знаходиться в цьому реєстрі.
Існує цілий список осіб, яким потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування. В контексті нашого розгляду, основні категорії:
- Сезонні роботи, які передбачають працевлаштування не більше ніж 6 місяців на рік.
- Особи до 26 років, які працевлаштовуються з метою підвищення кваліфікації (стажисти, одержують дозвіл не більше ніж на пів року з можливістю продовження).
- Інвестори, підприємці.
Інші категорії пов’язані або з міжнародними угодами ЧР, або з гуманітарними обставинами. За фактом, отримання дозволу на працевлаштування необхідно всім, крім тих, хто звільнений від отримання дозволів, і тих, кому доступні трудова і синя карти.
По трудовій карті, в тому числі «Режиму Україна»
Ситуація аналогічна національної візі, за винятком свого реєстру вакансій, які вимагають певної кваліфікації. Зміна роботи полягає у подачі нового заяви на отримання трудової карти, а нова вакансія зобов’язана перебувати в реєстрі.
«Режим Україна» має свої відмінності при первинному оформленні карти. Однак при зміні роботодавця ситуація аналогічна процесу за звичайної трудової карті.
По синій карті, в тому числі «Пілотного проекту»
Modrá karta – дозвіл на перебування і роботу, видається для вакансій, що вимагають високу кваліфікацію. Протягом перших двох років поміняти роботу по синій карті можна за тими ж правилами, що і з трудової карті. Важливими особливостями є:
- Вакансії для даної категорії розташовуються у власному реєстрі.
- Оплата праці за договором не може бути менше 1,5-кратного розміру від середньої зарплати по чеській економіці.
Після двох років роботи по синій картці погодження зміни роботодавця з МВС більше не потрібно. З цього моменту про нову роботу достатньо повідомити міністерство, не отримуючи його згоди.
Як змінити роботу в Чехії
Розглянемо типовий випадок зміни роботи в Чехії. Більшість іноземців з країн СНД отримують трудові карти – на прикладі цього документа і вивчимо процес, вказуючи на відмінність при інших формах дозволів.
Однак насамперед треба вказати на загальне і важливе правило для всіх випадків:
На пошук нового роботодавця дається не більше двох місяців (з моменту звільнення) у рамках перебування на карті / візі, якщо їх термін не закінчиться раніше. Далі право на перебування може бути анульовано.
Це ще раз підтверджує необхідність оцінки доцільності зміни роботодавця, т. к. за деякими типами договорів передбачена т. н. виповедні лгута – термін відпрацювання до звільнення, який може зайняти більше 60 днів. Додайте сюди 30 днів на оформлення вакансії в реєстрі (якщо її там ще немає) і два місяці на розгляд заявки міністерством.
Крок 1. Пошук нового роботодавця
Вибір нового роботодавця здійснюється будь-яким доступним способом. Швидше і зручніше, якщо вакансія вже знаходиться у відповідному реєстрі (посилання на переліки за дозволом на працевлаштування, синьою і трудової картками подивіться у наведених описах).
Якщо вакансія відсутня у реєстрі, роботодавець повинен здійснити ряд дій. Написати відповідну заяву, описати роботу (тип, кваліфікація, оплата тощо) та подати документи у відповідні органи. Тільки якщо протягом 30 днів не вдасться знайти на цю роботу чеха або громадянина іншої країни ЄС (або його близького родича), вакансія буде занесена в реєстр.
Детальніше читайте в статті «Як знайти роботу в Чехії».
Крок 2. Звільнення з попереднього місця
В залежності від обставин, це крок може виявитися і першим. Наприклад, якщо роботи не виявилося, фірма збанкрутувала або звільнення відбулося за згодою сторін.
Якщо ж працівник хоче звільнитися за своєю ініціативою, то, ймовірно, йому доведеться відпрацьовувати два і більше місяців (при підписаному Pracovní smlouva – повноцінне трудовому договорі).
Якщо відпрацювання не уникнути, процес пошуку роботи і оформлення новим роботодавцем вакансії потрібно поєднати з часом виподведной лгуте, щоб не втрачати час.
Як правило, якщо заява подана і час відпрацювання пішло, новий роботодавець готовий розглядати претендента на робоче місце, проводити співбесіду, оформляти вакансію.
Крок 3. Звернення до працовіште (OAMP MV)
Вже згадувалося, що мова йде про підрозділ МВС, відповідальному за працевлаштування іноземців. Саме в найближче відділення і потрібно подати заяву про зміну роботи. Фактично, та бланк, і сам процес аналогічні першій подачі.
Важливо розуміти, що бланки дозволу на працевлаштування, трудову і синю карти – різні. Брати актуальні бланки краще безпосередньо в працовіште.
Крім заяви будуть потрібні ті ж документи, які надавалися і при першому працевлаштуванні:
- Трудовий договір з обов’язковим зазначенням посади, графіка і зарплати.
- Закордонний паспорт.
- Документ, що підтверджують необхідну кваліфікацію. Про це нижче трохи докладніше.
- Інші документи, які зажадає МВС.
Повернемося трохи докладніше до дипломів і атестатів, що підтверджує кваліфікацію.
Апостиль, суперлегализація, нострифікація. Підтверджується кваліфікація дипломом. Однак цей документ повинен бути визнаний Чехією. Ланцюжок визнання непроста і вимагає дуже уважного і детального вивчення, але у загальних рисах вона така: отримання апостиля на батьківщині – суперлегализація диплома – нострифікація.
Відразу скажемо, що громадяни України звільнені від необхідності проходити складний процес суперлегализації, тому ми не будемо зупинятися на ньому.
Організації, що мають повноваження апостилювати документи можна дізнатися за посиланням:
Нострифікація проводиться в Чехії і має різницю в підходах при підтвердженні дипломів вузів та інших навчальних закладів. На відміну від інших країн (наприклад, нострифікація в Польщі). Чеська нострифікація вузівських дипломів не передбачає перескладання іспитів. Документи подаються в один з уповноважених державних вузів, де, зіставивши програми навчання, підтверджують диплом або відмовляють.
Є й безліч інших нюансів, але в рамках даної статті важливо розуміти, що диплом підтверджується один раз. Якщо при першому працевлаштуванні нострифікація вже проводилася, повторювати її не доведеться. Якщо ж нова робота вимагає більш високої кваліфікації, то доведеться підтверджувати її додатковим дипломом.
Як правило, нострифікація за поширеним спеціальностей проводиться без проблем. Складності виникають при професіях, що вимагають додаткового підтвердження (наприклад, лікарі), або за спеціальностями, які мають вузьконаправлене застосування (наприклад, юристи по внутрішньому праву).
Крок 4. Оплата
Вартість нового розгляду заяви та ж, що і початкового – 500 крон.
Сплачується в касі OAMP MV або в уповноваженому банку. Валюта – виключно чеські крони.
Крок 5. Очікування після подачі заяви про зміну роботодавця
Ще раз нагадаємо, подати заяву на нове працевлаштування необхідно протягом 60 днів з моменту звільнення. Офіційні терміни розгляду міністерством – 30-60 днів.
На жаль, терміни виконуються далеко не завжди. Невеликі затримки трапляються досить часто. Тому дуже важливо знати:
Якщо затримка перевищила встановлені строки не з вини іноземця, то його перебування залишається законним на весь строк розгляду заяви в рамках діючої візи / карти.
Після позитивного рішення залишиться тільки забрати документи і приступити до нової роботи.
Чи можна працювати під час розгляду заяви
З моменту звільнення з попередньої роботи і до моменту отримання нового дозволу або карти, іноземець має право перебувати в Чехії за наявною карті / візі. Проте приступити до нової роботи можна тільки після отримання дозволу.
Тут є один нюанс. При зміні роботи все відбувається саме так – поки не буде дозволу або карти працювати не можна. Але необхідність міняти документи виникає і в ті моменти, коли працівника переводять на іншу посаду на тому ж підприємстві.
У цьому випадку можна працювати до отримання нового дозволу / карти, але на старій посаді з тією ж зарплатою.
Коли звільнятися при зміні роботодавця
Є сенс ще раз акцентувати увагу на терміни:
Якщо є ймовірність звільнення за угодою сторін (без відпрацювання) або укладений договір, що припускає звільнення протягом двох тижнів (Dohoda o provedení práce або Dohoda o pracovní činnosti), то звільнятися можна відразу після домовленостей з новим роботодавцем.
Якщо ж Pracovní smlouva вимагає двомісячної відпрацювання, то краще подати заяву на звільнення, і вирішувати питання з новим роботодавцем під час выподведной лгуты.
Ці умови не є обов’язковими, і в конкретних ситуаціях потрібно порівнювати реальність термінів з обставинами.
Працевлаштування в Чехії може принести багато позитивних моментів. Якщо ж робота виявилася невідповідною, її можна поміняти. Як бачите, це не завжди просто, і не завжди потрібно, але якщо ваша ситуація дозволяє змінити підприємство, тепер ви знаєте як і що для цього потрібно.