Приїжджаючи в Польщу на роботу, головним метою, як правило, є заробіток. Це логічно, це зрозуміло. Маючи одного роботодавця, нерідко постає питання, чи можна іноземцю влаштуватися за сумісництвом? Можна. Однак у працевлаштуванні на дві й більше роботи у 2024 році є багато тонкощів, про які ми й поговоримо в даній статті.
Чи можна офіційно працювати на двох роботах у Польщі
Відповідь очевидна – можна. Питання лише в тому, хто і як повинен правильно оформити документи, кому доступний подібний варіант, а хто може працювати без дозволів.
Насамперед, виключимо всіх, хто може працевлаштуватися, не отримуючи додаткових документів, що дозволяють працювати. А також тих, хто не може працювати на двох роботах при будь-яких обставин.
Робота за сумісництвом без додаткових дозволів
Тут все просто. Всі іноземці, які мають право на роботу без дозволів, можуть мати іншого (та більше) роботодавця так само без будь-яких дозвільних документів. Виключення будуть розглянуті в наступному розділі, а поки нагадаємо основні категорії осіб з-за меж ЄС, які можуть працевлаштуватися без дозволів:
- Володарі сталего побиту або карт довгострокового резидента ЄС.
- Володарі часовего побиту з доступом до ринку праці (коли доступ дається вільний, а не до конкретної посади у конкретного роботодавця).
- Випускники польських вузів.
- Перебувають у Польщі за деякими типами гуманітарних обставин (біженці, захист тощо).
Повний перелік можна подивитися в цьому матеріалі або в art. 87 ust. 1 Ustawа o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Хто не може працювати за сумісництвом
Є лише два критерії, які забороняють роботу за сумісництвом. До них відносяться:
- Вік до 16 років.
- Окремі категорії професій.
На іншому зупинимося докладніше. Це категорії, чия праця передбачає обов’язкове кількість годин відпочинку. Найбільш поширений приклад – водії. Люди цих професій зобов’язаннями зобов’язаннями зобов’язані мати встановлене число годин відпочинку, і робота за сумісництвом може порушити цю норму.
Виключивши всіх, до кого тема оформлення дозволів на другу роботу не відноситься, перейдемо до іншим іноземцям.
Основні правила роботи за сумісництвом
Якщо в іноземця є документ, що дозволяє працевлаштування в Польщі, то для другої роботи необхідно отримувати ще один додатковий документ.
В цьому і полягає головне правило, але в цьому ж і зосередилися основні труднощі. Головне зрозуміти:
- Кількість документів, що дозволяють роботові, законом не обмежене.
- Не забороняють норми та одночасне наявність в однієї людини дозволів різних типів.
Розглянємо найбільш розхожі ситуації.
Друга робота з робочою візою
Працюєте зі зезволенієм, на другу роботу можна оформити та нове зезволеніє, і освядченіє. Оформленням займається роботодавець.
Існують труднощі з оформленням двох і більше освядченій, але це питання потребує окремого розгляду – ми повернемося до нього нижче.
Дві роботи одночасно з картою побиту
При наявності єдиного дозволу на перебування і роботу (карти побиту) ситуація ще простіше. Досить оформити дозволяє одному працевлаштування документ будь-якого типу, і можна законно працювати.
Це не є зміною роботи та оповіщення воєводського уженда праці про сумісництво не є обов’язковим. Альо якщо для якихось цілей необхідно декларувати дохід не нижче визначеного рівня, можна використовувати відомості з усіх своїх робіт.
Робота і бізнес
Дуже цікавий, популярний і повністю законний варіант. Працюючи на основній роботі, іноземець має право займатися підприємницькою діяльністю, правильно оформивши всю необхідну документацію.
При цьому є можливість певної економії при виплатах різних зборів і відрахувань, оскільки частина необхідного вже буде покриватися основним роботодавцем.
У одного і того ж роботодавця
Можливий і такий варіант. Іноземець вправі виконувати різні обов’язки в одного і того ж роботодавця. Однак тут є кілька підводних каменів.
Обов’язки, що виконуються в одного роботодавця, повинні бути очевидно різними. В іншому випадку контролюючі органи можуть визнати ситуацію спробою не платити понаднормові, нічні та т. п. Це може привести до великого штрафу для роботодавця.
Як працювати на двох роботах у Польщі
Отже, якщо друга робота не заборонена, якщо працевлаштування потребує оформлення дозволів, то повинно бути виконано дві умови:
- Кожна робота дозволяється своїм документом.
- На кожну підписується договір з роботодавцем.
Тип договором не має значення – можна підписувати будь-який законний. Однак якщо на основній роботі в інтересах іноземця мати умову про праце, то для сумісництва іноді вигідніше підписати умову злеценія. Це може скоротити витрати на відрахування у фонди.
Чи потрібно повідомляти роботодавцю про іншу роботу
Закон таких обмежень не встановлює. При цьому дотримання трудової дисципліни у всіх роботодавців покладається на працівника, так само як і необхідні години відпочинку, вихідні й т. п. Роботодавці не зобов’язання зобов’язання зобов’язані погоджувати один з одним ці параметри іноземця. Вони зовсім можуть не знати про існування один одного.
Проблема двох освядченій
На цю проблематику потрібно звернути особливу увагу. В першу чергу через невизначеності в цій сфері, а значить, і високої можливості виникнення помилок.
Суть в тому, що існують деякі протиріччя:
- Мати два і більш освядченій не заборонено.
- Існує технічна установка (працює зараз криво і далеко не завжди), що при оформленні нового освядченія старе може бути автоматично анульовано.
Неприємний приклад. Працюючи у роботодавця 1, іноземець вирішив трохи підзаробити у роботодавця 2, для чого підписав Umowa zlecenie на кілька годин в тиждень. Однак при оформленні освядченія новий роботодавець не проконтролював збереження попереднього, і воно було анульовано.
В результаті перевірки з’єднання єднання ясувалося, що легальною роботою в іноземця є лише кілька годин у роботодавця 2. Основна ж робота визнана незаконною.
Складність ще й у тому, що працівникові складно проконтролювати цей процес, адже всіма оформлення займаються роботодавці.
Для роботи за сумісництвом краще застосовувати випадки двох різних типів дозволів, наприклад, зезволеніє та освядченіє або карта побуту та освядченіє. Не варто забувати й про термін, який освядченіє дозволяє працювати – до 180 днів у році.
Права працівника
Всі, належні за законом права – відпустка, лікарняний, вихідні й т. д. – працівник зобов’язаннями язаний мати на кожній зі своїх робіт повною мірою.
Знову ж таки, це не означає, що роботодавці будуть якось узгоджувати між собою графіки іноземця, але отримати своє на кожному з місць роботи він може.
Недобросовісна конкуренція
Є ще одна заборона. Працівник не може влаштовуватися на другу роботу, якщо її виконання створить загрозу нанесення шкоди основного роботодавця, тобто до конкурента за наявності промислових таємниць технологічного плану. Довести це не так і просто, але знаті про такому аспекті необхідно.
Чи можна підробляти без документів
Якщо документ потрібно, він повинен бути оформлень. Навіть при десяти легальних роботах достатня однієї незаконної, щоб іноземець був визнаний порушником. З подальшою депортацією, штрафами та забороною на в’їзд в країни Шенгенської зони.
Підсумуємо:
- Працювати за сумісництвом в Польщі можна, якщо на таку діяльність не встановлено окремий заборона.
- Кожна робота вимагає свого вирішення і свого договором.
- Працювати можна в рамках одного підприємства або на різніх.
- Знати про існування один одного роботодавці не пов’язані зобов’язаннями.
Обов’язково звертайте увагу на деталі при оформленні. Не приводьте досить просту ситуацію до проблем, які можуть мати великі неприємні наслідки. Зовсім трохи уваги, і робота за сумісництвом стане гарним доповненням до вже наявного заробітку.