Меню Закрити

Договір про допомогу при зборі врожаю у Польщі (Umowa o pomocy przy zbiorach)

З середини 2018 року в Польщі діє новий тип трудової угоди — Umowa o przy pomocy zbiorach (Договір про допомогу при зборі врожаю). З назви зрозуміло, що контракт призначений для сільськогосподарських робіт. При цьому у документа є істотні відмінності від інших типів угод, що укладаються у 2024 році. Всі подробиці в даній статті.

Umowa o pomocy przy zbiorach у Польщі

Що таке Umowa o przy pomocy zbiorach

Договір про допомогу при зборі врожаю – це спеціальний тип трудового контракту цивільно-правової форми, що укладається між фермером та працівником, для виконання певних сільськогосподарських робіт, перелік яких суворо встановлений законодавчо.

Список робіт визначає уряд. Основні з них:

  • Збір хмелю, тютюну, трав і/або лікарських рослин, а також деяких овочів і фруктів (докладніше нижче).
  • Сортування, переробка, транспортування, реалізація вищезазначеної сільськогосподарської продукції.
  • Видалення непотрібних частин рослин.

Повний перелік продукції, до якої може бути застосований договір можна подивитися тут.

Робота за договором виконується на території фермера і наданим їм інструментом (технікою, обладнанням тощо).

Дуже важливою особливістю такого договору є можливість оплати за нього нижче мінімально встановленої погодинної ставки.

Хто може укласти Umowu o przy pomocy zbiorach

Однією зі сторін контракту на збір врожаю обов’язково є фермер. Укласти Umowu o przy pomocy zbiorach він може як з громадянином Польщі, так і з іноземцем, що володіє правом на роботу в Польщі. Сторони зобов’язані бути повнолітніми.

З точки зору законодавства, прямо зазначено одне – наявність статусу, що дозволяє працевлаштування в РП. З іноземцями, яким не потрібні ніякі дозволи (при наявності карт поляка, сталего побиту і т. д.), ситуація зрозуміла, але що повинен оформляти той, хто не має жодного дозволу чи має документ, пов’язаний з іншою роботою?

Якщо роботу у фермера на підставі договору про збір урожаю іноземець планує як єдину в Польщі, то фермер повинен оформити йому сезонний дозвіл.

Якщо іноземець вже має в РП офіційну роботу по іншим типам документів, у тому числі і у того ж фермера, то Umowa o przy pomocy zbiorach теоретично може бути підписана без додаткового дозволу.

Тут ми стикаємося з першою трудністю. Муніципалітети не завжди однозначно трактують положення про наявність документа про роботу іноземця. Іноді, на щастя рідко, але чиновники можуть змусити отримувати новий дозвіл і при наявності іншого документа. Тоді вся історія з Umowa o przy pomocy zbiorach стає менш цікавою. Повторюся, так буває нечасто, але все ж краще уточнити цей момент в муніципалітеті заздалегідь.

На який строк укладається контракт на збір урожаю

Ця норма строго встановлена в законі – договір про допомогу при зборі врожаю не може бути підписаний на термін більше 180 днів у році.

Дуже важливо враховувати цей аспект, якщо під Umowu o przy pomocy zbiorach планується отримувати сезонне дозвіл типу S, оскільки цей документ дає право на роботу протягом 270 днів, і плани на решту дев’яносто бажано скласти заздалегідь.

Потрібно обов’язково враховувати, що допустимий піврічний період роботи розраховується сумарно. Тобто якщо частина вже відпрацьована на одного фермера за таким же типом договору, укласти новий протягом поточного року можна тільки на термін 180 мінус фактично відпрацьований.

Як укласти Umowa o przy pomocy zbiorach

У середовищі юристів люблять посперечатися на тему допустимості усної форми договору. Дійсно, закон цього не забороняє. Проте проблем і незручностей від такої форми контракту значно більше, ніж сенсу його мати. Тому ми не станемо розглядати цей варіант, а встановимо, що Umowa o przy pomocy zbiorach повинна мати письмову форму.

На цій підставі і складемо покрокову інструкцію щодо укладення договору про допомоги по збору врожаю між польським фермером та іноземним працівником.

Крок 1. Пошук роботи

Це стандартний етап, на якому сторони знаходять один одного і домовляються про умови. Це може бути, як абсолютно нове співробітництво, так і додатковий договір з фермером, на якого іноземець вже працює по іншому типу контракту.

Крок 2. Оформлення дозвільних документів

На цьому етапі визначається необхідність оформлення сезонного дозволу для іноземця або можливість його працевлаштування без такого документа.

Вище ми вже торкалися цього питання і з’ясували, що єдина робота в РП за цим договором повинна супроводжуватися відкриттям зезволенія типу S, а сумісництво по вже наявному дозволу може не вимагати додаткових оформлень.

Крок 3. Підписання договору

Договір складається у письмовому вигляді (зразок), містить усю необхідну інформацію: дані сторін, тип роботи, обов’язки, період дії, рівень оплати, особливі умови, дати, підпису та ін.

Зверніть увагу, що дата підписання та дата початку робіт можуть не збігатися – це повинно бути точно вказано в контракті. Якщо дата початку працевлаштування не зазначена, вважається, що вона дорівнює даті підписання.

Крок 4. Початок роботи

Після точного виконання кроків 2 і 3 іноземець може приступити до роботи. Подальші оформлення (див. наступний крок) покладаються на фермера, працівник може почати виконувати обов’язки з дати початку дії контракту на збір врожаю.

Крок 5. Обов’язки фермера після укладення договору

Протягом 5 днів фермер зобов’язаний зареєструвати працівника в KRUS.

KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Каса Сільськогосподарського Соціального Страхування) — це аналог звичного ZUS (Управління соціального страхування), створений спеціально для фермерів. Саме у цьому відомстві відбувається оформлення працівника, на його рахунку оплачуються внески, від нього отримують компенсацію у страхових випадках.

Про систему податків і зборів при умове про збір урожаю ми поговоримо далі більш докладно.

Переваги та недоліки договору

Плюси і мінуси даного типу договору випливають з його специфіки. Основними можна назвати наступні:

+ Простота використання – Обмежений час роботи
+ Очікувана тривалість робіт – Використання для зниження кількості сільськогосподарських напрямків
+ При певних умовах, відсутність необхідності отримувати дозвіл на роботу – Можлива оплата нижче мінімуму

Існує ще специфіка оподаткування за даними договорами для іноземців. В залежності від того з якого боку її розглядати, вона може бути як перевагою, так і недоліком. Помістимо її в категорію «невизначеностей», і розглянемо детальніше.

Податки збори, які сплачують при договорі про допомогу у зборі врожаю

Розділимо на дві складові всі необхідні виплати – внески в KRUS і податкові відрахування.

Соціальні платежі (KRUS)

«Соціалка» є обов’язковою, і складається з двох частин:

Соціальне страхування. Розмір платежу обчислюється складним чином: 9% від величини у 33,4%, взятої від середньої зарплати по галузі за IV квартал попереднього року. Для орієнтиру – це 152 злотих в місяць. Платіж неподільний, його величина сплачується незалежно від робочого часу в місяць.

Медичне страхування (каліцтва, смерть, вагітність, пологи, професійні захворювання тощо). Становить 42 злотих в місяць, а при неповному місяці – розраховує пропорційно. Соціальні внески сплачує в KRUS фермер до 15 числа місяця наступного за звітним.

Податки

З податками ситуація більш заплутана. Все залежить від того, чи є іноземець податковим резидентом Польщі, а також від наявності міждержавних домовленостей про подвійне оподаткування.

Переважна більшість іноземців, що працюють за цим типом договору, це українці і білоруси. У обох держав є з РП згадана угода, тому їх податки за договором про збір урожаю виглядають так:

  • Резиденти сплачують PIT на загальних підставах у Польщі. При цьому фермер зобов’язаний надати у встановлений час декларацію PIT-11.
  • Нерезиденти з України можуть сплачувати податки за прибуток, отриманий за Umowe o przy pomocy zbiorach, на батьківщині. У цьому випадку PIT-11 фермером не надається.

Ще один дуже важливий момент. Якщо податки платити треба, то робить це фермер за фактом виконаних робіт – авансові платежі не застосовуються.

Коли Umowa o przy pomocy zbiorach припиняє дію

Як і будь-який інший договір, укладений на певний строк, дія умови про збір урожаю припиняється в зазначений у ній термін. Ніяких додаткових угод не потрібно.

Допускається і дострокове припинення контракту за погодженням сторін або на зазначених у ньому умовах. Одностороннє розірвання, якщо воно не передбачено самим договором, може призвести до компенсацій, згідно з Цивільним кодексом, якому й підпорядковуються всі контракти цивільно-правового порядку.

FAQ. Часті питання

Для кращого розуміння питання, у висновку розглянемо декілька питань, що з’являються у наших читачів найбільш часто.

Що таке Umowa o przy pomocy zbiorach?

Це договір цивільно-правової форми, укладений між фермером і працівником (в тому числі іноземець), що дозволяє виконувати строго визначені законом види робіт.

Скільки діє договір про допомогу при зборі врожаю?

Договір про допомогу з урожаєм укладається на певний строк, який не може бути більше 180 днів у році.

Скільки платять за договором Umowa o przy pomocy zbiorach?

Оплата за домовленістю. При цьому договір про збір урожаю дозволяє фермеру платити працівникові нижче мінімального розміру оплати праці, якщо такі умови прописані в контракті.

Як розірвати договір Umowa o przy pomocy zbiorach?

Договір сам втратить свою силу у зазначену в ньому дату. Дострокове припинення повинно узгоджуватися сторонами, або його умови мають бути зазначені в договорі заздалегідь.

Чи можна не платити податки за умове про збір урожаю?

Якщо працівник резидент Польщі, податки за нього сплачує фермер. Якщо нерезидент, то можлива оплата на батьківщині. Відповідальність за своєчасність і точність сплати лежить на працівникові. Umowa o przy pomocy zbiorach – ще один тип трудового договору, поряд з умовою про дзело, умовою злеценія і, звичайно, умовою про праце. Всі ці документи дають право легальної роботи в Польщі, але у кожного є свої особливості. Договір про допомогу при зборі врожаю – досить специфічний документ, але якщо умови відповідають конкретним обставинам, може бути вельми корисним. Тепер ви знаєте, як і коли можна укласти контракт даного типу.

Відміна обсервації та інші хороші новини для заробітчан!: Відео

Також по темі: