Продовжуючи розглядати аспекти роботи іноземців за Umowa zlecenie в рамках циклу статей про цивільно-правові договори, прийшов час поговорити про одному з найскладніших, неоднозначних, але вкрай важливих моментів. Не секрет, що умова злеценя у 2025 році дуже улюблена роботодавцями, але погано захищає права працівників. При цьому є випадки, коли цей тип договору не може бути підписаний, а порушення цих правил призведе до того, що контракт визнають повноцінною умовою про праце.
Вступна частина
Коротко нагадаємо основну проблематику. У Польщі існує єдиний трудовий договір, підкоряється нормам Кодексу праци (Трудового кодексу), а значить дає працівникам максимальний рівень захищеності їх прав – це umowa o pracę.
В інших випадках укладаються договори т. н. цивільно-правової форми, виведені з-під дії Трудового права і регулюються Цивільним кодексом. Основні з них – розглянута умова злецення і умова про дзело.
Саме їх, і в першу чергу Umowa zlecenie, воліють укладати роботодавці з іноземцями, т. к. формати цих документів дозволяють більш гнучко підходити до кадрової політики. Наприклад:
- Договір легко і швидко розірвати.
- Соціальні внески можуть сплачуватися не в повному обсязі.
- Можна не вносити в договір оплати лікарняного, відпустки, понаднормових, роботу у вихідні та ін.
Для самих працівників в умове злеценя є тільки одна перевага – можливість трохи більше заробити за рахунок знижених внесків, і то уряд планує скасувати цей привілей.
Саме на захист прав працівників і спрямовані законодавчі норми, суворо регламентують випадки, коли зобов’язана бути укладена умова про праце, а значить умова злецения неприпустима. Порушення цих норм може призвести до великого штрафу роботодавця, а сам договір може бути визнаний повноцінної Umowa o pracę на весь термін його дії, в тому числі заднім числом, з усіма витікаючими з цього правами.
Умова злиценя з точки зору законодавства
Поняття «Umowa zlecenie» пояснюється в ст. 734 §1 Kodeksu cywilnego. Згідно з цією нормою:
Умова злецення – це договір про виконання підрядником деяких зазначених замовників дій, які повинні привести до певного результату.
Погодьтеся, не найдетальніша формулювання, під яку в принципі можуть потрапити і контракти інших типів. Тому для деталізації будемо використовувати інші норми.
Коли може бути укладена тільки умова про праце
Це вже положення Трудового кодексу. Причому нам знадобляться відразу дві норми: 2.1 ст. 22 Кодексу праци прямо забороняє укладення договору цивільно-правової форми, якщо виконуються умови, при яких повинна полягати Umowa o pracę, 1 тієї ж статті встановлюється ці правила.
До умов, дотримання яких робить обов’язковим підписання умови про праце, відносяться:
- Працівник (підрядник) має постійне місце роботи, відведений роботодавцем (замовником).
- Робочий час визначає роботодавець.
- Робота виконується в інтересах роботодавця, в тому числі неприпустимий субпідряд.
- Обов’язки виконуються під контролем роботодавця.
- За виконання роботи виплачується винагорода.
При дотриманні всіх цих умов закон вимагає укладати повноцінний трудовий договір умову про праце. З цього випливають дві прості істини: підписання при тих же умовах умови злецення незаконно, а недотримання хоча б одного, навпаки, дозволяє використовуватися Umowa zlecenie.
Умова злеценя або умова про дзело
Якщо умови дозволяють підписувати цивільно-правовий договір, то вибір його типу так само може регулюватися законодавчо. З найбільш розхожих контрактів виділимо три:
- Umowa o przy pomocy zbiorach. Тут суть випливає вже з назви – договір укладається між працівником і фермером для допомоги при зборі врожаю.
- Умова про дзело. На підставі ст. 627 Kodeksu cywilnego, повинен бути спрямований на досягнення конкретного результату.
- Умова злецення, як уже говорилося, може бути спрямована і на певний процес.
Про урожай все зрозуміло – його далі розглядати не будемо. Щоб краще розібратися у двох інших випадках, розглянемо їх на прикладах.
Приклад 1. Замовнику необхідно спиляти 10 дерев (або написати комп’ютерну програму, пісню), для чого він наймає підрядника. Метою є конкретний результат – спиляні дерева (готова програма, пісня). Значить, може бути укладена тільки умова про дзело.
Приклад 2. Замовнику потрібен співробітник для роботи протягом місяця керівником IT-служби, представляючи інтереси самого роботодавця перед колективом. Конкретний результат не позначено, буде оплачуватися сам процес, значить Umowa zlecenie допустима.
Як визнати умову злеценя умовой про праце
Розглянемо три варіанти – від простого до складного, але відразу попередимо, що спрощений випадок все одно вимагає знання всіх можливостей, тобто для його використання доведеться ознайомитися з усіма технологіями.
Варіант 1. Угода сторін
Цей варіант вважаємо умовно простим. Суть його в тому, що працівник всебічно вивчає питання і звертається до роботодавця з проханням врегулювати питання без залучення інших зазначених можливостей.
Якщо зовсім просто, то «Давайте домовимося, інакше я повідомлю в Трудову інспекцію чи подам в суд, тому що володію такими правами…». Так, це, на перший погляд, примітивна схема. Проте на практиці саме вона дає можливість рішення в більшості випадків. Для більшої надійності можна залучити до переговорів юриста.
Варіант 2. Повідомлення в Трудову інспекцію
Інспектор Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) володіє повноваженнями перевірити укладений договір на предмет відповідності умовам умови про праце. Якщо проблема буде підтверджена, PIP має право видати припис роботодавцю про укладення законного контракту з працівником і навіть виписати штраф на велику суму.
Недолік цього варіанту в тому, що, виконуючи припис PIP, роботодавець може анулювати умову злеценя і укласти законний трудовий договір, але з поточної дати. Відповідно, на вже відпрацьований час новий договір може не поширюватися. Проте, це другий за популярністю спосіб.
Існує оману, пов’язане з тим, що Трудова інспекції розглядає тільки питання, пов’язані з Кодексом праци, а значить не може допомогти при умове злеценя. У більшості випадків це відповідає дійсності, але саме в разі незаконного підписання Umowa zlecenie займатися питанням PIP уповноважений.
Технологію звернення до PIP можна подивитися в цій статті, у розділі, присвяченому онлайн-запитами. Сам матеріал про проблеми з заробленої платою, але спосіб скарги в Трудову інспекцію ідентичний необхідному.
Варіант 3. Судовий розгляд
Суд в такому випадку є крайнім і самим рідкісним способом відстоювання прав працівника. При цьому саме суд дає наймасштабнішу захист прав, т. к. може визнати діючу умову злеценя умовой про праце з першого дня існування контракту.
Крім іншого, це дозволить працівникові претендувати на оплату раніше відпрацьованих надурочних, нічних годин, вихідних, відпускних тощо Для успішного процесу потрібно профільний юрист. Основні параметри процесу:
- Питання трудового законодавства в Польщі розглядають т. н. суди роботи (трудові суди, польськ., sądy pracy).
- Подається заява у суд за місцем проживання позивача, відповідача або місця розташування підприємства.
- Називається заява повністю так — Wnosić o ustalenie stosunku pracy (Заява про встановлення трудових відносин). Зразок заповнення дивися нижче.
- Крім даних про сторони спору та головних вимогах визнати існуючий контракт трудових договорів, у документі вказуються й інші запити, зокрема всі недоотримані виплати.
- Подібні справи, як правило, звільнені від судових зборів.
У разі позитивного результату умова злеценя буде визнана трудовим договором (умовою про праце) з першого дня її підписання, незалежно від того, яку назву прописано в самому документі.
Зразок заповнення позовної заяви дивіться тут: pozew_o_ustalenie_stosunku_pracy.